Споделена история от Други

Какво представляват демерджиите?
Здравейте, разбрах някой неща за приятеля ми и искам да попитам какво представляват демерджиите?

Коментари

1.   https://bg.wikipedia.org/wiki/Цигани_в_България

2.   Смеска между българин и циганин се нарича димерджия, дефакто полу-циганин.

3.   Объркала си думата! Не демерджия, а дерменджия и означава мелничар на воденица.

4.   Здрасти. Накратко - това са хора, които не знаят цигански и отричат да са цигани. Между тях има бели, има и черни./ предимно са по-тъмни на цвят/.
Не са много образовани, из между тях има и висшисти и интелигентни хора, разбира се, но те са по-малък процент.
Иначе клонят по-скоро към циганите като държание. Слушат кючеци и чалга, живеят за яденето и пиенето. Женят се между тях си. Не искат цигани. Доста завистливи и злобни. Правят си мръсно между тях си. /Циганите поне се подкрепят/.
Това е една малка общност и според мен трудно ще се интегрира. Предимно се борят за едно средно образование, за деца и да бачкат някъде. Не спадат към интелектуалната класа.
ИМА ИЗКЛЮЧЕНИЯ, но са редки случаи.

5.   Демирджиите не са точно цигани. Някъде им казват "Аспаруховите цигани", но цигани не е точно определение. По-вакли са, майчин език им е българският и си изповядват християнството. Обичайно при тях е че се женят за представители от етноса си - демирджия с демирджия. В миналото са се занимавали предимно с металообработка - ковачи и т. н. Аз познавам няколко такива. В старозагорско и новозагорско ги има доста. Ако сте чували и знаете кой е и как изглежда д-р А. Чирков - той е точно такъв. И все пак.. няма как да ти дадем точен отговор. В историята има много неизяснени неща.

6.   Аз съм демерджика Сливен с съм с основно образование не знам защо обиждате че ние демерджите сме били лоши че сме се женили рано да преди години но сега сме 21 век аз се гордея а циганите ги мразя защото те не са хора и българите също ние демерджите сме българи а вие дет се наричате българи вас турците ВА ибаха и ви ли ще ми кажете че сте българи за това ли крити за нашия род толкова неща неи сме добри хора уважителни а които мисли друго да доиде да ми го каже

8.   Здравейте! Всички демерджий знаем от баби, дядовци т. н., че сме пра-българи. Цигански не знаем. Да половината не са интелигентни, но вече повечето са. Попринцип не държим да се женим по-между си, но най-добре да не е за цигани. Повечето демерджий не ги харесват, а лично аз зависи от човека. За музиката не слушаме само чалга, а напротив даже има такива, които не слушат чалга. Въпреки, че голяма част от българите слушат чалга и играят кючеци. И напротив не сме злобни хора не мога да кажа, че сме и завистливи и не си правим мръсно между нас си, напротив. Тези, които по-държание клонят към циганите са по-редки случаи. И много моля хора, които не са на ясно да не пишат коментари, които извират само от мислите им. Това, че сме по-вакли не ни прави цигани!

9.   Прочети но. 6 (ако успееш ) и ще разбереш какво означава думата :)

10.   За първи път чувам такава дума.

11.   Според тълковния речник става дума за цигани.