Споделена история от Други

Съдбата на българите в чужбина.
Здравейте. Може да ме сметнете за луд, но аз смятам да си живея в България. Не само защото си обичам държавата. Въпреки, че има много абсурди, аз съм свикнал тука. Но нашата държава в момента се обезлюдява. Тя не е само нашата. Но при нас има интересен момент. Тука много говорим колко много намаляваме, докато други, които намаляват много премълчават този проблем. Италианците съм чувал, че ако кажели реално колко намалявали щяла да настъпи паника. Нашите съседи от РСМ пък толкова са се уплашили, че направиха нещо друго. Обявиха, че граничат със самите себе си. То и ние не сме 7 милиона. Бяхме записани толкова на преброяването през 2011. От тогава са минали 10 години, а населението на България намалява с по 100 000 на година. И все се поддържа лъжата, че сме почти 7 милиона. Ами не, вече сме някъде точно към 6 и съвсем скоро ще станем почти 6. Ако вече не сме само 5 и половина. Да, много говорим, което е добре, но нищо не правим, за да го променим. Здравеопазване няма, закони няма, правят се милиони аборти, милиони хора напускат. Ние сме в демографски апокалипсис. Но има едно хубаво нещо. Тези хора напускат България, но си остават българи. То не бягат само българи. Колко турци са избягали, и циганите вече бягат. Не е бягане, това е избавление. Ние сме наудобен народ и неудобна държава за някои и понеже сега не могат да ни избият набързо с войни ни избиват с абсурди. Бягаме, намаляваме и в един момент ше останем буквално една шепа.

Но тука прилагам старото успокоение, което между другото още преди да стана на 5 години разбрах, че е много погрешно. Сега всичко е ок, като му дойде времето тогава ще го мислим. Нека се фокусираме единствено и само към това какво ще стане с българите в чужбина. Българи в чужбина винаги е имало. Предците ни са били силни и са завладяли много голяма площ и на нея са живеели българи. След като България се освобождава от ромейското владичество е правено всичко възможно тези българи да се върнат в границите и е имало успех. Но след турското робство е било различно. Цар Фердинанд е имал идея отново да обединим всички българи в една държава. Това според мен е много благородна идея, но неосъществима и малко странна. Ми то българи има и в Лондон. Айде на война с кралицата! Унгарците граничат със себе си. А ако Китай тръгне да се обединява край. Та те са навсякъде. Но когато твоите хора живеят от другата страна на границата усещането е различно. Иска ти се да са си при теб. Българите като се гледаме много мръсно си правим, но чуем ли нашите хора, които не са до нас да страдат и почва да ни мори едно чувство. В другата държава разбират, че искаш своите хора в твоите граници и почват да ги гонят, да ги асимилират или да ги трепят. И какво е станало? Влезнали сме в сто войни, загубили сме повечето и не само, че не успяхме да защитим българите от другата страна на границата, ами и те тотално изчезнаха. Сега българи има по половината свят. Каква е тяхната съдба?

Ще успеят ли да защитят идентичността си? Според мен не. Българите сме родоотстъпници. Мразим си родината и постоянно мрънкаме колко лош бил нашият народ. Това се втълпява в хората още от деца. Че тази държава и този народ не са достойни ти да бъдеш част от тях и заслужаваш нещо повече. На запада се гледа като на богове. Ходят там и си казват “Приключих с България.” Но кръвта вода не става. Какво обаче става? Женат се за чужденци. Децата им са наполовина българи. Те се женат за чужденци. Четвърт българи. Една осма, една шестнайста и вече нищо българско не остава. Има и други. Отиват там мъж и жена и децата им или ги раждат там. Водат ги на българско училище, учат ги на родолюбие. Няма смисъл. Гледал съм един такъв, дето казваше, че в Англия можеш да си купиш много неща, но България му липсвала. Той четеше български много зле. Гледал съм родено в Испания дете. Ходел на българско училище. Че той едва говори български. Обичал България, но си личи, че няма да се върне. Сигурно цял живот ще се определя като българин, но до там. Испания ще е в душата му. Като стане на 40 години и цал живот е живял в Испания като какъв ще се чувства? Това е. Българите в чужбина, без значение дали обичат България или не, колкото и да я обичат, не се ли създадат условия те да се върнат, те ще загубят своята национална идентичност. След 30-40 години те вече няма да бъдат българи. Те ще се женят за чужди народи и ще стават част от чужди народи. А в България каквото и да се направи няма как да стане както в Западна Европа. Българинът е съвременен европеец. Той иска висок стандарт на живот, ама много висок. Само че знанията му по история куцат яко. Вуйчо ми живее в Лондон. Идва тука и почва да мрънка какво било там, какво било тука. Абе ало, Великобритания е цоцала от половината свят. Испания е цоцала от половината свят. Франция е цоцала от половината свят. Португалия е владеела Бразилия. България е владеела само някакви чукари и то преди 700 години. Как можем да станем като тях като те имат многомилионно население и са крали от целия свят? Така са станали такива. С крадене. Ега са такива за сметка на някой друг. И като повдигнат въпроса за колониите им, преди социалистическия период много Българи емигрират от България в Новия свят. Дори бившия президент на Бразилия беше наполовина българка. Къде са тези българи сега? Чували ли сте за българин в Аржентина или Бразилия? Няма ги. Вече са изгубили националната си идентичност. Същото ще се случи и с тези, които сега бягат. Децата им вече са българи само формално. Внуците им ще се изгубят още повече, а след това вече хич няма да ги има. Ето ви и пример. В САЩ 42 милиона души се определят като потомци на германците. Смях, смях. Те нямат нищо общо с Германия. Не им пука за Германия. Дори не говорят немски. Тия рижавите американци не са американци. Истинските американци са индианци. Ония рижавите са ирландци. И какво? Ето това ги чака и тези, които напуснаха България. Един народ, колкото и силна идентичност да има, колкото и да е сигурен кой е, напусне ли родната си земя губи идентичността си. Това е положението. Тези изселници са обречени. По-рано повдигнах темата за македонците. Те пък точно до България живееха и пак си изгубиха идентичността. Представете си някой на другия край на света. Тъжно е. Но се случва. За съжаление в нашата държава няма как да се създадат условия хората да живеят достоен живот и те бягат. Дори и да се пооправим те няма да се върнат. Има само един начин. Не толкова ние да се оправяме, колкото държавите, към които българинът основно се ориентира към емиграция да западнат. Но пак ше се намерят техни алтернативи. Мене най-ме боли от тая работа, но като родолюбец искам българският народ да живее добре. Ако не може в България, тогава някъде другаде. Така че нека се избавят, щом ще живеят по-добре навън ги окуражавам! Това, че вуйчо ми се чувства щастлив във Великобритания ме радва. Всеки заслужава да живее добре.

Коментари

1.   Корена на проблема е българския манталитет.Не сме единни. Нали знаеш приказката за Кубрат и пръчките.Веднага след неговата смърт България е била обречена.Какво е положението с българите на запад? Зле. Всички емигрантски общности в чужбина са единни. Един, ако има проблем сто му помагат да изплува. За това са и силни общности.Местните имат респект от тях. При българите предимно интриги, некоректност, алчност, лицемерие огромно.Помагаш му, превеждаш му документи отваряш му очите какво да направи, спасяваш го от проблеми постоянно , той те предава за няколко сребърника. Също както Апостола на свободата е бил предаден. Проблема е, че ние като народ не можем да осъзнаем, че има нещо много по-важно от парите, а това са принципите. Човек без принципи е като дърво без корен.

Чингис Хан

2.   Чингизе, псуваш България и българи редовно, а седиш и говориш сега за единство. Смях.

Авторе, сред българите има всякакви хора, както и сред другите. Иначе не е само до кой къде е, кой е останал. Петър Берон в чужбина е създал Рибния буквар, а бащата на Дж. Атанасов се е оженил за ирландка. Нещо лошо за тях имаме ли да кажем? Проблемът на българина не е, че има диаспора, че раждаемостта е като в цяла Европа и др. Проблемът е, че пикае буквално върху наследството си. България си има потенциал, има си културно наследство, има доста.

Кажи ми друга земя, където виното се лее от античността, златото е красяло тракийски жреци, а народът ѝ е успял да накара византийски император да се подмокри. Именно. Пусни си ученическия ни химн ("Върви, народе възродени"), виж за какво става дума. В Америка и Англия ще ти струва в десетки хиляди едно "образование" по полово познание (gender studies). Виж школата на Теодосий Теодосиев, как подготвя учениците ни за Харвард, воден от дълг и отдаденост. Показах това на познати от Запада, гледаха тъпо в невяра. Това са само едни от многото примери.

Но погледни после и на какво ниво е средният българин. Аз още помня как моите "съученици" се подиграваха на чистачките, как един тъп наркоман гореше чина със запалка в час. Мое приятелче се хвалеше как е купил учителския наръчник по английски и зяпа отговорите. Други ми предлагаха да събираме рушвет за отговори от матура. На такива животни какво да кажеш? Как да вразумиш говедото? То иска само да му се сервира, реве за системата, а се чуди как все да мине метъра. Преди пуснах тук едни теми по-интелектуални, тъпоъгълниците веднага се наредиха да ме обиждат.

Всеки иска България да успее, защото така е по-добре за всички. Да, ама с искане не става, дела трябват. Докато Ганьо реве за мръсотия, но не чисти лайната на кучето си, промяна няма да има.

3.   деградирал народ имащ скапана ценностна система да ходи само на почивки и екскурзии си заслужава да бъде затрит.

4.   "Един народ, колкото и силна идентичност да има, колкото и да е сигурен кой е, напусне ли родната си земя губи идентичността си. Това е положението"

Не съм съгласен, но както и да е. Ако изключим най-силняит пример - еврите, също така имаш ирландци, които 5 поколения назад си знаят родата и още си честват свети Патрик, имаш и Италианцияте, които са същата работа (то просто не ги е имало преди това).
Но нека ти кажа и за друга масиван група - норвежците. Тея с имена Нелсън, Джонсън, Олсън - всичките са норвежки наследници. И не са запазили особено нищо норвежко, като култура. Но защо - защото са се изнасяли в най-тежкия пеиод за Норвегия, бягайки от гладна смърт, непукизъм на власттие и тотално разделение на населението (обединено население е било проблемно за управляващата тогава класа, така че е са им пръскали панаирите бързо и са ги дресирали, да не се събират). И почти цял век са бягали към "Новият Свят".
Сега същото се случва и с българите. Масова емиграция и предполагам, че ще продължи поне още 20-30 години, докато останем 4-5 милиона в странта. Ако се съхрани странта, тогава може би ще се оправт нещата, но няма да е и сега. Не и без някакви тежки сътресения, че да се събудят малко хората. А тези, котио са си заминаи ако не се върнат, винаги ще свързват България с глад, мизерия, корупция и други проблеми.

6.   Ще го кажа така, пък който разбрал- разбрал:
До преди няколко години (3- 5) много българи лъжеха че, се приберат някой ден в България. Беше по- лесно да се излъже от колкото да се обясняват причините защо НЯМА да се връщат. Винаги закостенелите мозъци прескачаха мотивите и забиваха "родоотстъпници, предатели" и все в този дух.
Сега вече дори не лъжат повечето, а директно си казват и даже без обяснения вече "не, няма да се сръщам"
Аз и преди не съм лъгала, няма да се връщам за постоянно в Бг!
Вярно е че, човек никога не трябва да казва никога, но със сигурност нямам намерения, вече не знам нататък как би ме завъртял живота, но чужбината вече ми е домът!

7.   Прав си за много неща. Само че на повечето не им пука и предпочитат да не си напрягат мозъчетата с такива сложни мисли - дай им ядене, пиене и почивки пък другото как дойде.. Какви са проблемите?

Първо българите не са и никога не са били единни. Още от времето на траките е имало различни царства. При Второ българско царство също е имало Търновско и Видинско царство, пък отгоре на това и Момчил войвода се е изявявал като самостоятелен владетел в Родопите. Това разделение между хората в комбинация с уникалното местоположение на България - като природа, сезони, почва, местоположение(кръстопът между Европа и Азия) е привличало погледите от всички страни. И съответно винаги българите, ама винаги са ставали плячка на по-силните и единни народи. Не говоря конкретно за османците. Първо сме били римската провинция Тракия. После превземат прабългарите. После превземат византийците. И накрая турците.

Вторият огромен и може би най-голям проблем на българина е, че е продажен. Че заради злато и "брат си продава и майка си продава и върху държавата с*ре". Показателно е как почти всеки е готов за малко по-висок стандарт на живот да емигрира, да изостави и "родина" и "бащино огнище" и да си плюе на петите, за да работи на Запад. Тук най-важното е да си богат, да имаш лъскава кола и да парадираш с кинти. Такъв е манталитета. Такива сме били винаги. Още от времето на траките е нямало единна армия, а са били наемници срещу пари в Гърция и където и да ги викнат. Тук дори на най-големият родолюбец му кажи 5 или 6 хиляди евро заплата и ще го видиш как още на следващия ден си стяга куфарчето и си взима самолетния билет. За какви ценности, родини и т. н. може да се говори тогава? Единственият начин е държавата тотално да се затвори, да им се забрани да работят в чужбина. Дори набедените за родолюбци - разни футболни фенове и т. н. са в повечето случаи са най-обикновени продажници, които за 50 или 100 лева ще изпълняват поръчките на всеки богаташ като Божков и т. н.

"Вуйчо ми живее в Лондон. Идва тука и почва да мрънка какво било там, какво било тука. Абе ало, Великобритания е цоцала от половината свят. Испания е цоцала от половината свят. Франция е цоцала от половината свят. Португалия е владеела Бразилия. България е владеела само някакви чукари и то преди 700 години. Как можем да станем като тях като те имат многомилионно население и са крали от целия свят? Така са станали такива. С крадене. Ега са такива за сметка на някой друг"

Това много добре си го казал. Даже по-добри думи си намерил и от мен самия. Само че пак ти казвам, че за българина такива неща като кой колко е крал в неговата относителна ценностна система, в която ценност номер едно са парите и печалбата, такива морални дилеми не го топлят особено. Изтикани са много назад в съзнанието. За него е важно да има пари да харчи за лъскав живот и да живее охолно. Винаги сме били такива - още траките са ги погребвали в огромни могили с цели състояния и ценности, този комплекс е останал и до днес и не вярвам някога да се изкорени. Парадирането, колите, лъскавото.

Колко сме продажни личи и от лицемерието на хората, с което те се подмилкват на всеки богаташ или шеф. В България около всеки малко по-заможен човек винаги се образува кръг от "приятели" - хора, които се подмилкват, гравитират и угодничат, за да докопат някоя облага. Загледай например в един ресторант ако видят, че някой слиза от кола за 200 хиляди какво е отношението и го сравни с отношението към теб ако си съвсем обикновен човек. Тук е много по-обидно да си "бедняк", отколкото да си "крадец". "Далаверата" - бързата и лесна печалба, съпоставима с измамата - е нещо като национален спорт.

Тренирал съм дълги години на Националния стадион и треньори са ми казвали от първо лице за далаверите и кражбите, които стават в спортните съюзи. Краде се навсякъде. От еврофондове, от обществени поръчки, от концесии на плажове, от сини и зелени зони, от общините, кметствата, горите, мините. Закони няма, защото под ударите на закона попадат най-вече дребните риби - цигани, кокошкари, при едрите далавери далаверата в крайна сметка надделява над закона. Пак казвам, че тук е по-обидно да си "беден" - тоест да си нормален човек, без скъп телефон и лъскава около, отколкото да си крадец. Номер 3 е прав, колкото и да му цъкате минуси. Почивките, ресторантите са ви в главите. Ако не си в Дубай няма да си ти, продажнико. Хубаво ли е новото айфонче? ! Тук всеки прощава на крадльото, просто защото почти всеки се съпоставя с него, знае, че в неговата ситуация и той бил се облажил и си пускат тънки погледи на разбирателство и съчувствие. Тоест, всеки прощава на другия, защото и той е същият като него, или ако не е е просто, защото е нямал възможност и той да крадне, а не защото е много морален. Плюем циганите, че били крадливи, а българите правят същото само, че в уголемен мащаб.

8.   4 чудя се да се смея или да плача на глупостите, които си описал.
Благославяш ирландците, че честват своя роб свети Патрик. Свети Патик е англичанин, на 14г възраст е заловен от ИРЛАНДЦИ и продаден за роб в Ирландия. Плюс това 5 поколения въобще не са много, това е да знаеш кои са родителите ти, баби и дядовци, пра дядо и пра пра дядо, аз знам своите 5 поколения назад. Знам трите им имена и какви имущества са имали, документи за това, кой с какво е участвал в първата световна война, имам дори военен билет от пътуването на пра пра дядо с влак от 1917г, връщал се от фронта.
Другото, което искам да ти кажа е че като причина за емиграцията са познати два фактора и те са такива, които привличат (познати като изтеглящи фактори), и такива, които принуждават човек да напусне (познати като изтласкващи фактори). Българите емигрират заради изтеглящи фактори, фактори които ги привличат в друга държава, най често по-високи доходи и по- добри възможности за работа. Никой не е умрял от глад в България и най често емигрантите си плащат преместването с пари изкарани в България. Няма такъв избягал от глад и нахранен в съседна държава.

9.   Това е самата истина. Жалко наистина за такава държава със славно минало…

10.   Авторе, аз живея в България, но не смятам, че хората, които са отишли в чужбина са предатели или нещо подобно. Ако имаш 2 деца, работиш за 800 лева и нямаш наследствено жилище, пеша ще тръгнеш за чужбина. Освен това, ние като сме останали тук, какво правим, за да се подобри страната? Ами, нищо не правим, едно голямо нищо! Ние дори повече вредим, понеже си мълчим, работим за някой назначен бизнесмен за жълти стотинки и си плащаме данъците, които после се крадат. Тя и затова държавата ни потъва все повече и повече.