Споделена история от Други

Покупка на имот-къде?
Събрала съм 13 000лв с тенденция да събирам още и ми се иска да си купя инвестиционен имот. В София са ужасно скъпи, буквално ще плащам кредит до живот, напълно безумни цени за българския стандарт и заплатите ни. Оглеждам се за имоти в Пловдив и в родния ми Пазарджик, където има добри имоти до 25-30000 евро, като цената се върти около 500 евро за квадрат. Желая да закупя едностаен или двустаен апартамент, малък и икономичен, където да живея ако ми се наложи, а иначе мисля да пусна наематели да изплатят една част от него през годините. В момента в Пазарджик имаме недостиг на квартири под наем, много хора търсят, а предлагане няма, и това е откакто работи завода Костал. Но си мисля след 10-20 години например ако закрият завода какво ще го правя този апартамент? Тук е много забил града, населението е застаряващо и намаляващо, нямаме университети, нищо което да кара хората да идват насам, освен заводът, където работи доста народ. Но пък от друга страна в Пловдив са по-скъпи и ще трябва да изтегля доста по-голям кредит, който не знам ще ми отпусне ли банката изобщо. Парите които имам ще ми стигнат за разходите покрай закупуването и горе долу за освежаване на въпросното жилище, даже може и да не ми стигнат. Но планирам до края на лятото да ми остане още някой лев свободен, който да мога да отделя също. Какво е вашето мнение по темата, струва ли си покупката в Пазарджик и дали някой ден като го изплатя няма да ми увисне като котва на врата този апартамент и да трябва да го продавам на загуба.А и много искам да знам, че си имам някъде мое местенце, което съм си купила сама със собствени пари и труд. Без значение къде е. Честно казано мечтата ми е апартаментче на морето, но не ми се хвърлят толкова хиляди за няколко седмици ползване през лятото. Тези криптовалути, които ме заливат отвсякъде не са ми познати и не желая да рискувам,моля не ми давайте съвети свързани с тях. Искам нещо по-сигурно.

Коментари

1.   Здравей, умно момиче! Първо те поздравявам, че не си харчиш парите за екскурзии и телефони, а си решила да ги инвестираш в нещо по-разумно. Пазарджик ми се струва ок. Някое малко градче на морето - също. При варианта с морето не е казано, че ще ходиш за 3 седмици - може цяло лято да си стоиш там и да си почиваш в едната стая, а другата/другите да ги даваш под наем!

Иначе гаранция нямаш. Градовете непрекъснато си сменят притока на население от/към - работни места и заводи се закриват и откриват. Все пак ако града е близо до някаква пътна артерия и е на кръстопът(Пазарджик е до магистралата и мисля, че е като цяло важна пътна връзка) шансът и след 20 години градът да е добре е доста голям. Но пак казвам - гаранции няма. Срещу природно бедствие или някакъв друг проблем със сградата също нямаш. При всички случаи обаче такава инвестиция е много по-сигурна от криптовалути, бизнеси, билетчета от лотарията и всякакви други начини за "бързо" забогатяване - тоест, бързо да си изхарчиш парите.

П.С. Гледай какво строителство е и не взимай панелка - след 20 г. може да са излезнали от употреба.

ZZ

2.   Виж някой малък в Асеновград.

3.   Ссмо за сравнение с ненормалните бг цени пускам произволен линк (първият който ми излезе) за 2 стаен апартамент във Валенсия.
Има за ремонт, но общо взето козметичен.
Не бих си купила в България жилище!

4.   Н 3 съм хаххах пропуснала съм линка, ето го:
https://www.idealista.com/inmueble/93682265/

5.   4, това е мексиканския квартал, където се гърмят по улиците. Ти сериозно ли мислиш, че ще купиш нормален апартамент във Валенсия за 30 к? Нормалните почват от 200 минимум и стигат до над милион. В Европа в голям град, нормалните имоти са половин-1 млн. Нямате представа от цени. В селата почват от 100-150.

6.   Здравей. Жилищата в България вмомента са ужасно надценени, в балон са. Поинтересувай се от инвестиция в Рейд-ове. На кратко обяснено, е същото, но купуваш акций на фонд, който менижира много имоти. Тоест пак залагаш на отдаването под наем и имаш пасивен доход.

От друга страна, ако търсиш инвестиция а не имот, поинтересувай се от злато/сребно и криптовалути/биткойн. И двете са ужасно подценени вмомента, и според голяма част от инвеститорите и анализаторите, има шанс до 2 години цената им да се вдигне няколко пъти, като 4 пъти е напълно постижима цел.

8.   Аз бих купила все пак апартамент на морето или в Боровец. В момента руснаците масово продават жилищата си на ниски цени, така че е изгодно. Винаги можеш да ги даваш под наем за туристическия сезон. Или пък купи къща в някое село.

9.   Напълно споделям мнението на номер 3. Добра идея имаш, но никога недей си затваря парите в бг жилище, ще си на плюс чак след минимум 20 години, обикновено 25-30 години, че то аз дотогава ще съм умряла. В чужбина почваш да си на плюс след 10-тата, максимум 15-тата година.

10.   И аз ще кажа като Н.1: Здравей умно момиче. Рядко се срещат такива млади момичета като теб. Хубаво е, че искаш сама да си купиш жилище и работиш в тази насока. Сега направо на целта. Казваш, че се оглеждаш за имоти в Пловдив и Пазарджик. За Пазарджик ти сама казваш, че нещата не са добре в момента, а кой знае какви ще бъдат в бъдеще. За Пловдив ти сама каза, че имотите са скъпи и си права. Но аз искам да ти посоча нещо малко извън Пловдив. На юг от Пловдив има две села, едното се казва Марково, но там има много богаташи и имотите са скъпи. Но близо до него има едно село Белащица, което е на около 10-тина километра от Пловдив. Аз имам няколко мои съселяни, които живеят там и когато бяха по-млади всички те работеха в Пловдив. Пак казвам разстоянието до Пловдив е малко, но пък живееш на чист въздух в полите на Родопите и "далеч" от шумотевицата на големия град. Провери всичко за това село Белащица и си направи добра сметка. Повече няма да пиша, но ако провериш как са нещата там не е лошо да споделиш в темата си дори и да е с закъснение. Ще следя дали ще отговориш. Само за сведения, аз не живея в България.

11.   Сладуранка :)
Аз бих те насочил към офис/магазин на добра локация.
Това е истински инвестиционен имот.
Помисли - срещу 30 квадрата взимаш наем колкото от 80-100 квадрата апортамент. А сама знаеш колкото повече квадрати, толкова повече подръжка води след себе си.
Аз съм инвестирал в Тютюневия град. Да, неугледно място от много години, но рано или късно ще му дойде момента.
Грозното пате ще стане красив лебед.

12.   Хаха Те щото в бг не се гърмят. Имот в бг не само в чужбина тука държавата даже и експерти даваха до 20 години че сме под 5 милиона сама си прави изводите дали да купуваш на тия високи цени. Заслужава си единствено земеделска земя да се купува

13.   Номер 4, да ти пусна един имот в Германия за сравнение да видиш за какви цени стана въпрос, и то за пълни дупки, където почти никой няма да иска да живее, камоли да дава минимум 200 хил евро. Ако искаш нещо приемливо трябва да си или милионер, или да теглиш заем, който не се знае дали ще изплатиш.

14.   Не знам, едва ли бих инвестирала в имот в България на този етап. По-скоро бих в българска земя, или в имот в САЩ. Твърди се, че сега са поевтинели имотите там и можеш да получиш доста повече, като стойност срещу парите си спрямо някое забито апартаментче в България.
И изобщо не знам. ако имах пари в жилище ли бих ги инвестирала, може би има по- добри алтернативи.

15.   Ваканционен апартамент на море или планина , земеделска земя .
Засега докато мислиш си обърни парите в евро

16.   Вие погледнахте ли, че авторката е спестила само 13 бона, които няма да й стигнат в покупка на имот.
Може единствено да си сложи нови цици, или да наеме под наем място.

17.   Ако изтегля кредит, ще ми стигнат за първа вноска. Затова съм си обявила бюджет 30000 евро, като смятам докато намеря моя апартамент да събера още пари. Даже ми се ще до 25 000, но няма такива.