Споделена история от Други

На надник в строителството
Здравейте, въпросите ми са към някой, който се е занимавал или има познати в сферата. Имам образование и редовни доходи, но до около 20 януари ми трябват няколкостотин лева отгоре, които не искам да взимам с бърз кредит или да моля от близки.

Чудя се дали да не ги изработя в строителството. В София е пълно със строежи и съм чувал, че на някои места там плащат на надник направо след работния ден по 40-50 лева?

За десетина дни ще си изкарам каквото ми трябва. Въпросът ми е ще ме вземат ли буквално за броени дни и после просто да си стиснем ръцете и да им кажа довиждане? Млад съм, не ми е проблем работата, но не ми трябва за постоянно занятие, а временно.

Коментари

1.   Няма да те вземат. Трика е просто да кажеш, че искаш да се хванеш на работа и ако те вземат, бачкаш колкото ти трябва и напускаш. Ако те питат защо напускаш, кажи им, че си намерил друга работа и това е. Иначе ако им кажеш, че си за еди колко си дена, има вероятност да те вземат, ама да те прецакат с парите. В София тия по строителството са големи боклуци, казвам ти го, защото имаше един познат, който работи в строителна фирма (вече фалирала) от 4-5 години, може и повече не се сещам. Накрая от тия 5 години в трудовата му книжка написаха година и половина стаж. Сам си прави изводите.

2.   Здравей, поздравления, че имаш желание честно да си изкараш парите и с труд. Виждам, че много от младите просто искат парите да им паднат отгоре. Според мен звънни на някоя строителна фирма и им кажи какви умения имаш в строителството или дали имат нужда от друг тип работник - хамалин примерно. Не знам как стават уговорите в тези фирми, но според мен е хубаво да имаш някакъв вид договор. Ако имаш договор обаче ще трябва да платиш данък върху парите. Също, бъди ясен, че искаш да работиш само 10 дни (или колкото си решил, за да са наясно с това). Помисли и за други начини, които могат да ти донесат пари, освен строежи - в София има много възможности. Напиши и пост в някоя фрийланс група и напиши какво предлагаш.

3.   Общ работник на строеж е временна работа и не виждам проблем да не те вземат. Чисто и просто защото обекта има срок на издаване. И след това фирмата е на нов обект, ако има такъв.

Чингис Хан