Споделена история от Други

Как се инвестира в злато
Усещам, че идва инфлация и искам да си защитя спестяванията. Мисля да купя инвестиционно злато, но не съм много запознат. Става въпрос за дребна сума - около 15 к. От къде да го купя, какви монети/кюлчета да купя, мога ли после да го продам по всяко време? Има ли и други начини за защита от инфлация в моя случай? От сега казвам, че за крипто не съм навит, много волатилно ми се струва, а и според мен ще падат в следващите месеци, може би и години.

Коментари

1.   В интернет има доста инфо по въпроса. Тавекс мисля, че е най-добре в България за закупуване на физическо злато, другият вариант е igold.
Можеш да купиш както монети така и кюлчета, гледай среда между цена купува и цена продава да е максимално малък.
Ако купуваш кюлчета не си заслужава да купуваш тези с най-малкият грамаж например 1г или 2.5гр, насочени се към по големи.
Можеш и да не инвестираш директно в злато а в акции на златодобив и компании или в ЕТФ. Но от написаното от теб разбирам че искаш да купиш физическо инвестиционно злато което е най-сигурният вариант.
Общо взето това е основното, но попрочети и в нета, в YouTube също има доста по темата, потърси канала "клуб на инвеститора" , там преди около месец мисля, че имаше хубави видеа за закупуване на злато и сребро.
Успех!!!

4.   Закопуването не е трудно - почти всяка банка предлага тази услуга.
Проблемите са после съхранението и продажбата. Ще трябва или да го криеш добре или да плащаш на някой да го съхранява. А ако имаш нуждаф от пари, ще трябва да намериш някой, който ще го купи на пазарната му цена, но това рядко ще е съща институция, от която си го купил, защото винаги предлагат по-ниски цени.

5.   Не всички яйца в една кошница, нали се сещаш. Ако имаш 15к, направи 5к в злато, 5к в евро и 5к в нещо друго. Нищо не е 100% сигурно.

6.   Купува се инвестиционно злато на кюлчета от банка. Не пръстени и други накити. В момента, среброто е подходящо за покупка. В последствие се изкупува от банките. За нефизическо злато ми се вижда доста съмнително.

7.   В банките цените са по високи, по-добре виж тавекс и igold

8.   Помисли и за среброто, като възможност.

9.   8, повече съм навит на сребро, но в България се плаща ДДС върху него. Нямам представа кой малоумник го е измислил, но е факт.

10.   И аз имах желание да инвестираме в сребро, но ДДС то което се плаща е проблем. Ако имаш познат в Германия или Холандия на когото имаш доверие може да го помолиш да ти купи от там защото е без ДДС.

11.   10, имам в Германия, но после как ще ми го прати. Това са 10 кила сребро.

12.   ДДС върху среброто се плаща защото съгласно българското законодателство среброто е метал с множество индустриални приложения и се третира, като суровина.Моето лично мнение, като човек занимаващ се със сребро от много години е че това е правилно.Освен това среброто е почти без пари и това ДДС грам не ме засяга, като се сетя за истинската стойност на среброто.От години инвестирам в сребро и не бих се отказал от него.Пак повтарям среброто е почти без пари.

13.   tavex.bg Имат клонове във Варна и Бургас мисля. Гледай да е 24 карата, защото има и 22. Виж какво купуват и купи същото (не всички монети, които продават си ги купуват). Х монети по 1 унция и вкарваш колкото пари трябва. Важмото да го вземеш в ръцете си, че има разни дистанционни "влогове" в злато, което си е полу-измама. Само че мисля, че е малко късно - не се знае цената накъде ще върви.

15.   Акциите на големи компании и сектор utiities са достатъчно добра защита от инфлация.
Трябва да си направиш стабилно проучване. Какви са признаците, че започва инфлация? Какви са признаците, че започва дефлация? Какви са възможните сценарии и как ще реагираш на тях? Цената на златото е вече доста висока и близка до рекордни нива, защото за инфлация се говори от месеци. Инвестирането в големи индекси поне има по-голяма сигурност в дългосрочен план за добра възвръщаемост, а и индексите предлагат достатъчно диверсификация.
Съотношението риск/печалба си заслужава само, ако имаш представа какво се случва, а на мен ми изглежда, че инвестирането в злато е отплавал кораб към момента.