Споделена история от Други

Мъдри изказвания
Да не споделиш с един човек, който е в състояние да абсорбира това което ти казваш е да оставиш този човек в невежество.

Да говориш на човек, който е неспособен да абсорбира това което ти казваш, е да говориш на вятъра и да си губиш времето.

Голямата истина може да бъде разбрана само от високия капацитет на интелигентността и разбирането на човека.

Съгласни ли сте с тези мъдри изказвания? Размислете се.

Коментари

1.   Това мъдри изказвания ли са или некадърен превод? Човек да абсорбира - ти български знаеш ли или се чудиш как да звучиш по-"умно" с нестандартни изрази? Капацитет на интелигентността вече ми прилича на собствени напъни за "мъдрост".

2.   Ако не можеш да обясниш нещо по прост начин значи не го разбираш. Или нещото което обясняваш е пълен шит. Щом неща като гравитацията или стандартният модел могат да бъдат обяснени просто значи всичко може.

3.   Да абсорбира човек каквото му казва друг човек е върха на невежеството! Абсорбират приучените да приемат сдъвкана информация, подадена според нуждите на говорещият и/или други заинтересовани.
Интелигентният (ако му е нещо важно) ще проучи за собствена сметка казаното, няма да абсорбира!
Да споделиш с човек (важно) знание без да настояваш да абсорбира, е да дадеш ключе към истина до която следва той сам да стигне.
Да споделяш с настояване да абсорбира споделеното е опит да наложиш!

4.   Не! Не съм съгласен!
Да натрапваш своите мисли на човек който не ги е поискал не е да го оставиш в невежество, а да го оставиш на спокойствие и да му дадеш право той да мисли както си иска. Ако споделяш с всекиго мнението си се нарича наглост и вмешателство. А човекът който не мисли точно като теб не е невеж, той просто мисли по различен начин и има право на това.
Ако ти самия си интелигентен трябва да умееш да обясняваш дори на онзи, който не можел да абсорбира, ако не можеш да обясниш значи не спадаш към интелигентните!
Голямата истина винаги може да бъде обяснена по доста начини така че да достигне и до високите и до ниските капацитети.

5.   Опита ми показва, че не е много мъдро да се придържаш към заучени мъдрости с мисълта, че те са общовалидни. Мъдростта варира според ситуацията и човека, а това се учи само с опит, водене на бележки от опита на другите и патене.

6.   - “Човека-абсорбатор е новият супергерой, който нощес твйно навестява бани, тоалетни и кухни и тайно абсорбира неприятните миризми! ”

Но О, кощунство, как може на тема за мъдрост, някой да се майтапи? Но мъдростта идва от опит. И тук ми кдва на ум посланието а св. Апостол Павел до Римляни:
- “Не само това, но се хвалим и със скърбите, като знаем, че скръбта поражда търпение, търпението – опитност, опитността – надежда, а надеждата не посрамя, защото любовта Божия се изля в нашите сърца чрез дадения нам Дух Светий. ”

Това е може би скандално, спрямо възприетата мода днес, но си остава вярно...

facetious

7.   До ноемр 4 и останалите льольовци. Автора нема изобщо предвид натрапване, а чисто от гледна точка на комуникацията с някои хора. Да, истината е, че има много прости хора, лимитирани, тъпи и неспособни за каквато и да е комуникация!

8.   Това, което на теб ти изглежда мъдро за друг може да е съвсем елементарно.

9.   Евала, 4! И аз мисля така.

Имам познат, който бълва същите, ама СЪЩИТЕ банални мъдризми като автора, мислейки се за по-по-най. Ще се припознаеш ли, авторче? Ако да, още чакам да ме срещнеш със "специалистите" дето толкова ти се възхищавали на анализите ти за "човешката природа". Нещо млъкна и смени темата когато го поисках.

Да си на всяка манджа мерудия е абсолютно натрапничество. Да прецениш някой като неспособен да "абсорбира" казаното от теб пък е арогантност. А да си мислиш, че "гоУемата истина" се разбира само от хора с "висок капацитет на интелигентността" - това пък е върха на сладоледа. Ако се мислиш за високо интелигентен и един от малкото разбрали "истината"... то такъв като теб бих нарекъл нарцисист.

10.   Звучи ми като пръдня на 14 годишен пубер, с дефицит на внимание, който счита себе си за мъдър..

Вселената за младите е много малка, затова си мислят че знаят всичко..

12.   Донякъде съм съгласен, с изключение на 3-тото изказване. Истината е нещо вътрешно, което се усеща. Тя е извън ума.

13.   Хахаха, извинявам се. Смятах, че имам какво да кажа по темата, но всички са ме изпреварили и този коментар ще е някак несъществен.

На коментари от 1-6(вкл.) - давам макс точки.
Сигурен съм, че не всеки има разбирането и мисленето, което е изразил текстово тук. Но начина, по който аз ги прочетох и интерпетирах, свързани с предходното прочитане на самата тема... още не мога да спра да се хиля. (Може да си губя разсъдъка вече с моя хумор)
Но, благодаря на всички! ТамЪн бях загубил надежда, па тя неволята дойде!

На автора: Баща ми е същият и като хората, които перифразираш, и като тебе. Как е възможно? 2 в 1? - Ми, не. Ти си един от тях.

14.   От Автора
Искам на всички да кажа, че думата АБСОРБИРА има няколко значения, но в случая в който я употребих трябва да се разбира така: ДА РАЗБЕРЕ, ДА ПРОУМЕЕ, ДА ВНИКНЕ в същността на казаното. Много от коментарите не са вникнали в смисъла на думата.
Само Номер 7 е разбрал какво съм искал да кажа.
Номер 4 чуй се какво казваш: " Голямата истина винаги може да бъде обяснена по доста начини така че да достигне и до високите и до ниските капацитети".
Нима мислиш, че всеки може да разбере "Теорията на относителността" на Айнщайн? Когато тази теория е била публикувана само английския учен Артур Единбърг я е разбрал. Някакъв англичанин (вероятно учен) попитал Единбърг вярно ли е, че само трима човека разбират теорията на Относителността. Единбург пита кой е третия човек. Нали е имало много учени и тогава защо почти никой не могъл да промее теорията.
А сега аз питам теб, ти вярваш ли в теорията на голямата експлозия за произхода на вселената. Аз не вярвам на тази теория, но тук дори няма да направя опит да ти обяснявам защо не вярвам. Също вярваш ли в Господ? Дай твоето обяснение.
Ако пък те попитам нещо за Квантовата Физика едва ли ще ми дадеш някакъв правилен отговор. Дори Айнщайн не се е съгласил с тази теория. Така, че не всеки е способен да разбере истината.

15.   Седни си напиши есето сам. Няма тук никой да ти развие философско есе.

17.   Коментарите са банални.

Авторе писал си тема с която искаш просто да намериш себеподобни или поне някой да си споделите именно мъдри съвети за да си направите живота по-смислен, спокоен, разумен.

Все едно искаш да свържеш интелектуален разговор между човек работещ във банка и такъв продаващ домати на пазара и да създадеш разговор за иновация. Мисленето и темата се разделят на две.