Споделена история от Други

Липса на автоматик в България
За разлика от запада в България все още масово се карат ръчки. Предполагам, че основната причина са финансите. Доколкото знам, са по-скъпи и с по-скъпа поддръжка, а и разхода на гориво при тях е малко по-висок. Има ли друга причина освен финансова за рядкото използване на автоматици?

Коментари

1.   Няма много 20 годишни коли с автоматик.

3.   Нещо си се объркал относно причините за липса на много автоматици в България. Точно обратното е бро. Разхода при автоматика е по-малък понеже той превключва много по-прецизно от човека. Както и подръжката, там има едно масло по принцип на 70-80 000км , което е по-ефтино от смяна на съединител, еле пък ако с демпферен маховик, нещата отидоха на майка си в злато. Причината в бегето да няма мнохо автоматици е, че Ганьо просто си обича ръчката.

Чингис Хан

4.   Какъв запад? В САЩ 96% от колите са автоматик, но не и в западна Европа. Живял съм в Германия и Британия, рядко се срещат автоматици, повечето са малки градски коли с ръчни скорости. Наскоро дори ми направи впечатление от един репортаж, че някакъв британски министър се вози в някакъв Форд с ръчни скорости...а виж ги нашите какви S-класи са яхнали.

5.   По-скоро е навик и непознаване на по-новите автоматици. Някога 4-степенните бяха тромави и наистина харчиха доста. Но 5-степенния харчи с половин/един литър повече на 100км и си върви съвсем прилично. Да не говорим че новите 7/9-скоростни автоматици са дори по-икономични от ръчката, но да, поддръжката им е скъпа.

Аз нямам нищо против ръчката, свикнал съм си и не ми пречи сам да си сменям скоростите.

6.   Чингисе това го говориш защото не си си сменял сам счупената скоростна с такава втора ръка.
Масовия българин кара авомобили втора, трета, пета ръка, и много по често прави ремонт. Масовия българин често товари колата а така хвърля скоростна по често. При тежки условия на експлоатация маслото в трансмисията прегрява и губи своите свойства. Ако започне да изграя, се получават сажди, които запушват хидравликата и соленоидите. При прегряване автоматикът преминава в авариен режим или направо отказва и се нуждае от ремонт. След отказване българина закача и тегли автомобила, без да провери маслото на скоростната, без дори да превключи селектора на N, теглят както си е на D и после що бил толкова скъп ремонта.
Заради липсата на пари българина често отлага смяната на маслото на кутията, а и на двигателя. Ако автоматика го караш най-често градско трябва на 40 000км да му смениш масло на кутия, ако автомобила е над 15 годишен на всеки 30 000км градско. Ако питаш българин кога е сменил масло на кутия повечето ще питат, ама то сменя ли се?
Мой познат за две години смени две ръчни скоростни кутии, прегрява я, хвърля и взема няква втора ръка, слага пали и заминава.

Това е българина от нямане е повечето и от незнание по малкото, а иска да е мъж с мъжете.

7.   щото е мизерия, кола над 5 г автоматик непременно ще ти прави проблеми, ремонта е от 3 до 5 хиляди, кой луд ще се занимава да го прави, ръчката е много по-проста и безпроблемна кола, дори и с демпферния маховик излиза макс 1500 лв с подмяна на всичко, което е 3 пъти по-малко от автомата и се разваля много по-рядко и трябва да е карана много хамалски тая кола.
А автоматите са или дсг/мултитроник което е пълен боклук, 7гтроник за мерцедес, който е малко по-добре ама пак е пълен трошляк.
Правил съм и двата, за средния човек трябва атмосферка, ръчка, бензин, на пружини и да не е с верига мотора.
Атмосферка - да не правиш турбо, щото и турбини съм правил и струва около 3000 лв за среден клас, ако е битурбо избушен кайен или ауди направо си продавай бъбрек, защото под 8-9 хиляди няма кой да ти ги направи.
Ръчка - щото вече казах 3-5 хиляди за ремонт
Бензин - за да не правиш дюзи, на мерцедес съм правил - нови са по 700 лв. на брой и са примерно 6, може да рецикклираш за по 250-300 лв.
Пружини - щото по-строщено нещо от airmatic на мерцедес не съм виждал, не знам колко е нова, сигурно е към 600-700 лв. всички ги рециклират за по 300 и пак се прецакват, а компресора е 1500
Верига - щото уж всички са я сменяли, ама като я покараш и се разтегне щото са те излъгали ще я сменаш ти, 1500 за малък мотор, 2000-2500 за V6

Мисля, че е одстатъчно ;)

8.   Повечето кола у БГ е на по петнайси години и прочие. Те тогава бяха по гадни и скъпи, маа ся новички даже горят по-малку. Лоштоой че не могат ги поправят мноо. Аз са бласках кат механик и една на петстин коли мааакс да беше автомати. Тоо няма кка да са науче човек.

9.   До 7

Баткааа, ти при казваш за кола дет кат е била нова е била педисе шейсе хиляд еврака. Ми нормално ремонт ера д ане е 500 лева.

10.   Моето обяснение е, че българските "майстори" дето разбират от всичко плашат хората колко било скъпо и ненадеждно. Аз пък карам Поло 6R автоматик произведено 2010 година. До тук всеки "майстор" като я види ми обяснява колко лош избор съм направил, как мотора щял съм бил да го изхвърля като стане на 100000 км, как автоматика бил супер скъп за ремонт и всякакви такива. Колата вече стана на 170 000 км, и единственият ремонт е на ... Електрическото двигателче на стъклото на шофьорската врата.

И много ме кефи да гледам тъпия поглед на т.нар. разбирачи като им кажа на колко км е колата, защото мозъците им се връзват на фльонга.

11.   До 7,
Брат, ти да не им продаваш нови турбини за по 3000 лева, а да им рециклираш старите за 500 лева??? Бах тия цени, където извади...Кажи къде работиш да не идваме при теб....

12.   Карам алфа 2010 година, ръчка. За мен колата е кола, когато е на ръчна скоростна кутия. Другото е някаква возия. Да мина на автоматик би означавало да се лиша от поне 30% от кефа да карам кола. С автоматик, с автопилот, с не знам си колко системи за регулиране на еди какво си - такъв автомобил по-скоро ще ме вози като пътник, отколкото аз ще го карам - не мерси!

Чувал съм, че е много кофти да сменяш автоматична скоростна кутия и цените вървели от 1500 до към 2000 лева. Доста неприятна "изненада" за всеки месечен бюджет. Не, че е приятно и да сменяш съединител като си на ръчка, ама със сигурност е по-евтино и по-надеждно. Простичко устроените коли, с ръчка и без хиляди системи и електроники често изкарват с години без да се сменя нищо освен масло и гуми. Новите лъскави каруци, колкото и да са луксозни почват да дават дефекти по системите оше преди да са излезли от гаранция.

ZZ

13.   Номер 6 при тежка експоатация маслото в кутията прегрява и губи своите смазочни свойства, когато доста е преминало термина му за смяна. Примерно трябвало е на 140 000км да се смени , а колата е вече на 200 000км. Дигнеш щеката то станало на вода батко.Другия вариянт е в кутията да е налято неподходящо масло. Цялата кутия на един седан събира около 7 литра, като преди това се прави промивка пак с масло за да се изчисти целия гняс от вътре. Около 14-15 литра отиват тотално.Едно хубаво масло е 15-20 евро литъра при мен.Това са 300 евро само за масло.В бегето е 300 лв предполагам, Ганьо обаче вика на майстора, Аве дай нещо по ефтино , то това масло златно ве! И майстора отива в склада взима някое със съмнителен произход на половин цена или чисто минерално, пък тя кутията е за синтетика. И след няколко дена Ганьо е при същия този майстор за ревизия на кутията и псува автоматиците. Другия вариянт за прегряване е да теглиш ремаркета.Или големи преходи с големи нанагорнища или нанадаолнища.Автоматика доста се товари по такива участъци. За това си има и ръчен режим, където предавките се сменят ръчно.Освен, което ако паркираш под наклон, слагаш на ,,паркинг,, и задължително ръчната. Защото без ръчна много се товари кутията и после ремонтите са скъпииии. Автомата си е цяла наука, обаче много хора са заблудени, че само буташ гегата в ,,драйф,, режим и почваш да раздаваш газ. Да ама Не!

Чингис Хан

14.   До 11, не работя никъде, просто съм каралмного автомобили, защото баща ми има автокъща и от време на време ги оправям и ги продава, та имам опит с ремонтите, казвам цените за някой, който няма сервиз или познат. в 90% от случаите хората намират първия сервиз за тези сложни проблеми.

Рециклирането на турбина за мерцедес с 320 цди мотор е примерно толкова - 3000 лв с работата, на рейнд ровър и кайен, които са битурбо е около 8000 лв. с работата ;)

И това за колите на 140 хиляди км е пълна измама, масово са на 400-500 хиляди км излязли от Германия, няма автокъща, която да докарва добри коли в ценовия клас 20 - 50 000 лв. - всичко е карано яко, но не е проблема в Германия докато е била, защото е сервизирана до 5-тата година в официалния сервиз, след това става страшно като я купят турците и сърбите и после дойде в бг и я карат още 5 г. и се прави в гаражните сервизчета за минимални пари.

За това казвам - който няма пари за ремонти на някога били премиум марки, да кара атмосферен бензин с ръчка. ще си спести много ядове :)

15.   До 14. Джимгиби не знам баща ти какви автокъщи има, но ако има той е пълен измамник. Рециклирането на турбина в провинцията е макс 300лв, в София може да ти поискат и 7-800лв макс. Какви 8000лв. за рециклиране на турбина на Кайен? Я си премери температурата:)))))) Сладур! За 10 000лв се купува цял Кайен в движение.

Чингис Хан

16.   15, извинявайте, че се намесвам в спора ви, но на мен ми се наложи да ми рециклират турбина на Кия Каренс 2007 г. 2.0 CRDi (140к.с.) преди 2 г. От Русе съм, пратих турбината във Враца по обява. Те ми я рециклираха за 260 лв и ми върнаха по Еконт. После моя майстор ми взе още 140 да ми я монтира. 400 лв ми излезе всичко. От тогава над 2 г. не съм имал проблеми с турбината.

На мен по същата причина ми казват сакън дизел не. Е, хубаво, ама аз си карам дизел и съм рециклирал една турбина 400 лв и това е. А аз съм ги избил тия пари от гориво 5 пъти. Защото същите коне бензин ще да ми гори поне 2-3 л/100 км отгоре. А аз правя по 10 000 км на година, това са 200-300 л по 2 лв = 500 лв спестявам на година. Отделно на бензина пак си има скъпи неща, които могат да се прецакат.

За рециклиране на дюзи съм питал, в случай че се прецакат, искат 300 лв за целия комплект. От гориво ще ги избия за половин година.

17.   От 6 до 13
Ами нали и аз това ти казах, защо почувства нужда да ми го разясяваш. Да на нова кола до 5 г възраст ще сменяш масло на кутия на 70 000км, на стара над 15г кола ще сменяш на всеки 30-40 000км.
Правиш се че не разбираш хората дето нямали 300 евро за масло, сякаш не знаеш, че същите тези хора работят за 500 евро на месец. Как да си вземат и поддържат автоматик българите, като повечето са с заплати до 500 евро. Също и не знаят и кое кога се сменя при автоматик, защото купуват коли 2-5 ръка на по 12-18 години и не са виждали сервизна книжка, снимат километража колкото да знаят кога да сменят моторното масло и филтри и до там, а скоростната когато се скапе сменят направо кутията с такава от моргата.
В България никой не учи шофьорите как да поддържат автомобила си, което е голям проблем, да се учиш от собствените си грешки е най губещата практика. Отделно и повечето българи не си купуват чисто нов автомобил и затова не са виждали и книжките от производител на български, кога кое трябва да се прегледа. На трето място ГТП прегледите се минават без да ти преглеждат реално колата, дават ГТП на коли с много развалени части с ръжда дори с пукнати стъкла. Ако пуснеш реален ГТП на всички автомобили в България поне 60% ще ги спреш от движение с чисто сърце, но без тях българина увисва не може да иде до работа, не може да прави и малкото БВП което произвежда и затова държавата си затваря очите, за да се подържа и малката икономика.

18.   До 14,

На F10, 535D двете турбини в София рециклирането излезе 500-600 лева...Наистина къде ги видя тия цени..Особено 8000 лева...я погледни чисто информативно колко струва една нова турбина на Кайена. Да не е и по евтина...
Брат, оригинална нова турбина на Порше Кайен 2016 3.0TDI 262HP е 2139,14€ без отстъпката от 3-5%

19.   До 17 Няма такова нещо на старите коли маслото на автомата да се сменя на 30-40 000км да се сменя. Това са градски легенди пич. Ако беше вярно щеше да бъде написано от производителя в упътването. Ако автомобила е без купен сервизна история, консумативите се сменят на момента. А кога се сменят и ка колко км, дори да нямаш упътване към дъртата 15 годишна кошница звънкаш на официалното представителство на марката и получаваш нужната информация.А и в ерата на интернета, трябва да си кретен по рождения, ако не можеш да си набавиш нужното инфо чрез чичо Гошо-Гугъл. Иначе преди 5 години мой приятел от бегето , който и той работи за 1000лв ми звънна с молбата да му намеря голяма кола автоматик на газ за не повече от 1000 евро. От начало ми се струваше кауза Пердута, но звъннах тук-там и успях да му купя един почти 20 годишен Сааб 9-5 на 370 000км 2.0 литра 150 к.с. с турбо. Били го бъзикали в България, че щяла да е леж.
Всичко си бачкаше по колата с готин кожен бежав салон. Беше с току що минала ГТП тука на местно ниво. Даже за 850 евро успях да я спазара. Не се знаеше кога е сменяно маслото на автомата, но имаше добър цвят на щеката и така му я закарах. Три години я кара и 60 000км без да пипа нищо по нея. Отвози се. После я продаде, понеже газовата почнала да прави проблеми, беше висок клас и в България няма ли подръжка за нея. Специално за автомата ми каза, че три години е бил часовник. Четиристепенен. Тоест и с 1000лв стават нещата стига да имаш точните приятели. Как беше оная руска поговорка: Като имаш приятели пари не ти трябват:))))))

Чингис Хан