Споделена история от Други

Имам ли според вас психически проблем? Как да го превъзмогна?
Здравейте, на 18г съм, скоро ще завърша 11ти клас. Момче съм. "Проблемът ми", ако може така да се нарече ще ви се стори странен, но все пак искам да споделя. Накратко казано през по-голямата част от живота си съм живял бедно, видял съм много неприятности, но не обвинявам никого. Не обвинявам родителите си, нито никого. Да не навлизам в тази тема. Тя не е важна сега. Именно поради гадния живот, който съм имал, образованието ми винаги е било моя най-голям приоритет. Преди всичко е реализацията ми, не ме интересуваха нито излизания, нито момичета, нито връзки. Накратко не се интересувах от нормалните неща за един тинейджър. Постигането на нещо градивно в живота ми е преди всичко. Е да, да, ама сега осъзнавам, че за тези 18г имам нищожен опит с момичетата. Спокойно няма да се оплаквам, че съм девствен, когато бях 10ти клас, имах кратка връзка (3 месеца), но дотам. Не мога да си обясня и как изобщо стана връзка, дори. Както и да е. Просто някак нямам какво да си кажа с момичетата и именно това ме възпира да имам успех с тях. Сякаш сме от два различни свята, ако мога така да кажа. Нека да обясня. Момичетата се оплакват, например, че не ги пускат на дискотека, че не са им дали пари днес, че се карат с гаджето си и тн. Когато чуя нещо такова оставам с недоумение. Добре бе, момиче, какво да кажем аз и двамата ми братя, когато като малки живеехме 5 души в 2 стаи, какво да кажем, че нямаше какво да ядем, например. Какво да кажа, когато заспивах гладен. Какво да кажа аз, например, когато си спомням как сме спали на студено, защото не е имало пари за отопление. И така мога много да продължа така, но няма смисъл. Разбрахте ме накъде бия. Ето това са проблеми, проблем е да видиш как твой близък си отива, защото нямате пари да платите за операция. А не, че днес не са те пуснали на дискотека или защото ти се карат, че си идваш късно. С други думи някак не мога да приема момичетата сериозно, просто няма за какво да си говорим. Не оставайте с впечатление, че мразя момичетата, защото имат по-висок стандарт на живот. Не ги мразя, проблемът си е в мен и не знам как да го преодолея. Явно заради детството ми съм изградил някаква бариера към хората и сега не мога да общувам нормално. Приемам се за асоциален. Имам само към 3-4ма приятели. Не искам повече. Не излизам и не искам много, много. Вниманието ми е в ученето, ходя и на частни уроци, за да бъда по-добър с материала и да ме приемат в университета. Някак, как да го обясня, като се сетя как сме мизерствали преди. (Сега вече живеем нормално, за щастие. ) И си мисля, че тези кафета и дискотеки са излишни и човек може да си живее нормално и без тях. Ето виждате ли? Как да намеря общ език с момичетата като хем не ходя по тези места? Хем се страхувам, че ако почна да излизам ще ми се провали подготовката за приемните изпити в университета и после ще бъда пълен провал. Случвало се е да изляза с приятели и вместо да си говорим, да се забавляваме, аз какво? Аз постоянно мисля какво трябва да уча, какво имам за писане и тн. Най-големият ми страх е да се проваля и да остана нереализиран. А цялото това нещото ме ограничава и не мога да живея нормално. Опитвам се да го надвия, но не успявам дори и грам. Ето другата година имам бал, аз идея си нямам откъде и как да си намеря момиче. Може би имам нужда от психолог, не знам. Посъветвайте ме нещо чрез което да премина тази бариера, която миналото ми е поставило.

Приятен ден

Коментари

1.   Здравей, мило момче. Притесненията ти са нормални и основателни за възрастта и проблемите, които си имал като по-малък. Оставам с впечатление, че имаш комплекс от това, че си бил беден като малък. Очевидно ти е повлияло много. Опитай се да вземеш най-доброто от това като цениш това, което имаш. Това е привилегия, ако го правиш, живота ти ще стане по-смислен. Но не поставяй никого пред общ знаменател. Не всички момичета са такива. Да, масата са, но това не означава, че щом не си намерил общ език с няколко, то няма да намериш с никого друг. Хубаво е, че приоритизираш училището, но освен хубави оценки и знания, на един успешен човек са му нужни отговорност, самодисциплина, постоянство, позитивизъм и ... социален опит. Аз лично имам 1 приятелка и партньор. Нищо повече. Но ми стига. А теб очевидно те подтиска. Ще се справиш. Всичко е наред. Имаш преднина - минал си през много бедност, което води до оценяване на минималното и амбиция за повече. Стараеш се и в училище. Успокой се, вярвай си, опитвай се и..ще успееш.
Ж, 15 години В.П

2.   Браво , че си толкова сериозен и амбициозен. Няма ли някое момиче, което е сериозно и учи около теб? Ако има си говорете с нея за училище и лека полека и за други неща. Не споделяй на всички момичета за детството си, едва когато имаш сериозна връзка може да го разкажеш. Учи и върви напред, ще срещнеш и по-сериозни момичета от тези с дискотеките. А между другото, с тези с дискотеките можеш да си говориш примерно за музика - коя харесват, за танци, кои обичат и пр.

3.   Вини родителите си, момче. Който има пари да издържа 1 дете не прави 5 за да растат в мизерия. Имам едно дете, много искам 5, но нямам пари за пет и няма да имам пет. Родителите са ти виновни, ако имаха едно дете нямаше пет да сте в една стая гладни. Факт

5.   Здравей. Не се отчайвай и не се сдухвай. Преживял си много и си станал по-мъдър от тях. Не всички момичета са такива. Може би просто тези около теб са по-повърхностни. Намери си своя среда - дори инс момчетата да е. После в университета ще смениш средата, ще срещнеш нови хора, ще намериш своята компания. Просто тези не са за теб. Сам казваш, че ти е скучно с тях. Не е задължително да имаш гадже сега. Сега не е моментът за разсейване. Очаква те щур студентски живот. Наистина. Очакват те пътувания по нощите, обикаляне по стадиони, фитнес зали, събирания с колеги, учене на групи, играене на карти и какво ли още не. Просто трябва данимаш малко търпение. Ти си напълно нормално момче, дори по-зрял от връстниците си. Чети книги. Има ръководства за общуване, защото човек трябва да има емоционална и социална интелигентност. Потърси разни такива. Но не се насилвай да си с хора, които не са твоите.

6.   Що за глупости и претенции. До 18г не го интересували "връзки" и нямал опит. Е кога смяташ, че навъртат връзки останалите? Масово са с никакъв опит или въображаем такъв. Масово момичета си измислят някакви преживявания с "приятел", който са нямали или са имали уж (но той не знаел). Ако си на 25 и пак нямаш опит, тогава е малко тревожно. Но на 18 без опит е все едно да завършиш средно образование и на следващия месец да се оплакваш, че нямаш никакъв трудов стаж. Как да имаш като тепърва има да го създаваш. Или да казваш гръмки фрази като Никога Не Съм Работил (официално с договор имам предвид).

7.   Отлично знам какво е да нямаш, да заспиваш гладен и т. н.
Заеби ги всички тея глупости с жените. Тяхната роля е само и единствено да ти губят времето, но ще го осъзнаеш и сам след няколко години.
Бачкай здраво пич, или по скоро бачкай умно. Гледай да си добре, да имаш ядене, да имаш покрив над главата. Жените не ги интересува през какво си минал, нито ще те разберат, нито искат да слушат за проблемите, през които си минал. Затова и ти казвам, че нищо не си изпуснал. Те искат да те използват за внимание, за нещата, които можеш да им дадеш, когато спреш да го правиш или не можеш си намират друг. Жените винаги идват и си отиват, винаги има следваща.
Вложи всички усилия в развитието си и бачкай здраво пич. Аз съм на 27 и ако мислех така, както ти казвам сега щях да съм на много по-добро място, но пък по-добре късно, отколкото никога.