Споделена история от Други

Момиче пристига в Англия без да знае дума на английски
Записахме в училище новодошло момиче в гимназията - остават и две години до края. Не знае и дума английски, а не се знае защо, но никак не възприема. Учителката по английски за чужденци се оплаква от нея, че не помни и не се старае и иска да я изкара нещо от рода на ниско интелигентна и че не може въобще да учи, то така да не я и карат да учи, ами да върви с малоумните.

Казвам малоумни, щото не знам на български как казват на тези деца дето са родени с разни умствени проблеми. А от България оценките и по български и математика са 4 и 3.

Те това вземат предвид и казват: ето, ясно се вижда, че тя не е способна ученичка, няма какво да се мъчим с нея. Момичето е притеснено, обаче явно няма да може да се справи наистина. Въпреки, че не е малоумна - няма това по рождение. Какво да правим?

Коментари

1.   Здрасти, преди месец горе-долу писах по темата за несгодите на нашите емигранти в тази страна. Най-голяма беше критиката ми към образованието или по-скоро към недостъпността му за нашия емигрант.

Първо, момичето НЕ Е МАЛОУМНО, а те, използвайки дефицитите му в езика си пълнят празните паралелки за бавно развиващи се, обричайки детето на ....неграмотност. Тя не е толкова рядко явление в тази страна сред работническата класа, случва се и на англичани да се случи.

В Англия има не само класи по пройзход и пари, но и класи в образованието, които да отговарят на горните. Там имаме най-добрите университети в света, ЗА БОГАТИТЕ И АРИСТОКРАТИТЕ, и най-лошото обществено образование - за масите.

Емигрантите не само са част от най-нисшата им класа, но и нямат шанс да се измъкнат от там, да получат качествено образование. И ако мислите още, че момичето е виновно, съберете едни 2000 паунда на месец за добро училище, да видим, дали тогава ще е „бавно развиваща се“.

В България не е така. Тук системата е копирана от Германия и Русия - такова е образованието и в повечето северни страни в Европа, както и в Швейцария - шанс за всеки - добри са държавните училища, дава се шанс на всеки - дори най-бедното дете да завърши елитна гимназия, ако има талант. В България нямаме вече почти училища за бавно развиващи се, на изживяване са, но и там пълнят празните паралелки с ромчета, което прави системата несправедлива и съответно я махкат.

При това момиче се случва същото, само, че ромчето е тя. И докато българското „бавно развиващо се“ скоро ще бъде разпръснато из училищата, докато най-бедното дете в България учи може да учи в един клас със сина на председателката на народното събрание, то това момиче в Англия ще стане поредното „white trash" момиче, подготвяно за безмозъчна работа в някоя фабрика или за още по-лошо!

И да, докато в България има дискреминация да кажем на ромите, в Англия - ромите - това сте вие.

Какво е решението - изпратете момичето веднага в България да продължи образованието си. Няма да сбъркате! Познавам такова момче, което само е израстнало заради тази причина в България с баба и дядо. Днес е пилот в много голяма мултинационална гимназия, завърши на пук с английска диплома във Варна - диплома с право за кандидатстване за университети с отличен успех, която никога нямаше да има в Англия!