Споделена история от Други

Не искам да ставам шофьор!
Здравейте. Аз съм млад мъж на 19 години. Наскоро завърших средно училище. Не съм ходил на шофьорски курс, нямам книжка и не се очертава в близките години да имам кола. В 11-ти и началото на 12-ти клас всички в класа само за това говореха. За курса, колко много искали да карат, колко много искали да имат кола. Аз не споделях това чувство. В края на 12-ти клас вече всички имаха книжки. Останахме само аз и едно момиче от класа. Много съученици вече имаха коли. Кола на 18/19 години. Имах един богат съученик дето на 18 години вече имаше БМВ. В голямото междучасие се качва на него и отпрашва на някъде. След училище все ставаше така, че двамата се гледахме. Той от паркинга на другата страна на улицата, а аз от спирката на тротоара. Пуснал чалгата, провесил си ръката и пуши цигара. Голям гъзар. Една съученичка някак си покрай карантините през 2020-та година все пак успя да вземе книжка. После лятото ходи в Германия да арбайти при баща си и си купи кола. И тя същата. Ходи на училище с кола, в голямото междучасие нанякъде и после се прибира с кола. А аз се возя в рейса. Странно как никой не ми се смя, че не искам. Баща ми обича колите и откровено ми казва, че съм смотаняк задето не искам да ходя на курс. Майка ми имаше мераци да ме праща, но видя, че не искам. Искам да изчакам да стана на 20 години и тогава да отида. Причините са много. Една от тях е че баща ми, който мисли, че съм смотаняк, тогава е отишъл. Но времената са били други. Не е било толкова лесно, не е имало пари, а и 2 години е бил в казарма. Не разбирам защо ме мисли за смотаняк. Другата причина е, че имам проблеми с очите. Късоглед съм и имам астигматизъм. Наскоро вдигнах диоптрите. Не нося очила. Ако искам да отида на курс трябва да си купя нови очила, искам и лещи да си взема. Не обичам очила, но ако карам ще ги нося задължително. И без това никой няма да ме види. Влияя се и от мнението на бившите ми съученици, които ми се подиграваха, че от мен шофьор не би станал, защото съм малко по-особен тип. Най-голямата причина са катастрофите. Следвам БТВ-то във Фейсбук. Отварям ФБ-то на телефона и веднага по няколко новини за катастрофи с жертви. Направо се депресирам. Българинът не е добър шофьор. Правилата не се спазват, повечето хора са любители на високите скорости и резултатите са катастрофи. Вече станаха толкова много, че за убито дете на пътя пускат под гаранция за 5000 лева, както случаят с оня пияна жена дето уби момче и я пуснаха и полиаят, който блъсна и уби дете на 8 години и пак го пуснаха. Турските тираджии са взели нашите магистрали за спалня и все заспиват. А то и едни пътища. Само катастрофи. Всеки ден по няколко катастрофи, по няколко трупа. Аз не съм от онези, които мислят, че такива неща се случват само на другите хора и никога няма да се случат на мен, защото няма как. Осъзнавам опасността и ме е страх. Тва е прекалено голяма отговорност, която не искам да поемам. А да имаш кола вече е все по-скъпо удоволствие. Най-напред да я купя. А откъде да знам какво купувам? За модела баща ми може да ми помогне. Известно ми е как западните лицемери вкарват тука техните опасни коли тука. После гориво, то много скъпо стана. Откъде пари? Такси, винетки, гумите да сменям, прегледи, застраховки, екостикери сега ше слагат. Аз да не съм Рокфелер? И тия зони. В моя град няма кой знае колко зони, но един ден знам, че ше ни напълнят. И какво ше правя тогава? 150 лева за винетка. То тая кола струва няколко заплати да я купиш, и после по 2 заплати на година да я поддържаш. Баща ми поне е автомонтьор. Ако имам кола и се развали той ше ми я оправя. За неговата е спестил няколко хиляди от майстори защото може сам. Но не ми се мисли за това. Аз не искам и на курс да ходя. Може да кажете зашо да не отида на курс, да си купя нови очила, лещи да си купя, да мина курса, да си взема книжката и после да не я ползвам, но да знам, че поне тва съм приключил? Ами не искам. Страх ме е. Веднъж седнах зад волана на колата на вуйчо ми. Ей така да се посмея. Ключът беше оставен вътре. Просто го хванах на майтап и ме обвзе един страх. Почувствах каква голяма отговорност е и са уплаших. А и за какво ми е книжка, са какво ми е кола? Както ми беше казал един образ, има рейсове, има таксита, има влакове. За какво ми е? То ще ми излезе само 2 лева да мина целия град и да се върна, а с кола много повече. Да не говорим колко мога да се возя с парите за една кола. Че аз мога да мина цяла България 10 пъти. По-евтино е да плащаш всеки ден, отколкото през няколко години да даваш по няколко хиляди за кола, всяка година 2 заплати и през 2 дена по 20 лева са гориво. Не знам, просто не искам. Страх ме е и не мисля, че поне на тоя етап си заслужава. Предпочитам да мръсна по спирките през зимата и да се въртя на шиш през лятото. Да се разправям с кондукторите и със заядливите пътници и някой двуметров исполин да ме притиска в ъгъла когато автобусът е претъпкан.

Коментари

1.   Аз изкарах книжката си на 22, защото преди това нито имах пари, нито исках такава голяма отговорност. Единствената трудност, за която е добре да се замислиш, е как ще съчетаваш работата с кормуването. Аз ходих в обедната почивка и работодателя ми даваше да доработвам после до по-късно.

2.   Хлапе евала, че знаеш какво искаш! Не си смотаняк, казват ти го човек с бензин в кръвта и шофьор професионалист с всички категории в джоба. На мен шофирнаето ми е най-голямата страст и удоволствие. Но хората сме различни. Не може всички да харесваме едно и също нещо. Точно за това светът е готин и интересен, иначе щяхме да се гръмнем от скука и еднообразие. Кажи му на баща ти, че Ченгис Хан е казал, че е комплексар и смотаняк, и не е трябвало да прави деца щом мисли да им набива комплекси и да им опрапастява живота. Не оставяй баща ти да ти набива комплекси. Със сигурност си много добър в други области. Разсъждаваш много зряло за годините си. Прав си, притежанието на изправен автомобил си е доста скъпо удоволствие, и не е по джоба на много българи, които все пак са собственици на някаква двадесед годишна гробница от ламарини. Не я мисли толкова книжката, а преследвай мечтите си хлапе.

Чингис Хан

3.   И аз не искам да ставам шофьор и никога няма да се опитвам да стана такъв. Причините са, че не ставам за това, имам проблеми с координацията и лесно се паникьосвам. Също така, не желая всеки ден като седна зад волана да не знам дали няма да свърша в затвора/в болница/в гроба заради миг невнимание или грешка от моя страна или невниманието на някой друг. И смятам че не всеки става за шофьор и е редно да има книжка. Така че, авторе, не си сам. И споко, не всички жени търсим мъж с кола и книжка. Бившите ми и двамата бяха над 35 и без книжка и кола. За това са градския транспорт, такситата и други начини за предвижване. А и колата иска много поддръжка и пари.
Ж25

4.   Изчетох го и си прав, но не съвсем. И аз ползвам градския транспорт предимно, но не мога да ти опиша предимството да имаш автомобил. Имало е инциденти, където ако е трябвало да чакам в 1 сутринта автобуса, да съм умрял 5 пъти, докато колата е свобода - палиш и заминаваш.

Относно новините, това нарочно се допуска в тях за да се влияе на хората така, както влияят и на теб самият. Като човек шофирал извън страната, мога да ти кажа че Българите караме доста примерно. Като изключим състезателите и високите скорости, мисля, че сме доста култивирани. Тук мигачи не се дават, минава се на червено все едно няма светофар и се спира дори по средата на улицата. Прави си изводите сам.

Бих те посъветвал да изкараш книжка, само за да знаеш, че ако ти се наложи винаги имаш свободата. Иначе съм съгласен, кола за ежедневен транспорт в града е малоумно решение.

5.   Бях като теб (за страха говоря) и точно за това реших да карам курса, да се изправя срещу страхът си.
Взех си теорията с точките и запетайките, бях я научила така, че и на сън да ме бутнат да мога да "рецитирам" целият правилник.
Не исках да карам, страхувах се, треперех!
Попаднах обаче на инструктор който явно си е и добър психолог.
Удари ме в гордостта, побеснях, седнах зад волана, запалих, потеглих и настъпвах яростно педала на газта...минах половината град докато се усетя, че шофирам.
Взех си и този изпит от първият път, без никакви грешки. Старала съм се повечко от другите именно заради страхът ми.
Собствена кола имах около 4 г по-късно като през това време милостивите ми приятели и близки ми даваха техните коли за "едно кръгче".
Докараха ми кола от Австрия, лъскавичък форд, може би 5 - та употреба :) но като е каран там беше много запазен, моторът "бомба".
Ее, няма такава радост! Обикалях си с колата в пиковите часове "да се похваля" а в тихите, нощни часове за релакс и екзистенциални размисли.
Някак съвсем неусетно станах шофьор, не просто да имам книжка, а да се чувствам истински шофьор, да развия тези инстинкти, да виждам пред, зад мен, че и в страни, да предвиждам действията на другите дори когато не уведомяват останалите за тях.
Доста време ми служи първата кола и аз си в пазех много.
Сега съм с друга, по-модерна, по "туй-онуй" и си ходя повече пеша, с колело или автобус хахахха
Колата я ползвам основно за разходки извън града или нещо спешно.
Докато си на курс, инструкторът контролира волан и педали които има също от дясната страна на учебните коли. Няма да допусне да блъснеш някого/ нещо, нито пък вас да блъснат. Те са професионалисти, свикнали са да наблюдават учащият се и цялото движение наоколо, инстиктите им са бързи и безпогрешни.
Довери се и си изкарай курса поне за да сбориш този твой страх. После може и никога да не караш кола, но няма да се страхуваш, ако пък някога в екстремна ситуация се наложи, ще знаеш какво да правиш.
Пример: обикаляхме няколко европейски държави с мъжът ми. Той си шофираше по принцип. Получи бъбречна криза около 3 ч сутринта, на магистрала в държава в която току-що влизахме. Едва успя да избута до една отбивка и се сгърчи от болката. Веднага го избутах и седнах на неговото място, карала съм като луда (по магистралата и почти нямаше движение) докато ни настигна полиция. Спрях, обясних ситуацията, придружиха ни до най-близкото спешно.
Неща от живота, но случай в който за щастие имам книжка и успях да помогна на съпругът си.
Помисли си!

6.   Аз преди ден взех книжка. Доволна съм. След мъки, усилия и пари хвърлени по школи инструктори най-после постигнах целта си.
Момче, стегни се. Проблемът ти е много по-дълбок и шофьорския курс, колите, съучениците ти нямат нищо общо. Изчетох те донякъде. Просто е много дълго. Кой пуши, кой прави чупки, стойки. Навсякъде ги има и ще ги има. Разликата между теб и съучениците ти е огромна. Онези са амбициозни, може да са всякакви, но теб не те засяга. След една година няма да се познавате на улицата. Всеки завършва и животът го завърта в различна посока.
Проблемът ти е, че нямаш амбиция. Ама не за книжката, а за всичко. Навсякъде колата е необходимост и да нямаш кола си обречен да пътуваш часове до работното място и обратно. Да се тъпчеш в автобуса като овца и като помияр да чакаш по спирките я да дойде счупения автобус с р. ми да се качиш.
Живееш 2021 година, а си с мислене на пенсионер. Аз също имам проблем с очитеь диоптър и астигматизъм, но взех книжка. Аз си знам какво преминах. Колко е трудно и отговорно.
Имах страх и го преодолях!
Може да не се кача повече на кола? Може пък след година да си купя новия мерцедес 2021 с автопилот. Кой знае.. но човек не умее ли да променя себе си и да се стреми към развитие, то е обречен. Такива Вселената не ги обича. Наречи го Господ, както искаш.
Хайде запитай се защо бедните са бедни и пътуват с автобус, а богатите карат коли на милиони и летят в космоса.
Защо гледаш в паницата на съучениците ти? Те ли са ти пример в живота???
Не си ли чувал за Хенри Форд, Илон Мъск, Джак Ма..?
Не разбирам как може да те вълнува житието и битието на някави си съученици, след като имаш достъп до световни източници на информация ти си се забил в живота на връстниците ти. Не те разбирам.

7.   Очевидно нямаш нужда от кола в момента.
И това е ок.

Книжкта си струва да се изкара, защото ако се озовеш в ситуация, в кяото ти трябва кола, няма да чакаш 3 до 6 месеца, за курсове, изпит и документацията да е готова.
И не може да си сигурен, че ще ти е по-евтино, а за удобството да не говорим.
Ако родителите ти са съгласни, да ти платят инстурктура, то ДАВАЙ1

8.   И още нещо - аз изкарах книжка на 19, малко по-късно и 7 години не бях карал кола. Дори позабравих малко.

9.   Хубаво е да можеш да караш. Полезно умение. После, ако искаш и имаш финанси, взимай каляска. Ако не щеш, пак няма проблем. Ако си от София и не си супер запален по пътувания из България - безсмислено е да имаш автомобил. Ако си от малък град обаче, без кола не може. Спряха почти навсякъде транспорта. На мен ми се наложи две години да съм професионален шофьор и след това не съм пипал волан. Обичам мен да ме возят.

10.   И си прав и не си. Докато си само ти, можеш и без кола, но един ден, живот и здраве, ще имаш дете и тогава ще разбереш какво удобство е да имаш кола.