Споделена история от Други

Какво мислите за психологията като наука?
Какво мислите за психологията? Аз лично смятам, че е интересна сама по себе си, но може ли да бъде наистина от помощ на хората в държава, като България? В която проблеми като това да си намериш прехрана са много по-важни от това да човъркаш в личността си, търсейки проблема за нещастието в себе си, докато всъщност много по-голям проблем е социалното и финансово положение, което ти се предоставя!

От друга страна да наречеш психолога шарлатанин не е ли едно твърде остаряло разбиране?

Коментари

1.   Не изобщо не е шарлатанин,психолога е човек който помага и ти дава най-точната помощ.Все пак не всичко е пари и не само нужда имаме от пари.За жалост в бг това като професия не е наложимо,къде се вика хората пари за хляб нямат,та камо ли за психолог

2.   На мен лично ми допада и нямам нищо против психолозите като лекари. Дори бих отишла при психолог, ако някога имам някакъв проблем. Не е срамно да отидеш при лекар психолог...

3.   Наука като всички останали - може да се използва и за добро и за лошо, може да е полезна или безполезна - зависи в чии ръце е попаднала.

Не смяташ ли, че проблемът с намирането на прехрана в България е много тясно свързан със системного НЕчовъркане в личността си, на поколения наред българи? За които далеч по-голям проблем е това - някой (комшията) да не ги сметне за "луд", отколкото да обърнат внимание на собствените си психологически проблеми. И това се предава на децата, понеже те са "гръмоотвода" на нестабилното психологическо състояние на родителите си. Предава се и като начин на мислене, и като последствия от този начин на мислене, и като директно обременяване.

Също така - голяма е обърквацията и на понятията "психолог" и "психиатър". Запомнете - психиатърът и психиатрията се занимават с МЕДИКАМЕНТОЗНО ЛЕЧЕНИЕ на психическите проблеми и заболявания, в тежките случай, при които психологията е безсилна. От друга страна - въпросните медикаменти никого и от нищо не са излекували: пдтискане на симптоматиката - да, отлагане решаването на проблемите - да, но не и довеждане до състояние, при което няма проблем...

Да обърнеш внимание на личнистта и психиката си далеч не означава ежеседмично да ходиш на психолог-"шарлатанин", на когото да даваш "луди пари" "залудо"! Редовното споделяне на житейските трудности с приятели (стига цялата работа да не премине в едно постоянно оплакване и стига да не се генерират постоянно негативи) например е една много хубава спонтанна групова терапия. Ходенето събота и неделя сред природата в приятна компания, прегръщането на дървета и правенето на елементарни физически упражнения също влияе много положително на психическото здраве и равновесие. Повечето хора си казват обаче: "Къде ще се занимавам с тия глупости - аз нямам хляб да ям, мъжът ми от 6 месеца е безработен, в къщи не можем да си платим сметките, ще тръгна баири да катеря! ... "

Ние, българите, не умеем да определяме приоритетите си, примерно - ако останем "без прехрана" зарязваме всичко останало и с цената на психическото си здраве и равновесие хукваме да дирим такава. Докато нещата в живота трябва да вървят ПАРАЛЕЛНО - не можеш да си кажеш "10 години ще бачкам като вол - до скъсване, а следващите 10 ще почивам! ". Или пък "Сега ще се развивам в кариерата, пък после ще мисля за деца, ако остане време. ". То е като абсурдното желание наведнъж да отидеш в тоалетната за 2 месеца напред и после "да не се занимаваш с глупости" изобщо.

Състоянието на обществото зависи от състоянието на всички нас, а състоянието на всеки един от нас зависи от това до колко обръщаме внимание на психиката и психичносто си равновесие. Защото те не са някакви дадености, които по подразбиране са си ОК. Те са като физическото състояние, като външния вид, като интелектуалния багаж, като финансовото състояние, и въобще като всичко останало, при което трябва да се полагат редовни съзнателни усилия, за да са на ниво.

Психологът е специалист, който освен своя житейски опит, и освен науката, която е изучил, разполага и с опита и наблюденията на клиентите си. Стига да е съвестен и отдаден на това което върши (а не печалбар) може да ви помогне много в ситуация, която за вас е нова, а за него примерно е 10-ти подобен случай с познат изход и начин на действие.

Ray

4.   Психолозите си знаят работата, това че напоследък има самозванци е друг проблем. Искай дипломата преди преглед в измислени частни кабинети. Аз съм психиатър, работя с психолози ежедневно и мога да ти кажа, че имаме много добри професионалисти. Ако имаш нужда, може да се прегледаш. Не рискувай с нерегламентирани и непризнати "лечители " прочели 2 книги за самопомощ и решили, че знаят всичко в тази насока. Това само ще ти навреди.

5.   Да, има такова нещо, България не е най-подходящото място за развитие на тази професия.

А това дали са шарлатани или не - мисля, че зависи от самия психолог. Една моя приятелка беше отишла на психоложка, няма да казвам по какъв точно личен проблем, но свързан с едно момче. Накрая психоложката й казала "Ами купи два билета за кино и го покани, кажи че другият е за него. Всички обичат киното. " - което просто беше ТОЛКОВА смехотворен отговор на фона на проблема, че нямам думи.... (То е смехотворно на фона на какъвто и да е проблем... ) И за това приятелката ми платила 40-50лв. Беше шокирана. Мислиш ли, че би стъпила 2ри път на психолог? За психолози като тази от разказа, определено не е остаряло разбиране думата "шарлатанин". За щастие, има и други.

Аз като цяло съм фен на психологията :)

6.   Ж29: "Шарлатанин" е най-точното определение за психолозите в България. Не за друго, а защото оторизираните за дипломирането на подобни специалисти са пълни шарлатани. Сдруженията им се приливат и все повече заприличват на религиозна секта, прилагаща жречешки действия, издигаща личността в култ. Но дали всички решения и отстояването на личността е винаги най-доброто решение на личните проблеми? ! - Дали понякога не е добре да си направим равносметка и сами пред себе си да признаем, че проблемът е нашата личност, т. е. самите ние? !
Дали една уравновесена и интелигентна личност ще позволи някой да навлиза в личното й пространство? !
Не е ли по-добре сами да се вземем в ръце, да изготвим житейска стратегия и да се справим с проблемите и комплексите си? !

7.   Излизаш сутрин рано от къщи бързаш зокъсняваш за работа в хамалогията забравяш да заключиш дома си влизат крадци и обират всичко ценно. По пътя пред теб кола сгазва дете сриваш се от това което виждаш автобуса закъснява ти бързаш за работа някак стигаш със 1 час закъснение и това се оказва последният ти аботен ден в тази фирма тръгваш си.

Пребираш се разбираш че си ограбен всичко в дома ти е опустошено съсипваш се тотално казваш си по зле не може да бъде едничката утеха е гаджето ти званиш на нея вдига ти мъжки глас и ти казва да я оставиш на мира разбираш че са ти изневерили след 5 годишна връзка. И незнайно как психолозите имат напълно логично и нормално обяснение на всичко което ти се случило ето това ми харесва в тяхната професия. Хектор

8.   Първо, България не е единствената страна на света, в която човек трябва всеки ден да мисли за насъщния - същност, това е ВСЯКА СТРАНА на този свят - не пада хляба от небето, а Христос не тук да ни го раздаде.

Второ, психологията като наука не е измислена от българите, няма общо с България. Не се ходи там, за да ти кажат, как да си оправиш живота, а за да има кой да те изслуша. Но понеже в България всеки от всичко разбира, нямаме нужда от психолози.

Аз лично съм за психиятрите!

9.   Благодаря н8 за подкрепата. Като мислите, че нямате нужда от помощ, просто не ни посещавайте. Когато нещата не са под контрол и започнат кризите, роднините ви ви водят при нас за лечение. Защото още е срамно да посетиш такъв лекар в България.

10.   Психологията! Обожавам я! Да си призная, аз съм момиче на едва 13 години, но цял живот съм харесвала именно тази наука, никога не съм й обръщала гръб. Макар че, когато бях малка, я приемах като социални взаимоотношения и си нямах грам идея колко по-интересна е всъщност. И въпреки всичко в България, като държава и начин на мислене, психолозите не са преуспели, а има няма 50% от народа ги мислят за ненужни шарлатани. Т.е. тук точно психиатрите, са по-търсени, може би защото те се занимават с болестите в нервната система (шизофрения...), докато психолога говори не, предписва лекарства и помага за така нареченият душевен мир.

Никога не съм ходила на психолог, обаче съм говорила с приятелки, в смисъл повечето като и се случи нещо и тичат при мен да ми разказват и да си излеят всичко, което им се е насъбрало. Казвали са ми че ме бива, но нямам идея колко е вярно, при положение че сега са известни предателствата и като остане един човек, който ще запази в тайна всичко казано... просто започваш да го мислиш за доста по-умен и точен, отколкото е всъщност.

Та към въпроса ти, аз съм ДА с двете ръце, харесвам цялата логика във всяка една дума свързана с това и някак си ми е помагало, когато някой набара същата логика при мен и живота ми, независимо дали сама на себе си или някоя приятелка.

11.   Ами мисля, че е страхотна наука, но у нас се принизи напоследък, защото се предлага за изучаване на много места и обикновено се предпочита от немай-къде, само висше да е, влизат тройкаджии и какви психолози ще излезат, не ми се мисли. Стана нещо като история на изкуството в западните и американските вузове - влизат масово тези, които другаде не могат и после няма как да се реализират. За съжаление, не само психологията девалвира през последните години.
Мечо Пух

12.   Има ли някои, който е ходил при психолог и му е било наистина помогнато?

13.   За, мен лично това са хора които се правят че разбират проблема на човека и вземат парил. Тоест си плащаш за да бъдеш изслушан. Имам въпрос, ако нямаш възможност за този вид лекари какво правим? " ЛУДКАРКАТА"

14.   Забравих, да добавя още нещо! Това са хора, които използват материалните и моралните средства на хората. Човек ако, сам не си помогне и ГОСПОД не може да му помогне. Тези хора служат единствено и само да преписват различни медикаменти "ЛУДКАРКАТА"

15.   Не си права, "ЛУДАРКАТА", имам приятел, който е ходил на психотерапевт, при това с последните си пари и каза, че много му е помогнал и не съжалява. Познавам и човек, който се е отказал от наркотиците с помощта на психолог. Тези специалисти не бива да се подценяват, професията им е не по-малко важна от тази на един хирург или зъболекар, примерно.

16.   15, не казвам, че съм права, а изразявам мнение от лична гледна точка и, най-вече от личен опит. <ЛУДКАРКАТА>