Споделена история от Други

Следене?!
Здравейте, намерих сходни истории с моята, но реших да публкувам, дано се одобри!
Момиче почти на 17 съм! Интересува ме могат ли да ми хакнат телефона - примерно да сме гледат през камерата или да ме подслушват? Не си давам на никого телефона, мисля, че имам добри пароли.

Коментари

2.   Само да се свържеш с някоя wi-fi мрежа в някое кафене, телефонът ти вече може да е хакнат, само да се логнеш в някой фишинг сайт, да кликнеш на някой фишинг линк, телефонът ти е хакнат.На една снимка да кликнеш, край, телефонът ти може да е хакнат.
Има хиляди начини, благодарение на които може да ти хакнат телефона, компа, смарт устройството и т.н.

Да, по принцип могат да те гледат през камерата ако е хакнат телефона, могат да я пускат, могат да снимат, могат да управляват телефона докато ти работиш с него без да разбираш, могат да правят почти всичко, което ти можеш от разстояние и без ти да си имаш и грам представа.

Като цяло обикновеният потребил, който си има и представа от киберпрестъпност е застрашен от хакерска атака почти по всяко време.
Телефоните се хакват много по-лесно от компютрите също така.
Честно казано, както казах, няма какво толкова да направиш, за да се предпазиш, но гледай да не инсталираш злокачествен софтуер на телефона си, да не цъкаш на всеки хипер линк и всяка снимка, която ти пратят, да не се логваш в разни сайтове, които си личи че са фишинг сайтове, да не използваш всяка втора wi-fi мрежа и така.

Като цяло, хората търсят финансова облага от това нещо и най-често се втурват към e-mail на жертвата, но като не намерят нищо стойностно там, могат да си поиграят и да проверят социалните ти мрежи и т.н

https://haveibeenpwned.com/

Да, доста фишинг изглежда тоя линк, но го провери и в youtube ако искаш, като влезеш там си пишеш e-mail-а и можеш да провериш дали е бил част от хакерски пробив през последните 5-8 години мисля.

3.   Да, могат. Мен така ме следят от десет години. Колко телефони и лаптопи смених.... просто си инсталирай антихакерска и антишпионска програма - предлагат го във всеки сервиз. Бъди по- подробна? Кой те следи, защо? Аз съм на 25, студентка, и ме следят разни бивши, преподаватели, дори близки. Ако някой знае нещо по темата, да пише! Моля.

4.   Щом могат Макрон, значи могат и тебе.

Чорбаджията на курникът.

5.   Госпожице, това е със сигурност петдесетия пост, написан от Вас на тази тема. Идва ми леко вповече, гледайки как спамите с теми, свързани с "хакване на телефона". В предишните теми много хора Ви отговориха на въпроса и се опитаха да оправдаят притесненията Ви, но Вие така и не спряхте.

В предишните теми споменахте, че имате ОКР. Разбирам Ви напълно, но не разбирам защо използвате този сайт компулсивно. В смисъл има толкова много информация по темата. Защо не потърсите отговорите на въпросите си в Интернет, вместо да ги задавате тук? Много от нас (т.е. посетителите на сайта) нямат отговор на въпросът Ви, защото по предназначение сайта не е за въпроси, свързани с IT.

Да отговоря на въпросите Ви накратко - за какво им е на хората да се залавят точно с Вас? В смисъл каква е ползата? Ако имаше масово хакване на електронни устройства, то щяха да се предприемат мерки. Щом никой от приятелите ми или семейството ми не са били хаквани досега, значи всичко е наред :р Притеснявайте се ако имате милиони левове в някоя онлайн платформа, не виждам смисъл от цялото това паниране...

М16

6.   От автора! Струва ли си мен да ме следят,обикновен човек,какво ще им дам аз?

7.   Не е невъзможно, но ако следваш няколко рпости правила, ще е много по-трудно за всеки, който няма 7-8 цифрен бюджет:

1 - Разлини пароли, за всяко разлино устройтво, email и акаунт. Никога не сменяй/вкарвай пароли в устройство, за което не е сигурно, че не е компрометирано.
2 - Не пази важна информация на телефона.
3 - Винаги гледай, да имаш последните ъпдейти.
4 - По принцип iOS е по-сигурна от Android, като старите версии и на двете, трябва да се считат за изключително несигурни.