Споделена история от Други

Прекалено съм състрадателен
Здравейте, според мен съм прекалено състрадателен. Не знам това добре ли е или зле, просто съм преминавал пред много трудни моменти и знам какво е. Като видя някой страдащ и започвам да размишлявам и да го съжалявам и се разстройвам, а не трябва. Става въпрос за болни или страдащи хора.

Напоследък виждам един беден, около 65-70-годишен мъж, който стои навън на студа (обикновено до дват най-големи магазина в малкото градче, в което живея) и моли доста възпитано някой да му купи хляб и нещо друго за ядене, не иска пари, не е от тези, които се преструват. На мен ми е студено вкъщи, въпреки че съм запалил печката, а той как стои навън и студува, а хората го подминават презрително и изобщо не му обръщат внимание. Понякога му купувам хляб, кроасан и някоя вафла и му ги давам, а той благодари и веднага отваря и започва да си хапва. Горкият човек, не знам защо е изпаднал в тази ситуация, хората влизат в магазините, излизат с пълни торби и не дават нищо на бедния човек. Ще кажете "ами да не е изпадал в това положение, да работи и т. н. ", ама ние като не му знаем съдбата и защо се е случило така, как може да толкова категорично да го съдим? ! Все пак е човек, а дори и животно да беше, и те имат душа и страдат, изпитват студ, болка, глад... защо хората са толкова безчувствени и само съдят другите, без за момент да се поставят на тяхно място?

Коментари

1.   Ще ти кажа бруталната истина за човека... И аз като теб бях идеалист, състрадателен, исках всички да сме щастливи и т.н.... С течение на времето обаче забелязах, че човекът е неблагодарно, безморално и завистливи същество, което след като му помогнеш и се стабилизира гледа само как да те *реебе. Това го казвам генерално, не конкретно за този човек. Хората са го доказали, че 10% са читави, останалото са боклуци и дребни душици. Помагай когато прецениш, но се замисли над тези неща. Живеем в такъв свят, в който ако си добър, съвестен, състрадателен ще си изпатиш брутално рано или късно.

2.   Много пенсионери са в такова състояние. И ти си нормален, почтен човек. Хубаво правиш, че му купуваш храна. Доброто ще ти се върне.

3.   Слушай Jordan Peterson, има кратки клипчета за agreeableness като черта в характера, която пречи след един момент нататък.
Човек сам си гради съдбата, въпреки че много често има превратности които са извън контрола ни. Този бездомник който виждаш е стигнал дотам някак, дали заради свои, дали заради чужди грешки. Може въобще да не ги възприема като грешки. Не оставяй тази своя черта неразвита, но по-скоро я вкарай в по-здравословен коловоз, емпатията към другите значи, че ако работиш с хора, ще може да разбереш след време и този бездомник. Ако имаш късмет.

facetious

4.   Защото хората да егоисти. Кризата не ги направи хора... И все по-весели гледки ще виждаш.

5.   Не се променяй! Имаме нужда от повече такива хора, за съжаление хората са станали изключително жестоки и безчувствени. Бъди себе си, който трябва ще го оцени.

6.   Защото хората са боклуци, има и които не са естествено, но повечето са

7.   Няма нищо лошо да му купиш нещо, но се убедих, че кой каквото сам си направи, никой не може да му го направи. Затова първо се концентрирай върху твоя живот и себе си. И аз бях много състрадателна, помагах, но си дадох сметка, че хората са неблагодарни и не мърдат от удобната позиция в която са. Помагах години на мои роднини, нищо не съм искала, имаше много пъти случаи, когато можеха и на мен да ми помогнат не с пари, с подкрепата си, с труд, услуга, но те сякаш не го виждаха, аз не съм искала нищо. Веднъж ми се наложи и ги помолих за нещо много дребно, леле стана такъв скандал, такова мрънкане и обиди и си казах години наред, времето ми беше разчетено до минута, за да смогна с всичко, давах им пари, купувах им дрехи, мотивирах жената да върви напред, няколко пъти и намирах работа, живяха в мои имот и накрая какво. Сега когато гледам ситуацията си давам сметка, колко лошо всъщност съм направила, те живеят по същия начин, и децата им работят и пари все нямат, вътре е занемарено, мръсно, не защото не могат да купят бака латекс и парцали за да почистят, а защото това е техния манталитет и ниво. През моите очи тогава правех добро, жал ми беше за децата, спомням си, как нямаше къде да се седне от разхвърляност у тях и аз правех какво ли не да вървят напред, децата да учат, но явно за тях това е техния живот. Затова съжалвявай и помагай с мярка, това, което ти виждаш и приемаш, като горките хора е всъщност нещо много по-различно. Бедността и мръсотия, мързела са винаги заедно. Факт! Може да си беден, но къща ти може да е скромна но чиста, да но е винаги мръсна. Освен това всеки има съдба и карма. Друг проблем е как си харчиш парите, познавам хора вечно без пари, цигарите, кафето разходи, които аз нямам, не пуша, а кафе си правя вкъщи, храна си нося от вкъщи т. е. всеки разход ми е прецизиран и затова се справям и съм можела от съжаление и да помагам. Убедих се, че пари на никого вече не бива да услужвам, колкото пъти съм дала, толкова пъти съм съжалява, върнаха ми ги да с цената на много нерви и настояването без скандали.

8.   Добре правиш, човече, изобщо няма смисъл да ти минават мисли през главата, че е прекалено. Хората станахме прекалено озлобени и отчуждени един от друг. По-скоро твоето поведение би трябвало да се приема за нормално, а не на другите безразлични към хорското страдание.
Само внимавай - не всеки искащ помощ е реално нуждаещ се от нея. Има "просяци", които живеят доста по-охолен живот от нас. Показвали са такива репортажи по български и чуждестранни телевизии. Има измамници, наркомани. Последните също заслужават помощ, но не и пари да си купят дрога, а да им помогне да се лекуват.

9.   По принцип състрадателността е добро качество, стига да не стане прекалено и да започне да ти вреди. Приеми, че светът е такъв, има бедни, има и богати. Хора, които живеят на улицата и просят, са там по различни причини, някои заради свои грешни решения, някои заради чужди грешки, а някои по собствен избор. Представи си, че този човек например никога не е работил или не се е осигурявал, затова сега има мизерна социална пенсия, с която не може да плаща наем. Можел ли е да постъпи по друг начин докато е бил млад и здрав? Разбира се.
Ти какво можеш да направиш? Купувай му храна, но пари в брой не давай. Някои са много изпечени лъжци и ги дават за алкохол и цигари.
Внимавай също помощта да е поискана и да е в такива граници, че да не застрашава и твоето положение. Не застрашавай себе си и семейството си с желание да помогнеш на други хора.

10.   " Все пак е човек, а дори и животно да беше, и те имат душа и страдат, изпитват студ, болка, глад... " - Също са я изпитвали и нацистите в окопите...

Пусни го у вас, като толкова страдаш. Искаш да му се помогне, а дургите не помагат - ами ти си човека за тая работа!

11.   Впрочем, ако застана пред магазина, ще ми купиш ли и на мене?

12.   Не си сбъркан ти, спокойно. Всички останали нещо не в ред. Номер 1 ги е описал най- добре. Хората сме страшно злобни и неблагодарни гадини, егоистични и безчувствени. Животните са по- добри от нас. Помагай в рамките на нормалното. Няма значение човека защо е стигнал до тук. Може да сбъркал на младини. И какво? Сега да го оставим да умре от глад вън на студа? На всеки може да случи и тогава няма да сме толкова многословни. А това, че другите хора го подминават говори, че са недоверчиви и със студени сърца. Питай го да потърси помощ в някой дом. Това е страшна съдба. Евала, че си все още добър човек.

13.   Хората са ти го казали. И аз бях същия. Много добър с всички, много състрадателен, вярвах в добрите и искрени отношения с хората. И не го правех, за да се харесам. Бях такъв, отвътре ми идваше да съм такъв и винаги така се държах. Кура ми янко батко, всички досега през годините буквално се изгавриха с мен. Виждаш ги как ти се усмихват, а след това се бъзикат с теб и те мачкат, използват те, подиграват ти се във всеки един аспект. Лицемерието е нещо, което ненавиждам, но също е често срещано. Еми, няма как да продължи човек да е добър при такива обстоятелства. Просто няма да оцелее. Бъди добър с когото трябва, това е моя съвет. Непоискано добро не давай на никой. Хората са свикнали да срещат лошото и когато се сблъскват с доброто ти отвръщат с лошо, като защитна реакция.
Затова последните години се опитвам да съм все по-голям егоист и да мисля за себе си. И това не е правилно, но в моя случай работи и аз се чувствам много по-добре, когато имам ясно заявени граници на поведение, което толерирам. Иначе те мислят за слабак, за недоразвит тъпанар. Колкото повече отдаваш времето си за другите, колкото по-добър си, колкто повече мислиш за тях вместо за себе си, толкова повече ще си разочарован.

14.   Точно такива като тебе най-много патят и ще патят. Няма ненаказано добро. Не прави непоискано добро тия приказки чувал ли си ги? Аз съм се убедил, че хората са най- неблагодарните ла*на сред всички същества. В живота ми на много близки съм подавал ръка в трудни моменти, сега не се сещат и за празниците да се обадят. Много от тях благодарение на мен имат хубав живот. На леля ми на времето изпратих и пари за билет да замине да работи в чужбина, ако не бяха тия мои ключови пари, сега щеше да тъне в мизерия в бегето и да си яде сополите от глад. Обещаха да върнат парите, вече десет години нито стотинка не видях от тях. В момента моя близка съм прибрал в домът ми, защото беше буквално на пътя, каза ми, че съм имал далавера да я прибера. След тия думи и дадох срок 30 дена да се изнесе. Нито ми трябва хорска помощ, нито ще предлагам повече такава. Всеки да се спасява по единично и това.

Чингис Хан