Споделена история от Други

Някога България е била една от най-евтините държави в Европа, а сега сме на прага на хиперинфлация.
Добър ден, добър да е. В Инстаграма бях видял сравнение между България и Сърбия и България изглеждаше по-добре. И долу в коментарите един сърбин написал, че тях ги бомбардирали и България пак едва са справяла по-добре. Всъщност България изобщо не се справя по-добре. Няколкото точки повече на индекса на човешко развитие и други измислени скали са защото сме в Европейския съюз. Заплатата била с няколко долара по-висока, но реално сигурно е наполовина. Не защото сърбите взимат повече, а защото цените тука са много по-високи от тези в Сърбия. Виждал съм тука един човек засяга темата със заплатите в България и Беларус. Там взимали два пъти по-малко. Ама то въпроса не е колко взимаш, а какво можеш да купиш с тва което зимаш. В Беларус с “по-ниската” заплата можеш да си купиш много повече неща, отколкото с “по-високата” в България. Тока в България стана адски скъп. През 6 месеца го вдигат вече. Гледам БТВ-то, в Германия тока струвал 98 евра за нещо си там не помня, а в България същото количество 168. В Ютюба преди гледах един датчанин където обикаля из цяла Европа и като дойде в България казва “България е една от най-евтините държави в Европа.” Яла тука да видиш кое е евтино. Плащай ток и вода тука и ше видиш. Но нали в Дания всичко е скъпо и човека се е объркал нещо. Водата в Израел била по-евтина от водата в България. Там е пустиня, тука се наводняваме. Ако не беше трагично щеше да е смешно. Във Великобритания храната е по-евтина от тази в България. Поне така знам от вуйчо ми който живее там и от безкрайните видеоклипове и снимки. А заплатите? Пенсиите? Българите сме прост народ и ни излъгаха. Сега ще ви обясня защо. Когато заплатата тука беше 300 лева и всичко беше тежко като болест върлуваше една приказка “Как може в 21-ви век в Държава от Европейския съюз?” И тва го говореха предимно някви хора на по 50 години, дето сега са на по 60. Видя се, че тогава въобще още не бяхме навлезнали в 21-ви век, за да го коментираме. А Европейският съюз е секта на някакви алчни западни неолиберастки лицемери, които не ни мислят доброто. Той тоя съюз даже вече се изчерпа. Но гледа тогава простият българин заплатите на западняците. 1000 евро минималната. И много бай Ганьовци си викаха Ебаси якото, сигурно 300 евро им стигат за месец и останалите 700 еврака ги харчат. Или даже 150. Пълни глупости. Нали искахте по-високи заплати бе? Ето ви ги. Това е по-високата заплата. Тя не е “безплатна” така да го кажа. Еврото също повлия да се промие мозъка на Ганьо. Било 1,95 лева, пълни глупости. Това е измислен курс. Зависи какво можеш да купиш. В Люксембург с 50 евро да кажем можеш да купиш далеч по-малко неща отколкото с 50 евро в Словения. Абе оставихме се да ни излъжат и да ни промият мозъците. Ето, сега взимаме по-високи заплати. Пенсиите и тях като гледам лека полека взеха да ги оправят. Защото с тия цени какво става с бабата дето преди едва се е оправяла с 300 лева? Когато всичко стане двойно и бабата умира! Но хората обичат числата. Честито, българино! Вече имаш европейски цени, но заплатата ти все още е китайска. Скоро и заплатата ти ще стане европейска, а цените космически. Ходят нашите в Турция, в Сърбия и в Северна Македония да пазаруват. Колкото е голям отлива на пари от България още по-голям да стане, че и при тия българомразци да отиват. Купуват от там неща защото е много по-евтино. И турците, сърбите и македонците сигурно си казват “Кво стана бе, нали Европейски съюз?:D”

Но не винаги е било така. Някога България е била евтина държава. Всичко е било по-евтино и по-качествено. Ние изскачаме от Османската империя по-късно от гърците и сърбите. Османската империя е била бедна държава, хората там също са били бедни, следователно и цените са били ниски. Гърция и Сърбия се освобождават по-рано и цените там почват да скачат. Ние скокваме по-късно и цените остават ниски. Чувал съм, че през Първата световна война французите и британците давали пари на гърците и сърбите да идват тука да пазаруват от България преди да влезем във войната. Дори след хиперинфлациите пак остава по-евтино. През социалистическия период България е произвеждала много и е внасяла малко. Тва значи, че не плащаш мита, гранични и такива работи. Нещата сигурно са били на заводски цени. А сега китайците ше искат да им платиш не само заводката цена, ами и корабчето. После мита и разни глупости и ето на! Скъпи китайски обувки, които ще си отворят устите като гладен крокодил. Познавах един много добър обущар на времето. Беше работел в завод и имаше качествени материали. На тераската си сложил звънче, викаш го, даваш му и той ти ги оправя за много малко пари. Но почина. И тъй, някога когсто границите са били затворени на запад е била фалшивата държава с антибългарски настроения Югославия. Те тогава съм чувал, че имали стандарт на една Гърция. Идвали тука и пазарували. Било е много по-евтино отколкото при тях. Даже се подигравали с нас защо било толкова евтино. Сега е обратното. България сигурно е по-скъпа от всяка държава от бивша Югославия. Както казах нашите ходят при макетата и сърбежите да пазаруват при тях. И един беше споделил даже, че в Струмица му казали, че вече ние сме купували от тях това което те при нас преди. Та България сигурно вече е два пути по-скъпа от Северната. А Сърбия е дори по-евтина. Значи сърбите взимат с няколко долара по-ниска заплата на една произволна картинка в Инстаграм и 2 пъти по-висока в реалността? Точно това се опитвах да ви кажа. Когато България влиза в Европейския съюз почва ей това повишаване на цените. Често пъти то е изкуствено. А от Брюксел постоянно гласуват нови увеличения на тока и горивото за целия съюз, а всигнат ли се тия неща се вдига всичко. Те англичаните защо мислите, че избягаха? Накараха ни да си избием животните и цените пак рязко скочиха. А нашите тулупи продажни все подписват договори за скупи тоци, горива и какво ли още не, което повдига цените главоломно. Няма производство, което да не използва ток или вода. Вдигнат ли се те всичко скача.

Значи в крайна сметка вдигнали ли са се заплатите в последните десето години? Общо взето много малко. Пенсиите едва ли не са намалели. Преди плакахме, че сме най-бедни в Европа. Не в Европейския съюз, в Европа. Ами и сега сме най-бедни. Просто някой си написал, че в България взимаме повече отколкото в Сърбия, Беларус и някоя друга държава. Там цените са съобразени със заплатите. А тука плащаш като поп и нищо не ти остава. А качеството е под всякаква критика. Европата си вкарва тука боклуците. И боклуците от казана и боклучавата храна. После да не се чудите сащот пАтомонето ви е празно и сте се подрискали. Цените ше продължават направо да излитат като новата ракета на Илън Мъск, заплатите и пенсиите едва ше я догонват, докато накрая не изостанат, италианците все така ще си пращат боклука, а дойчовците ше продължават да си вкарват храната менте в Булгариен и ше си броят българските пачки доволно докато ние си броим последните жълтици. А тия бълтици вече да ги махат. Една стотинка да се направи вече сигурно струва 2. А после кдва еврото, с което ще цъфнем и ще вържем!

Коментари

1.   Нормално е датчанина да го каже, в Копенхаген плащат най - скъпата вода в света. Дори и в Либия водата по времето на Кадафи беше по - евтина с много от тук, заради големия канал, прокопан под пустинята. Прав си, но проблемът не е толкова в минималната работна заплата, а в липсата на необлагаем минимум.

2.   Не съм икономист, но ако в чужбина за продукт Х давам 5 единици, в Б-я същият продукт е 8 единици. Това са нереални цени, като се има предвид, че мин.заплата е 650лв. В чужбина хем вземаш евро, хем стоките са по-евтини.

В Б-я мин.заплата трябва да е поне 1500лв. чисти.

4.   Кога някои хора ще го проумеят, че еврото идва и няма кой да го спре? Най ми е смешно някой като каже - “Аз съм против еврото! В България никой не ни е питал искаме ки евро! Веднага Референдум!” Това са или хора с много ниска информираност, или с ниско IQ и EQ или тролове, подкрепящи Евразия.
Българите сме приели еврото ОЩЕ с борда преди 20 години и окончателно го приехме с влизането в Европейския съюз 2007. Една от основните точки/алинеи/изисквания е на всяка членка от ЕС (с изкл. Дания) е, че рано или късно ТРЯБВА да приеме еврото т.е докато сме в ЕС ще приемем еврото и това е необратим процес. Не можем вечно да сме както в сегашната ситуация - хем в ЕС хем да сме с лева.

Единственият начин да си спасим валутата и да не приемем еврото е като излезем от ЕС т.е по-логичен и правилен референдум не е - ЗА/Против еврото, а ЗА/Против Булекзит - както направиха англичаните и си спасиха валутата (това беше една от причините за Брекзит). Но България не е Великобритания и не сме с тяхната икономика. Ако излезем от ЕС и се разкачим от еврото уж да спасим лева - ей тогава наистина ще разбереш какво е криза и 97-ма ще ти се стори песен.

И понеже сами няма как да съществуваме това означава да се преориентираме към Евразия и Русия - същност това е целта на руските тролове и затова толкова усилено спамят из нета и фб - те са против еврото не за да се спаси лева, а защото са против ЕС и ЗА Русия.

Мислете малко хора, манипулират ви.
М28

5.   Мисля си за автора, горкото дете толкова е объркано, че няма как човек дори да се опита да му подреди мислите, толкова са го лъгали.

6.   Авторе ,поздравления за темата. Напълно съм съгласен с теб , но нещото което си забравил да споменеш е:

КАЧЕСТВОТО!

Хареса ми че даде сравнение Англия, Сърбия и Беларус. Живея в Лондон и мога да ти кажа че тук ХРАНА много трудно може да си купиш. Нещата , които си купуваш от Сейнсбъри , Теско или АСДА са неща за ядене , но изобщо не могат да се нарекат храна. Говорим за соеви заготовки с нишесте , Е-та и натриев глутамат. Тук изобщо не става въпрос за кашкавал, хляб и кетчуп. Т е. не можеш да сравняваш нещо , което е храна с нещо което прилича на такова. Не че в България вече не се навъдиха буклуци ...върховното постижение на българската хранителна мафия , но все пак може да се купи истински кашкавал за колко? 20лв/кг? Тук в Лондон ще ти одерат кожата за такова нещо , освен че можеш да го намериш само по гурме магазини. Поради тази причина аз в супермаркет тук отдавна не влизам. Нито пък местните бели англичани , със средни доходи.
Аз лично си пазарувам от полски , турски или български магазини тук. Местните обаче ходят по гурметата или специализираните такива . С други думи , на кратко : Това което ние можем да си позволим , англичаните даже не са го виждали .
Сръбското и Беларуското качество е в светлинни години НАД нашето . Не знам дали си опитвал сръбско месо или хляб ...или натурален сок от Беларус...няма нищо общо, стария истински вкус, който имахме през соца..
Сърбите си извоюваха качеството с война. Ние си дадохме гъза без война и сега изчезваме от лицето на земята ...по мирен начин.

7.   И в допълнение към коментара ми по-горе ще питам автора как я вижда тази работа? С какво сме по-специални от другите държави членки от ЕС, които вече се отказа от националните си валути, че точно ние да си запзим нашата. Ако се направи изключение за нас знаеш ли какъв скандал ще гръмне в Брюксел?
С какво България е по-специална от другите държави, че те се отказаха от валутите си и приеха еврото, а ние сме още с Лева въпреки че вече можем да го приемем? Правилата са едни и важат за всички. Всяка държава минава през криза при смяна на валута, но това е нищо в сравнение с кризата и хиперинфлацията, която би ни очаквала при евентуален Булекзит и разкачане от еврото. А и без това сме изтелили милиони заеми от ЕС - няма как да се откачим лесно от тях просто ей така - цената на тези пари ще скочи многократно.

Как така години наред вземахме пари от ЕС от 2007 до сега и изведнъж да им кажем - айде пичове , чао ние си ценим лева повече? Хахахах въобще не мислите с тези глави ей
М28

8.   Да, но с вдигането на мин. заплата винаги се вдига всичко останало, ако не сте забелязали.

9.   До 7,
Има си Маастрихстки критерии, които трябва да изпълниш, за да приемеш еврото. И НИКОЙ няма да те приеме, ако не ги изпълниш!!! Ние не изпълняваме тези критерии към момента, а защо толкова ревнаха да приемаме еврото е отделен въпрос. По твоята логика защо не сме го приели досега?
Ти знаеш ли според Валутният борд какво сме задължени да изпълним?
Знаеш ли, че след като си се отказал от националната си валута ЕЦБ взима решенията вместо БНБ?
Политики, стратегии, които са в съответствие с немските и френските национални интереси ще се приемат без да можеш да кажеш "гък".
Толкова за еврото!!!
Единственото хубаво нещо, е че ЕЦБ гарантира за теб и няма да те оставят да фалираш, НЕ ЗАЩОТО ГИ Е ГРИЖА ЗА ТЕБ, а защото ще повлечеш и тях с теб!!!
Темата е много дълга, но за повърхностните ти разсъждения стига...

10.   Покупателната способност е важна .Навремето хората са вземали 180 лв , но тока е бил около 4-5 лв на месец , водата 20 стотинки . На магазина се е ходило с 2 - 5 лева

11.   Заплатите в България покриват много нисък стандарт - т.е. като цяло стигат за "нула на нула" в края на тримесечието. В стандарта няма нова кола, нова жилище с вноските по него, деца, образование и др.- От тука следва, че стоките, ако реално включват заплатите трябва да са с по-ниски цени, но не са - те са вносни - цената трябва да са като в ЕС, а суровините - зърно, слънчоглед и т.н. с качество се изнасят директно, защото са качествени. От българско зърно е хлябът например в Търговище, но не и в София. Печалбите са във веригита и монополите по отношение на вноса. Българска хранително-вкусова промишленост на практика няма. Част от хубавите неща се кроссубсидират за сметка на българския пазар - например бутилка вино ако струва 4 лв в Германия. се продава за 3, а тука за 7. По подобен начин се продава тока за промишлеността и я съсипва като крайни цени. Кото резултат няма и индустрия. Бизнесът говори за ниска производителност като причина. Когато това го казва човек с автомобил за милион и собственик на завод с ниска производителност на мене не ми звучи убедително. Има изход - предложени политики, избори, контрол и отчитане на обещанията и така няколко пъти и докато сме живи. Изход от възможна хиперинфлация е държавна регулация на енергоносители, вода, горива. На бутилка кока-кола пише препоръчваната цена, на принтер ог голяма фирма пише препоръчвана цена. Нали не мислим, че се правят от комунисти ? Последното е за да избегна политически коментари или прочитане на поста - парите не миришат.

12.   Авторе, явно си млад и не помниш 1996-1997. Тогава имаше хиперинфлация, дядо ми получаваше 5 долара пенсия, а стоките поскъпваха с дни.
Мястото на България е в Европа и ЕС, проумейте го - и географски, и исторически, и икономически трябва да сме където сме в момента. Малка страна като нас няма шанс сама, а алтернативите са лоши, вече сме ги пробвали и не стават (Русия и Турция, ако някой се чуди).
Левът е вързан за еврото от много години, така че практически е все едно с какво точно се разплащаме. Просто технически левът още не е отпаднал, но това не е голяма драма. Дори ще има ползи от отпадането на таксите и курсовите разлики от превалутиране, от които в момента печелят само банките.

13.   Към 9 от 7/4,

Като е така както го описваш защо все още сме в ЕС? Явно имаме много повече полза да сме там отколкото да не сме. Нашите интереси също се изпълняват - за 14 години дръпнахме толкова не благодарение на ГЕРБ, а на европейските пари, голяма част от които влизаха в герберските джобове. Можехме много повече да сме напред ако тези пари от заемите се усвояваха както трябва до последния цент! Темата наистина е дълга.
Защо и редица други държави приеха еврото и са в ЕС? За да слугуват всичките на френските и немските интереси ли? Те да не са някакви деца? Кой разсъждава повърхностно в момента?

14.   Към 9 от 7/4,

Гърците защо се скъсаха да лъжат преди 20 години за състоянието на икономиката и банките си само и само за да влязат в еврозоната? Обзалагам се, че те са изпълнили всички критерии и са умирали от нетърпение да могат да си изпълнят най-съкровената национална мечта - да робуват на френските и немските интереси хахахаххах Ами Белгия, Австрия, Италия, Испания и други и те ли ближат обувки?Като ги пишете тези глупости сами не си вярвате … капацитети

15.   До номер 4, троловете ги организират точно твоите хора ? Да си видял спонсорирани публикации със проруско или антиевропейско съдържание ? Да ти прави впечатление, че тези които пият Русия, до един са с фалшиви профили ? Ами случайно в България да има пропуски фанатични клубове като Атлантическият ?
Задавам тези въпроси като българофил и някой който дава превес на фактите.

16.   От 4 към 15,
И аз съм българофил, не подкрепям ничии интереси освен националните, но в момента в наш интерес е да останем в ЕС, а не да го напускаме. За да останем в ЕС сме длъжни да приемем еврото и да влезем в еврозоната. Да, това не е обвързано със срок, което не означава, че автоматично някой ще ни чака цяла вечност да се намъдрим. Вярно, че има критерии за изпълнение за влизане в еврозоната, но до 2024 няма да стоим с ръце в джобовете, нали? 3 години са това….
Когато става въпрос да усвояваме едни европари нямаме равни, а когато дойде ред да изпълняваме изисквания за да останем в ЕС почва реването…..

17.   До 15 от 4,

Не само публикации, но и цели “националистични партии” - Възраждане с Костя Копейкин, мразещ Брюксел и милеещ по Русия. Къщата му край Варна, която взел със заем, който с какви пари изплаща? Влезе в политиката с една панелка. Кой мислиш му ги е дал тези пари? Аз и ти чрез данъците ни :) А Каракачанов с къщата, която взе на баща си? Затова съвсем закономерно не събраха 4% на изборите. Мошеници не се котират.
На другия край е Борисов с къщите си в Барселона от неизвестни средства - кой ще ги изплаща? Аз и ти.

18.   От автора.
Аз приемам идването на еврото. Тука се появи един трол недочел и веднага попна да ме напада. Аз дадох тези неща само като примери. Ама на тоя прост народ това му е в кръвта. Като не разбере нещо или не е наясно почва веднага да напада.

19.   Нямам нерви да го чета. Просто прочети определението за хиперинфлация.
България е много далеч от хиперинфлацията.