Споделена история от Други

Защо миниатюрните държави са най-богати
Направи ми впечатления, че най-малките държави са страните и с най-висок БВП на глава от населението.

Давам примери:

Отварям класацията за БВП на глава и виждам:

Катар - на първо място, а само с 11 000 км2 площ.
Следва Макао (не точно държава, но със специален статут, нещо като автмономна област) - едва 115 км2.
После Кайманови острови, Лихтенщайн, Люксембург, Сингапур, Бруней. Все държави в пъти по-малки от България.

Чак тогава се появява малко по-голяма държава - Ирландия.

И след това пак малки държави - Гибралтар, ОАЕ, Кувейт, Сан Марино, Хонконг, Фарьорски острови, Швейцария, която е почти 3 пъти по-малка от нас. Между тях само Норвегия.

Малко по-надолу са Бахрейн, Малта, Аруба, Бахами, Нова Каледония, Тринидад и Тобаго, Гуам, Сейнт Китс и Невис, Сейшели. Дори Антигуа и Барбуда, Екваториална Гвинея (за мен беше шок) и Мавриций са с по-висок показател от нас.

Като изключим някои съвсем екзотични като Вануату, Лесото, Белиз и тем подобни, се оказва, че доста голяма част от малките държави са богати.

Ще кажете - имат ресурси, туризъм, офшорни са и т.н., но Русия нима няма ресурси, те са доста по-назад. Дори Канда с технята огромна територия и ресурси и с миниатюрно за тази площ население са едва на 24-то място. Големи страни с много ресурси като САЩ, Австралия и С. Арабия например също са извън топ 10.

Или може би като е малката държавата, ресура се разпределя на по-малко хора. Разбира се, стига дао е на правилното място или с правилната политика. Андора например дори няма производство и ресурси, разчитат само на туризъм - 80% от БВП - и пак са на първите места. Фарьорските острови също нямат други ресурси и икономика освен риба.

Коментари

1.   Ами колко му е да развиеш някаква държавица с територия колкото Ямболска община...пък и тези държави са я богати на петрол, я финансови центрове...

2.   Ми в Катар специално има огромни залежи от петрол и природен газ, в това се състои огромна част от износа и и съответно БВП. Икономиката на Лихтенщайн се води от услугите, т.е. банкирането, а от него се вади бая пара, тъй че... Изненада ли е?

А тя Канада може да е грамадна като територия, ама половината от нея е напълно необитаема, така че кел файда че са много големи. Същото се отнася и за Русия.

3.   2, точно необитаваното и пълното с ресурси дава висок БВП на глава, защото ако имаш огромни територии с ресурси, но малко население, тези много ресурси се разпределят на малко хора.

4.   Малките държави са офшорни зони, затова

5.   Катар е държава която се издържа от петролните си кладенци, площта им е колкото две наши области и население 300 хил катарци и над 2 милиона мигранти от цял свят, които да им работят.

Макао се издържа от хазарт и съответния хазартен туризъм.
И така нататък малките държави се издържат от бизнес с високи доходи това е.
В малките държави има много по малко нужда от вложения в инфраструктура и други. Не става Катар да я асфалтираш цялата като летище, а размисли колко пари за асфалтиране на пътища е нужно в Русия или Канада.
В Андора цените са по евтини и много хора от източна Испания и югозападна Франция ходят на пазар в Андора. Мои познати живеят в Херона и ходят на пазар в Андора на всеки месец два поне веднъж. Похвалиха се как си купили тениски с приемливо качество на три евро броиката, иначе ходят главно за алкохол и др.

6.   Катар са около 2 милиона население и имат към 180 милиарда долара дълг. На човек се падат около 60 хиляди долара дълг. И при нас да се излят такива пари, без политици и фирми да ги откраднат, и ние ще сме богати. Сега някой ще каже, че БВП им бил голям, но трябва да се знае, че дългът също влиза в тоя БВП.

7.   Логично обяснение: офшорни зони са.
Майтапчийско: по-малко население има, съответно по-лесно се получава натрупване на капитали у тоя и оня.