Споделена история от Други

Завистта и злобата станаха част от мен.
Здравейте! Не знам как да започна, но от малка родителите ми ме възпитаха да не обичам хората, да не бъда мила с никого, и да не правя добро. Сега съм на 23 години. Не съм единствено дете. Имам двама по-големи братя. Те мисля, че са по-мекушави от мен. Много не общувам с тях, а и те с мен. Впоследствие си изградих един характер, който не мога да променя. Постоянно изпитвам злоба и завист дори към роднини и приятели. Особено, ако някой ме превъзхожда в нещо, веднага в съзнанието ми изниква въпроса "как да се отърва от този човек.? ". В любовта никога не ми е вървяло, в такъв смисъл, че съм имала доста гаджета, но никога дълготрайни връзки. Озлобявах се все повече и повече. Стигнах до там, че се чудя на кой да направя зло и по какъв начин. Или обикновено започвам да се карам с братята ми, и да ги обиждам. Но главно се целя върху хора, които са "нещо повече от мен". Не мога да се боря с тези мои характеристични зависимости, просто съм се примерила и понякога изпадам в отчаяние, когато се виждам каква съм отстрани - преносно казано. По принцип родителите ми са такива хора, никога на правят добро. Със съседите постоянно се карат, особено майка ми. Не знам просто се превръщам в се по-озлобен и завистлив човек, то някак си автоматично се активира у мен. Например, с моята най-добра приятелка, с която сме студентки в една специалност, в един курс и в една група, ми се похвали, че е приета по проект Еразъм + във Франция за 2 месеца. Аз автоматично започнах да злобея и завиждам, и ми мина през съзнанието мисълта как да я накарам да не ходи, да и направя лошо, да я зарежа. Мислех си дори да я блъсна по стълбите в университета да се контузи и да не ходи. Просто не мога да се справя. Ето такива неща възникват у мен. Не мога да се контролирам, когато ме връхлети чувството за завист и злоба. И лошото е, че се задълбочава.

Коментари

1.   Всичко е преодолимо, стига наистина да го искаш. Добре е, че осъзнаваш, че си жертва и че на свой ред се превръщаш в насилник. Потърси помощ, веднага, разучи за специалист с добри отзиви и действай! Спасението е в твоите ръце, няма- не мога, можеш! Успех!

2.   Имаш нужда от психолог. Родителите ти са те осакатили, това не е нормално поведение.
Успех!!!

3.   Не е вярно, че не можеш да се бориш с тези черти на характера си. Един интелигентен човек може да де контролира. Завистта всъщност не е лошо нещо, ако я впрегнеш в правилната посока. Например с твоята приятелка - завиждаш й за Еразъм. Вместо да я спираш, кандидатствай и ти. Надявам се да си разбрала мисълта ми. Бори се да постигаш успехите, за които завиждаш. Нека това те мотивира, но не прави нещо на другите, което не искаш да ти направят на теб.

4.   Това ти яде енергията отвъртре. Ще вземеш да се разболееш или ще се чувстваш без енергия. Добре е, че го осъзнаваш. Започни да се занимаваш с йога и медитация, чети религии - каквито ти харесват. Всеки си има свой път в живота, своя карма. Всеки човек има уроци, които да учи в този живот. На никого животът не е само хубав, всики си има своите проблеми, дори и да не го показва. Тръгни на психолог или повярвай в някаква религия.

5.   Не вярвам и теб много да те обичат хората като си такава гадина. Нали знаеш каквото повикало, такова се обадило.

6.   Много хора са като теб. Мисля, че това поведение и отношени в различна степен е заложено на повечето българи и българки.

8.   Завиждаш, защото нямаш жизнен опит мислиш много повърхностно върху нещата. Като казвам жизнен опит - твърде много те е страх да живееш пълноценно. Предпочиташ да се отдадеш на страха от непознатото и да не предприемеш никакви действия за своето благополучие. Това обаче ти насажда комплекси. Комплексите водят до завист.
Освен това мислиш повърхностно защото духовното не те интересува. Ти не искаш да се влюбваш, да се влюбват в теб. Не търсиш приятели, а фенове. Не виждаш душите на хората, а техните тела и визия.

Колко типично за днешното съвремие. Хвърли си темата на буклука.

9.   То кой ли би обичал един кърлеж? С тоя дух не връзка, ти приятели няма да имаш. Промени си мирогледа.