Споделена история от Други

Абе бедни били българите
Онзи ден отивам да си изтегля пари на банкомата в Кауфланд Банишора, които да ми служат като джобни за седмицата и се натъквам на ''опашка'' от двама души пред мен. Единият в плик депозира(банкоматът има опция за депозит и безконтактна карта) над 6000 лева, а другият зад него 2000 лева... Като застанеш до касите, излизат с по три торби и над 100+ лева сметка ''бедните'' българи! А, аз си изтеглих 50 левчета и си напазарих един хляб, 200 гр. пушено филе и едно плодово мляко. Иначе усилено се тръби по медии с разни високопарни понятия от икономиката, как били бедни българите. Наред с онзи Муньо, дето обвинява политиците, че карали стари коли бедните българи, защото не могат да си позволят нови. А, че наш Ганьо предпочита да си купи дърт Мерцедес W220 или Пасат Б5 от 1999, а не Дачия Логан от 2014-та или Ситроен С5 от 2009-та за същите пари, защото Ганчо не карал боклуци и било под достойнството му не го отчита като фактор... Мой познат който живее в Германия от 15 години се прибра със скромен VW Up! Абе бедни сме...

Коментари

1.   Еми ти гледаш двама и веднага решаваш, виж пенсионерите, в мола е едно, извън мола друго. Не сме чак толкова зле, но много хора лягат и гладни, а всичко поскъпва.

2.   Браво! Прав си. Кефиш ме!

3.   Абе ти остави медиите, ами самите хора как го повтарят като мантра това...
Ако приемем двамата депозирали за случайност, то виж как живеят масово хората. Аз не виждам разлика със западноевропейците. Единствено, че вторите предпочитат качествената храна и стоки, някакви смислени хобита, забавления и преживявания със семейството, а не просто гъзарийки.

4.   По статистика, българите се водят едни от най-богатите в Европа. Статиската е базирана, на това, че в България има много хора собственици на недвижими имоти. Нищо, че става въпрос за соц панелки на по 70 години купени от предишните поколения и наследени от сегашните.До някъде се съгласявам с автора. Тука на скандинавието познавам българин, който изкарва добри пари за местния стандарт 3500 евро чисто на месец. Обаче чиляка живее под наем като мишка в боксониера от 20 квадрата, кара 22 годишно старо бмв, а постоянно си пръска парите за незначителни боклуци, като парфюми от 120 евро, само скъпи маркови дрехи, айфони последни модели флагмани и се изживява като някакъв баровец. И започна да ми обеснява, как жените силно се превличали от мъже пръскащи се с парфюми от 120 евро, а ако се пръскаш с такъв от 30 например минаваш автомат в графа ,,бедняк,, и нямаш никакви шансове. Даде ама тази жена като те види, че си на зряла възраст например, а още живееш в студио под наем като абитьорент и нямаш дори нормална маса за ядене, а ядеш на някаква таборетка, да ли няма да те отсвири на момента? Абе българите масовката е страшно комлексирана, и мисленето им е близко до това на циганите. Два дена иху после тихо.

Чингис Хан

5.   По тая логика като видиш трима негри с Хамъри в САЩ може да обобщиш, че няма бедни негри в САЩ, а само си измислят. Така ли е, Мунчо?

6.   Не ме интересува нито кой-колко внася в банката, нито кой какво тегли, но подобни изказвания като това за пореден път доказват колко завистливи българи има сред нас.

7.   Ти нали си беден и си българин? Защо смяташ, че българите са богати тогава? Видял си двама богаташа, защото са се откроили. На улицата ще забележиш някой със скъп автомобил, защото всички останали са с обикновени. Ако минеш по някоя улица в който и да е град, ще забележиш скъпата къща, защото е различна от останалите. Другите въобше няма да ги видиш. Хората в панелките никой не ги забелязва и запомня, затова си мислиш, че българите са богати, защото само богатите ти правят впечатление и ги запаметяваш.

8.   Трябва да няма какво да ядем ли, че да сме бедни? Като се казва, че сме бедни, не се има предвид, че сме като в Бангладеш или Еритрея, та чак няма с какво да си напазарим храна за седмицата или да трябва да ходим на работа с рикши, а че сме бедни за Европа. Явно не си минавал Калотина и не си видял какво е сносен живот. Ти остави Калотина, ами извън София поне излизал ли си? Карали сме Мерцедеси. Ако смяташ, че 10-годишна Дачия или 15-годишен Мерцедес е богатство, значи нямаш представа какво е богатство. Мой познат е обикновен куриер в Германия и си купи чисто нов джип за 30 к евро макар и на лизинг. Няма да коментирам, че не е най-доброто финансово решение, но самият факт, че все пак може да си го позволи, а аз дори като образован и с 15 г. стаж не мога и да си мечтая за чисто нова кола, пък била и на лизинг. Това богатство ли е за теб? Един обикновен куриер в Германия взима 1700 евро или 3400 лв при по-евтина храна, а една сестра, която спасява човешки животи в бг-то, взима 800 лв. Какво богатство, какви 5 лв те гонят? В София са почти всички от цялата страна големи фирми, бизнесмени, спотристи, политици, успели хора, нормално е там да има 5-10% по-заможни. По тая логика защо не отидеш в Гранд хотела и да си направиш извода, че всички живеем като в Монако? Това, че в София има 5-10% средна калса, не означава, че няма 2 млн мизерстващи пенсионери, вкл. и такива с 200 лв пенсия, които не стигат само за храната, камо ли за други неща. Нито означава, че няма доста хора, завършили университет, които не могат да си намерят работа и се принуждават да работят какво ли не за без пари. А да не говорим, че на 2/3 от работещите не им стигат парите за елементарни неща, вкл. и на не малко висшисти. Видял двама на банкомата и вече всички сме били богати. Ами на банкомата какви да видиш освен теглещи пари? Няма да видиш бабката с 200 лв пенсия, нали? Защо не се разходиш из провинцията и особено селата? Защо не видиш как живеят мед. сестри например или дори младите лекари? Че ме ядоса, бахти смешника ограничен.

Депозирали били 1000 евро, 3000 евро. Ами 3000 евро в Дания е брутната заплата на една чистачка, а лекар ги изкарва за 1 седмица чисти след данъци. Ако смяташ, че с 3000 евро си богат, си много заблуден.

9.   Имахме този спор с един колега, който предпочита чисто нов Форд пред 7-8 годишен Мерцедес например. Еми да ти кажа, освен, че няма да плаща някакви скъпи ремонти на Форд-а, докато не му падне гаранцията друго преимущество и да се скъсаш НЕ МОЖЕШ да ми покажеш!!! Мерцедесът и возията му возия, и екстрите му екстри, и кефът му кеф като го караш, а тоя Форд с еФтините пластмаси, скърцащото табло след 10-20к километра и келевото окачване на какво да му се кефиш???? И като почнеш да му слагаш екстри и падаш на 4-5 годишен Мерцедес, който ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ще израка повече от него, ако го поддържаш както трябва!!!

10.   Това си го виждал от всеки българин на улицата нали? От дълбоката провинция ли идваш, че да не си виждал човек с пари досега?

11.   Хех, ти си си изтеглил 50 левчета и си си напазарил, понеже си САМ.
Няма как човек с 4-5 членно семейство да излезе с под 100 лева сметка от кауфланд или от кояти и да било подобна верига (е, освен ако мечтата в живота му не е да пазарува всеки ден...).

12.   Излез малко да поживееш в чужбина и наистина ще осъзнаеш колко бедни сме българите. Мнението на Чингис Хан, както винаги, е неадекватно. Да не вземеш и ти да отидеш на хубавото.

13.   Не всички са бедни и не всички ей така внасят и теглят по няколко хиляди дневно. Има си и една българска средна класа, ама толкова. Има и хора които наистина живеят трудно и в лишения. Не може от 2-ма човека, които са ти направили впечатление, да правиш генерални обобщения за всички.

14.   Щом в България има хора като автора, който ще кара седмицата с 50лв и му прави огромно впечатление някой с 6000лв значи сме беден и такива като автора са много!
Авторе беден човек се нарича човека, който няма спестявания с които да може да подържа стандарта си на живот 6 месеца, ако остане без работа. Средна заплата в българия е 1543, колко българи имат над 9258 лева по сметките си, на човек?
Колко от българските семейства имат 18 500лв спестявания? Отговора е не повече от 25%, следователно 75% от българите са бедни!

15.   Да, наистина - щом сметка от 100 лв в Кауфланд (вероятно за 3-4 членно семейство), 6000 лв спестявания и 21-годишен Мерцедес те впечатляват, значи наистина сме бедни. Нормално е беднякът, който не е излизал от кочината си цял живот и не е видял добър стандарт (не богатство) да смята всеки с повече от едно прасе за богат. Това само потвърждава, че сме бедни.

Птичката, която е стояла в кафеза с години, дори да и отвориш вратичката, тя не излита. Тя просто не знае какво е това нещо свобода, какво е просто да си излезеш и да си летиш, където ти душа сака. За нея свободата е да си стоиш цял живот в един кафез 20/20 см.

Твоята работа е все едно индианеца, който в живота си не се е срещал с цивилизация да ми обясява, че той е беден, понеже има само един вигвам и една кокошка, а понеже има двама съседи и с по едно прасе освен кокошка, племето му е много богато, понеже не е виждал в живота си нормален живот в нормално цивлизовано общество. И да си мисли, че за да си беден, трябва тотално да няма какво да ядеш с дни.

16.   Това е статистиката тип една жена каза. Варианти много. Очите ти виждат едно, но статистиката е ясна:
1. Най-бедната държава в ЕС.
2..Най-ниската МРЗ.
3. 70 % с доход под СРЗ.
4. Милиарди всеки месец от чужбина, повече от инвестициите в страната.
Така, че не съди и от тази камбанария. И си в София. Иди някъде из северозападна. Бедността върви с мизерията и мръсотия. В България тя е навсякъде, нищо, че има лъскави молове и витрини.
Абсолютно неправилен мироглед.

17.   4 и ти носиш частен случай. С такъв доход, ще кора чисто нова кола и ше плаща месечно 300 Е,те смесвай манталитета да искаш да караш точно такова БММ. И с такава заплата не е нужно да си в боксониера, но като не искаш да плащаш наем, за по-голяма жилище,какво да направим.
В чужбината не е масово да си купиш жилище, лихвите са повече от атрактивни,но хората са мобилни, днес работи тук, етре отива на хиляди км. Пак смесвате нещата и сравнявате ябълки с круши. Хората не искат собственост,а не, че не могат да си позволят да си купят.

18.   То щот' 6к и 2к са суми...

Ето валидация, че българинът е беден.. това са стотинкаж, приятел, а твоето - откровена мизерия на запад.

Братан.

19.   16, в статистиката не се виждат печалбите и доходите на хората, които работят на черно. Няколко примера - 1. Кой сервитьор си декларира бакшишите? 2. От колко фризоьрски салона получавате касови бележки? 3. Колко от хората по частни фирми се осигуряват на минимална и взимат пликове по 1к-2к след това? 4. Колко собственици на фирми се водят едва ли не пред фалит, а карат коли за по 200к и апартаментите и колите им са уж фирмени за 20% по-ниска цена? 5. Колко майстори взимат 1-2к за седмица работа и ги декларират след това? Има бедни хора. Пенсионерите са на мизерзни и крайно недостатъчно пенсии, но как да не са като масово си крият доходите хората и не плащат данъци? 100% не сме толкова бедни, че да сме на дъното на ЕС - просто такива се водим.

20.   Съгласен съм напълно с автора. Нямали пари, бедни били, обаче абсолютно всеки кара кола. Как се поддържа кола според вас? Това е удобство, но и много разходи отиват покрай нея.
Нищо не знаете какво е бедност, аз съм беден и парите ми стигат за най-основните неща (храна, ток, вода, интернет и т.н.). А вие сте разглезени хора, които не виждат по-далеч от носа си. При първа възможност, съм на терминал 2, ще емигрирам.

21.   Това с тези статистики(стъкмистики) си е измислена работа отвсякъде да знаете,има богати,има и бедни,така е било преди,така е сега и за в бъдеще ще е така,просто така е устроен човешкия вид,а това че някой си купува скъпа кола и излиза с пълни торби от магазина не е показател за богатство повярвайте ми!!!

22.   Трогателна история, но откога да вкарваш 6000 лв в банка те прави "богат"?

24.   Това беше най-тъпото нещо което съм чел.

25.   От 6-7 години живея в Англия.
До известна степен съм съгласен с теб авторе. Понякога българите преувеличаваме нещата. Бедни сме, но не сме умрели от глад. Доста хора имат наследени собствени жилища, къщи, земя и тн.
Грешката ти е, че няма как от двама души да обобщиш цял един народ. Имаме си все пак и някаква средна класа, но доста хора са бедни, особено пенсионерите.
Все пак факт е, че България е най-бедната държава в ЕС.
Аз бих допълнил, че българина просто е финансово неграмотен и не знае как да си инвестира парите.
Маса народ с по 500лв. заплата имат телефони за по 2 бона.
Имаме и голям сив сектор. Някой уж е на минималната, а изкарва доста повече пари.
Абе то е един кръговрат от който няма измъкване.

27.   Най-бедни сме в ЕС. Но не сме умрели от глад. Почти всеки нормален и работещ човек може да си позволи приличен начин на живот. Да, няма да може да отиде на море в Хърватска, Испания, Миконос или френската Ривиера. Но пък може да отиде по българското черноморие в началото или в края на сезона. Или пък в Турция през май или октомври. Няма да може да си купи последния смартфон или айфон, но пък ще си купи някакъв китайски телефон за 200 лв. Няма да яде сьомга, но ще си купи скумрия. Няма да яде конски суджук, но ще си купи кренвирши. А знаете ли какво е наистина да няма какво да ядеш, да нямаш пари да платиш сметките, да си безработен и да те чакат вкъщи деца?

28.   До 7, 6000лв и 2000лв не са много пари, кое им е богатото на тези, че ги наричаш богаташи.

30.   Просто в България има огромна неравнопоставеност има много бедни и много богати хора плюс това в беге хората са толквоа жалки гледат постоянно да се кипрят и фукат с нещо човек може да си дава цялата заплата само за да изглежда богат я с някой стар мецедес или бмв, и епълно с тарикати и схемаджии.

31.   За 6000-те и 2000-те лв нищо не може да се каже, защото не се знае колко време са спестявани и за какво се пращат. Може да са за семестриална такса. Може да са за лечение. Може да са в помощ за ремонт на жилище или нещо друго, свързано с живота на младо семейство. А може и да са за харчене за гъзарски тъпотии.
Но това с покупките, автомобилите и пълните ресторанти си е точно така.
И пак ще напиша това за северозапада - че важи само за по-възрастните, не и за младите. Модератора като не е съгласен, просто да напише коментар за това след моя, а не да ми го трие, само защото той си има други впечатления. Моите са такива - това пиша.

32.   19 сервитьори, майстори добре, но има хора, които разчетат само на заплата без бакшиши, работа някъде нещо да припечели, пишман бизнесмени. Пак хващаме определи категории хора. Служители администрация общински фирми, са със заплати 700-800 лв. нето. Заплати в плик да не са хиляди левове, пак говорим за ниски доходи. Официално на минималната и още колко отгоре. Да не говорим колко не получават заплатите си с месеци. Не търсете под вола теле, да изкарате как надали хората са богати, торбите пълни и България е със стандарт на живот, като в Швейцария. Факт, бакшиши, допълнително някакви пари от някъде, но като цяло нещата не са добри. Пенсионери с 300 лв. пенсия и 100 лекарства.

33.   ох какъв тъп пост как изобщо ти е оцеляла генетиката провален аборт такъв

34.   Човек, който кара и поддържа автомобил, не е беден. Бедните хора се возят в градския транспорт и ходят пеша. Повече от половината българи карат коли. Нямам познат над 20 години, който да не кара кола и доста от тях си обикалят Бъшгария, а познавам доста народ и не живея в столицата. Колата е удобство, а не необходимост - следователно повечето българи НЕ СА бедни и нямат право да се оплакват. :)

35.   Темата ти е провокативна. Това, че някой депозира 6к, изобщо не значи, че е заможен. Особено в бг такъв човек е много по-вероятно тези пари да ги е изкарал с пот на челото от работа в чужбина.
Да, в по-големите градове има хора, които печелят добре и доста добре. Да, някои от тях си купуват скъпи коли (което и на мен ми се струва малко тъпо, защото не ме вълнуват коли), може би избиват комплекси, може нещо друго, но защо да не го правят, всеки сам решава как да си харчи парите.
Относно пазаренето в големите магазини, примерно като кауфланд, е логично хората да идват и да си пазарят по много, но го правят за 1 или няколко седмици напред, не го правят всеки ден - нито могат да си го позволят финансово, нито като време. А и да има възможности човек, ежедневното пазарене си е доста досадно занимание, теб ако те кефи всеки ден да се занимаваш, ами окей.
Вярно е, че в България няма хора, умиращи от глад, но повечето хора живеят колкото да си плащат тока и да си пълнят хладилника, което е безсмислен и депресиращ живот. Дори емигрантите минават оттук само транзитно, а бягат от война и от икономики, които са много зле.

36.   34, 20 годишна кола може да е богатство в Бангладеш, където 99% имат само рикши, велосипеди и най-много триколки и мотопеди. За стандартите на Европа, където сме поне географски, 20 годишна кола си е бедност. А колата за някои си е необходимост особено семейните с деца. Ако имаш две деца, едното на градина, другото на училище, а работата ти е в другия край на града, едва ли ще мислиш, че е келешлък. Явно си келеш на 20, щом смяташ, че една кола и то по-стара от теб е лигавщина. В нормалните страни си карат чисто нови и това пак не е богатство, а НОРМАЛЕН живот. Колите се произвеждат масово, за да се карат масово от масовото население, а не от 5% на най-богатите хора. Богатство е Ферари или Бентли, не 20-годишен опел. Ако за теб 20-годишен опел е богатство, то какво за теб е Ламборджини? А какво е яхта, какво е частен самолет/хеликоптер? Какво е имение с 20 спални и 10 постоянен персонал? Бъркате богатство с нормален живот. Това, че в бг е нормално да караш дарак на годините на баща си, не означава, че това не е бедност. Поне за стандартите на Европа. Да, в Етиопия сигурно и тези с рикшите се смятат за богати, само защото не ходят пеша, но нали уж сме в Европа. То тяхното даже и бедност не е, ами просто оцеляване.

39.   До тук коментиралите разбрах, че масово българите не знаят какво всъщност е бедност и си мислят, че бедност е това да не можеш да си позволиш храна, лекарства, покрив и т.н., неща от първа необходимост и си мислят, че понеже българите могат да си позволят квартира, кренвирши и т.н., то не сме бедни. Е, дами и господа, това е една пълна глупост и затова сте си на това дередже дет' се вика... Бедност в нашето време е това да нямаш сигурност, да нямаш спокойствие, като ти се скъса маратонките да се ядосваш, защото ще трябва да дадеш 50 лева за други или както много българи всъщност правят, това е да си ги лепят с капчица.. бедност е като влезеш в магазина и ти се дояде нещо мисълта ти да е "Ама нямам пари, това е малко скъпо), бедност е това вместо да си напълниш колата до горе и да знаеш, че ще караш примерно цял месец с това гориво, то да сипваш по 20-20 лева видиш ли, може да си икономисал някой лев.. Има още много примери, като например да събираш цяла година пари,че е да отидеш на почивка, вместо да си спокоен и да знаеш, че макар и, че ще ти натежи в бюджета, то като дойде зимата, то ще отидеш на ски, лятото ако ти се прииска дори 2 пъти ще отидеш на море (макар и след това наистина да си с по-свит бюджет). Но думи нямам какви ги приказвате.. Да нямаш достъп до неща от първа необходимост драги мой не е бедност, това е мизерия.

42.   39, бедността е състояние на духа, драги. Хората със вили за по няколко милиона и частни яхти не се чувстват по-различно в това отношение - може би в някои ситуации и те нямат възможност да напълнят резервоара на самолета си по разни причини. Ако искаха да угасят слънцето например, но нямат такава възможност - това излиза като бедност по тази логика. И наистина - съгласен съм, това са хора в състояние на тежка липса, но не материална.
Докато при наистина бедните хора за които и не сме сънували в нашата действителност тук, материалните липси застрашават физическото им оцеляване, но въпреки това повечето са несметно богати - трудностите са ги научили на това кое е ценно в живота. За тях коричка хляб струва повече от празния резервоар на самолета на нещастния богаташ.

43.   В България има между 100-120хил човека , които са над средната класа. Това са играчи на обществени поръчки , администрацията в областите и общините , тук таме някои водещи фигури в ИТ бизнеса , СЕОта и тн , които реално печелят от експлоатацията на няколко младежи в аутсорсинга. В общи линии критичната маса от що годе интелигентни хора , които наистина биха могли да наклонят везната. И те получават трохи , но на фона на мизерията в страната се чувстват добре и така им държат устите затворени..

Останалите 5-6 млн Господ да ги пази !

Средна класа в България всъщност няма . И още едно допълнение: има и една група от хора , които работят на запад , но си харчат парите в БГ .Автора най вероятно е видял такъв човек, защото шанса да видиш такъв е доста по-голям отколкото да видиш представител на лакеите на Бойко и сие в Кауфланд

47.   Абе ти май не си излизал от вас. Заплата средната е 800 лв. Хората от малките градове кучета ги яли. Хората на 35 години станали и живеят с родителите си. Като българите не са бедни защо момичетата гледат предимно мъжа да е материално добре? Нали са богати българите значи и жените са богати по твоите думи.

48.   В България няма средна класа - богати и бедни, и не само тук, навсякъде е така!

49.   36 - богатсвото и бедноста на Запад не се измарват с това на колко години е колата ти. Професионално съм общувала с много богати хора, собтвеници на много жилища, които отдават под наем. Имах един клиент, милионер, който си караше едно 15-20 годишно малко Мерцедес-че. Една от колежките, може би най-успешният брокер между нас, караше 15 годишна Тойота и казваше, че ще я кара, докато почне да се разпада. Това, че някой куриер си купил кола за 30к на изплащане, просто показва, какво е да си комплексар.
Но тези хора, които споменах, си ходеха на екзотични почивки. А разни там телефони, парцалки са за бедните българи страшен символ на просперитет. Една позната (бегла) българка ме атакува веднъж със следната забележка - Толкова много пари печелиш, как може да не си купиш един свестен телефон.

51.   Първо, не те знам от кога си в София, но тук 2000 лв не са някаква невиждана сума,. Второ от кога 30 годишното БМВ или 15 годишната кола "нов внос" от Италия се води луксозна кола? И трето, то хубаво излизат с 3 торби, особено ако имат семейства, ама не знаеш с какво са пълни тези торби. Най-вероятно с най-евтините неща, имитиращи продукти, неща пуснати на промоция, защото им изтича срока на годност и т. н. Ако имаш 2 деца с какво ще ги храниш?

52.   В молчето никаква адекватна статистика не можеш да си направиш, още по-малко пък с двама човека пред банкомата... Мисли по-мащабно.
Не сме чааак толкова зле, но В СРАВНЕНИЕ с всички останали западни страни сме ужасно зле.

53.   Ако седнеш в една месарница и гледаш, ще решиш, че всички хора ядат месо и то постоянно. Защо? Ами защото гледаш, че всеки купува месо. Защо ли? Защото си в месарница. Същото е да стоиш до банкомат или в банка и да гледаш как някой внася пари и то "много". Внасят се 6000лв на банкомат, защото в банката искат такса % и за внасяне в брой. Много фирми си внасят оборотни пари през банкомат. Голямо чудо. Днес внася 6000лв, утре прави превод за стока за 6000лв, след това я продава за 7000. Значи ли, че вече има 13000лв или просто се въртят някакви пари. Ама като си дребен си въобразяваш големи неща. Като видиш някой с куфар да внася половин милион и след него още двама по толкова, тогава може да се чудиш.

54.   Като не сме бедни защо държавата ни прилича на току що бомбардирана? Инфраструктурата ни е като на бананова република. Разходи се в София, в най-скъпите южни квартали, например Иван Вазов и Стрелбище - всичко е потънало в кал и боклуци, улични кучета, цигани ровят по кофите, автомобили паркирани върху зелени, пардон кафяви площи и разнебитени тротоари, правни преди 50г и непипнати от тогава. 1/3 от София и половин България няма канализация!! И не, не е само защото сме мърлячи, на запад също си хвърлят боклуците и мърсят, ама има кой да чисти и оправя след тях. А това струва пари. Много пари!

55.   Номер 43 изключително точно е описал ситуацията. Да, наистина има една прослойка, която на практика разполага с неограничен ресурс. Това са точно лакеи и подставени лица на ченгетата, които ни управляват и никога не са спирали да го правят. Тук влизат също и държавни служители и доносници на по-ниски нива. Всички по-добри позиции дори и в частния сектор са запазени за подобни индивиди. Изключения има, но са малко и винаги за "нашият" човек заплатата е поне двойна, а работата никаква. Това съм го виждал лично десетки пъти, а още повече случаи знам от първа ръка. За нормалния човек заплатата в провинцията е около 1 000 лева преко сили. Изключенията сред тези, които не са парашутисти, са много малко. Съвсем скоро от уж голяма международна компания, без да се крият, директно ми заявиха, че са ме проучили и могат да ми предложат заплата, каквато получавам в момента. Социален пакет-кръгла нула. В същото време парашутист на подобна позиция в много по-малки компании получава двойно, има служебен автомобил висок клас и доста добър социален пакет. По тази причина масово интелигентните хора се изнасят, а други просто се отказват и се захващат с нещо по-леко. Да, печелят по-малко, но го няма нито стреса, нито стоенето нон-стоп на работа. И да, българите са бедни и то много на фона на околните страни. Хубаво гледаме пълните колички в магазините, но не виждаме, че тия колички са пълни с най-евтините продукти и такива на големи промоции. Направете си експеримент и вижте в провинцията някой купува ли от високите класове продукти. Някой коментира по-горе и колите. Дали има страна в Европа с толкова стар и амортизиран автопарк. Сега някой ще каже: "Ама, той българина си купува 15 годишен премиум вместо нова Дачия". Да, има и такива, но не е толкова масово. Масово се карат евтини коли на по 15 и повече години. Всеки, който не му се вярва може да отиде до Румъния и да види колко им е средната заплата и цените. С останалите просто няма смисъл да се сравняваме, защото там пропастта е огромна.

56.   Естествено, че ще си купи мерцедес. Дачията ако ще 2022 да е не искам това са скучни коли за скучни хора като тебе, АВТОРЕ
Строен вика, изобщо кой ги кара тия коли. Естествено, че по добре стар мерцедес, бмв или ауди отколкото чисто нова Дачия, Симеон, Форд, Хюндай и е такива измислени скучни коли за пенсионери.

57.   48, не е вярно че навсякъде е така. В Китай на източния бряг средната класа е осезаема. Всички имат апартаменти, нови автомобили, достойна работа, щастливи са и няма никакъв стрес. Плащат си затова със замърсяване, но това е друга тема.