Споделена история от Други

Надписани сметки за ток
Преди няколко дни много хора ми се оплакаха, че платили много ток. Има хора, които са стояли във въпросното жилище само 2-3 дни, а имат 50 лв ток. Има хора с по 150 лв ток лятото. Аз все си мислех, че нещо ме лъжат или не си спомнят, че са пускали уреди и т.н. И днес си плащам и моя ток. Баааам - 100 ЛЕВА!!! ЛЯТОТО !! Не зимата, лятото плащам 100 лв ток. Никога през живота си не съм плащал повече от 60 лятото, ама никога. И това казвам най-най-големите ми сметки, което се е случило 2-3 пъти макс. Лятото традиционно си плащам 40-50. И сега извведнъж 100 лв. Че аз зимата плащам 120, в най-студените месеци до 180-200 лв. Сериозно ли искат да ме убедят, че аз лятото иммам почти същата консумация като зимата?

Гледам периода -точно месец. Не е за по-дълъг. Викам, айде хубаво, тока поскъпна. Ама поскъпна с 4-5%, не със 150. Ебах ти тока, ебах ти чудото. Направо съм бесен! А зимата колко трябва да плащам - 400 ли? Че аз 1/3 от заплата ти е я давам само за ток ли?

И защо на всички са им толкова рекордно завишени сметките и то лятото? Имам чувството, че масово са направили някаква шмекерия от енергото. Преди поне го правеха зимата и се оправдаваха със студени месеци. А сега посред лято плащаме по 100 лв. Тези нормални ли са? Че то толкова ток сигурно и Германия не плащат, какъв е тоя златен ток, не мога да разбера. И как може при една и съща консумация да платя двойно? Нищо по-различно не съм правил. Това е за период 18.07.-18.08. Вярно, че бше толкова и пусках климатика, ама колко да гори пибания климатик? Купен е миналата година, висок клас е, а и аз цял ден съм на работа. Вечер да съм го включвал за 2 часа, колко да е изгорил ебания климатик. А и аз нали и други месеци съм пускал климатици и пак повече от 60 лв лятото не съм плащал никога.

Да ми вдигнат тока с 5% го приемам, ама да ме цакат с двойни сметки няма да стане. Как шибаните 5% ти увеличават сметката двойно не мога да разбера.

При вас така ли е? На Енерго про съм между другото.

Коментари

1.   Да, на мен също ми се случи същото. Аз живея в Русе и август месец, трябваше да платя повече пари, а аз дори зимата не плащам високи сметки за ток. Рядко сметката ми за ток е надхвърляла 50 лева.

2.   Ако живееш под наем в новопостроен блок, провери дали апартаментът случайно не се намира в жилищна сграда, която не е въведена в експлоатация (т. е. няма акт 16). Казвам го, тъй като много мои приятелки живяха на такива места (без даже и да имат представа или да предполагат, че могат да попаднат в такава ситуация) и се чудеха защо сметките им бяха толкова високи. Накрая се оказа, че плащат промишлен ток (тарифата е по-солена), а собствениците на съответните апартаменти нито им бяха обяснили нещо, нито ги бяха предупредили, че от месеци и години чакат акт 16, за да си пуснат нормалните стандартни индивидуални партиди към съответното дружество. Просто гледаха да си вземат парите.

Ако не е това ситуацията, не знам как да те посъветвам — такива сметки това лято наистина не съм имала. Прегледай фактури, документи, всичко налично; ако трябва, разпитай и на място в някой офис, за да ти се разясни откъде евентуално е дошло това потребление.

3.   При мен 70 кинта, но е добре, щото климатикът вечер работеше, а и през деня често. Не мисля, че е фрапантно, щото доста ползвахме. Но да, има и поскъване. Можеш да си сметнеш горе-долу колко ти харчи климатика. Гледаш клас, консумация на час и т. н. и т. н.

4.   При мен е с 14лв повече, друг път е около 38-42лв сега 54лв, а това са близо 26% увеличение.

5.   Купи си електронен електромер с wifi, който го монтираш на входните кабели на жилището ти и така в реално време получаваш колко ток се тегли от дома ти, а също и мери потреблението за месеца и така можеш да свериш показанията с фактурата ти за ток. Около 75лв струва такъв електромер.

6.   Работя в ЧЕЗ, като мениджър на отдел. Не разбирам как българите се оплакват за всичко. Повиши се цената и край. Ами класифицирай се и изкарвай повече пари. Нормално е да имаш 100 лв на месец през лятото. А зимата по 300 и нагоре. Това да не е комузизъм и всичко да евтино. Няма надписване на сметките. Просто ти изкарваш малко пари.

7.   Аз съм програмист работя от вкъщи, служебния компютър, 2 монитора и т.н са постоянно включени, плащам 200 лева на месец ток всеки месец. Ама не се оплаквам, стига сте ревали, 100 лева за ток са нищо

8.   100 лв на месец по нивете цени означава 18 часа през лятото да е непрекъснато включен най-силният ви котлон с мощност 1 KW/h. Проверете си електромера, но понеже настроъката е правена пак от ЧЕС съветът ми - монтирайте се нов електромер на вашето табло в антрето и проверете дали съвпадат показанията. Отчетете дневна и нощна тарифа. Проверете преключването - да не би нощната тарифа да е дневна и обратно. Ако не съвпадат в пъти поискайте проверка от независима лаборатория - не може разпределителното дружество да проверява само себе си.

9.   До 8

"поискайте проверка от независима лаборатория - не може разпределителното дружество да проверява само себе си."

Лошото е, че точно по закон, ако искаш проверка на електромера ти - дружеството (ЧЕЗ) проверява себе си?! Дори и да има отклонение, никога няма да си признае, че са лъгали абонатите.

10.   6, хахахахахха много "забавно"...

7, разбрахме, че си богат.

11.   хаха, 7 от мазето на майка ти ли работеш бе. Излез малко навън да подишаш чист въздух, парите не се всичко

12.   До номер 7:
И аз съм програмист, работя от вкъщи и имам доста техника включена постоянно. Сметката ми за ток е 30-35лв на месец. С ТЕЦ съм и не използвам климатик.

13.   6, нормално е да се оплакваме от всичко при средна заплата 800 лв за млади хора студенти, 200-300 лв наеми и нагоре, 30 лв за Интернет, 100-200 лв ток, 50 лв телефон, 400 и нагоре семестри и тн. Сега стана ли ти ясно? Звучиш яко като трол олигофрен.

14.   13, защото си е трол олигофрен номер 6.
Живея в Скандинавието в къща на 2 етажа и лятото няма 100 лв за цялата къща, при все че тук са държавите с най-висок стандарт на живот. В България като дойда и направо ми пада ченето като видя цените на каквото и да е било, и някакъв олигофрен като номер 6 ще ми разправя, че правя малко пари, а аз работя за около 6000 лв.

15.   Не знам дали ни надписват сметките,но е факт че тока много поскъпна последно време а лошото е че това е само началото.Проблема не е че висока цената а спрямо европа сме много назад по доходи

16.   Как защо - в ЧЕЗ работят кваСИФИцирани МЕНИДЖЪРИ (виж N6). Ето за това! Виж, ако ги прекваЛИФИцират в техници, може и да ни паднат сметките ;)
До автора: виж си сметките - колко киловатчаса си платил за последния месец? Кокло кВт/ч са за 100 лв спрямо старите ти "бележки"?

17.   Ако имате климатици те вдигат сметката за ток. Ако нямате климатици провери дали някой не се е закачил на твоя електромер или както там крадат ток.

18.   6, А анджак!
Меринджейчо, мисли малко с таз кратуна, не я полвай само да пазиш равновесие с нея.
Заради пикливото ти увеличение на заплатката ти и заради същото на баш крадльото шеф от 70 000 на месец на 80 000 на месец, трябва да плаща баба ти ли?
А викаш увеличиха се цените а!
А кол де!