Споделена история от Други

Какво означава "какво си правиш"
От къде дойде този израз "какво СИ правиш"? В смисъл трябва нещо да си правя сам на себе си ли? Какъв е смисълът на този въпрос? На мен ми звучи като намек, че СИ правя чекия. Защото за самосвирка не ми е чактолкова дълъг. Няма да се очудя, ако скоро започнат да ме питат "какво си удряш" или "какво си биеш".

Защото знаете, че отношението към чекията винаги е било лошо. Тя не се прави, тя винаги се удря, блъска, бие, набива. Нещо като агресивен човек, който трябва да се набие, удари, облъска.

Отклоних се, но какво по дяволите трябва да означава "какво СИ правиш"? И как се превежда на английски? What are you doing to yourself ли?

Коментари

2.   Мен ме дразнят възрастни хора, които говорят умалително и пренебрежително за важни неща, все едно че не са важни.

Примерно: парички

3.   Парички, кафенце, дюнерче, фантичка, сокче...

4.   Това просто е тъпо отигиналнечене и значи "какво правиш". Може да кажеш слушам си музика, гледам си ТВ, чета си и т.н.

5.   Ако поразсъждаваме, изразът "какво си правиш" може да е свързан с:
1. вълнение за това какво готвиш, защото си толкова бездарен готвач, че не могат да разпознаят сами.
2. понеже хората казват, че каквото си направиш сам, друг не може да ти го направи, човекът се интересува как си си прецакал живота, за да измисли нещо по-оригинално, когато той ти го скофтяше. Бягай далеч от такива образци!
3. човекът смята, че се занимаваш с Труд и техника у дома или просто имаш някакво хоби - я дърводелство, я шиене, я друго.
4. въпросът е непълна версия на "какво си правиш устата за... /допишете по избор/".
5. проучване какви козметични процедури и операции си правиш или си си правил.

Но разбира се, винаги може да е и скучното, но тривиално: тъп и ограничен човек не е наясно, че въпросът е и винаги ще бъде "какво правиш". Такива винаги е имало - още от времето, когато се появиха съкращения като "здр, ко пр?", та чак до хората, които смятат за нормално да напишат нещо в стил "може да смятаме" /пропускат да съгласуват двата глагола в израза, който ползват, което променя напълно смисъла на същия/.

6.   Сега си го представи на диалект, както аз го чувам в родния си град "Ко си прайкаш?" :)
Нещо като обичКам те, любовче, прекрасница и тем подобни лиготии.

8.   Подкрепям №4.
Този израз го чух за първи път преди повече от 30 години, и по скоро е израз на кифленско лигавене. Дори съм чувал "какво си правкаш", няма нищо сексуално в него, а по скоро приближаване към бебешки език с цел изговарящия да изглежда сладък и нежен, като малко дете.

9.   Мен пък ме кефи и го ползвам често вместо "Какво правиш?" и "Как си?" като опит за завързване на разговор.

И за първи път виждам някой да го свързва с чикии. Според мен имаш някакъв комплекс там :)

10.   9, правиш ли разлика между "какво правиш" и "какво си правиш"? И "чекия" се пише с Е.

11.   Дойде от неграмотници. Тук казваме "Какво правиш?"

Какво СИ правиш?...ами правя си кафе/чай. :D

12.   до 10 от 9: Няма разлика. То е идиоматичен израз. Ако го разглеждаме буквално би означавало "какво правиш сам на себе си?", но не се разглежда така. Разглежда се като идиоматика.

13.   10 чекия е вид джобно ножче, чикия е маструбация, иначе правилно си отбелязъл за разликата между "какво правиш" и "какво си правиш".

14.   12, разликата не е в смисъла, ама явно не схващаш въобще идеята на темата.
13, току-що проверих в речника. ЧЕкия се пише и си идва точно джобното ножче.

15.   А колкото до превода на английски, никой не превежда английското "What's up?" като "Какво е горе?", нали? Както казвам това е идиоматичен израз.

16.   15< ясно, че е идиом, просто ти не схвана идеята на темата.

17.   14 в речника викаш намери обяснение за маструбация, на чекия? И в кой речник, че ми стана много интересно? Чикия не идва от джобно ножче, ножчето е чекия, чикия е друго нещо.

18.   17, дай да видим твоя речник тогава, щом си толкова сигурен, че е с И.

20.   18 ти твърдиш че си го видял в речник, затова ти трябва да покажеш в кой речник пише че чекия е мастубация.

23.   20, в речника пише "чЕкия" в мисъл на нож, а според мен идва от там. Понеже жеста, чрез който се вади острието на този тип ножове наподобява биенето не чЕкия. А ти щом си толкова сигурен, значи от някъде имаш тази информация, та посочи от къде. След като думата е сленг, не е нормирана, така че няма от къде да знаеш. Моят довод е, че идва от думата за нож, а тя със сигурност се пише с Е.

24.   "Какво си правиш" ми звучи като по-закачлива версия на "какво правиш".

Например: "К'о си прайкаш там, а? :D"

На енгилизки се превежда "What are you up to?"

25.   23 За чекията знаем, че в речниците пише, че е нож, къде обаче прочете, че чекията е маструбация? Ти нямаш никакви доказателства за твърдението си, а искаш аз да го доказвам.
Едно време учителката в 1 клас казваше ако не сме сигурни коя буква да изпишем да направим проверка със сродни думи.
Запитай се как би нарекъл редовно маструбиращ "Чекиджия" или "Чикиджия"? Когато ударението попадне на гласната буква "и" разбираме как се пише думата.
А при чекията (нож) ударението си е на "е", защото тя произлиза от турската дума за нож "чакъ"

26.   25, пич, върни се във втори клас и си припомни какво е ударение, писал си пълни глупости. Как ще е ударението на Е, бе човек, че то дори е трудно за произнасяне така. Между другото на турски чекия (мастурбация) пак е чакъ, дали не идва от думата за нож, а? Я пак си помисли. В два езика да има съвпадение, стават твърде много съвпадения.

28.   И на мен винаги ми е звучало така, нищо че съм момиче, и най-обичат да ми го напишат в късните часове, звучи ми като някакъв намек, също...