Споделена история от Други

Как се справяте с парите/цените
Интересно ми е как другите хора се справят с нарастващите цени и не ги ли безпокои това, че цените ще продължат да се качват, а пък заплатите стоят същите или с малко увеличение ? Как мислите да се справите ? Ще се свиете (като покупки) или ще търсите втора, трета, десета работа или пък дори да бягате за чужбина ? Аз лично от доста време започнах да си свиват покупките, да пресмятам парите, да се лишавам все повече и повече. Например точно преди една година не ме бъркаше дали ще си заредя колата до горе, даже съм я зареждал до горе и след това допълвал "Ей така да има, че видиш ли след 2 седмици ще тръгна на път". До преди 6-7 месеца отново пълнех колата до горе, но вече се замислях кога, какво, колко и прочие, от там-насам вече месеци не съм си пълнел колата до горе, винаги сипвам според разстоянието, което трябва да мина и често карам на резерва. Като оставим горивото, това е показател и за другите ми покупки и харчения, в магазина вместо 1 кутия бисквити (образно казано) си взимах 2, за да има, шкафа винаги беше пълен, хладилника също. Излизахме с приятели на дискотека, на бар, на заведение, вече не съм излизал от месеци и то не защото не искам, а просто защото нямам възможност. Отпреди разни разходи като счупена печка, бойлер, обслужване на кола, нови гуми, отопление така веднага можех да ги покрия, в момента, ако ми се счупи например хладилника, то аз трябва да мина на кредит например за друг или дори не знам колко трябва да се свия от други неща, че да покрия ремонта (реално май ще карам на хляб и сол). Преди 1 година като теглех чертата оставаха пари, било то за глезене (ресторант, дрехи, нещо за колата), било то за спестяване, било то за почивка, било то за инвестиция, било то за каквото и да е, просто като теглиш чертата на 15-то число (новата заплата при мен), то от старата са останалите едни 50-100-150 лв. винаги при положение, че както написах по-горе не се свивах в покупките си. В момента като съм се свил отвсякъде като удари 15-то число, я имам 20 лева в джоба, я имам 2 и едва чакам другия ден да взема заплата. Ако се появи някакъв неочакван разход, то или трябва да търся нови пари от някъде, или да мизерствам. В този ред на мисли гледам едни казват, че инфлацията е 10-15%, но аз я усещам и смятам, че е така поне двойно. Бях с много големи надежди към сегашното правителство, уж млади, уж свежи идеи, умни, начетени, честни, прозрачни и наистина вярвах, че може би най-сетне ще тръгнем нагоре, но уви направо ме утрепаха тези хора, а последното изказване на премиера да си дарим заплатата ме хвърли в дън земя, наистина първоначално помислих, че е колаж поста. До сега не съм ходил на протести и както се вика не съм бунтар, много свит човек съм, търпелив и добър (даже това повече ми пречи в живота), но в последно време усещам как канчето ми кипи и честно казано се надявам и при другите хора да е така.

Коментари

1.   Ох, не питай. Вече ме е страх да пазарувам. Всеки път цените са по-високи. Днес отивам да си мия колата и оня ми казва 23 лв, а само преди месец беше 15. Викам му, 23 лв ще имаш да взимаш. 50% увеличение за месец добре ли е? Вече и колата няма да мия, ще я карам мръсна, ебал съм ѝ майката. И без това вече почти не я ползвам. Вече от доста неща се отказах - от ходене на работа с кола, от сладко, цигари, алкохол, излизания, всичко. Свел съм всичко до минимума. Ако поскъпването продължи, вече и от храна трябва да се лишавам. А заплатата ми не е супер ниска по принцип. Не знам тия с по 800-1000 лв как оцеляват въобще. Само до преди 2-3 г. не си правех сметката и пак ходех на почивка в чужбина всяка година и то при положение че заплатата ми беше малко по-ниска тогава. Тази инфлация почна да става болезнена.

2.   Ами честно казано инфлацията ще продължи. Според БАН хранителните продукти ще поскъпнат с 50 % до октомври. Световният икономически форум и Джо Байдън също говорят за висока инфлация, като Байдън използваше леко плашещи изрази. Цената на газта още ще скочи, поради спирането на руския газ. Ще поставя малко линкчета отдолу с проднози за цените.
https://www.google.com/amp/s/m.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/ikonomist-cenite-na-hranite-shte-se-uvelichat-s-poveche-ot-50-do-novata-rekolta-350241/amp/?espv=1

https://m.youtube.com/watch?v=mkrCKYTZKJE

3.   1, ако не си в София, заплата от 1000 до 1500лева е горе долу добре.. живее се .. ако си готвиш храна у вас винаги и дрехи ако не си зимаш всеки ден а просто ядеш и спиш се живеее, но дори само това пак ти устават някакви пари. Аз съм от Бургас и да ти кажа имаме блиски с такъв доход и се живее не перфектно но не умират от глад... предвит че са 4ма човека и детето им учи в София.. просто разходи като миене на кола забрави... ходи ти си я чисти там метни една вода и готово. Гадно е, така е, но не можем да направим НИЕ 'хората' защото спим, все още имаме 'ХРАНА' в тия хладилници... Българинът има ли храна нищо не му тряя.
Свикнали сме на мизерия, само храна да има и си 'ДОБРЕ' То Българинът не го интересува от политика или дали ще гласува.. той да има "ХРАНА" е добре па дали приятелите му ходят на почивка тои не го "ЕБЕ" той има "ХРАНА" за него животът е такъв

Както и да е, просто е тъжно тази инфлация се усеща, но не толкова.
Зависи колко харчиш и с какво живееш.

Примерно, аз и семейството ми, ние ходим 2-3пъти на екскурзия, но дали има инфлация или не, ние ходим. 1вата екскурзия е околу България, втората чужбина, разбира се, зависи от дестинацията, но се усеща защото преди 2 години и сега с 200лв повече харчим а реално ядем и пием едно и също. За сега е ОК, но не и за по слабите, ако нямаш поне един НАЕМ като заплата е трудно.

Аз от Бургас с моята заплата сме .. абеее сравнително добре, но се усеща преди имахме заделени пари, сега.... емии

Добре съм направил,че не съм гласувал за Кирчо, нещо не ми хареса този човек.. И бях прав...

4.   Значи наистина не съм само аз, който се е свил отвсякъде. За справка, млад човек съм, нямам деца и кредити (единия наем дето е, но го делим с приятелката), та преди година и половина някъде взимах 610 лева заплата (не ме питайте защо изобщо съм се ангажирал на тази работа за тези пари, наивен бях), в момента взимам 850-900 лева чисти и честно казано имам чувството, че взимам по-малко оттогата.. Иначе работата ми е спокойна, ненатоварваща, мога да уча на нея (както и правя), нямам нощни смени, работя 15 дни, мога да си хвана и втора работа, но не е в това въпроса. Въпроса, е че крайно мизерствам и то не само аз, и под мизерия не разбирай да няма какво да ядеш, къде да спиш, да ти е топло и т.н., аз под мизерия лично за мен разбирам това да не мога да отида на почивка, да не мога да отида да разгледам света, да не мога да си заредя колата до горе, да не мога да си купя някоя дреха за самочуствие (нали да изглеждам по-добре), ако искам или ми се налага да си купя телефон, лаптоп или нещо, то да е крайно, ама крайно невъзможно, да не мога да отида на ресторант 1 в месеца, ако ми се прияде, да се чудя откъде да изкарам пари и какво да правя и от какво да се лишавам, че да си платя данъците по колата и застраховката (това при положение, че карам кола моя набор) и т.н., просто възприемам за мизерия да не мога да живея стойностен живот без тревоги. Вече дори не знам какво да правя, затова и питам как вие се справяте ? Май накрая на протести ще се излиза, а щом на мен ми е кипнало канчето се надявам на поне 70% от хората в България да им е писнало, тъй като аз наистина съм крайно търпелив. Другия вариант ми е да бягам извън България, както ме съветваше майка ми преди години, ама аз родолюбец.. Еб*м ти и държавата, страната ни е прекрасна, държавата ни е скапана. Преди години братовчедка ми (мой набор) замина за Германия, в момента пакетира пилета, каза че живее нормален живот, не знам точно колко взима, но предполагам около 2300 Евро, до колкото знам всичко си плаща квартири, храна, тя пуши, пие, живее (аз за късмет, нито пуша, нито пия, иначе не знам, ако имах тези разходи на главата) и на всичкото отгоре праща по 500 Евро на техните всеки месец тук в България. Друг приятел от детството преди 2 години замина за Франция, не го знам точно какво работи, мисля, че сортира домати по тарелки, не съм го питал колко взима, но на въпроса "Как е там ?", то каза, че е супер, няма нищо общо с България и не смята да се прибира, тази година и брат му замина при него, до колкото знам и другите от семейството се готвят май да стягат багажа натам. Друг познат замина за Финлания, бере ягоди и всякакви неща, за 50 дни се прибра с 5000 лева спестени, това като махнеш билети, разходи (той и пуши), подаръци и прочие, чиста пара заделена, спестена. Сега гледам чичо ми, преди година и нещо отиде в Италия, май кара бусове там, също не смята да се прибира, освен за почивката и това са все хора, които нали работят обща работа, ако мога така да го кажа (смисъл всеки може да го прави), но в страни от това, дори и да имаш професия и да си добър в нещо както е вуйчо ми с токовете. Не знам точно се води, но е главен техник ли, проектант на схеми и токове, беше в Германия, реши да се прибере, работи половин година в София (за голяма фирма до колкото знам, правеха мисля Метрото), отново замина за Швейцария мисля, каза че тук нищо не става и нищо не се оценява и това е човек, който е топ професионалист, за справка - в момента го викнаха да изгражда дори не знам схеми ли какво се наричат в този центъра за ускороние на частици, реактора ли как се води.

5.   Ами аз имам една конкретна философия относно случващото се, и без да имам някакви икономически познания, но смятам че е абсолютно вярно като логика. В света има много пари. Знаем че 1% от населението държи 50% от ресурсите (приблизително толкова беше) т.е. една ненормална неравнопоставеност. Явно се цели големи маси от населението в много държави да работят почти безплатно т.е. да са си така да кажем - роби. Проблемът е че хората се примиряват с това, защото смятат че нямат избор. Аз мисля че избор има, но е по-трудно да се забележи.
Един елементарен пример би бил, ако един човек се трепе за 800лв по 5 или дори 6 дни в седмицата, ами да търси начин с цената на всичкото си време, да излезе от тази ситуация, и да намери работа, която ще му даде доходите за нормален живот. Как да я намери? Като има самочувствие и си ИСКА нормална заплата на интервюто. Да каже аз знам това, това и това и искам толкова. Ако няма знания и умения, ДА ТРУПА, и да ИСКА. Много се надявам постепенно българския народ да се развива и да иска, това което му се полага. Стига с тея принизения и примирения. Ако работите за 800лв и едвам покривате нуждите си, то вие сте едни безплатни роби, които отдават дните си от времето си на някой друг за ползване. Дни, в които не можете да отделите време да научите нещо, да се развиете в дадена посока, да получите нещо в замяна на труда си. Откраднати дни, откраднати часове от вашия живот, за някой друг, който ви ползва почти безплатно.
Затова е много трудно, когато колективът е готов да се примирява масово, е трудно излизането от такава ситуация. Винаги ще се намери някой, който да те замени за 800-те лева. Шефа ще каже: ами като не искаш ти да работиш за толкова, Пенчо иска. Но това пак е заблуда. Заблуда е защото винаги има по-добре платена работа. Това че този шеф не е искал да ти плати нормална заплата, не значи че друг шеф не би.
Който търси, намира. А защо не и ти сам да си си шеф?
Не се лишавайте, а търсете по-добра реализация е моят съвет
За справка- аз също никога не съм изцяло доволна и търся по-добри позиции. През пандемията ми се наложи да работя за по-ниска заплата, но тогава и аз си знаех че това е изключение, но отново не беше за по-малко от това, което да ми стигне реално за нуждите. След това намерих работа, която е точно двойно платена на предната. Тоест в момента за един месец взимам толкова, колкото на предната за два. Как мислите, дали ако бях споделила на някой приятел и да попитам възможно ли е да се случи това, те биха казали не, защото хората са масово песимисти. Как така ще си намериш работа двойно платена на предната? Това е невъзможно. Абсолютно всичко е възможно и винаги помнете че 1% държи 50-те, и си искайте това, което ви се полага. Никой не заслужава да работи, за да се лишава от елементарни неща! Никой, иначе е роб!
Много се надявам българите да се събудят и да протестират за това нещо. Винаги да ползват справката колко е бг заплата в евро в сравнения с целия останал Европейски съюз и да поискат едно доста скандално увеличение. Не 770лв минимална заплата, което е мижавите 380-400 евро, а да поискат 1000 евро минимална работна заплата, което пак е по-малко от Европата. 2000 лв минимална заплата, който не може да я плаща, да излиза от бизнеса или да наема по-малко хора. Всеки един работещ пълнодневно човек заслужава да взима минимум това. Изравнението с Европа мнооого се позабави. Да не ни правят повече на глупаци! Пари има, само че не искат да ни ги дадат!

6.   Ами засега се справяме, но всичко поскъпва много бързо. Понеже купувам черен хляб, преди беше 2.70-2.80, сега е 4 лв - едно малко хлебче! Аз вярно че го ям седмица, но ме е яд.
Обаче не си прав да обвиняваш правителството, кризата е навсякъде, инфлацията също, за съжаление. От Ковид насам нещата тръгнаха надолу и продължават

7.   Разбира се, че зависи и от правителството. България произвежда достатъчно суровини за да се издържа сама като държава и да не зависи чак толкова от инфлацията по света (говоря за пшеница, тор и тн). Но умното правителство прави сделки с други държави които са готови да платят повече за нашата електроенергия и суровини (слънчоглед например) което увеличава цената и на вътрешния пазар. Ето ти 6лв олио и тройна цена за тока на бизнеса от там и поскъпване на цялото производство.
От друга страна горивата - да, петрола поскъпна до над 100$ но и други години е имал такава цена, а бензина не е бил 3лв.
Това също може да се реши политически - намалят акциза и биокомпонентата и веднага цената ще е 50ст надолу, но не! Киро не работи за интереса на народа а против него.
Ето сега и с газта, пак лошо политическо решение което действа срещу народа. 95% от газта ни е руска!! Как цяла Европа може да плаща в рубли и да получава руска газ, а ние щото сме много развити можем да си позволим да спрем да го правим и да купуваме още по-скъпа газ?! Разбира се обикновения българин ще плаща цената на солидарността към Украйна и ако това до сега ви се стори инфлация, чакайте да видите хляба след месец колко ще струва.
Решението е едно - ПП да се маха колкото се може по-скоро, докато не са ни довършили съвсем.

8.   Автора до №5 - Съгласен съм с теб напълно, никой работодател не иска да плаща (особено по-големите), както казах аз имам спокойна и лека работа (то даже ми е като почивка от жената, хах), но уви отново за малко пари, но е разбираемо и до някъде си избива малкото пари с това, че имам време и не съм като претрепан. Иначе лесно от днес за утре веднага почват в склада до нас, тежък физически труд 6 дни в седмицата по 8-12 часа минимум и ще взимам едни 2000 , ама ебем ти и парите, като нито мога да ги изхарча, нито да живея (излизаш по тъмно, хайде вече не, но се прибираш по тъмно, претрепан буквално, а единия ден в неделя ти е за нищо, цял ден да спиш и да отпочинеш). Аз друго си мисля, моя работодател както е продава стока, която цената и се вдига постоянно (няма да казвам какво и къде и защо), но се чудя на следното, на 100000 лв. оборот, ако печалбата е 5000 например и от тези 5000 трябва да ми плати 850 лева заплата, то за него остават 4250 лв., обаче в момента с високите цени вместо 100000 правим по 130000, нали за да си избие разходите и вярвам, че отново остават да кажем 5000, от които като не ми е вдигнал заплатата отново си остават 4250 за него. Тоест, той не обеднява, ама аз ям к*ра. И логиката ми е, че вместо той да е малко по-беден (както всички) и аз да съм малко по-беден, той не е изобщо обеднял, а аз съм много по-беден.
До номер №6 - В грешка си, именно правителството е виновно, тези хора са там, за да взимат добри решения, с които да контролират криза, инфлация, пари, народ, всичко. Ясно, няма как да контролират неща, независещи от нашата страна, но все пак с правилните решения може кризата да се сведе до минимум, така че хората да не го усещат толкова, а не да се лишаваме като роби както №5 каза. Ето ти и един конкретен пример - ако правителството беше взело решение да плаща на Русия с рубли И НЕ БЯХМЕ ПРАЩАЛИ ВОЕННА ПОМОЩ, в момента газа нямаше да поскъпва с 30-35%, от което кой мислиш ще страда ? Точно така НИЕ, обикновените граждани, а кой е виновен за решението ? Правителството. Давам ти пример и с цените на горивата - в цяла Европа поскъпна, но разни страни вече предприеха мерки или предприемат мерки в момента, така че поскъпването да не е толкова голяма и да не се усети. В България мерки няма, защо не се намали Акциза, ДДС-то ? (Макар и нищо да не разбирам, ето едно предложение, а онзи който взима 5-6 бона в парламента вече трябва да изпипа всичко). Смисъл, това е малаумно, което го мислиш. Основния отговорник за качеството на живота в една страна е нейното управление (било то парламент, цар, президент или който и да е), всичко което се случва в една държава, касаещо живота и развитието на страната е отговорност на управлението.

9.   Отново автора:
Сега се сетих как заплатите много бързо и лесно ще се оправят - депутатските заплати се връзват със закон с минималната заплата и до 1 месец гарантирам, че минималната от 550 лв (нето) отива на 1000 . Сложи на обикновения депутат заплата = Мин.х2, на някой по-така председател или нещо х3, на вице-премиер х4 и на премиер х5. Махаш всички бонуси за комисии и прочие, само твърда заплата (защото видиш ли е малко). Не само, че ще се вдигнат заплатите, ами и депутатите току виж се откажат, че като взимаш 550х2=1100 лв чисти за депутат и бързо ще избягаш, макар че за подобна работа и това е много (буквално те нищо не правят). Сега като се замисля 1100 до 2800 НЕТО заплати за депутатите, че това направо си е перфектното решение. Ама никой няма да го гласува. Виж за обратното е по-вероятно (да си ги вдигнат).

10.   Пак автора с поредния коментар, но съм много афектиран и дори преди малко и клиент си го изяде (да, на работа съм и си чеша м*дете). Тръгва клиента (производител, работодател и прочие) да се оплаква, че всичко скочила, той надул цените, трудно се справят и аз го подмайтапих "Сега като вдигнеш и заплатите с по 200 лв. и отиде на хляб и сол", нашия вика "Иска ми се, ама и 20 лв. не мога да вдигна" и тук подпалих, има 6 души екип, ако им вдигне заплатите с 200 лв, това са 1200 лв. на месец или 14400 лв. на година. САМО, ако си продаде едната кола, ще може да изплаща това увеличение не 1, не 2, не 5, не 10, 15 години. Всичко идва от алчността на едни "хора". Не може да караш кола за 250 бона (една от всичките) и да ми кажеш, че не можеш да вдигнеш заплатите с 20 лв. ХАХАХАХА

11.   Номер 5 е доста права, подкрепям я, дано има повече такива млади хора.

12.   До 6
О правителството има голям пръст в цялата работа и сега покачващите се цени,не четеш достатъчно какво точат в момента през офшорки и т.н
Сега доста хора не са наясно колко още поскъпват клиничните пътеки и че скоро няма да може да отидете на доктор.До ден два ще го четете като факт
Друга простотия която са прокарали е че ако имате кредити/ипотеки и подобни,толкова ще се увеличат нещата,че най-вероятно ще ви заминат имотите
И заради кой ако не националните предатели,наречени "правителство",които по никакъв начин до този момент не защитиха националния ни интерес!!!И кризата може да е навсякъде,но почти навсякъде не си спряха руския газ,но националния предател Киро от свое име го ликвидира,айде баста бе

13.   6, точно правителството докара нещата до това. Само че не нашето, а едно друго. Това, че не било от правителството може да го каже само човек, нямащ си хал-хабер от икономика.

14.   И преди това парите не ми достигнаха. Нямам заеми. Нямам деца/за съжаление/. Не пуша и не пия. Обаче заплатата ми е малка. Като за начало почти спрях да ходя по заведения. Намалих ходенето на фризьор, козметика, маникюр. Старая се каквото мога да си направя сама. Пазарувам предимно на промоции. Готвя вкъщи и си нося храна за работата/и без това няма как да излизам от работа, за да се храня навън/. Пътувам с градски транспорт, с годишна карта. Ограничи другите пътувания. Културния живот също-концерти, кино, театър. Плащам високи такси за телефон и Интернет. Незнам как да ги намаля. Другите сметки също. Обмислям започване на допълнителна работа, но нямам достатъчно свободно време.

15.   До 5 - много празни философии. То затова вече масово по строежите работят цигани и турци - понеже нали на нас ни е по достойнството да работим това. Масово българите са неграмотни но нагли и искащи. Питай някой който има бизнес да ти каже какви cv-та получава и какви хора му идват на интервю. Особено ако фирмата е в сектор където заплатите са над средните.

Пълно е с такива дето много си вярват а нито знаят нещо нито могат. Много малко изобщо полагат усилия да надграждат. Завършват нещо и до там. Смятат че толкова - някой им е длъжен да им осигури работа за каквото са учили ама и високо платена понеже нали - няма да си губя аз там времето да съм някакъв роб. Всички искат да не правят нищо и да взимат хилядарки. А ако всеки стане шефче кой ще ти произвежда храната която ядеш? Или си мислиш че твоята работа е много важна и необходима? Я кажи кое ще има по големи последствия ти с твоята работа да не я работиш или тия дето чистят улиците и казаните да спрат да го правят?

16.   Както ковид, така и войната са планувани и няма какво да направим по въпроса, защото на хората, които правят тия постановки - грам не им пука за нас. Те са си достатъчно богати, просто искат да вземат парите от хората станали милионери с честен труд, а взимайки парите от тях, започват да страдат всички по веригата надолу. Няма да има такова нещо като почивки и глезотии за бачкаторите...това беше измислица на западния капитализъм, да насърчава индивидуалната отговорност, че всеки сам гради живота си и може да се развива (все още има хора, които вярват в това). Същата философия насърчава и консумирането, да има повече и повече, хората мислят, че като работят и искарват пари, после могат да си купуват до безкрай, но ресурсите - вечни ли са? Затова ТЕ искат да вземат парите на хората (затова измислиха и крипто валутата, за да има контрол на парите, контрол, който може да ви фалира на мига, но ви дава илюзията, че може да спечелите) защото ресурсите са на свършване и не са за всеки. Управляващите света, няма да ги делят с нас.

17.   До 16 - Бахти депресанта, честно ...

18.   16 не е "депресант", а трезвомислещ, каквито има доста малко. В близките 2 десетилетия масово хората по лицето на земята ще започнат да изтрезняват. Много хора ще умрат, ще има още една пландемия, която този път ще избие сигурно 1/10 от населението на земята, ще има страшни земетресения, глад и липса на вода. Българинът е прост човек! Ако отидеш да попиташ някой латиноамериканец, той много добре ще ти обясни, че благата не са за всеки и няма равноправие. Същото е в Азия и Африка. Но Ганьо и Ганьовица страдат от комплекси и дефицит на внимание и си мисли, че телевизорът е прав, когато им казва, колко са красиви и умни и как само след 1-2 десетилетия ще живеят в най-съвършения свят. Само че те тея 2 десетилетия ги бутат напред в незнайното бъдеще още от 19 век насам. Ако знаеше, че и в 20 век на нашите прадядовци и дядовци така са им промивали мозъците, нямаше сега да си избиваш невежеството.

19.   Само не знам тези дето мислят като опция "да избягам в чужбина' дали се замислят, че и там е същия хал или дори по-зле