Споделена история от Други

Писна ми с тая "завист" и тоя "хейт"
Забелязвам, че тия понятия започнаха да се използват под път и над път от всеки, който не ти харесва мнението. Примерно се чудиш на дадено масово поведение и питаш като човек каква е ползата от това и веднага се почват дежурните лафове:

- завиждаш
- гледаш в чуждата паничка
- Ганьо

Добре, трябва ли непременно да звиждам, само защото не мога да разбера дадено поведение? Какво пречи да анализирам поведнието на хората и да си правя изводи за себе си? Ако щете, какво пречи да споделям и да убивам време? Дори да приемем, че завиждам, нали вие не гледате чуждата паница, защо ви влиза в работата кой завижда?

Ей го даже точно преди малко коментирах една тема как той имал бизнес на 23, пък другите му завиждали, близките му го игнорирали, обвинявали го, че лети в облаците и има прекалени амбиции. Аз само дадох една възможна гл. т. точка, че е възможно като млад човек наистина да има нереални амбиции. Просто с цел да му помогна да погледне дали причината не е в "завистта" на хората, а в самия него. И като се почна, аз как съм завиждал, аз как съм прехвърлял моите неуспехи върху него, как съм си мислел, че аз като съм нещстник и той трябвало да е и всякакви такива. Ами, пич, ако и на близките си правиш така и за най-малкото несъгласие с твоето мнение или опит да те предпазят, започваш да им крещиш, че ти завиждат, че са нещастници, които не са успели и затова искат да те смажат, нормално е да те игнорират.

Същото е с хейта. Като не ти съвпада мнението с тяхното и веднага си хейтър.

Пример. Има един крипто ютюбър Ванката. Аз се занимавам с крипто и го следя. Готин, възпитан, но не може да търпи различно мнение. Още като бяхме 60 к цена на биткойн преди половина година, започна да обяснява как до месец-два-три ще ударим 100-200-500 к. Хубаво, има си мнение човека. Обаче аз видях още тогава едни индактори, които ми подсказваха голям срив, поне 50%. И само изразих мнение в коментарите, че макар да вярвам в биткойна, в краткосрочен план смятам, че ще падне и се аргументирах защо. И като се почна как съм бил хейтър, как понеже съм бил на загуба, така съм говорел така, даже в следващото си видео ме спомена с още няколко души, които изразиха същото мнение. И говореше супер назидателно, изкара, че 90% го хейтели в предното му видео. А аз изрично прегледах всичките коментари и да е имало 4-5 коментара с различно мнение, но от тях 1-2 бяха наистина хейт, другите си бяха просто мнения, които той пак ги определя като хейт.

Не ме разбирайте погрешно. Че има хейт, има, че има завист има, но това не означава, че всяко мнение, което на теб не ти харесва, е от завист.

Коментари

1.   Да, ама Ванката сега духа супата, нали ???? Да се факат тия псевдо гурута, изобщо не си ги слагай. Даже тема си пуснал .. да се шибат, не заслужават изобщо внимание, камоли тема. А пък онзи знаеш ли го, където се хванал на бас за 25к$, че до септември мин год бтк ще е 100к ?? :D :D Нещо не го чувам от тогава.

2.   Ами в повечето случаи си е точно завист, злоба и показва някакви дефицити в твоя живот. Човек, на който му е удовлетворителен живота не се занимава да обсъжда другите, да ги критикува и да гледа в чуждото канче. Дори в моя живот имам пример за това - двама души, за които научих, че са обсъждали мен и предишната ми връзка и колко зле бил постъпил въпросния човек с мен. Едната е стара мома с отвратителен характер, дето никой даже не иска и да постъпи по гаден начин с нея и е сам-самичка от над 10 години, а другият на почти 30 живее безработен с техните, смотан характер, няма пари да почерпи една жена с кафе дори. По принцип никога не ми е пукало какви са, но като научих как са говорили за мен, им го казах това. "Цъфнали и вързали", за окайване и двамата, седнали да говорят по адрес на хора, които поне си живеят живота и за които не знаят нищо. Особено мъжът постоянно говори за другите какви били, типичната "мърша" - на всичко намира кусури, а самият той за нищо не става. Това го правят само смотани, озлобени и завистливи хора.

3.   2, да де, ама това не означава, че всичко непременно е завист и да се обвинява всеки под път и над път. Тя думата "завист" стана като мантра вече и си загуби силата, защото се използва за щяло и нещяло, когато нещо не ни харесва в мнението на другите.

4.   Дойдох само да вметна, че от тези, които използват Ганьо поне половината не знаят от кое произведение е този образ. Ганьо че си има поводи да бъде наричан някой по подобен начин, има... Но масата просто го използват, за да се присмеят/омаловажат някой друг, когато не са съгласни с него.

5.   2, според мен в твоя случай не става дума за завист, а за съжаление. Тези хора ги е хванало жал за теб и това те е накарало да се почувстваш унизена, защото в твоите очи те са по-долу от теб.
Ще ти мине с времето.

6.   5, ами те са тези, които са за съжаление и за които трябва на някой да му е жал. А ти си същият/та като тях и като автора - без да знаеш нищо плямпаш и развиваш теории... Докато на тях не им се случва нищо и никой не ги поглежда, другите си живеем живота и ни се случват неща, при това хубави неща.

7.   Има такива хора ,но проект ,,Апостол" помага и на този тип хора да са по- разбрани ,разбиращи и емпатични ,предоставяйки им разговори с психолози на теми с философия и образователни дисциплини.

8.   Така е, авторе. Другото клише, което ме вади от равновесие, е това за обувките, дето трябва да влезеш в тях, за да коментираш :-)) И то употребено от хора, които тотално нямат идея от контекста, просто са го срещнали и им се е сторило умно :-))
2, наистина има злобни и завистливи хора, спор няма, но не всички са такива. Понякога отстрани нещата се виждат по-добре, отколкото когато си в ситуацията и да си кажеш мнението не е хейт. Излез от частния пример с теб, става дума за по-обща картинка

9.   Какво по дяволите е проект Апостол, че го пише във всяка тема? Дори и Гугъл не знае какво е. Някой се бъзика май.

10.   9, сигурно е някоя секта, така звучи :-)

11.   До 8 - Чеснто казано, не виждам защо някого кометнира, кгото и да е било. Мен един ме коментираше, че съм бил много прост, защтоо съм бачкал ИТ в чужбина, а не в БГ, където разликите в заплатите били малки и не си струвало. Аз го коментирах, че баща му умря, защото стигнаха 40 000 лева за операция, а в странта, в кяото аз живея, тази ще е безплатна, защото осигурявам нашите там, макар да не е много леглно, но хей - не се страхуваме от такива сценарии, поне. Последваха псувни и прочие и се стигна до "по-добре беден но честен", а аз продължих да натискам с "по-добре жив, отколкото малоумен и умрял ..."
Та не си говорим много след това, но да, разбирам какво искаш да кажеш! работата е, че най-добре е, да не се дават акъли на хора, които не ги искат.