Споделена история от Други

Притеснение при говорене пред много хора
Здравейте,

Ж - 30 г.

Не знам защо супер много се притеснявам, когато трябва да говоря пред повече хора(непознати), например в курса сме около 200 човека, ако трябва да ме изпитат устно мозъка ми блокира, препотява ме, изчервявам се, треперя, като че ли не знам какво толкова става. В такъв случай не мога реално да покажа това, което знам, защото съм толкова притеснена, че не мисля какво говоря.. Или например на интервю за работа, пак същата история, как да направя добро впечатление, като се пръскам от притеснение и не мисля какво говоря.. На родителска среща ако искам нещо да попитам или да кажа то сърцето почва да ми бие с 200, почервенявам и т. Н. Ако не съм притеснена, наистина мога много да говоря, но това притеснение ме блокира..

Има ли някой като мен? Как се справя? Има ли някакъв специалист, към който мога да се обърна да ми даде насоки или пък някаква литература, която би ми била от полза?

Ще се радвам на всякакви отговори!

Коментари

1.   И аз съм така, при мен и гласът ми трепери. Смятам, че е от самоизолирането ми.

Десятката

2.   Опитай по следния начин. Когато ти се наложи да говориш пред аудтория, набележи си в нея някой, който ти е най-симпатичен, и говори на него. Все едно останалите не съществуват. Ако събеседиците ти са само двама-трима, фокусирай вниманието си върху някакъв техен дефект. Така ще са по-малко страшни в очите ти.
Ще ти дам пример за отиграване на такава ситуация. Веднъж ме вика шефката в кабинета си и започва да крещи от вратата. Аз напълно изключих, защото изобщо не знаех за какво става дума. Тогава се зягледах в ръцете й. И видях, че ноктите й са изгризани. Вдигнах глава и спокойно попитах: "Моля да повторите казаното, но по-бавно и с друг тон, защото искам да реша проблема, но не мога да получа предствава от какво естество е той". Тя моментално снижи глас и накрая се оказа, че става дума за някаква глупост, с която така или иначе нямах нищо общо.

3.   Аз с практика се научих. Просто на работа взе да ми се налага да говоря всеки месец пред 40 човека. Първият път беше супер зле, вторият малко по-добре и накрая спря да ми прави впечатление.
Правих разни упражнения, там да тръскам ръце, да дишам - каквото видях в Интернет, може и да са помогнали. Имах желание да изкарам курс по актьорско майсторство, но все не се събираше група в града ми, иначе мисля, че ще ми е много полезно.

4.   Номер 2 ти е дал добър съвет. Случвало ми се е да говоея пред цяла зала с хора и за да не припафна от притеснение, направих точно това, избрах си 1 човек от залата и говорих само на него. И без това учтивата форма е Вие, така че няма значение дали говориш на 1 или на 1001 човека. При мен поне се получи и си прочетох доклада без драми.