Споделена история от Други

Добре ли е човек да има само шофьорска книжка за B автоматик?
Аз съм на 20 години, и сега записах шофьорски курс. Тък като не знаех, че има отделна категория, само за кола автоматик, записах стандартната B. Сега, не искам да излеза страхливец, още повече, защото съм мъж, но се чудя, дали си струва човек да се труди с ръчна, ако след това ще търси да си купи автоматик. Да, вярно, че тук, а и в Европа, като цяло, автоматиците не са така масови като в Америка, но от друга страна, мисля ще мога да се задоволя с възможността, да мога да карам само тях. Все пак, те покриват ползата от личния автомобил - да имаш собствено превозно средство и да не си зависим от обществения транспорт, таксита, въобще от това някой друг да те вози. А за мен, шофирането не е удоволствие, а задължение. Единствено, от финансова гледна точка, съм чувал, че излиза по - скъпо, но мисля, че с правилно управление на бюджета ми, ще мога се оправя( в момента, имам пари за кола). Но пък от друга страна, вече, след като записах пълна B категория, ме е срам да се отказвам и да кажа, че искам само автоматик, а и масово връстниците ми, вкл. от другия пол, карат или са изкарали курсовете на ръчна, така че, има го и моментът със социалния натиск. Знам, че ако изкараш пълна B категория, имаш право да шофираш и автоматик, но, все пак, трябва му научиш някои особености.

Коментари

1.   Това за трети път го пускаш...не, не е лошо, щом така си решил, успокой се вече. Някои хора изобщо нямат книжки...

2.   Аз имам само В-автоматик. Реших, че ще ми е по-лесно да го изкарам, не ми се занимаваше с ръчка, и така си беше. Шофирам си от години и само на автоматик и не съм имал проблем. Карал съм и ръчката на баща ми малко, и там се оправям след няколко опита, но като цяло си предпочитам автоматик. наистина колите с автоматик не са толкова разпространени, но се намират предостатъчно предложения.

3.   Напротив. Предимство е да изкараш ръчка. Така имаш правомощието да караш 2-та типа коли. Представи си, че ти се случи нещо, което не отлага пътуване и само ти си шофьора в случая и имаш на разположение кола ръчка. И защото не можеш да подкараш този тип кола, изпадаш в една много кофти ситуация. Или пък някой те помоли да изместиш колата му на другото парко място. Сори пич, ама не знам как, аз съм изкарал курс само за автоматик. Карай си стандартните курсове, предимство е за много неща, можеш да си караш какъвто тип кола пожелаеш. Ръчката те държи много по-съсредоточен и е много по-интересно, пред това да натискаш газ и спирачка. А и не вярвам инструктура ти да притежава само един вид кола. Много от тях имат от 2-та типа коли, не вярвам ако го помолиш, да ти откаже за 2-3 пъти.

-

4.   Не, даже е по-добре. Автоматикът е бъдещето, птп-та са по-малко вероятни с автоматик. Само в България държат на ръчните скорости, а държат, защото нямат пари да си позволят хубав автоматик. В Америка и Западна Европа рядко ще видиш ръчни скорости.

5.   Винаги си струва да се учиш на ръчка. После можеш да караш и двете. Дори и да си караш автоматик, друго си е да имаш избор. Може да си харесаш някой ден кола с ръчка, струва ли си да е перфектната кола, в добро състояние, изгодна, всичко и да не можеш да я купиш, само защото е ръчка. МОже някой ден да ти потрябва, може да се наложи да работиш като шофьор, може да се наложи в спешна ситуация да караш ръчка. Друго си е да имаш, няма да ти излишно. Изкараш ли курс на автоматик, после цял живот трябва да караш само автоматик. Няма да се озориш, спокойно. Все търсите лесното. Както би сенаучил на автоматик, така ще се научиш на ръчка. Макс. 2-3 ч ще ти отнеме да схванеш кога точно да сменяш, не е голяма философия.

6.   Не разбирам какви са тия глупости с автоматиците. Даже ми стана странно, че са разделили курса за категория "B" на две...Карай си за ръчката(нормалният) и не се занимавай с глупости...Тоя курс за автоматика ми изглежда направен за несигурни момиченца...Друго обяснение нямам.
П.с. Как ли са изкарвали хората книжка досега на ръчка....чак се чудя вече.

7.   Няма смисъл да изкарваш ръчна ако после ще караш само на автоматик то като не караш ръчна след време се забравя и другото нещо което различава автоматика и ръчната колите с автоматик си работят еднакво всичките докато при колите с ръчни някой неща са по различни не всички коли с ръчка имат на едно и също място нещата.

8.   До номер 4, ти явно си не си стъпвал в Западна Европа, за Америка не мога да кажа, но в Германия повечето коли са си ръчки и противно на очакванията на поклонниците на великият запад( които най- много извън България да са ходили до Гърция или Турция) в Германия не се карат масово чисто нови коли. Има доста стари, но пък са и доста по- запазени от таратайките в България на същата възраст.

9.   Номер 8, аз живея в Западна Европа. Не съм в Германи, а в нейна съседка. :)
Номер 4

10.   Ти изкарай ръчка, автоматика е лесен. Не се знае в кой момент в живота ще ти се наложи да подкараш кола с ръчна кутия и тогава какво правиш? То си има тънкости при карането със съединител.

11.   Помисли го така, след няколко години започваш работа, дават ти служебна кола и о, ужас, тя се оказва с ръчни скорости! Така, че ти си изкарай стандартната В категория, пък после лесно ще свикнеш с автоматика.