Споделена история от Други

Шменти капели при продажба на къща? Възможно ли е да направя този номер?
Преди няколко месеца татко си отиде и още ми е изключително мъчно. Но... наследих кредит и голяма къща с голям двор, която трябва да продам възможно най-скоро. И да не беше кредитът, къщата е в окаяно състояние и си трябва ремонт. Както и да е. И без това няма да мога да я продам за много пари, така че не искам да плащам данъци. Никакви! Като се намери купувач, смятам да предложа да ми плати "на 4 очи", а при нотариус просто ще прехвърлим къщата на негово име. Обаче, имам няколко въпроса, които няма как да задам на нотариуса.

1. Колко ще ми струва това прехвърляне на имота? От какво се определя цената на услугата?

2. Парите от продажбата мисля да държа в банка, част от тях ще дам на майка си, която много обичам. От съответните банки ще ни търсят ли сметка откъде са парите и ще подадат ли информация към НАП, които в края на годината да ни пратят писъмца за данъци? Тоест схемата ми ще проработи ли, или така и така ще трябва да дам няколко хиляди за данъци.

3. Ами, ако открия сметки в чуждестранни банки? Има ли риск от измами? По-добре ли ще е и кои бихте ми препоръчали?

Коментари

1.   Добре, ти си наследник по права линия. При този факт мисля, че изобщо не би следвало да става дума за данъци. Поправете ме, ако греша.

2.   "смятам да предложа да ми плати "на 4 очи", а при нотариус просто ще прехвърлим къщата на негово име"

Вече не се процедира така, защото не е като преди и се правят проверки. Освен това той с нищо не може да докаже, че ти е платил и ако ти имаш претенции след време за достоверността на сделката, той няма да получи нищо. Има сисрок, в който може да се развали сделката. За теб също не е добре, защото после не можеш да докажеш произход на парите, а тези работи вече се следят. Дори в банката не можеш да ги внесеш, без да дадеш обяснения. В момента масовата практика е да се правят договора - за покупко-продажба на имот и за покупка на вещи. Така хем той е защитен, хем ще той ще плати по-малко данъци, хем ти можеш да докажеш произход. Нищо че реално може и да няма вещи в къщата.

"Колко ще ми струва това прехвърляне на имота?"

Нямаш разходи, защото те са за сметка на купувача. Най-много да трябва да платиш неплатените даъци върху имота, ако има такива през годините.

"2. Парите от продажбата мисля да държа в банка, част от тях ще дам на майка си, която много обичам. От съответните банки ще ни търсят ли сметка откъде са парите и ще подадат ли информация към НАП, които в края на годината да ни пратят писъмца за данъци? Тоест схемата ми ще проработи ли, или така и така ще трябва да дам няколко хиляди за данъци."

Ти не дължиш нищо и никакви декларация в НАП няма да подаваш. Такива сделки задължително минават през банка. Той ще ти плати по банков път. На ръка едва ли някой ще ти даде, защото не е в него интерес, а и после става сложно за теб с доказване на произход. Ако решиш да ги вкараш в банката, ще ти искат обяснения за произход.

"3. Ами, ако открия сметки в чуждестранни банки? Има ли риск от измами? По-добре ли ще е и кои бихте ми препоръчали?"

Няма никакво значение в коя държава е открита сметката. Пак ще ти искат обяснения.

А между другото щом има кредит, сумата на кредита първо купувача ще преведе към кредитора и ако остане нещо, разликата ще я преведе на теб. Ако кредита е ипотечен към къщата, трябва да говориш с банката, отпуснала кредита преди изобщо да пристъпиш към продажба и те да се съгласят. Макар че няма причина да не се, но трябва да ги уведомиш.

ПС: не дължиш и данък върху наследството, защото си наследник по права линия.

3.   Това са сметки без кръчмар. Нали не мислиш, че си първият, който се е сетил за тези врътки? Можеш да направиш дарение, но кой тогава ще ти гарантира, че купувачът изобщо ще ти плати нещо? Аз не бих например :-) Нали това е функцията на нотариуса - да е доверен посредник, който да гарантира, че и двете страни ще са защитени.
Като си наследил кредит, да беше приел наследството по опис, хората са ти оставили съвсем законно и просто решение. Но щом са минали няколко месеца, предполагам, че срокът е изтекъл

4.   Андрешко,
липсва ти юридическа и финансова грамотност, затова иди при адвокат, плати си и да ти обясни човекът материята и да ти се реши въпросът. С твоето незнание можеш да станеш лесна жертва на имотна измама. Не слагай тигана, докато рибата е още в морето.

5.   И виж за кредита дали няма изпълнително дело, дори да не е ипотекирана къщата за него. Ако е, и задълженията няма как да ги погасиш с полученото за къщата и да ти останат, ходи при адвокат да видиш дали няма да е по-добре да направиш отказ от наследството. Послушай хората по-горе и направо при адвокат за консултация.

6.   1. Цената на услугата при нотариуса е въз основа на данъчна оценка на къщата. Приготви си едно 400-600лв(примерно). Няма как да минеш без това.
2. Данъчна оценка се прави в общината , след платен данък . И без това няма как да минеш.
3. Данъка на къщата ти колко е? 30лв , 50лв на година ? То не си заслужава писането тука във форума за тези пари ...не бъди смешен.

7.   Тези врътки отдавна са възпрени. Пък и купувач, който ще иска да ти дава пари на ръка няма да намериш, това е в негов ущърб, без банков превод може след време някой от наследниците да го погнете в съда че не ви е платил за къщата. Не мисли че кредитора дал кредит на бъща ти е тъп, той има достатъчно адвокати, които да го защитят.
Наследници на баща ти сте, майка ти и всички негови деца, тичайте при адвокат веднага. Зависи колко е голям кредита, ако е по голям от цената на имотите, всички наследници правете всеки по отделно отказ от наследство. Ако имотите са по скъпи от кредитите правете "прием на наследство по опис".

8.   Наеми си адвокат,за да ти оправи правно нещата , след това ще се разплатиш с в сички.Не прави измами, защото ще се озовеш в затвора за едното нема нищо.

9.   Майката може да не е наследник (това го казвам, като отговор към казаното от номер 7). Може с бащата на автора да са били разведени, когато той е починал. Много вероятно това да е така, защото не я споменава изрично и нея, като наследничка. Освен това иска да ѝ даде част от парите, т. е. тя не получава нищо от наследството и заради това авторът иска да я подпомогне.
За всичко останало съм съгласен - трябва си консултация първо с адвокат, а след това и с банката отпуснала кредита и чак тогава да се мисли за продажба.