Споделена история от Други

Можеш ли да работиш без висше?
Искам да работя на снимачна площадка. Може би, като режисьор или оператор. И се чудя дали мога да го работя като нямам висше. Ако не? Ако завършва магистратура по специалността мога ли да го работя? Или като каква друга специалност мога да работя без висше на снимачната площадка?

Коментари

1.   Кинаджиите/телевизионерите са връзкарска каста. "Вишуто" им е част от пропуска. Така или иначе има достатъчно безработни оператори завършили ВИТИЗ/НАТФИЗ/или-както-там-се-казваше това подобие образователна институция. А работните места са малко - така ,че ще ти е трудно без "вишу" в тая област.

Без висше в тази област вариантите ти са независимо кино - ако решиш ,че си струва риска да блъскаш 2-3 години и евентуално да пробиеш с нещо или компютърна анимация където възможностите за работа са доста повече и образованието не е решаващо.

2.   За оператор - може. По кабеларките масово взимат оператори, които се оправят с камерата, и без да имат висшУ. Но там и заплатите са ниски. За режисъор не знам, ако имаш визия и чар, може да се пробваш като актъор.

3.   То и с висше не можеш да работиш в наши дни, ти за без висше се надяваш...

4.   Разбира се. Заварчик, шофьор на камион, електротехник, водопроводчик, майстор, който прави вътрешни ремонти. Всички тези са добре платени.