Споделена история от Други

Защо на Балканите винаги има някой който да гърчее?
Привет. В училище са ме учели как през турското робство в българските земи нямало достатъчно български училища. Неграмотността сред народа е била убийствена. Но за сметка на това имало много гръцки училища. И ако някой искал да има някакво образование често се принуждавал да ходи на гръцко училище или да изпраща децата си в гръцко училище. Но много от хората, които учели там почвали да се “погърчват”. Появили се и много предатели, които предавали България и служели на Гърция. Това се наричало гърчеене. И всъщност то не е почнало през турското робство нито е свършило тогава. Гърчеене има още от Античността. Траките са гърчеели. Каквото и да си говорим за тях те са били необразовани племена. Най-вероятно не са имали писменост. На юг от тях живеят гърците. За много неща траките са се вдъхновявали от гърците. Митологията, армията, дрехите, керамиката, културата, всичко. Панагюрското златно съкровище е направено от траките, но какво тракийско има в него? Там има само гръцки мотиви. Кентаври, гръцки богове и богини и като цяло всичко там е гръцко. Почти всичко. Може би са гледали на гърците като на някакви просветени хора. Е те наистина са били просветени в сравнение с много други. Тоест гледали са им някак си както сега ние гледаме на западняците. Тракийското племе Македони пък отиват много по-навътре от другите траки. Гърците са ги определяли за варвари (негърци), които говорели тотално неразбираем език. Водели са войни и македоните побеждават. Ама с фаланга копирана от гърците. После Александър велики превзема Персийската империя. По земите, които тя владеела разпространява гръцка култура. Тва толкова яко да гърчееш, че гърците да те смятат за дивак, а ти да разпространяваш тяхната култура из света сигурно е психично заболяване. Че те тия от Древна Македония са били с гръцки имена. Филип (Филипос), Александър (Александрос). Малко по-късно като България се появява и тука почва да се гърчее. Като приемаме християнството църквите ги строим във ромейски стил. Българските знамена са правени по подобие на ромейските. След като България се освобождава от византийското владичество всички титли стават гръцки. Тя даже титлата цар съчинена от Симеон Първи Велики идва от римското цезар. Днеска Александър Невски в София е построен в неовизантийски стил. Казах през турското робство какво се случва. Българите гърчеем в гръцки училища. В днешно време Гърция отново е по-напред от всичките си съседи. Дори от Турция. Стандартът на Гърция е по-висок от този на Турция. Но въпреки това сред съседните си държави Гърция не е много на почит. То да харесваш гърците наистина си е изпитание, но трябва да признаем, че са по-интелигентни от много други. В Османската империя образованието никога не е било на особено голяма почит и те въпреки всичко са успявали да имат свои училища и да се образоват. И пак има такива, които гърчеят. Помаците. Не тези в България. Те турчеят, и то здраво. Но в Западна Тракия също има помаци. Те са чисти гръцки патриоти. Само религията им ги брани да не станат чисти гърци. Чувал съм даже, че един турчин след като си направил ДНК тест и видял, че има повече гръцка кръв решил да стане грък. Забравих да кажа и за римляните. Тяхната култура и тя е вдъхновена от гръцката. Както и митологията, дрехите, много работи. На какво се дължи това гърчеене, което почва още през Античността преминава през Средновековието, турското робство и продължава чак до днес? Може би се дължи на това, че гърците винаги са се стремели да бъдат по-образовани от другите, а както знаем корените на образованието са горчиви, но плодовете му са сладки. Те винаги са по-напред от другите и все се чудим как да бъдем като тях. В България образованието никога не е било кой знае колко голям приоритет. Както е казал народа прост народ, слаба държава. Логично е като са по-напреднали да искаме да сме като тях. Май е крайно време балканците да разберем, че трябва да се учи, учи, учи и да спрем да мрънкаме ама защо тия глупости трябвало да ги учим, те никъде не са приложими. Вижте гърците учат и са по-напред от нас. Китайците учат, японците учат, западняците учат, африканците не учат и вижте ги какви са.

Коментари

1.   Изобщо не са по-напред от нас, в Атина няма работа и е цялата издраскана в графити.

2.   Почти всичко което си написал не е вярно, защото имаш пропуски в знанията си по история.
Траките никога не са гърчеели, имали са писменност, гърците им откраднали както културата така и писменноста. Самите гърци казват орфей написа буквите на които пишем, Орфей не е грък. Когато България пада под византииско робство 10 век, гърците заедно с ромейте се постарават да затрият всякаквъв спомен за траките по българските земи, издялкват всеки надпис по камъните. Кентаврите са тракийски, гърците са ги откраднали от траките. Докато българските царе през 7-8 век за да приобщят народа са накарали местното население българи и траки, да приемат християнството, междувременно са притискали местните траки да изоставят вярванията си в кентаври и бог Зевс от Радобил (мусала), гърците са били вече приели християнството от ромеите.
Когато през 19-20 век историята станала ценен източник на средства от туризъм Гърците прегръщат идеята да изтъкнат пред света че кентаврите, Зевс и другите богове са техни и са от олимп, ако само се замислиш от къде и кога планината е кръстена Олимп ще осъзнаеш лъжата. Олимп е кръстен на кралица Олимпия жената на Филип, точно така майката на Александър Македонски, дали Зевс е живял на Олимп след като той е кръстен Олимп, тоест след времето на Александър?. В “Илиада” XVI-233 намираме възклицанието: “О, Зевс пеласгийски, додонски!” Добре знаем, че гърците не са нито пелазги, нито додони, това са тракийски племена.

Образованието и възпитанието от родителите са нещата, които зараждат националност в младия човек и е напълно нормално ако от 1 клас учиш в гръцко училище и родителите ти не са ти тъпанели на главата че си българче да се погърчееш. Гръцкото образование е по строго, дори агресивно, така се асимилира бъдещо поколение и днес задължително още от първи клас имаш часове по християнска религия и задължително агресивно устно нападение в училище над деца които се дърпат от християнството, резултата е 97% от населението са християни.
Защо българските помаци турчеят ли, ами защото България е абдикирала за техните нужди, а турция им праща свещенослужители и ходжи, отваря им мюсюлмански училища, съответно постоянно им се повтаря не си мюсюлманин ако нямаш мюсюлманско име, няма да погребем в нашето гробище човек с българско име, манипулират ги, България я няма да се защити и Турция побеждава в асимилацията на население.
В Гърция гръцкия етнос е превилигирован затова има и турци и албанци и дори руснаци които искат да станат гърци когато живеят в Гърция. А Гръцката държава приема с охота, раздава гръцки паспорти на конвейр има само едно изискване да се покръстиш. Гърците мислят в перспектива, руснакът приел да стане грък, няма да стане веднага, но гръцкото училище ще възпита децата му и внуците му ще са върли защитници на Гърция, ще са по гърци от самите гърци.

3.   Гърците са изключително деградирал народ, не са някакви мозъци. Пропуснали са социалистическо робство, което им е направило икономиката по силна, но дотам, плюс че ЕС наля много пари в Гърция това е, в миналото са били нещо, но днешните гърци са трагедия

4.   Учи учи учи ама ти също не учиш (поне това разбирам). Кое им е по-добрето с 200% държавен дълг. Намаляваха пенсии преди няколко години, кое му е добрето и умното на това.Това са последствия от точно обратното :)

5.   Купчина несвързани идиотии, по които и том да напиша, пак не мога да свържа двата края на Ганьовската ти философия.

"Гърчеене" е имало, защото това гърчолята го правят отде свят светува. Те не са единствените, и ние сме го правели. Те просто си знаят (по-скоро поназнайват, колко я знаят в детайл е много спорно) историята, а и имат самочувствие благодарение на римляни, италианци и други европейци, които им са се подпичквали на старите лаври. Това не е уникално за тях, някои хора просто го могат. Китайците също не са поникнали от един ствол, но се имат в мнозинство за етноса Хан и се пишат голям прас.

Правят го, защото няма по-ефективен начин за победа от това буквално да превърнеш врага в свой съюзник. Колко са по-напред е въпрос на време (кога) и в какво (отрасъл). Преди катастрофите България си е била бързо развиваща се страна, а гърчолята и тогава са фалирали. Сега имат по-голям БВП, но и имат дълг нечовешки. Повече няма да коментирам, защото не ми се спори с дебили, които от нищото пишат древните македони като траки или всеподобните ти идиотии. Не за првъ път философстваш тук, барем я научи малко историята поне. И слагай параграф поне веднъж в романите ти. Като толкова много ти се учи, повтаряй изпитите по БЕЛ.

6.   Явно не ти стига акъла да схванеш нещата. В момента всеки иска да е я американец, я германец, я англичанин (т. е. да живее в съответната държава и им учи езика). По онова време не е било лесно да стигнеш до САЩ и затова Гърция е най-близката по-богата свободна християнска държава. Мислиш ли, че в Молдова, Украйна, Полша или Италия няма хора, които също искат да отидат в по-богата страна и да се интегрират там? Навсякъде го има. И за доста германци съм чувал, които отиват в САЩ.