Споделена история от Други

Неудобната истина
Здравейте,пиша темата по въпроса с успеха и как аз виждам пътя към него.За да успее човек в определена област трябва да отдели 10 000 часа в работа(има такава теория,в която аз съм склонен да вярвам) или иначе казано към 5 години.Тук а и не само попадам често на оплакващи се и подтиснати хора които непрестанно пропагандират как от нищо нямало смисъл,всичко било скапано и едва ли не си обречен освен ако(и си измислят разни оправдания).Разберете хора,не всеки ще успее така е,не винаги се успява от първият път,не всички имат еднакъв старт в живота(един имал богати родители,друг бил пробивен от малък,трети не знам какво)нормално е едни да успяват по-бързо или повече от други,но това не трябва да ви обезкуражава,другото клише:трябва да се занимаваш с това което ти е интересно!добре да предположим че обичаш футбола от много малък,ама по неволя не успяваш да станеш следващия роналдо и нямаш възможност да се развиваш в тази сфера и тогава какво правим,цял живот да си нещастен че не правиш това което обичаш ли?Няма да разтягам повече локуми надявам се по-голямата част ме разбраха какво искам да кажа и за да приключа с нещо умно ще цитирам един български професор:ако образованието беше лесно то маймуните щяха да бъдат професори,образованието е усилие и насилие човек да развие интелекта и способностите си!!!

Коментари

1.   Предлагам да се разходиш из ВУЗ-овете и да седнеш за час-два в някоя друга лекция. Това би довело до желание от твоя страна да ревизираш използвания цитат...
Само с образование нищо не става. Трябват ти връзки, начален капитал или късмет. Напоследък и комбинация от трите, в различна степен. Казвам го като човек излязъл със златен медал за успех от елитна специалност (не ИТ), извършал цяла Европа в търсене на работа по специалността в продължение на 2 години, изпитал расизма и дискриминацията спрямо българите от "местните" (иначе са топ ако си само там за туризъм и да трошиш пари), с влошено здраве, без адекватно лечение и скаран със семейството си заради което, изкарал 7 международно признати сертификати за смяна на професията към нещо по-"земно" в рамките на първата година от пандемията, сблъскал се с бюрократичното блато тук, което за втори път не ми позволява да упражнявам втората си професия, без каквато и да е социална подкрепа от собствената ми държава от както се помня и още много...
Хубаво е, че се опитваш да пуснеш някакъв позитивен и мотивиращ коментар в този форум, иначе пропит в негативизъм, но съвети от типа "потърпи, мила" може би също не са много адекватни. Вървял съм го този път и само си съсипах здравето, не съм и единствения, но бях наивен и си внуших, че при мен нещата ще се получат само с труд - голяма грешка. Ако ставаше само с търпение и упоритост, нямаше да живеем в толкова деградирал свят и по-конкретно общество.
Моят съвет, ако изобщо някой се интересува, е да си гледате здравето и хобито, а дори да не станете следващия Роналдо или Джони Деп (в момента е актуален и се присетих), да намерите начин да си припечелвате пари от това - в днешно време има много възможности да припечелиш от нещо в нета. Мислете нестандартно и в перспектива. Да имаш план "Б" вече не е достатъчно, аз ги карам до "Г"...
Пет години се блъсках да ставам програмист, но не ме влече и толкова. За съжаление положението в държавата е или си програмист или жиголо - всички професии за средната класа тотално отсъстват (не броя малкото позициики с предрешен кандидат по субективни критерии).
Ако хобито ви не ви осигурява необходимите средства и все пак имате някакво образование, може би се насилете да спестите малко пари и ориентирайте поглед навън, но очаквайте брутална дискриминация (ако не сте връзкари тук, вече сте подгряли и вероятно ще се оправите ако издрапате до трудов договор). Аз почти се преборих за НЕинженерна позиция едва на 20км от прогнилото "сърце" на Европа, но след 4 рунда интервюта, каквито някой би очаквал само за шеф на НАСА (а всъщност беше за асистент лаборант в най-"развитата" лаборатория/производство на континента), един фосил закърмен в идеология от Студената война предпоче да му се видя "твърде млад" за позицията след като се опитва повече от час да ми задава мръснишки въпроси с цел да ме "скъса", които надминаха очакванията ми, но дадох всичко от себе си и отговорих правилно на всички (проверих ги след интервюто, а и самия той си призна)... Иначе там беше пълно с африканци, китайци и турци, на които им трябва виза и т.н. Извода е ясен за всеки, с повече от 2 гънки на централния.
За финал, желая успех и здраве на всички, които се борят, а не им се поднася по роднинска линия.

2.   За образованието изобщо не става въпрос да е "лесно", а да е продуктивно и максимално ЕФЕКТИВНО.

3.   Хареса ми. Вярвам, че тъкмо ти ще успееш да постигнеш това, което желаеш. Трябва да имаш предвид, че не всеки е свръх амбициозен. Просто не всеки го влече, хората сме различни. Зависи какви са ти приоритетите. Общо взето не бива да се стига до крайности, да лентяйстваш и да чакаш да ти дойде наготово, или другата крайност - да си толкова погълнат да гониш успеха, че да пропуснеш всичко останало по пътя. Мен прекалената амбициозност ме натоварва. Предпочитам по-скромно, но по-спокойно. Но това си е за мен.

4.   Дай дефиниция за "успял" човек авторе, и после да продължим да си "чешим" езиците ;))

5.   Абсолютно съм съгласна. Не ми се е случвало да имам неуспех в нещо, за което съм положила усилия. Ама истински усилия, не отбиване на номера. За жалост масово хората са възпитавани в духа на грандоманията - нашето гардже е най-хубавото. После чакат всичко на готово и си обясняват успехите на другите с връзкарство. Едно дете трябва да бъде мотивирано да се развива от малко, а не да го оставяш с очакване, че цял живот ще му дават желаното в ръцете, защото крайният резултат е прекалено видим.

6.   Автора и останалите оптимисти явно са си сложили розовите очила и не виждат какво се случва в реалния живот. Номер 1 добре го е описал, бих прибавил към него, че тук в България нещата са още по-зле.

7.   Пич, неудобната истина е, че тоя сайт е за споделяне. Най-дразнещи са типове като теб, които без житейски опит и разбиране, тръгнали да обясняват на другите кое как се правело...

Особено тая тема... не е нужно голямо IQ, ама повечето и толкоз няма... Много хора емигрираха в Щатите миналия век, точно за да получат възможност с труд да постигнат нещо. САЩ беше миналият век, наистина уникално място да успееш и даваше шанс на всеки, стига наистина да има талант и да му се работи. Това вече не е възможно, дори там. Там цари днес корпоратизъм - Амазон, Гугъл, Микрософт, Епъл, Уолмарт... Ако нямаш огромен капитал, няма как да се пребориш с гигантите. Навремето... демек през истинският капитализъм, гигантите имаха сериозен проблем - как да бъдат ефективни и да не губят пари. Това даваше възможност на малки и компетентни компании да са конкурентни. Днес вече не е така. САЩ печатат пари и поддържат големите корпорации по един или друг начин. Дори "пандемията" да вземем като пример - малките бяха затворени и фалираха, големите си караха бизнеса и удвоиха печалбите си. Няма как системата да е корумпирана, ама само трябвало да знаеш и да се трудиш. След 45 години комунизъм да ръсиш подобни глупости... извинявай, ама усещам че си губя времето да обяснявам силно прости неща, за силно прости хора. Тези които им се правеше нещо, отдавна избягаха от тая държава. И с право. Въпросът е - къде да избягаш. Къде все още има условия да се развива нещо, къде ти ценят компетенцията всички имат наистина равен шанс да успеят.

8.   Номер 1

би ли споделил каква е тази “елитна” специалност и каква е втората ти професия?

9.   Просто се концентрирайте, борете и стига сте въртящи мантрата за връзки. На номер 1 ще кажа, статистиката доказва, че именно хора като теб, онези най-добрите със златни медали, не се реализира добре професионално и знаеш ли защо? Защото шестиците в училище не са шестици в живота. Проблемът не е знанията ти, а възприятията ти за света, вярванията ти, онези закони по които живееш и вярваш от том идват и проблемите ти. Живия в чужбина и като чуя българин да казва, дискриминирани ме, защото съм българин се чудя как го измислят и защо все повече го утвърждаване повтарящи го. Каква дискриминация, когато западна Европа е масово чужденци. Мъжете също били дискриминирани, защото били българи и затова жените не ги искали, е как поискаха всевъзможни бежанци, пък българките не ги искат. Отново невярно твърдение и ограничаващи вярване. Шансове има, просто си смените начина на мислене. Ако вярвате че всичко е връзки така е, ако вярвате, че сте дискриминиран така ще е. Не бъдете жертва!

10.   Ех, ама колко лесно мислите, че се случват нещата?!!!? Направо ви се възхищавам на неосведомеността.
Всеки бил имал равен шанс! Да, всяко новородено има равен шанс, но шанса започва от там при какви родители ще се родиш, те в какъв квартал ще те заведат да отраснеш, в какво/кое училище ще те запишат първи клас. Тези живейски факти могат много да ограничат или развият шансовете ти за описания "успех"
Я да те видим авторе, влез в кожата на човек родил се в ромско семейство чийто родители живеят в коптор скован от дъски и найлон, спят по земята, майката рови по кофите и учи децата на просия, докато бащата изпива всяка стотинка до която се докопа, бие цялото семейство и ежечасно вдига скандали. Сега седни и ми кажи че млад човек отгледан в такава обстановка има равен шанс с детето на образовани родители от центъра на столицата.
Разбира се не е нужно да разглеждаш живота на хора от чак такива крайности, но исках да ти кажа, че пропускаш психическото и емоционално развитие на всеки човек в детството му, пропускаш тов че макар и млади хората имат вече натрупани комплекси и няма как да поставиш младите хора на едно и също равнище, защото всеки от тях е изживял в детството си различни неща и всички млади вече са натоварени психически по различен начин, което ги поставя на съвсем различни нива в развитието.
Да не вземете да кажете, че подценявам ромите, те са развити в други неща с които детето на образования няма да се справи. Примерно детето на образования няма да може да роди и отгледа 10 деца с мизерни държавни помощи и няма да може да ги възпита да поддържат общността си, така както ромите обичат и защитават родата си. Те за разлика от всички етноси са най-възпитани на екипност от малки.

11.   Абе трябва си и късмет и то много, нямаш ли го, колкото и да работиш за целите си няма да стане от личен опит го знам. На 20 и аз си мислех, че с много работа с постоянство и упоритост можеш да постигнеш много, да ама не. Сега съм на 29 години и работя като мияч за кирливи 450 лева, по простата причина, че мечтите ми не се реализираха, работих много за тях и накрая кво нищо не стана, а в същото време познати и приятели постигнаха много, а някой от тях дори без много усилия и мечтаната работа имат, и къщи си купиха, и семейства създадоха, а аз съм до никъде при положение, че правех нещо, не съм стоял да гледам и пак не стана. Така, че колкото и да се трудите, нямате ли късмет сте за никъде,звучи демотивиращо, но това е реалността, така че свиквайте.

12.   До №8:
Инженер в сферата на електрониката - надявам се да ти се струва достатъчно "елитна"... Втората ми е преподавател на Английски (ниво С2, сиреч втори "роден" език) съм със съответните сертификати за език и учителска правоспособност, признати от цял свят. Уви, не е филология от СУ - тук тя е с предимство, въпреки че 90% от практикуващите преподаватели нямат (и не са чували) за повечето от тях.
До №9:
Интересно ми е каква професия практикуваш във въпросната "чужбина", че да не се чувстваш "жертва"? Ако ми позволиш да отгатна, или си в ИТ сферата или си в месарница/берач на ягоди и т.н., сиреч сред безброй други "жертви".
За едно си прав - наистина ми се промениха възприятията след въпросната случка. Вече не смятам, че е нужно да си отличник от предучилищната през университета за да натрупаш пари. Жив пример са не малко стриймъри, ютюбъри, тиктокъри и т.н. галфони без средно образование даже, навъртащи месечен оборот, който повечето бачкатори, съсипали здравето си за да осмислят устройството на вселената няма да изкарат през целия си живот, независимо къде си практикуват депресиращата професия.
Вече не гледам и на "чужденци" по-различно, отколкото на ганьовци. Осъзнах, че свестните хора, независимо от произхода си са единици %.
Всевъзможни бежанци вземат - да, защото ги слагат на позиции от типа "специалист", а "инженер" е запазена марка за местните феодалчета. Дано не се налага да ти обяснявам в детайли какви са разликите след като живееш навън... Накратко, специалист = средно образование; инженер = баклавър и нагоре. Искат ти да си минимум бакалавър, а в договора до длъжност пише "специалист", следователно заплата и социални придобивки са кът... Супер, иначе дискриминация "няма" и "не" си жертва.
След като тук няма такова нещо като "връзки", защо изобщо си имигрирал? Навън ли следва или тук? Защо в Канада, Щатите и др. не ни признават висшето образование - там да не би законите на физиката да са други? Това не е ли чиста "дискриминация"? От коя планета пишеш подобни глупости?? Планетата на унаследената фирма и имоти, или? "Борбата" на някои е да дали да си купят Ламбо или Ферари, докато за други е как да изкарат някой друг месец във фирма, заобиколени от ограничени ботове от матрицата. Ти явно си по-близо до първите "борци".
Жертви има от както свят светува... Хората по улицита какво са според логиката ти? Хората, бягащи от държави с военни конфликти какви са? Евреите, избивани по време на Хитлер какви са били?
Относно жени, никой тук не е повдигал темата - защо изобщо ги спомена, не знам. Мъже от всяка държава се оплакват на тази тема, а ти го представи, че едва ли не е специфично българска черта. Явно това е по-скоро част от твоя емоционален багаж... Като вярващ в "дискриминацията", обаче, това не ме учудва - никоя не иска да се обвързва с "НЕжертва" със заплатка на "специалист", където и да било. Токсичен позитивъзъм му се вика на твоето състояние, а реалистите ни правите на "откачени", за да не ви се разваля идилийката.

13.   Сложих „елитна“ в кавички, защото е цитат от твоя пост. И аз съм инженер по електроника, с тази разлика, че преди университета завърших техникум със същата специалност, когато образованието в България беше на ниво, преди повече 35г. Месец след завършването си намерих работа в град, който не познавах, без връзки, разбира се. Харесвам си професията и цял живот работя в моя бранш, последните 10- в чужбина, стягам куфарите вече и ми е време да се прибирам у дома. Та като казах чужбина- много внимателно проучих къде в Европа ми се признава образованието/Америка не е била опция никога/, къде имам шанс да си намеря работа по специалността и така избрах една скандинавска държава. Сега не ме пускат да си тръгна, хе-хе.
Не мога да се съглася, че всичко опирало до връзки, капитал и какво още беше. А да- късмет, само, че късмета човек сам си го прави. Когато имаш цел, когато помислиш как да я постигнеш- пречки няма.
Имам и хобита, съвсем различни от професията, естествено, нали затова са хобита, така си почивам и зареждам.
В много ранна възраст се налага да мислим за професия и кариера, за да имаме добър живот, да отгледаме следващата генерация, да дадем добър пример на децата си.
Чувствам горчивина в поста ти, номер 12, но целият ти опит е следствие от твоите избори, само ти носиш отговорност за живота си.

Съгласявам се с автора и номер 9, а на 11 мога да кажа, че не е важно само да се хвърлят усилия, но и в правилната посока- по-висока квалификация, повече умения, ако трябва смени града и средата, и ще успееш.

от 8