Споделена история от Други

Хипотеза за етимологията на думата България
Здравейте, ще споделя с вас моя хипотеза за значението на думата България. Според мен втората част на думата, а именно -гария идва от думата гора. Това има логика, защото в България има доста планини. Също така гора се среща и в други наименования, например Стата Загора, Черна гора или Лудогорието. Напомням само, че гора в другите славянски езици означава планина, а и в българският се е използвало до определен период. Това е като цяло моята хипотеза. Нямам идея за първата част на думата. Вие може да изразите мнение или допълните нещо. Но според мен е приемливо. Някои биха казали, че няма нищо общо между гора и -гария, защото гласните се различават. Да, така е, но все пак знаеш ли. Наименованията се променят с времето.

Коментари

1.   Трябва да се има предвид, че общо е имало цели три български държави, като две от тях изобщо не са били на земите на нашата съвременна България, а са били там, където в момента се намират Русия и Украйна. Това са прабългарските държави Волжка България и Стара Велика България. Затова и не мисля, че втората половина от името на нашата държава идва точно от "гора", каквито гори имаме из нашата родина, тъй като още преди това нашите предци са живели в равнинни местности в другите две Българии.
През вековете големи български територии са се простирали там, където са днешните: Русия, Украйна, Молдова, Унгария, Румъния, Италия, Гърция, Турция, Сърбия, Македония, Албания, Монголия, Армения и Хърватия. Тъй като България е разпространявала писмеността си из тези земи, в езиците на въпросните държави и до ден днешен има множество думи, сходни с нашенските.

- Кифлоприземител