Споделена история от Други

Искам да уча генетика
Здравейте, тук няма подобни на моята история и затова реших да разкажа своята.

Аз съм на 15, уча в НТБГ в София, но не искам да продължа с моята специалност. Пояснявам - в ТБГ се учи икономика, счетоводство, търговия, от този десен. Аз обаче искам да уча генетика някой ден. Може би в СУ, ще си изкарам матурата по биология, и да се надяваме, ще ме приемат бакалавър с Клетъчна биология. После ще карам втори курс за магистър, за да си взема професия "генно инжинерство".
Но къде да се реализирам?

В България този тип наука не е развит и се съмнявам скоро да се развие, в България всичко се случва толкова бавно, а аз не искам да чакам.

Чух наскоро, че в Швейцария се търсят генетици, може във Франция (учила съм френски), в Амeрика не искам, защото Щатите вече не са това, което бяха и въпреки че леля ми е в Националната Токсикология на САЩ, не искам да заминавам за Америка.

Въпросът ми към вас е: мога ли да изживея мечтата си и да стана генетик в чужбина, има ли бъдеще това, или просто да продължа със счетоводството и банковите дела?

Коментари

1.   Ето затова мразя България.

2.   Това си е твой избор генетиката е сравнително нова и много интересна наука, която тепърва има да се развива. Може да учиш и десет висши образования ако искаш стига да имаш средства и време.

За чужбина определено трябват езици и то на добро ниво иначе ще те наемат само за общ работник. Може да влежеш в СУ, а по нататък да се прехвърлиш. Учен не се става лесно трябва много работа, както е казано 1% гений 99% труд.

За да станеш учен след магистатурата трябва да започнеш и доктурантура, тя е 3 години редовно и 5 задочно. Само 2% от студентите стават доктуранти. Определено има бъдеще и аз съм много като тебе но поне сме в свободно общество примерно преди 25 години ако си учела никога нямаше да излезеш от българия.

Относно за финансите и счетоводството са в основата на капитализма, но и той не е вечен може да се смени с нещо друго кой знае кога. Геното инжинерство отваря пътя към създаването на нови видове и има и течение в науката трансхуманизъм, което смята, че с помоща на технологийте може корено да промени хората. Това сега е фантастика, но ако на някой преди 100 години му разкажеш как е сега ще те помисли за луда. Пожелавам ти успех, но все пак имаш пще няколко години и може да си промениш мнението или не.

3.   Ако станеш добра, работа ще намериш! Говоря за в чужбина
а за парите да не ти говоря..

щом си на 15 и си решила вече какво искаш да учиш - ЕВАЛА! Не се отказвай за нищо на света !!!

5.   дано, дано дано дано все още да влизаш, да получаваш отзиви за отговори по твоя въпрос, защото аз също имам въпрос....
И все пак... стана ли това, което искаше?
Успя ли? Какво ти коства?

6.   И аз искам едната ми специалност да е генетика. Аз съм на 16 и мисля тук да изкарам бакалавърска степен, а после в чужбина магистратура. Аз си мисля за Дания, Англия-някъде с английски, макар че знам и френски. Но тук зависи и от това дали вашите имат средства да те пратят в чужбина, защото аз накъдето съм се насочила става въпрос за не малко пари, но винаги има и програми със стипендии, студентски заеми-абе изобщо има много възможност и варианти стига да искаш. :) Няма невъзможни неща. А до колкото за България-аз много си обичам родината, но за съжаление държавата не позволява нормален начин на живот. Аз съм от семейство на лекари и според мама тази наука дори и да се развие в скоро време, повечето хора ще работят в БАН, което значи 200 лв., а не мисля, че си заслужава. Мога да ти предложа да видиш в интернет образователни лагери в чужбина и да си намериш нещо, което обхваща биология и химия-доста ще ти помогне, поне аз това лято ще отида в Англия, а според мен да инвестираш в образование винаги си заслужава. успех и ако има нещо питай! :)

7.   Струва си, биологията винаги си струва.

Генното инженерство брато, това си е истинска наука на бъдещето. Не те съветвам обаче да учиш тук. Аз уча в СУ (друга специалност). Отсега ти казвам, че единствените очаквания и амбиции, които можеш да имаш в български университет е липсата на такива.

Преподаването е на плачевно ниско ниво (нз за биологическия факултет конкретно, но и ФМИ, и ФФ са си доста зле, едва ли е уникално за тях). Най-вероятно ще ти се преподава от одъртели руски книжки отпреди 50 години, без нито 1 ново откритие да се споменава или изучава. Ако се, то ще е посредствено споменато и незадълбочено. Също така, биолозите тука трябва да минат и математика (нз дали е точно линейна алгебра или мат. анализ), а тя също се преподава по кретенски начин - първата им лекция е "вълнова функция и уравнение на Шрьодингер". Хора, които не могат производна на функция да намерят, ги почват от първи урок на квантова механика - гениално.

Тук ако си генетик... нз, може би ще подобряващ картофи на село. Или ако си МНОГО умен, БАН ще те вземат, за да пазищ българския сорт домати. Ако това те устройва, ок. Ако и не - търси си реализация и образование другаде.