Споделена история от Други

Защо не ползвате по - малко автомобилите си и повече градския транспорт?
Мъж на 25 съм, имам книжка, имам кола, имам гараш, живея в собствен(наследствен апартамент), в София. И, въпреки това, когато трябва да ходя някъде в рамките на града, за работа или нещо друго, ползвам градския транспорт, въпреки, че не живея в близост до метростанция. Приятелката ми, която живее с мен, също има книжка разрешил съм и' да ползва гараша, но тя няма много желание да кара, засега няма и кола. Много от моите приятели, също нямат кола и дори книжка. Все пак, ако пътувам извън града, предпочитам да съм с колата, но в рамките на града, да се движиш с автомобил, освен ако нямаш належаща нужда, напр. да си бебе, малко дете, възрастен, болен човек, или работата ти го изисква го намирам за комплексарщина. В страни като Швейцария, Нидерландия, Дания, Финландия, дори най - високопоставените политици, бизнесмени и т. н., ходят до работа с обществения транспорт или с колело. А, ако не дай Боже, изникне спешен случай, ами той затова е спешен, защото не се очаква, да се случва всеки ден и все ще се намери начин да се оправиш. Просто, напоследък, много започнах да се изнервям от трафика в София. Такова голямо автомобилно движение, според мен, не е необходимо.

Коментари

1.   Ами аз точно така правя - колата ми е почти само за извън града или някъде ако ще има обикаляне на няколко места в рамките на града.

2.   Еми ходи с автобуса бе, какво си дошъл тука да развиваш теории

3.   Ела в Русе да видиш на какво прилича градския транспорт. С първото ти качване не само ще видиш, но и ще усетиш прекрасния им аромат. Все едно си във ферма.

4.   Авторе, политиците в северните страни ходят с колело не заради друго, а просто така им го набиват в главите от деца, даже на сила. Още не са проходили, а карат с майка си колело в града по шосето. Никога няма да забравя едно малко момиченце местно, изглеждаше на няма и три години и вече караше редом до майка си колело на две гуми, и ревеше горкото с пълна сила, защото явно не искаше. Да гоня рейсовете или пляс пляс педалите тва не е за мен сори.

Чингис Хан

5.   Аз пък си карам колата всеки ден и навсякъде. Страшно удобство е да имаш кола и да не се блъскаш в градския транспорт. Да не говорим, че стигаш бързо навсякъде. В град като София, без кола животът ти е много по- труден. И пет пари не давам за твоето мнение, че да пътуваш комфортно било комплексарщина! Ти, ако искаш, се вози и на костенурка, твоя си работа!

6.   Много си прав. В повечето европейски столици пътуването с кола в широкия център на града с кола е забранено. Надявам се и тук да стане това. С метрото у нас градският транспорт доста се подобри.

7.   ГараШ... Торта Гараш ли имаш? Иначе те подкрепям за пътуването с градския, но с малки деца колата е за предпочитане.

8.   НЕ става с градския - в него само смръдльовци, пенсионери, ученици и малцинства...

9.   В по-големите столици и градове по света всички използват градски транспорт. Колата е просто да заминеш някъде за магистрала. И автомобилните консуматори в България често излизат с оправданието: То и по чужбина са много колите! Задръстванията обаче не са толкова много. Всеки да има кола и всеки да я кара са две различни неща.

10.   В моя град няма къде да се паркира. По-удобно е да ползваш такси или градския.

11.   И автомобила си го държиш в торта?

Удобството авторе да не висиш по спирки, при условие, че с колата пътуването из града ти идва на същата цена и има къде да паркираш пред работа, не е за подценяване.
Ако автобуса е два пъти по евтино от горивото на колата и ако пред работното място няма къде да се паркира или е синя зона народа ще избере автобуса. Да караш колело е удобно когато е уредено, първо да имаш къде да държиш колелетата си, в блок във апартамента няма къде, а във входа ще ти го откраднат. Цената на автобусния билет е равна на изминаването на 5-6 километра с кола, а в България разтоянията са много по къси от в Европа и доста често пътуването до някъде из града с кола ти идва по евтино, а българина е с малка заплата и все мисли от къде да спести.
Специално при мен живея близо до центъра, на квартира, където през деня е синя зона, нямам паркинг талон, нямам и гараж, а офиса ми е в административна сграда в промишлена зона, налага се да преместя колата от синята зона за през деня. По принцип има удобен автобус, но не ми харесва идеята да пратя 9 СМС за колата и в същото време да ползвам автобус.
Отделно в България не навсякъде има къде да си заключиш колелото, ако влезеш в магазин или офис, няма къде да оставиш колелото. В България с колело може да се ходи само на разходка ако си сигуен че няма да ти се наложи да влизаш в магазин или обществена сграда. Как да идеш с колело до Мола, като няма къде да го оставиш и да си поне малко сигурен, че няма да ти го откраднат?
В интерес на истината дори в Амстердам хората нарочно карат много евтини колелета заради кражбите. В България и това не става, ако караш евтино колело, ще ти се присмиват и ще те гледат надменно, и пак е възможно да ти го откраднат. Помисли само как ще се отнесът в България към 25 годишен младеж с колело от 100лв неговите връстници. В Европа нямат такъв проблем.

12.   Защото е по-удобно и по-бързо приятелю,това първо и второ обществения транспорт в България не е толкова развит както в страните в които си изброил,тук пътуват основно пенсионери и ученици и хора които не могат да си позволят собствен транспорт и трето българина няма такава култура да използва градския транспорт,тук е важно да си с колата с тъмни прозорци и да гърми чалгата.Разбира се това е мое мнение не критикувам никого всеки е свободен да живее както намери за добре,поздрави

13.   Бре, значи да се намаам в час пик с още 1000 човека, да ми дишат, кашлят и да ме гледат, вместо да се кача на колата и за 5 мин да съм където искам. Да дам 50 ÷ лева за карта, вместо да напълня за тея пари резервоара и да се возя цял месец.
Ае не мерси, возете си се с тоя пробит градски.

14.   Година и нещо всеки ден ходя на работа с кола. Имам и втора, но гори много за града. И двете стари. Защо? Возим се двама. Има епидемия. В рисковата група сме - възраст и други. Едновременно пазаруваме, грижим се за въдрастен човек - това пести време. Колата е е необходимост. Защо има задръствания?
Лоша организация на движението - вместо безконфликтни подлези и тунели - например България - Гешов - широки ленти до следващото кръстовище с тапата. Автобусни ленти на места с 15, но и на места с с две автобусни линии. Изяждат една трета от широк булевард.
Липса на паркинги и малки улици с дупки и задръстени с паркирани коли, които са неизползвами практически за успоредно движение на булевардите и за движение изобщо - даже колите за боклука го събират късно вечер. Вместо многоетажни гаражи с преимлива цена за ден, които да скрият колите се правят зони. И се почва - зони, стикери и прочее. Средният брой коли в едно семейство е две. С това число трябва да се планира.

15.   ГараЖ- Ж Ж Ж Ж!!!!!!!Неграмотен си,щом не знаеш как се пише ГАРАЖ.

16.   Аз съм същия като теб. Цялата работа е заради едната показност...нищо друго. Да се покажеш колко со важен, че видиш ли си теглил кредит и си купил хубава кола, която децата ти ще изплащат. Ето това е средностатистическият българин. Беден като църковна мишка, мачкан от всички и всичко, но с хубава кола на лизинг.

17.   Гараш е торта, мястото в което се паркират (и престояват по дълго време) случайин се нарича гараж.
Иначе по темата, всеки има право да прави с живота си каквото иска стига да не пречи на другите и те да правят същото. Който иска да си ползва обществения транспорт, който иска да си ходи с колело или пеша и който иска да си ползва колите, мен това не ме бърка по никакъв начин. Аз лично, когато съм в София ходя пеша или с метрото. Сега живея в Белгия и ходя пеша или с колело в града и с влак или рейс из/или до Брюксел и до летището. Тук има проблем с паркирането в градовете - просто няма място в централните градски части и е доста скъпо, да ходиш на екскурзиики с кола заради това.

18.   Ако си напрегнеш поне малко мозъка, може и да намериш отговора на въпроса си. Като за начало аз като жена ще ти кажа моите причини.
-в автобуса е пълно с хора от ромски произход, които не веднъж са нападали случайни хора и са ги пребивали, за да им вземат пари и бижута и телефони и нито шофьора, нито останалите пътници са помагали.
-била съм свидетел отново на роми, които са 5-6 човека и заобикалят някое момиче и я дърпат да слиза от автобуса с цел изнасилване
-когато се връщам от някъде с покупки, ръцете ми стават червени от болка от тежината
-в автобусите е крайна жега, защото редовно не пускат климатик и съм припадала от прегряване
-шофъорите на градския карат като луди и като набият спирачки, ако не съм седнала се хвърлям върху някой човек
-случвало се е като слизам от рейса да ме преследва някой луд който също е бил в него и ме е зяпал през цялото време и от тогава нося оръжие в себе си и имам разрешително за самозащита, защото са ненормални
-не винаги има къде да седнеш
Това достатъчно причини ли са? Ти като мъж явно не си толкова застрашен, но смятам, че половината от изброените неща биха могли да се случат и на теб. Аз също нямам книжка и нямам кола, но или ме вози мъжът ми или такси. Ако използвам градския транспорт, винаги съм с някого. Единственото по-безопасно място е метрото, но то не стига до всички места, които ми трябват и пак е нужно да използвам автобус и затова предпочитам с колата. Мисля, че бях достатъчно изчерпателна, за да спреш да задаваш глупави реторични въпроси.

19.   Мързи ги и им е под нивото.

20.   Торта ГараШ,а?Как ще натикаш автомобила вътре,ще я изтърбушиш ли?

22.   Авторът е - съжалявам за грешката си, че написах гараш, от недоглеждане е, трябва повече да се проверявам.

23.   Щом изядохте човека за една буква, очевидно няма какво да кажете по темата.

24.   Във Варна почти не виждам цигани да пътуват с масовия транспорт, няма чак такава опасност, а и нещата си ги държа в платнена торба, които в последно време станаха хит да се носят на рамо! Ако стане непредвидена ситуация, мога да избягам веднага и да потърся помощ! А що се касае до факта, че съм мъж, едва ли някой би се осмелил да си има работа с мен! Кола наистина нямам, а и вече е по-лесно човек да пътува с обществения транспорт, защото се чува, че ще надграждат системата за самотаксуване-засега е само с предплатени карти и билети за времепътуване, но за в бъдеще ще има и възможност за плащане и с банкова карта, предстои и пускане на мобилно приложение за самотаксуване, както беше с "Tickey", което си го имаше преди години, но аз лично не съм го ползвал, а за 4 лева можеш да посетиш всяка точка на града в рамките за ден! В Центъра докъдето ти стига погледа е синя зона, а и немалко хора си ползват транспорта, което ме навежда на мисълта, че така им е най-удобно! И бездруго се заринахме от коли и човек не може да мине по тротоарите както трябва!

25.   Номер 18 доста добре е отговорила. Аз ще допълня - до някои места, дори съседни квартали трябва да смениш превозни средства или просто няма удобни такива като маршрут и разписание. Като резултат трябва да отделиш час за разстояние, което с кола се изминава за 10 мин. Междувременно в транспорта се потиш през лятото, защото шофьорите не пускат климатиците или зъзнеш през зимата, миризмите дори няма да ги коментирам. До работните си места и двамата пътуваме с автомобили, защото няма удобен транспорт и става много бавно и изнервящо, да не говорим, че изобщо не е по-евтино поне в нашите случаи. За някой може да е снобарщина, но времето е много ценен ресурс, дори ако го използваш само за семейството. Когато пътувам до центъра избирам градския транспорт, защото е удобен, но проблемите с температурата и миризмите си стоят. При нашите условия велоалеи и прочие недомислици няма да решат проблема - климатът ни е непостоянен, с екстремни летни температури, бури и ветрове, в крайна сметка много малко дни през годината стават за колоездене. Трябват развитие на метрото под целия град, за да се облекчи трафика, и най-вече многоетажни и подземни паркинги, които да освободят улиците. И нещата ще си дойдат на мястото.

27.   Защото с кола стигам за 10 минути, а с автобус за 30 или 40. С кола не трябва да чакам на спирки. За какво ми е колата, когато ще се качвам в градския. Аз рядко пътувам извън града. И понякога вали дъжд. Вместо на дъжда да си чакам автобуса се качвам на колата и тръгвам.

28.   Защото се бутат в големия град на най-далечното място от работата, понеже само там има хубаво място с квартира и само там има хубава работа. После нали времето е цено, а градския е бавен заради задръствните улици с автомобили и тръгват и те с автомобил. Ако с автомобил стигаш за 10 мин някъде в София, сигурно няма да ти отнеме повече от половин час пеша. Обаче, никой не ни в учил че краката са за да ходим, а не да натискаме педали.