Споделена история от Други

Относно златото
Защо като купиш злато от банка ти взима близо 20лева повече от стойността му ?. Разбира се идва от чужбина,но 20лева ? за примерно 50г не е ли много ?

1 грам е 109лв ако не се лъжа.. но се продава на близо 125лв, дори 130-140лв съм виждал.

Коментари

1.   На банките това не им е основна дейност, а просто да изкарат някой допълнителен лев на гърба на наивни инвеститори в злато. Ако искаш злато, си има търговци, които само с това се занимават. Igold са с най-добри цени.

2.   1, мен ме бяха измамили от Igold и да ти кажа от тогава не купувам.

3.   Номер 1 е прав, но е забравил да спомене че купено от банка злато има гаранция за автентичност, докато много търговци могат да изчезнат след като ти продадат примеси, банката няма да избяга от мястото си и можеш да и търсиш сметка, затова банката няма да ти продаде боклук.
Но и в цената се лъжеш авторе, цената за продан в момента е 114лв, това което си видял на 109лв е цена на която купуват.

4.   2, интересно, би ли споделил подробности? До сега не бях чувал негативни отзиви за тях, но нека да знаят хората, тъй като и аз планирам да купя. Ако наистина са измамници да го имаме предвид.

5.   Излиза по-скъпо, защото транспорта му свързан с разходи по застраховка, по охраната и легални разходи, защотo имат множество изисквания, които трябва стриктно да се покрият.

6.   4, аз съм н2. Ами.. поръчах едно 20г 999 злато и чаках 4 седмици. След 4 седмици ми дойде,но изглеждаше много факе... не знам, сравних го с едно мое злато което имам от преди 5г и разлика огромна :@ и реших да проверя :) отидох до банките и заложни къщи. Провериха и казаха, че това не е истинско,но казаха, че е било много добър фалшификат.

Замислям да закупя от банка,но там ти излиза малко по скъпо, но поне е реално... не знам.. много го мисля

7.   6, от банка е напълно безсмислено да се купува. Аз като им видях цените, се уплаших. Проверих в сайтовете им и бяха с 20% върху цените от igold и тавекс. А за обратно изкупуване изобщо няма опция. Ами извинявай, ама това е ебахти кожодерството. Такава инвестиция е почти сигурна загуба, защото златото трябва да поскъпне с 30% само да си избиеш разликата между курсовете. А златото в момента е на същите цени от преди 10 г. А аз още в момента на покупката вече съм 30% назад - мерси.

Статистиката показва, че златото дори в години на ръст рядко поскъпва повече от 20-30%/година. Т.е. в добрия случай ще чакам 1-2 г. само да изляза на нула въпреки поскъпването. И от там нататък ще чакам още няколко години да се вдигне още, че да компенсирам само инфлацията за периода, не говорим за реална печалба. Ми то ще е чудо, ако изобщо изляза на печалба някога. Да не забряваме, че при печалба дължиш и 10% данък.

Ами ако изобщо не тръгне нагоре, а надолу. Представи си, че в следващите няколко години падне с 50%. Сложи още 30%, които си ги дал на банката за привилегията да ти го продаде. И ти си си загубил повече от полвината пари, а останалото инфлацията ще го е изяла.

Ако ще е злато, не е казано да е физическо, а може да е през инвестиционен посредник и спреда е минимален, като нямаш и ангажимент със съхранението. Съхранението на златото е другия голям проблем. В апартамента могат да го откраднат, а наемите на сейфовете са доста скъпи и обезсмсилят всичко.

8.   бизнесът на банките е кредит, не злато. Банките какви гаранции давали и че нямало да изчезнат... Бе вие в коя държава живеете?

"А за обратно изкупуване изобщо няма опция."
Верно ли бе? В Тавекс винаги изкупуват и то по цени спрямо конкретния продукт. Ако си го закъсал, навсякъде изкупуват злато на грам.

А относно надценката, така е като се търгува със всеки продукт. Тоя който го търгува, трянва да си избие парите и да се застрхова от движение с цената. Ако искаш да плащаш най-малък марж, трябва да търсиш продукти които са ликвидни. Това са златни монети по унция, там е 3%. Естествено, повечето нямат пари. Затова Тавекс направиха абонаментно кюлче, което излиза доста сносно. Т.е. вместо да плямпаш в тоя сайт, напиши "злато" в google, и за няколко часа да си разбрал повече отколкото 99% от хората тук.

9.   8, не за тавекс бе, за банките казах, че не видях изкупуване. Чети преди да ме обвиняваш, че съм прост.