Споделена история от Други

Колко пари изкарвате в чужбина
Интересно ми е колко пари изкарват масово българите в чужбина. Говоря за нето/чисто, след данъци. Защото имам няколко познати във Франкфурт и всички казват, че изкарват 1600-1700 евро чисто. Казват, че това се смята за висока заплата там, защото много работели и за 1200, което мен лично малко ме разочарова. Уж Германия, Франкфурт, а-у, пък се радват на 1600 евро. Разбирам да се радват на подобни пари в Гърция или Испания, ама в Германия и то във Франкфурт...

Вярно, че не са някакви супер квалифицирани кадри, работят куриери, ел. техници, продавачи, но очаквах, че поне в страни като Германия, Холандия, Австрия и особено в големите им градове да се взимат доста повече дори на подобни работи. Във Виена имам познати и те казват, че взимат 1600-1700. Другото, което ми е странно, че почти няма разлика между минимална заплата и средна заплата. Че тя в Германия минималната излиза пак някъде към 1200-1300 чисто, а ако си ел. техник например, реално взимаш някакви си 30% отгоре. Освен ако нямаш сертификати и не знаеш перфектен немски. Демек дали ще си електричар или продавач в Макдоналдс няма особена разлика в заплащането, което е странно.

Ами то не че нещо, ама едно общежитие във Франкфурт (пак по техни думи), подчертавам общежитие - с араби, само една стаичка за спане, без кухня, е 800 евро. Е, каква файда, че взимаш 1600, като наема ти за мизерно общежитие ти е половината заплата? Че ти в България, ако взимаш 1000 лв и имаш собствено жилище, ще живееш на същия стандарт, ама поне няма да живееш в общежитие с араби. Вярно, че храните са на същите цени, но пък много други неща са доста по-скъпи. Може би има смисъл, ако работиш като квалифициран и знаеш перфектен език. Защото съм чувал, че сестрите например взимат около 2500-2800 чисти при перфектен език и сертификат. За лекарите да не говорим. От неквалифицираните кадри единствено тираджии и шофьори на автобуси взимат около и над 2 к, доколкото съм чувал.

Коментари

1.   От прочетеното се разбира, че никога не си работил в Германия, Австрия и пр.

1600/1700 -нетна заплата си е много добра пара. В Германия и Австрия, колкото по-висока заплата вземаш, толкова и повече са и удръжките.

Работил съм в Германия в UPS- куриерска фирма. Вземах нето 2000 евра, но меко казано ми се е** ма****. Не издържах и напуснах след 6 месеца. Като имаше: 13,14 заплата, ама аз хванах само едната.

След това работих и в почистваща фирма, нетна заплата 1250евро, чистих предимно офиси. Лека работа 40 часа на седмица. Можех да правя и повечко часове, ама исках да имам почивни дни. Имах отново 13 и 14 заплата.

Преди кризата бях и в Залцбург (Австрия). Работих в хотел като Еtagenleiter, проверявах за чистота на стаите и помагах на камериерките. Нетна заплата 1470 евра, 40-часа/седмично и два дена почивни. Отново 13,14 заплата.

Пълни глупости са това, че 1000 лв. са си добри пари в България.

В Австрия и Германия, стоките са много по-евтини и покупателната способност е много силна.

Аз съм от Североизточна Б-я и в този регион, сигурно 10% от населението взема чисти 1000лв. И жилище да имаш пак са малко, да не говорим, ако си на квартира.

К'ви пансиони с араби е пич?
Можеш да си наемеш двустайна квартира за 700 евро, и за една стая да намериш друг човек и да си я делите.
Ако сте мъж и жена е екстра.

2.   3500-4000 паунда преди такси. Лондон

3.   1700 Евро(400 на седмица) , Айндховен. За 40 часа на седмица, лека работа във фабрика. Като сложиш ваканционни, връщане на здравни и данъци към 1800. Живея в стая в къща с 5 човека, всеки в отделна стая за 350 Евро на месец. За храна 250.спестяват се около 1000 Евро на месец. Вече заеми, ресторанти, барове... Си е твоя работа. Но за най-първичните неща, храна и покрив, това е сметката. Впрочем това са заплатите, да. Сменил съм много места. Говорим за черноработниците, то ние сме 90 процента.

4.   3, ами транспорт, сметки, телефон, интернет, разходи по кола евентуално ако имаш, дрехи/обувки, извнъредни разходи като смяна на телефон, ремонт на нещо, лекарства, ако се разболееш.

5.   Ами зависи много освен от образованието и сферата, и от стажа, и възрастта!
В момента: 3771 Евро нето (данъците са около 50%). Амстердам. Длъжност за високо образован човек в област компютърни науки. Не е в частна фирма (където щеше да е доста повече).

Ж47

6.   Забравих, че има и 13та заплата, и 8% от годишната, която се плаща през май "ваканционни" пари.
И 42 дни платена отпуска годишно.
Когато живеех под наем плащах 1000 Евро на месец за 60м2. Тогава и заплата беше по-ниска (по-малък стаж).
От 6 години живея в собсвено жилище платено без ипотека и повече разход такъв нямам. Не се оплаквам.

Ж47

7.   Обработка на документи с български, Словакия - 1300 евро.

8.   Човека пита какви пари се изкарват, а не колко харчиш за телефон и Интернет. Ходя с колело на работа и даже ми плащат 3 Евро на ден за транспорт. Тук да се ходи с колело на работа е нормално. Сметките са включени в наема. Аз имам разходи за фитнес, добавки, барове когато работеха... Заеми.
Ама човека пита заплата, храна, квартира...Заплата минус (храна плюс квартира), ако не ти остават 1000 Евро значи се обезсмисля за мен. Другите разходи са си твя работа.
Имам приятели, които живеят в студио за 900 евра на месец, аз съм избрал стаичка с други хора за 350.Те казват, е е така щото искат нормален живот. Аз съм дошъл да си разплатя заема, и да спестя пари за да се прибера в Бг. Всеки спрямо приоритетите.

9.   8, е, да де, аз съм същия. Благодаря!

10.   Авторе цифрите са точни с изключение те е за общежието с арабите. Аз някога като работих като куриер в скандинавието взимах около 1800, стигал съм и до 2000 евро чисто, но 2000 евро взимах със всяка събота работа (бонус за работа през уикенда ) и всяка втора седмици по шест дена работа. Имах колеги, които държаха събота да почиват и не им се работеше по шест дена в седмицата връзваха 1400 макс чисто. Иначе самостоятелно студио има и за по 650 евро ол инклузив. Проблема е недостига на жилища. Западна Европа се пренаселва защото живота е хубав тук и все по-трудно се намира що годе добро жилище под наем. Аз имам апартамент в прекрасен средно голям скандинавски град, във външен квартал както е Драгалевци за София. След някоя друга годинка, като вазирам за бегето мисля да го пусна под наем. Но не на гастарарбайтери, а на бизнесмени.Обзаведен е с класически мебели Честърфилд, Бароко, мебели притежавани от приближени на Наполеон. Бяла техника Миеле и Бош, озвучителни системи Босе във всяка стая. 100 евро на ден най-малко ще му търся. За мед. сестри също са ти точни цифрите. Тук работниците в здравеопазването взимат добри заплати. Аз някога кандидаствах тук в армията, но заплащането ме отказа. 1200 евро първоначална заплата. Големите кинти идвали от мисиите. Между 10 и 30 000 евро на мисия. Сега имам неагажиращ бизнес и си докарвам около 4000 евро на месец.

Чингис Хан

11.   От 1500 до 1800 след такси, малко село в Шотландия. Работя около 50 часа седмично, уча и спестявам между 200 и 400 паунда месечно.

12.   Норвегия. Преди няколко дни получих парите за отпуска -
68 000 крони. Плащат ги през юни и са 12% от брутния годишен доход от предходната година. Иначе нормалната месечна заплата с извънредните и бонус - 58 до 60000 бруто. Работя много извънредни часове. Нето се получава около 38 000.

13.   Аз съм но. 2
Не мога да разбера това защо сте ми сложили 2 звезди.. Това някаква злоба ли е, завист ли е, какво е?

С тоя манталитет нищо чудно че сте общаци на по 2000евро

14.   Живеем в Германия. В малък град, който се намира до големи. Завърших тука професия като химичен техник ( Chemikant) и взимам 2500-2700 евро чисто 13 заплата пари за отпуска премия от фирмата за годишна печалба. Мъжа ми е заварчик, и той тука завърши и си направи техник. Той печели между 2200 и 2500 чисто. Много играе роля дали тук си завършил или не, както и с какви оценки и при коя фирма. Авторът е прав. Предимно толкова печелят в Германия, но нормално е! Според зависи каква професия и как се спазариш.

Bebivita

15.   До 12 - Хей! Това е доста добър доход за Норвегия! Какво работиш?

16.   В Германия 1,200 до 1,500, но много трудно да взимаш 1,500 чисто. Ако имаш нощни смени или работиш и през почивните дни/празници.
В Холадния мин. 1600 взимат, аз примерно съм на 2,200 чисто, но във фирмата съм с няколко години стаж и на прилична позиция.
В Испания едва ли повече от 1000
Франция 1000-1500 зависи какво бачкаш, там май повече на късмет и бакшиши го карат. Всякакви добавки и бонуси.
В Гърция...едно време беше хубаво, сега не си заслужава. Макс 800-1000 и то сигурно ще се наложи да работиш и събота.
Чехия като го обърнеш в евро...между 800 и 1000 отново.

Имай предвид, че всяка една страна си има плюсове и минуси.
В Германия големи отдръжки, яко тероризиране и постоянно работа, но евтина храна.
В Холандия средни отдръжки, супер лежерна работа и почти безстресова, но храната доста скъпа. А за квартирите да не говорим. Само ще ти кажа, че с всички разходи от-до и наема ми излизат на : 900 € за сам човек в двустаен апартамент на прилично място. В Германия сходното съотношение може да падна на 500 без проблем. И така нататък и така нататък.

А, бе не си заслужава чак толкова, освен ако не сте няколко човека от семейството или някакъв вид бизнес. Но всичките ти нужди са задоволени, а не като в България. Да мислиш само за храна и как ще изкараш до заплата. Да си позволиш дребни неща и веднъж в годината кола, телефон, почивка и толкова. Просто това да можеш да караш прилична кола, да си плащаш всички разходи, да ядеш и пиеш каквото си поискаш, някой друг парцал и екстра за българина са като мечта. А всъщност това е доста нисък стандарт на средният европеец (западна европа главно). Смешно е, но...какво да се прави.

17.   Това истина ли е?
Мислех, че аз съм зле - инженер, в София, международна компания. И сред приятелите ми, поне аз на думи взимам най-малко - 4000 лв нетно и не ми се виждат много пари спрямо цени на заведения, храни, развлечения, дискотеки, дрехи, апартамент в центъра и др. Имам приятели в ИТ сферата на двойна на моята заплата, а и мениджъри и на 5 цифрени заплати, но вие ме разбихте с 1700 евро в Германия, дето ако не искаш да живееш в кочина с туземци, нормално жилище е 1500 евро. Колкото и да е по-евтино от България, как преживявате?

18.   40 швейцарски франка на час - преподавам френски на англоезични в Женева ( с диплома от френски университет).

19.   Около 2500 паунда чисти, след данъци в Лондон.
Квартирата ми е 85 паунда на седмица с включени всички сметки и интернет. Работата ми е близо и хващам само един автобус, което за Лондон си е супер. Тоест на ден за транспорт харча 3 паунда, а понякога се прибирам и пеша, тоест 1,50.
Кола нямам. Не пуша, рядко пия, храната е евтина, нямам деца, тоест нямам големи харчове.
Една от глезотиите ми е примерно фитнес картата, която е 21 паунда на месец.
Гледам все пак през уикендите да разнообразявам и ходя в централен Лондон, в някои съседни квартали, я на заведение, на кафенце или нещо друго.
Доволен съм от пари, колеги и отношение.
Няколко години живях в малко градче в Англия, там пестях доста повече пари, но пък там можеше да си умреш от скука.
Случвало се е на година да спестявам чисти 8-10 хиляди паунда.

20.   До 17 - Мноо си вървежен,а?

21.   Около 32000 (8300 лева) крони след таксите, като Data Scientist на средно ниво в Дания, с 4 години опит и образование от местен университет.

22.   Аз съм в Германия и като работех като учител взимах 1300 евро чисти на непълно работно време. Не ми признаха дипломата от университета. Ако имаш професия имаш на час дори 45€. Сега съм в майчинство и после ще работя във фирмата на мъжа ми, там ще взимам 450€ (миниджоб) или малко над 450€ за да получа здравна осигуровка(той има часна здравна осигуровка, защото е selbstständig). Много големи удръжки има в Германия, за да може паразитите да живеят от социалната система! Тук животът е добър, но сега заради корона номера замряха много бизнеси . Нашият бизнес се развива в друга посока, но цените скачат и китайците изкупуват фирмите на безценица. Това ни засяга и не знаем какво бъдеще ни чака. За наемите, да високи са, но собствениците се грижат за имотите си, т.е. ако нещо се развали не го плащаш ти. Ние плащаме 1000евро за 4стайно жилище 120кв. Жилищата наистина са дефицит, поне в нашата провинция.

23.   Номер 19 ,а какво работиш?

Квартирата ти е близо до работата и не е скъпа, което е добре.

24.   Един познат изкарваше 10 000 лв почти на седмица в Нова Зеландия.

25.   От 21 - LOL. . И с какво толкова ви засегна! Нима заслужава този резултат. Искам да знам, че сериозно ме нараняванията! Дано сте доволни, че предизвикате душевна болка у добър човек!!!!

26.   Номер 2/13, не се коркай. И моят доход ги е подразнил яко!
Кефи се.
От 5 и 6

27.   до 17: Котенце, коментарът ти не е красив, т.е. не му е мястото в тази тема, още по-малко пък в този вид. Например прочети внимателно коментар3 и ще разбереш какво ти казвам. Иначе и аз имам готини приятелства ;-)

ж33

28.   Леле хора, ако изказване като на н17 беше написано от жена, тука щеше да има ураган от реакции... особено, ако жената е млада.

29.   Маже ли да споделиш?
До 17, какъв инженер си, машинен или ел. инженер.
Може ли да споделиш и с какво се занимаваш
Поздрави,

30.   Този месец изкарах 23 000 крони чисто, варира, най-много съм стигала до 29 хил крони ми дават пари за почивка от държавата - Дания. Средната заплата е около 30-35 хил крони и се старая да я стигна, не че и тези пари не ми стигат.
Ж22

31.   30, какво работиш, ако не е тайна?

32.   До 29

23 000 "чисто" е вече в рамките на "средната заплата", поне за повечето професии, така че вече си стигнала средната заплата.

И ако може, за мое любопитство, каква професия, позиция и размер на кмпанията? Нужн ми е, за да си направя и аз добре сметката.

33.   Номер 31 и 32 - чистачка съм, все още не съм завършила нищо, но работя по въпроса и с образованието си. Иначе просто изкарах късмет с работата, в повечето фирми чистачите ги гърбят за смешни пари, а на мен ми излезе късмета и се води държавна работа. Всеки извънреден труд ми се плаща както подобава. Засега ме устройва, защото лесно го съчетавам с другите ми ангажименти.
Ж22

34.   33, правилно ли разбирам, че чистачка в Дания взима 3000 евро чисто? Това, ако е вярно, направо е mind blowing и не ми се мисли колко сме зле в бг-то. Че те дори в Германия чистачките взимат макс. половината на това, а доколкото знам, в Дания все пак не е много по-скъп живота от Германия.

35.   Тук всички не отчитате нещо ВАЖНО.

Не колко изкарваш а колко часове месечно работиш за да ги изкараш.
Да си съдереш г.за от работа предполагам не е оферта за никой.

Аз изкарвам 3000 евро от България за по 2 часа работа дневно.
Сателит/съпорт съм на швейцарска фирма

36.   До 34,

И като тия пари й стигат само да си плати квартирата, тока, водата и храната какво от това? Трябва да разберете, че като взима 3 000 евро, то тя НЕ ги харчи в България, а в Дания!!!

37.   36, колко пък да е по-скъпо в Дания. Квартирата да е, да е 1000 евро, 1500 да е. Пак ти остават 1500-2000 евро за харчене. Това са 3-4000 лв. В България да си скъсаш задника от работа, рядко ще взимаш и 2000 лв, в в провинцията даже почти невъзможно. Ако си пък в София, като си платиш наема, я ти останат 1000, я не. Колко да е по-скъпа храната в Дания? Едва ли ще е 4 пъти по-скъпа. За Германия знам, че много храни са по-евтини от България. И ако чистачка в Дания изкарва 3000 евро чисти, колко изкарва някой с по-сериозна професия?

39.   Разходите ми за храна са по-ниски, отколкото в България, сметките за ток и вода са долу-горе, колкото ми бяха в България, наемът ми е около 3000 крони, живея със семейството си, без съквартиранти и си го делим.
Както казах и по-нагоре, изкарах късмет с рботата. Иначе не е толкова скъпо в Дания, каквито легенди се носят в България. Ряботя на пълно работни време вечер, 7 часа и половина. Не си късам задника по 12-14 часа. Стандартът ми на живот се увеличи в пъти още със самото ми идване, чувствам се добре тук. В България си броях стотинките.
Номер 30

40.   Забравих да добавя, че масово българите обаче се хващат на работа, където ги експлоатират и заплатата им е 10-15 хил крони, което за тук е нищо, просто аз имах късмет. И въпреки това успяват да спестят и да пращат в България.

41.   По принцип, зависи и от работата, има професии и длъжности, където се изкарват много пари. Мога да кажа, че в страни като Румъния, Полша, Чехия, Португалия е определено колко е минималната заплата, т.е. в Полша тя е 610 евро и не плащат по-малко пари. Същото е и в останалите държави, които споменах.
Не агитирам никой да ходи там, просто исках да изкажа по-различно мнение.

42.   До 37 - 23000 кр. на месец е супер сума, и това е за Копенхаген. Извън него, ще си още по-добре.

Бих казал, че е еквивалента, на това да имаш 3000 лева лева в София.

43.   До 35, какво трябва да знаеш за да си Сателит/съпорт и как се става?

46.   Хайде сега, похвалихте се колко печелите и сте добре. Нали за това сте заминали в чужбина. Искам да чуя тези, където са се прецакали, не, не говоря за това, колко получават в парично изражение. Да си сам като скот, едва ли е върха на пирамидата, но пък печелиш нещо си там и пестиш. Сега, ако сте семейство е друга работа.

47.   от 35 до 40.

Най- интелигентно става така:
Продаваш труда на няколко българина на западна фирма и взимаш разликата. Всички доволни по веригата.
Осигуряваш ги през твоята фирма.

Така роботата ми се свежда да ги питам как са и имат ли нужда от нов лаптоп