Споделена история от Други

"Тва само тука може да стане"
Здравейте! От доста време мисля по една тема и реших да споделя. Много често чуваме "Тва само тука може да стане", "типични балкански черти", "нашата простотия е безкрайна" и т. н. Повечето от Вас вероятно знаят, че преди 3 години сръбският певец Шабан Шаулич беше убит в катастрофа от турчина Алсина Левент на магистралата между Дортмунд и Дюселдорф. "Присъдата" беше произнесена миналата седмица - 3 години и 3 месеца! ТРИ. Отделно, че още 3 са "мъдрили" т. нар. "присъда". Ако беше тук, щяха да му приспаднат годините, да влезе като на общежитие 3 месеца и май месец да е кукуряк с нова кола за 200 бона и да настъпва пак здраво с десния крак. Миналата седмица в Италия българинът Димитър Трайков, пиян и с нов джип, премаза автомобила на братовчедките Джесика Рицото и Сара Фарсаго, които уби на място и рани тежко две невръстни деца, като излиза от потрошения си джип и спокойно се прибира в дома си. Същият след 2 дни в ареста беше пуснат...под ДОМАШЕН АРЕСТ. Та кога ще спрем да казваме "ма то тва само тука мо'и да стане, ба". Преди години, когато четях за листовки по кормуване, четох и за законите в други страни, навсякъде си имат известни специфики. Например в Германия ако спреш в АВАРИЙНАТА лента на магистралата заради ПОВРЕДА, може да получиш до 10 ГОДИНИ ЗАТВОР, защото можело да си решат, че си застрашавал движението. Няма по-абсурдна държава на тоя свят, може би наравно с ония отатък гьола, ама за тях не съм чел. За там само четох, че преди няколко години руснак, работещ там, катастрофира с камион и получава тежки счупвания на краката, ребрата и ръцете. Престоял е три седмици в болница преди изписването си, за които три седмици сметката е 1 300 000 €. Един МИЛИОН и 300 000! Застраховката му от фирмата му е 1 000 000, т. е. увисва с 300 бона само от спешния престой, без да говорим за цялата последваща рехабилитация. В същото време в Германия МАКСИМАЛНАТА присъда в Германия при катастрофа с жертви била ДО 5 години! Хипотетично може да лежиш повече, ако изтеглиш един филм в петък вечер за отмора, или ако някой се размрънка, че си шумял много късно или му било много мръсно. Най, най, най-абсурдната държава в света, ама иначе се бият в гърдите, че били каймака на каймака. Айде не. Ако пък спреш пред блок примерно да изчакаш 2 минути приятел/познат/родител да ходите някъде и не гасиш за няколко секунди двигателя, можело някой да се обади и да те глобят от 30 до 100 €. Преди години мислех да уча в Дортмунд, добре че се отказах (макар че той си е турско-столипиновски град в по-голямата си част). Та далече не е "само тук тва", просто там са повече като численост и са по-гламави и подчинени, затова не се говори толкова много. И се врат навсякъде, ежейки се на когото не трябва. Любимата чуждестранна група в Русия е "Рамщайн". Защо ли пък тези музиканти нямат проблеми с руснаците? Немците защо те уважават като им заговориш на руски? Тил Линдеман дори ще подава документи за гражданство, уважава Путин и Русия. Ама той е от Лайпциг, живял е сред руснаци и знае какво може да стане. В Германия най-много се говори руски и турски, даже не ти трябва немски. И още по-зле ще стават. Защо търсят руски химици и инженери и български, румънски и турски касапи, шофьори, чистачи, берачи и зидари? Защо не отиде някой от Франция примерно? Или някой англичанин да иде да бере портокали в Испания? Всичко се спуска от горе, ама никой не се усеща. Османските пълководци дори не са били родени в Османската империя, един имал корени в Алжир, друг в Мароко и Англия, третият майка му била от Иран, а баща му от Германия и т. н. Всичкото напрежение винаги се е вкарвало от ония по високите етажи и винаги така ще бъде. Тия колоси с пясъчни крака ще се сгромолясат с гръм и тътен. Давам хляб за размисъл, пишете си и Вие мненията.

Коментари

1.   Глупости...

2.   на търкалета

3.   Това са приказки на тесногръди и ограничени хора:Това го има само тук,добре така е обаче можем да кажем същото например и за америка,училищните стрелби по няколко десетки на година само там ги има нали,остави тези глупости,на някои хора просто не им е дадено да разсъждават по определени теми като етнография,държавно устройство,общество и такива подобни,можеш да ги разпознаеш по ограничените приказки от рода на ''това само тук го има''

4.   Koгато аз искам да възпитавам моите синове, винаги им казвам да се сравняват с по-добрите. Ако ние искаме да обираме тъпотиите на другите и да мислим, че по този начин ще просперираме, до никъде няма да стигнем.
Но българинът, след 30 години щъкане насам натам и размисли " как аз да стана богат" още не е видял същественото в богатите държави.

5.   Хората, които често говорят "това само тука може да стане, егати държавата, Ганьо, прост народ" и най-вероятно никога не са излизали от България или ако са излизали по някакво стечение на обстоятелствата не са се сблъскали с истинското лице на чужбина, който знае за какво говоря ще разбере, останалите да си живеят илюзиите. В заключение ще кажа това - България може да бъде страхотно място за живот, ако ти сам се бориш за това. Ако учиш (нещо сериозно, не маркетинги, мениджмънти, управители и всякакви такива лаладжийски професии), развиваш се в различни сфери било то езици, технологии, история, георграфия... ако мозъка ти чатка няма шанс да си бачкатор на 800 лева по 12 часа. Това е тъжната истина и знам, че много хора ще ме нападнат, но тези същите нека си зададат въпроса какво направих за себе си и да си подобря положението в бъдеще :) Естествено държавата има проблеми.... Но в общия случай всичко си зависи от теб. Тези дето все чакат някой да дойде да ги оправи обикновено винаги ги оправят, ама по другия начин..

6.   Баят плесен има тоя хляб.

7.   Абсолютни глупости на търкалета.

8.   Законите във всяка страна се правят според належащите проблеми и нужди в съответната страна. Държавите и народите са различни, затова закони в една страна може да изглеждат супер абсурдни за друга, но така са преценили на място. В България защо примерно се лежи от 2 до 8 години само за това, че българин притежава лично оръжие, което не е регистрирано, без да е направил абсолютно нищо лошо с него, само за това, че го притежава. Докато в САЩ човек може да си купи огнестрелно оръжие от пазара, по-лесно от домашен любимец. Защото българина е абориген, затова влиза в затвора, само задето притежава лично оръжие, понеже тук са решили, че това прави индивида автоматично опасен престъпник и само за голото притежаване лежи в затвора, колкото лежи за изнасилване. За да имат едно наум другите аборигени, че абориген пистолет не бара, иначе лошо. Мирува и кротува в панелката и толкова. В Германия са малки присъдите за катастрофа с фатален край заради самосъзнанието на немците, което ще рече, че катастрофи поради простащина, както е в България, обикновено не стават, а се случват поради лоши стечения на обстоятества. Там всичко трепери от полиция и никой не прави своеволия. А това за глобите за стоене на едно място на включен двигател в Германия е много адекватно. Никой не може да обгазява или замърсява с шум домът на хората. Ама трябва да е така и с размотаването със запалена цигара по улиците. Ганьо за да разбере това няма гънките и манталитета, затова да не се и опитва. Ганьо за това и примерно гледа с недоумение касетата със стерилни ръкавици за еднократна употреба пред щанда за хляб в немските вериги. Аборигените нямат културата и образоваността за да разбират опасността от паразитите и затова с едни и същи ръце пипат банкноти и храна и всичките са опаразитени. А ако е вярно това, което казваш, че в Германия вкарват в затвора за шумово замърсяване на домът на съседите, ги признавам за най-великата нация. Не би имало по-красиво нещо от това да нахлуе жандармерия в домът на някой абориген, който блъска и шуми и притеснява съседите и да го пльосне по очи на пода.

Чорбаджията на курникът

9.   Прав си. И аз се дразня като чуя "ама ние сме най-тъпата държава". Ами като не са чували за още 100 държави, които са зад нас. Примерно: Судан, Нигерия, Уругвай, Того, Мозамбик и др. Ама всеки иска да се мери с Англия и Франция.

10.   Много си объркан. Знаеш, че Англия, Франция и другите зпдноевропейски стрни са били.империи. Тоест са имали колонии, които сс ограбвали с векове. Богати са и затова един англичанин няма да отиде да бере портокали. България- обратното-била е 5 века колония на Турция, която ни е огрбвала
Зтова сме.по-бедни и берем портокали. Германците имат респект към руснците, защото са ги победили във аВтората световна война. Иначе за присъдете з убийство н пътя съм съглсна, че с малки.

11.   10, абе те и Канада, САЩ, Австралия, Нова Зеландия са били колонии, ама не берат ябълки в Англия. За разлика от португалците, които са владяли половин Ю. Америка. Дори и испанците до преди 30 г. масово работеха във Франция и Германия. От тогава не знам да са колонизирали нова страна, но вече не берат ябълки в Англия. Немците пък не само не са имали, а камък върху камък не е имало след ВСВ и всичко са почнали от нулата само преди 70 г., при положение че и до ден днешен плащат репарации на САЩ. Японците същата работа. Турция също не е цъфнала като я гледам, нищо че е била империя. За Монголия да не говорим. Дори руснаците, дето са муцали от бившите републики и с всички си природни ресурси 90% тънат в мизерия извън Москва и Петербург.

Ако става въпрос и в България се е живеело добре до преди 40 г., нищо че е била под робство едно време. А сега остави, дето не живеем по-добре, ами не съумяхме да запазим изграденото. Подчертавам, не съм комунист, просто констатирам.

Така че е повече до втория етаж и до управляващи, не толкова до колонии.

12.   До 11,
Зависи какво разбираш под "добре". Те и турците сега, ако си стоят само в Турция ще са "добре", ама навън 1кг. банани няма да могат да си вземат с тази девалвация на лирата. Отделно си бил подслушван, следен, репресиран, ако кажеш нещо против партията, слушал си стари руски песни или такива, които са слушнали свисше, телевизия йок, интернер йок, всичко, което може да те накара да протестираш против режима "ЙОК" и всичко това за какво? 90% тука да казвате, че баничка с бозЪ била 0.10 ст., а билетчето в рейса 0.04лв. Айде стига!!!
П.с. Всичките "ниски" цени са били или компенсирани от руснаците или задлъжняване на държавата. Нищо в тоя свят не е безплатно!!!

13.   12, абе като ги гледам турците и в Турция не могат много много да си купят банани точно в момента с 50% инфлация. А и не знам защо се хвана точно за Турция. Точно страните с най-висок стандарт не са имали колонии - Швейцария, Швеция, Дания, Норвегия, Финландия, Фарьорски острови, Ирландия Ю. Корея. Дания само е имала един кирлив остров с вечна зима и без ресурси. А Австралия, Нова Зеландия и Канада не само не са имали колонии, а са били такива.