Споделена история от Други

Не искате да сте красиви!
Провет, м30 тук,

Исках да споделя една много голяма измама на нашето време - че ако имаме мускули, ако изглеждаме перефектно, ако хората се заглеждат в нас, ще ни бъде добре.

По принцип не поддържам прекомерно грижи за външния си вид, но понеже ми предстоеше събитие с повече хора реших да си направя по-модерна прическа, нови дрехи, т.н. - да последвам “вкусовете на света”. И какво се оказа, след най-нормална разходка в квартала по задачи в по-свежият ми вид, че хората ме заглеждаха по съвсем различен начин. Срещайки старци, продавачки и най-нормални хора, симпатични и автентични сами по себе си, забелявах, че при общуването в магазина например - те си променяха поведението, сравнено с когато бях в по-неугледен вид! И то не към това да са по-добри хора, а по-скоро към това ролята която играят пред мен, непознатият, да ми хареса повече. Сякаш върху мен се беше стоварила задачата да съм за тях в този момент “хубавият”, онзи, които те искаха да бъдат. Един много специален вид конкуренция, не завист, но един вид сякаш си казваха - “и аз ще трябва да се покажа колко красив/а мога да бъда вече...” . Което всъщност не води до нищо добро в обществото - само до страдание, до суета, до суревнование без смисъл. До повишаване на “конкуренцията”, без това да повлияе на същността на хората...

Спомням си една анимация, където малко момиче в стар британски град тъкмо си беше купило от един магазин (червени) лачени обувки и рокля, като вървейки обратно по улицата, другите момиченца го срещаха, а после и те се заглеждаха във витрините със обувки и рокли с желание да бъдат като нея... Спомням си колко измамно мо се стори това, представено в тази сцена, колко същото правим и ние в света... Изпитвайки нещо подобно, исках просто да предупредя по-младите (и не само!) от мен, които биха искали такова нещо за себе си - не си струва! Всъщност не търсим мускули или външен вид, търсим любов. А истинската любов не се намира чрез външният вид, дори напротив - външният вид й пречи понякога. Уменията, човешките добродетели, саможертвата, любовта - това са нещата, които значат нещо в реалният свят. Другото кара хората само да страдат, а сред страдащи - как си представяш, че ще бъдеш щастлив???

Коментари

1.   Еволюция, пич. Стотици хиляди години сме живеели по пещерите с копия в ръце, а от времето на най-древните цивилизации до днес са минали някакви си 5 хиляди години - капка в морето.

Та гледаш мускули и си мислиш - брей бати юнака, тоз сигурно ще да е голям ловец и воин. Гледаш извити бедра и тежки гърди - бах мааму, тая ще да е много плодовита. Гледаш симетрични и красиви лица по принцип - епа тия ще да са с добри гени. Това са пещерняшките ни инстинкти, нищо че днес живеем по коренно различен начин.

И така. Аз пък искам да съм красив в очите, защото съм бил грозен и знам какво е да си като невидим за останалите. Рошав с раздърпани дрехи и тъп поглед, дебел, пушач и прекаляващ с пиенето. Когато спрях с пороците и свалих 25 кг от упражнения и диети, също се промени отношението на случайните минувачи и към мен. Самият АЗ се чувствах различно - по-лек, по-енергичен - което ме накара да обръщам повече внимание към дрехите си. Така ми се вдигна самочувствието и от свит загубеняк започнах да съм много, МНОГО по-общителен. По-весел и оптимистичен спрямо живота като цяло.

2.   Цитат:
"Всъщност не търсим мускули или външен вид, търсим любов. А истинската любов не се намира чрез външният вид, дори напротив - външният вид й пречи понякога. Уменията, човешките добродетели, саможертвата, любовта - това са нещата, които значат нещо в реалният свят. Другото кара хората само да страдат, а сред страдащи - как си представяш, че ще бъдеш щастлив???"

Много ми харесва! Браво!

3.   Аз като чета разсъжденията на автора, си мисля, че може би наистина трябва да върнат казармата.

4.   Така е, човек трябва да се поддържа, защото в напи дни външния вид е всичко...

5.   Абе, хубаво е това, което казваш, съгласна съм, но като грозна жена, която почти винаги е била пренебрегвана не само от тъпкачите, ами и от "свестните мъже", хич няма да се разсърдя да съм красива. Красотата има негативи, да - завист, непоискано внимание, използвачество, но един красив човек има много по-голям избор и, съответно, от 10 кандидати все 1-2 ще са читави. Даже отвъд това - красивите имат по-лесен живот, получават по-ниски присъди, по-лесно минават между капките. Джеръми Мийкс например - осъден престъпник, но с перфектно лице. Сега е модел и си живее живота, жените умират за него. "Грешна беше тая жена, но беше хубава." - показателен цитат от "Албена". Не знам дали помниш русият ангел - светло цигане, което беше открито в катун и силно се открояваше от останалите. Медиите гърмяха заради сините му очи, порцелановата му кожа и т.н. За някое друго циганче да си видял подобно нещо? И т.н., и т.н. Винаги, абсолютно винаги е по-добре да си красив... все едно да се чудиш дали е по-хубаво да живееш в имение или в барака до някое гето. Правилно ли е, честно ли е - сигурно не, но е реалността. Бидейки грозна, винаги трябваше да полагам много повече усилия, отколкото красавиците, на които почти всичко им идваше, ако не на тепсия, то с минимални усилия. Само ще кажа, че от поне 15 години не съм слагала къси гащи заради ужасните си обриви и дерматити по кожата. Лошите гени никога не са за предпочитане.

6.   авторът:

Благодаря ( :
Съгласен съм за казармата!

7.   Бате, в грешка си. Аз съм красив, истиски мъжкар, намерих си богата жена която ме обгрижва и от години не съм пипал работа, само купони, скъпи коли и екзотични почивки. Вярно, че само една жена еба, но пък нищо не ми липсва.