Споделена история от Други

Минималната работна заплата е шега.
Заплащането в България е трагедия!!! Кога мин.работна заплата ще стане поне 1200(нето)?

Фирмите имат само изисквания, а това което предлагат е смешно. Бях на интервю за работа. Изискваха "много добри" умения на Exel, а заплатата 800лв. чисти.

По-добре като чистач в чужбина........

Коментари

1.   Прав си, трагедия е. Аз живея в провинцията и тук минималната заплата не е 800 лева, по-малко е. Просто икономиката ни е слаба, това е единия проблем.

2.   Извинявай, ама то пък "Ексела" едни умения трябва да имаш, за да го ползваш....
Вярно, че може да правиш почти всичко с него, но 98% от хората ползват базовите инструменти, а освен, ако не трябва да работиш с огромни масиви с информация, да ги структурираш, извличаш информация и въвеждаш автоматично данни в него не знам.....

4.   като народа се образова и започне да създава повече добавена стойност на пазара на труда (повече и по-търсени умения, нови бизнеси) е простия отговор. Сложния свързва дискутиране на държавни политики и предстоящите избори :)

5.   Да, затова станах чистачка. Взимам повече пари за по-малко раб. време. По образование съм филолог (не е нещо търсено, знам) и работих в преводаческа агенция. Много стрес, много лошо отношение от клиенти, от шеф - сякаш си последна дупка на кавала. Еми, писна ми, примирих се и сега си свиркам. Не мисля за работата вкъщи, не се притеснявам, че може да съм объркала някой документ за многомилионна сделка и прочее. Айде аман... 650 лв. чисто първите 6 месеца, за да седиш до тъмно и да ти се обяснява, че "тука е така", нямало пари в тая сфера, ама ти бачкаш за чест и слава, от любов към езика, така че да си доволен. После се вдига на крупните 800 и вече си преизпълнен с радост. Иначе с парите от фирмата се покриваха личните разходи на шефа извън заплатата му, купуваше си дизайнерско обзавеждане за офиса и какво ли не. Мизерници нещастни, дано фалират!

6.   Даже е много за плебеите. Ако средната заплата се увеличи, разликата между ИТ и всички останалите ще се намали а те не искат това защото са секта.

7.   Добро утро.

Аз отидох чистачка в чужбина само на 21 години. По-добро решение не съм вземала.

8.   Excel за 800 лв? :)
Аз работех като професионален уеб дизайнер и администратор на уеб сайтове за 540 лв. чисто бонуси , като цялата сума никога не ми е надхвърляла 700 лв. месечно. Имах и случай, в който работих 3 месеца без да ми се плати въобще, като впоследствие едва успях да си взема дължимите пари по договор.
С висше образование и няколко професионални квалификации, специализирани технически умения. В град София, където всички ИТ специалисти се фукат, че взимат по няколко бона.
Та, да. Положението е зле.
Масово българският работодател от години използва висококвалифицирани кадри и се подиграва с тях.
Затова и в даден момент аз сама си станах шеф и проблемът ми засега е решен. Но като цяло наблюденията са ми (вече и от двете страни), че положението е критично и скоро всичко ще се срине до основи.
Не искам никого да плаша, но до 2-3 години според мен можем да очакваме нечовешка финансова криза, затова се ориентирайте към нещо свое като начинание възможно най-бързо, нещо що годе сигурно.

12.   Авторът:

Добре може да е прозвучало, че да боравиш с "Excel" е нещо голямо, но колко души (процентово) могат да работят с Микрософт-Офис?

За чистач не се изискват никакви умения, а като гледам в София-моловете, вземат над 1000лв (чисти). Аз в чужбина чистих стъкла и вземах 1500евро нето, тука уж на офис с изгладената риза - НИЩО!!!

Нямам никаква мотивация за работа, заради заплащането. Уж искат кадри, а никакво възнаграждение.

13.   Прав си. 9 до 18 ч. всеки ден очите ти стават на нищо.

14.   Те в София хубаво взимат 1000лв чисти, ама като дадат 500 за наем и остават с 500. А в провинцията може да са 800, ама са с 300 повече от "Софето". Минималната заплата се приема по закон. Ще се вдигне, ако се приеме закон за по-висока, това е.

15.   Пазарът на труда се движи от няколко основни правила:

1. Какво се търси и какво се предлага. Ако предлагането на работна ръка за съответната длъжност е голямо, а търсенето малко, заплатите са ниски. Ако обаче търсенето на ценни кадри е голямо, а такива са твърде малко, заплащането скача доста, за да бъдат привлечени и малкото налични кадри.

2. Доколко полезен можеш да си със своите умения и доколко (не)заменим си. Едно е да си мозъчен хирург, опитен летец или вещ програмист с 20 години стаж, друго е да чистиш пода или да миеш чинии (не подценявам тези дейности, но примерът е такъв, защото за тях лесно се намират заместващи хора).

3. Дали ще защитаваш своите права и интереси, или ще оставяш да се възползват от теб и да се подиграват с времето и нервите ти. В много фирми първоначално представяните условия на труд, задължения и отношения са едни, а впоследствие малко по малко "те вкарват" в обичайните такива, които са маааалко по-различни, но винаги в ущърб на наетия за съответната длъжност. Ако поддадеш още в началото и покажеш, че ще си кротуваш напук на нахалството от страна на ръководството, изгледите да стане още по-зле за теб нататък клонят към 100%.

Начинът да си добре ценен и заплатен е, когато показваш недвусмислено, че имаш самочувствието да вървиш своята работа с достатъчно голям опит и увереност, като показваш, че всяко допълнително утежняване в работата или в работните отношения ще е или недопустимо от теб, или задължително заплащано допълнително с немалки суми.

- Кифлоприземител

16.   Да не мислиш, че в чужбина като чистач, ще взимаш повече от 1000 евро. При 2 евро литъра бензин, 8 евро кутия цигари си за никъде с тия пари пич. Ще караш колело и ще пушиш пълнени цигари. Такава работа в чужбина се работи предимно от студенти като парт тайм, или от жени, които мъжа им изкарва например една двойка, а те искат хем да докарат нещо в бюджет хем да бъдат примерни домакини.С чистене и в чужбина ще си на ръба на мизерията, ако няма друг в домакинството, който да изкарва стабилни пари.

Чингис Хан

17.   С жена ми сме образовани и взимаме общо около 2500 лв. Цял живот сме учили и сме си мислели, че като бачкаме в офис, ще живеем нормално. Честно казано тия 2500 лв стигат, ама не можеш ид а се отпуснеш. Даже ако имаш извънреден разход, си на червено.

А брат и - цял живот не учи, само пантосва, едва изкара средното с тройка, която му я писаха по милост. Обаче на края отидоха с жена му в Германия. Тя бачка в Макдоналдс най-ниско платената възможна работа - минимална заплата - 1200 евро чисто. Той бачка куриер, дори и немски не говори и взима 1700 евро чисти. Плащат 650 евро наем, харчат още 1200, без да се лишават от нищо и спестяват 1000 евро всеки месец, без да се напъват. Това на мизерни за Германия заплати, без да говорят език и без да имат професия и образование. Всяка година ходят на почивка в чужбина и не се притесняват за нищо. Вярно, че нямат деца, но ако някой ден имат държавата ще им плаща и 400 евро детски и по никакъв начин няма да им влоши бюджета.

А ние уж взимаме добри за провинцията заплати и пак живеем от заплата до заплата. Значи излиза, че с миннимална заплата в бяла държава въпреки наема живееш значително по-добре от образован човек в България със собствен дом. Отделно всяка година като си попълнят данъчните декларации им върщат данъци защото там много разходи ти се признават и ти смъкват данъците. В края на годината взимат допълнително едни 2000 евро примерно отгоре от надплатени данъци. Изобщо хората са на светлинни години.

За какво да говорим повече? Всеки път като се върнат в България се пляскат по челото колко е скъпа храната. Там дори и чистач на тоалетни взима 1200 евро чисто, а тук такива пари освен програмисти рядко някой взима, а в провинцията трябва да си директор, за да ги взимаш. В провинцията хората с над 500-600 евро заплати са изключения. Т.е. един чистач на тоалетни взима поне двойно на средностатически българин. А ако имаш професия в Германия и знаеш език като хората, спокойно можеш да взимаш 2-3 и нагоре. Познавам един, който е тъп като галош, но кара автобус във Виена и взима 2 к чисто. Аз за тия работя поне 3 мес., както съм образован и с 13 г. стаж.

Ако бях на този акъл преди, щях да науча немски, да отида там да си изкарам някой курс да придобия професия и нямаше да се занимавам с глупости за без пари. Ама човек като е млад е глупав идеалист. Никой няма да ми каже евала, че съм се трепал цял живот едва да свързвам двата края за "майка" България.

19.   Номер 16, Чингисе, и в предишна тема ти го казах, после ни вопъл, ни стон, но и тук ще се повторя - храниш, за да не вземат да дойдат и други на хубавото, нали?
Заплатата - зависи в коя държава си, но и аз като теб съм в Скандинавието и под 17 хил крони заплата не съм падала на месец, което е малко над 4500 лв. Сега обаче се преместих да работя вечер и без бонусите за извънреден труд вземам 6000 лв, а два поредни месеца се понапънах и взех близо 8 хил лв. И да, работя обикновена чистачка.
Не пуша и никога не съм, но всички останали разходи (с изключение на квартирата), са ти по-ниски отколкото в България. Всъщност дори квартирата като съотношение спрямо заплатата, ти излиза по на сметка.
Върни се в България като не ти харесва бе?! Какво само стоиш на хубавото и храниш, за да не идват другите!
От номер 7

20.   Номер 17 изби рибата с коментарът, по-точно нямаше как да се опише.

22.   Е, какво излиза? Отиваш в бяла държава, хващаш се на нискоквалифицирана работа (поне в началото) и живееш съвсем прилично в уредена и културна страна? Признавам, че ми е трудно да повярвам, но все по-малко се учудвам... Ако някой може да разкаже повече, кое и как, ще съм благодарна.
Сега се сетих, че на мое гадже, родителите ходят в Америка да работят във ферма за марихуана (в щат, където е легализирана). Бачкат 4-5 месеца, пращат пари и през останалото време са си тук, живеейки от заработеното в САЩ. От нищо не се лишават, даже харчат като луди за всякакви безумия... но все пак си мислех, че са изкарали късмет с тази оферта, имат връзки, а и самото уреждане/пътуване, е дълга и широка. В рамките на Европа ми се вижда далеч по-достъпно.

Иначе, като чистачка, взимам 650 лв. чисто за около 10 часа работа седмично. Извадих късмет определено, мястото е гъзария, масово не се плаща по толкова. Или перат пари, не знам. През останалото време си докарвам допълнително от преводи, но си избирам тези, които са ми приятни и клиентите не са дебили.
Гледам колко хора умират от кеф да бачкат за минимална, така че нищо чудно защо ни е това положението. Собствената ми майка, която е с две висши, обяснява, че 800 лв. за пълен работен ден са някаква страшна далавера. Докато се подценяваш, ще има и кой да те използва.

номер 5

24.   До 17,
Стандарта на живот в Германия и България са 2 различни неща!!! В Люксембург или Норвегия чистачката може да взима и 2500 € чисто!!! Това не означава, че разходите й са колкото на тази в Германия.
Но за едно си прав...екскурзията от Германия до Египет (примерно) и тази от България до Египет са на една и съща цена! Съответно те могат да си отделят 2-3000 евро за 3-4 месеца, а ти не можеш с настоящият стандарт!

25.   Баща ми е прокурор на апелативно ниво в Пловдив. Получава 5000 лв. заплата 650 лв. за дрехи. Данъци не плащаме. Живот си живеем.

26.   19 Малко повече от теб съм в скандинавието и знам кой колко взима. Взимаш 8000лв като чистачка, ама друг път. 3500 евро чиста заплата взима един професор в университет, след като му удържат 50 процента данък. Имам един познат българин, който мие кладници 7 дена в седмицата само нощни смени и взима около 2200 чисто, но той работи с тежки химикали, от които в даден момент ще е
онкопациент миличка. И тия 2200 евро чисти на месец въобще няма да му помогнат един ден като легне да го кълцат на операционната. От 100 човека в неговата фирма има само един местен, другите са само поляци турци и африканци. От, което става ясно защо местните не искат да го работят това. Аман от вицове в тоя сайт от нашенски пишман гастербайтери.

Чингис Хан

27.   2, Данните в Excel се въвеждат ръчно, не автоматично. Изключение правят експортите от други системи. Не знам защо много хора си мислят, че Excel е лесна работа. Вярно е, че в повечето случаи системата се ползва елементарно, но ако го владееш на високо ниво може да си търсен специалист. И за да го научиш се изисква време и търпение.
Авторе, не уточняваш на какво ниво очакват да го владееш във въпросната фирма. Пивот таблици, вложени функции, макроси.

29.   Да, за жалост да си чистач в чужбина е по-добра оферта, отколкото квалифицирания труд у нас. Не ме разбирайте погрешно, срамна работа няма (и чистачка съм била преди време), но е някак нелепо и унизително да работиш с ума си и да взимаш по-малко от човек, който бърше прах или сменя хавлии в банята и не влага нищо в това си действие, а и не носи никаква отговорност, материална или каквато и да е.
Надявам се нещата в България да се подобрят в близките години, но май няма такива изгледи.

30.   Вчера сутринта станах свидетел как шефът и собственик на фирмата в която работя си говореше със свои приятел, също собственик на фирма, как в България хората ги мързяло да работят, как не можел да си намери кадри, а странно защо в Германия същите тези хора, които преди работели при него, били супер организирани и работливи... бях на косъм да им обясня на г-да бизнесмените някои неща, обаче си замълчах и ги оставих да се чудят. Трагедия! И после очаквай нормално заплащане. Управляват бизнеси за милиони (става дума за големи фирми в София с над 50 човека персонал) и не могат да схванат нещо толкова елентарно, че добра заплата=добри служители и работници=на качествена стока/услуга=доволни клиенти=по-голяма печалба.

32.   Проблемът е на хора точно като теб, които смятат, че понятието "минимална заплата" е нещо повече от политически заблуждения... Пич, политиците не ти плащат заплатата, плащат я хора които развиват бизнес и реално правят пари. И ще ти се или не, те определят заплатата. Не те кефи? Отвори ти бизнес, това е решението. Затова САЩ са това... което поне бяха, преди и те да седнат пред телевизора да гледат политици и все едно гледат футболен мач.

За съжаление хората в тая държава (и не само) забравят, че всички сме просто граждани. Политиците са просто граждани, работодателите са просто граждани. Като нещо не те кефи, имаш точно същите права като другите които не харесваш. Но да, за съжаление знам че живеем в България, и всеки плюе по останалите, така че успех да направиш нещо и някой да ти го оцени...

33.   Ами освен много добри познания по ексел какво друго умееш, защото аз имах много добри познания по ексел като бях на 15. Не може за работа, която един деветокласник може да върши да очакваш кой знае какви пари. Компютърните умения девалвират и вече не си особено ценен с една компютърна грамотност само. Нискоквалифицираният труд, който се заплаща минимално е предимно за млади хора, не е добре на 40 години грам да не си се развил и да си на една и съща позиция като на 16 примерно. Под неквалифициран труд не включвам работите тип занаят, за които има търсене и които всъщност са доста добре платени навсякъде. В България цари и заблудата че след 12 години учене ти трябват задължително още 5 висше и после някой е длъжен да ти даде 2000лв стартова заплата. В Германия нискоквалифицираните взимат повече и това е за сметка на средната класа, на практика комунизъм, за някои това е добре, за други-не. Както по-горе казаха, като куриер може и да си по-добре в Германия. Но ако имаш малко повече умения няма да искаш да плащаш 50% данъци, за да могат чистачките да имат 1200 минимална заплата. Така, че всичко е относително.

35.   Аман от твоите вицове, Чингъзе. И все пак фокусът на коментара ми не исках да е аз колко пари правя, (слабо ме вълнува дали ми вярваш или не), това си е много и до късмет, а исках да наблегна да спреш да лъжеш, колко зле било в чужбина. Върни се в България! Тука е втората Швейцария!
От номер 7, 19

36.   Хем е шега, хем е разказана от Евтим Милошев /ако не си го чувал, това е човекът, за когото трябва да са смешките за Къци макар масовката да обвинява Къци, че имал кофти хумор - честно, Къци не може да бие Евтим М. по лошо чувство за хумор/!

37.   Бил съм за съвсем малко в Швеция и нямам задълбочени впечатления как са заплатите там, но във Финландия (която не е скандинавска държава, въпреки ширещите се схващания, че е) няма минимална заплата и там всичко е по договорка. Със сигурност зная как един общ работник-товарач може да печели по 4000-5000 евро чисто на месец, но това е на цената на доста положен физически труд. Мой приятел вземаше точно такива пари за подобна работа. Работил съм в една фирма, където договорът беше такъв, че заплащането е плаващо и зависещо от постигнатото от сътрудниците, но с клауза, че не може да надвишава 4000 евро месечно. В друга фирма пък имаше условие да не може никой да взема повече от 6000 евро. Колкото и да се пънеш, повече не можеш да вземеш по договор. Но пък условията са страхотни и се отнасят с теб като с бял човек.

- Кифлоприземител

38.   Номер 7, 19 тия пари които се изхвърляш, че взимаш като чистачка, може да ги взимаш само като чистачка с консумация. По-добре дай линк към обявата…..

Чингис Хан

39.   Еми като издигате смешните чорбаджии до ранг, , работодател"...
Апропо попаднах на обява:
, , Търся заплатодател. Моля работодатели да не ме безпокоят. "