Споделена история от Други

Защо всичко в БГ е скъпо ?
от ток, вода и храните до мебелите, транспорта и прочие.. каквото се сетя

А в Турция гледам... всичко по ефтино.. буквално мебелите са без пари там... да не говорим за храните и другите нужди

Защо в БГ всичко е така скъпо ?

Коментари

1.   Защото управляващите ни не правят нищо, за да намалят цените. По времето на Бойко беше така, сега пак е скъпо, няма промяна.
И не, не е виновен Европейския съюз, в другите държави е по-евтино, има снимки които го доказват. Тук просто са кожодери.

2.   По добрия върпрос е защо Турция която е по бедна и от българия има толкова евтини мебели?

3.   Скъпо е, защото е криза. Цените на енергоносителите, които масово идват от Русия летят нагоре, оттам и цялата индустрия и крайната цена е нагоре. Политиците само и само да лижат подметките на ЕС налагат санкции, които удрят тежко българската икономика.

Много товари също съм чел, че са със затруднена логистика - корабни пратки, камиони и т.н., а като прибавиш към това и високите цени на горивата, които вече са около 3 лв/л за бензина и дизела инфлацията е нагоре.

Второ, България не произвежда достатъчно. Българина се научи на мързел и да чака някой да му дава пари, а той да е в кръчмата всяка свободна минута. Реално последните години българина беше хранен обилно с еврофондове, научи се да живее от внос и тук-таме някоя българска ферма за мляко, хляб, сирене. Всичко друго се научи на мързел, особено по големите градове се напълни с инфлуенсъри, плеймейтки, коучъри, водещи, маникюристки и всякакви паразити дето само консумират и искат пари за имитирането им на някаква дейност.

Това е разликата с Турция са светлинни години напред, построиха огромен мост над Босфора, летище, АЕЦ, получават руски газ, произвеждат яко. Хората там се трудят, не чакат на милиардите на ЕС, защото сега и ЕС е в криза и няма да дава до безкрай милиарди. В София Женския пазар е пълен с турски чаршафи, завивки, джапанки.

Турция в момента организира мощна производствена икономика, нещо като тази на България преди 89та година, но реално може би дори по-добра заради размерите на Турция като площ и население.

4.   3 е ама маникюристката и другите си изкарват пари , кой както може , аз като бачкам по 12 ч смени , нищо не ми дава работодателя .

5.   Не знам къде ви се привиждат тия "качествени" турски стоки. Качеството на турците е по-зле и от китайското. Да, евтини са, но са много далеч от определението за качествено. Преди няколко години си сложих турски ламинат. Уж много качествен, уж доказан и т.н. Тоя ламинат буквално избеляваше от слънцето с часове. Купувал съм си и доста други турски стоки преди, пак уж защото много "хубави" и "доказани". Всичко е било пълен боклук. От доста време не купувам абсолютно нищо турско по никаъв повод.

6.   Нямаме производство -> няма конкуренция. Почти всичко е внос, което оскъпява, защото има разходи за транспорт.

Пазара ни е малък и неплатежоспособен -> кяри се от високи надценки, защото няма количество.

7.   5, храните ги купувам предимно турски и нямат нищо общо с нашите като качество. За препаратите да не говорим.

8.   Не знам защо сте набили единици на номер 6, като точно това са причините.

9.   Нямаме производство.
Прекалено много хора се издържат с препродаване на стоки.
Аз да купя нещо от сайт в Англия и да го продам на друг българин.

Това не е икономика.
Държавата не печели нищо от такъв алъж вериш между поданиците си.

Като цялостно - цялата държава няма никаква, ама никаква дългосрочна стратегия. За нищо. В никоя сфера.

10.   Защото заплатите са ниски. На бедния всичко му е скъпо.

11.   В Румъния е по-евтино. А в Гърция цените са същите като тук.

12.   5 така е, турският тест за Ковид се оказа дефектен, а този от Китай си работеше.

13.   Гледам брошурата на Лидл Германия и не мисля, че е по-евтино там. Даже някои неща са доста по-скъпи, повечето са на същата цена. Да, има и по-евтини, но са малко. Да не говорим, че специално услугите са доста по-скъпи. Например автосервизи, фризьори, ресторанти, хотели, особено наемите и др. Също и горивата са още по-скъпи там. Да, вероятно качеството е по-добро, но все пак.

Което ме навежда на мисълта, че не е скъпо, просто заплатите ни са ниски. Нормално е като взимаш 500 евро, всичко да ти е скъпо. Като взимаш 2000 евро, по може да се огледаш и да си позволиш това-онова.

14.   В БГ може всичко да е скъпо, но пък минималната заплата е най-евтина :)

15.   Малък, изолиран пазар, монополи, липса на конкуренция, внос заради липса на собствено производство и т.н.

Ако внасяш нещо от западна Европа, няма как то да струва по-малко в България. Ако внасяш от Китай, няма как да е по-евтино в малка България, отколкото в голяма Германия.

Няма как заплатите да са високи, ако си неконкуретно способен по ред причини. Та затова.

16.   Защото "умните" властимащи прекратиха всякакви връзки с Русия. Тези санкции са милиарди пъти по-болезнени за нас отколкото за руснаците. Една шепа хора, броящи се на пръстите на едната ръка ебаха мамата на целия свят. Всичко и всички сме навързани.

17.   Защото ще въвеждат еврото и първо изравняват цените като в западна европа, че да не ви е шоково като го въведат и всипко скочи рязко двойно.

18.   Въобще не е причина Русия, живея в западна европа, тука ня а скок на цените, дори бензина леко спадна.