Споделена история от Други

Шотландска клепоуха котка
Здравейте, отварям една темичка за нашите така обичани домашни любимци и по конкретно котките. Обмислям да взема коте за съпругата ми, тъй като нашето почина наскоро и на всички ни е доста тежко, свикнали сме покрай нас да има котка. Нашето беше мъжко, персиец и не сме имали абсолютно никакви проблеми с него, не е боледувало изобщо, беше изключително здраво коте, дори не го кастрирахме навремето и с това също не сме имали проблем, не е маркирал или създавал грижи. Та, сега проучвам различните породи и за сега съм се спрял на шотландските клепоухи, тъй като чета, че по характер са доста игриви и изискват и обичат внимание, имаме и дете, така че със сигурност ще има кой да го занимава и обгрижва. Много ще съм благодарен, ако някой който е имал такава котка сподели впечатленията си за тази порода, имат ли някакви особености, за които трябва да се знае, здравословното им състояние какво е, болнави ли са и най важното до колкото години средно живеят, тъй като наскоро мой познат ми спомена, че единствено ангорките, персийките и симците били по издръжливи и дълголетни. Много харесвам порода сфинкс, но за тях също чувам, че са много болнави и едва оцеляват до 10-12 годишна възраст. Не ме разбирайте погрешно, наясно съм, че всяко коте е различно и че тези неща зависят от начина на отглеждане и до някъде е Божа работа, но всички трудно преживяваме загубата на нашия и ни се иска да вземем порода, която е здрава и се слави с дълги години живот. Разбира се, че няма как да знаем какъв късмет ще има животинката, но все пак различните породи имат особености и някаква средна продължителност на живот. Освен това бих искал да чуя и мнение за пола на животното, женско или мъжко е по добре, чувал съм че женските са по издръжливи. Ще съм благодарен, ако направим една дискусия по темата и се включат стопани на шотландските клепоухи за да искажат някакво мнение за техните котета, поведение, грижи и тн.

Коментари

1.   За здрави и с дълги години живот- Бомбай, мини пантерчетата.
Приказливи, игриви, любвеовилни, привързват се към цялото семейство обикновено, а не само към един от човеците в къщата както често се случва с котките по принцип.
Тъй-като са черни (меланин) са много по-устойчиеи, със силна имунна система.

2.   Забравете за тази порода котки.
Този уж сладък дефект, който кара ушите да клепнат е всъщност хрущялен проблем. Който няма как да е само при ушите. Засяга всички стави рано или късно ще съжалявате, и няма какво да направите, ветеринар генетиката на котката не може да промени!ч