Споделена история от Други

Предложения за лаптоп?
Здравейте, търся си лаптоп с който мога да програмирам без никакъв проблем (няма значение бюджета). Искам единствено да мога да го ползвам дълго време понеже ще ми трябва в университета.
Благодаря за отделеното време!

Коментари

1.   За издържливост - Lenovo ThinkPad T или P серия, или Dell Latitude
Като цяло за програмирането не ти трябват високи характеристики (освен за 3D, Android и ML). Масово, дори в Майкрософт, използват Mac-ове и като цяло се предпочитат Unix-based операциони системи за програмиране.

2.   Подкрепям номер 1 и също препоръчвам тези модели.
Пърият ми Dell Latitude "почина" на 11 годишна възраст, имах служебн такъв, мисля че 2017 година модел и издържа на няколко падания, къде случайни, къде не точно, така че са здрави кучете. Проблемът ми с Dell в момента е, че са само с Intel. Не, че са лоши или нещо, просто AMD предлага по-добра сделка, за по-малко пари.

В друга тема препоръчах Lenovo Yoga Slim - дали ще е с 4700U или 5800U, ще е супер. Не е "бойна машина", но си мисля, че ако нямаш нужда от GPU, са си супер. Единствените "забележки" са, че имаш макс 16 GB RAM памет и нямат TB портове, така че ако решиш да връзваш външно GPU, няма да стане.

Другият вариант е M1 Macbook - супер са, с изключение на това, че подържат до един външен монитор (освен ако не се дават 350 лева за док и DisplayLink) и не подържат повече от 16 GB рам.

А и само - не мисля, че трябва да се притесняваш за Machine Learning на лаптоп - Colab и Kagglе са безплатни, макар да са за огрничено време. За учене са ПОВЕЧЕ от перфектни.

Лично за себе си, ако сега започвах като студент с голям бюджет, който тепърва започвах със софтуер, финанси, машинно учене и всичко, което не е 3D, архитектура и подобни, бих се посъветвал, да си взема Macbooк Air с M1 процесор и 16GB рам, a за вкъщи еидн хубав 45 инчов извит монитор и удобен стол,

3.   Съветите са два:

1. Вземи си ВТОРА РЪКА нещо, което като ново е било СКЪПО и е направено добре и ЗДРАВО! Например HP EliteBook или нещо от сорта...

2. Повече от 1000 лв. за лаптоп недей да даваш (няма смисъл).

Като допълнителни насоки:
- гледай да е поне с 8 GB RAM, дори 16 GB е още по-добре, но те са и по-скъпи.
- добре е лаптопът да има възможност за поставяне на докинг-станция (универсална свързвачка с "голяма" периферия - клавиатура, мишка и монитор за PC). Така ще имаш 2-в-1 - като си на път, взимаш лаптопа и си имаш лаптоп. Като си вкъщи (или в общежитието/квартирата) - поставяш го върху докинга и си имаш голямо PC все едно...
- безвентилаторните варианти обикновено са доста по-слаби като хардуер, но за сметка на това за абсолютно безшумни! Което пък ти дава възможност да си ги ползваш за четене/браузване нощем в леглото, особено ако си с гадже/жена до тебе :)

4.   https://gplay.bg/asus-rog-strix-g15-5

Вземеш ли го няма да сбъркаш, топа на топа за тея пари

с промокод zing цената спада с 5 %