Споделена история от Други

Каква е икономическата логика на пазара в България?!
Според икономическата теория, когато цената се повиши и или качеството спадне на даден продукт или услуга, потребителя си казва "аха, това не ме устройва, спирам да купувам". Съответно бизнесмена/производителя се принуждава да намали цената/подобри качеството или отпада от пазара. По този начин се поддържа някакъв баланс, който удовлетворява и двете страни.

В България изглежда нещата се случват на обратно: Цената се вдига, качеството намалява, потреблението се повишава, цената още повече се вдига, качеството става още по зле, потреблението направо се изстрелва в небето... Ще ви дам няколко примера, за които се сещам в момента.

Заведенията: високи цени, гадна храна, приготвена с най-долнокачествени продукти, обслужване под всякаква критика...и... се пръскат по шевовете от клиенти.

Имотите: стари мухлясали блокове или нови, направени с най-евтини материали, наблъскани един до друг, малки тесни апартаменти, без паркоместа, улици, някои без акт 16, ателиета с промишлен ток... Всичко се изкупува още на дупка или на проект и като стане готов апартамента му се удря ключа и се държи празен. На скоро четох една статия че вече има сделки за 3500 евро/кв.м. за мухлясали панелки на края на града, в Младост 3.

Горивата: преди 3-4 години бензина като беше 2.40-2.60 имаше протести, блокиране на магистрали, бойкот на бензиностанции... В момента бензина гони вече 3.40, дизела 3.50, няма протести, напротив, опашки по бензиностанциите, всеки пълни до горе и не слиза от колата

Защо се получава така?!
Защо потребителя сам прецаква себе си и другите като него?!

Излиза че българския потребител или е много глупав и невзискателен, готов да размени кон за кокошка или другият вариант е хората да виждат бъдещето като много мрачно и несигурно, затова всеки гледа да си изхарчи заплатата и спестяванията за каквото и да е, без значение качеството, само и само да получи нещо тук и сега. Т.е. готов е днес да напълни резервоара с бензин ако ще и на 5 лв/л защото го е страх че утре може изобщо вече да няма бензин...

Коментари

1.   И си прав, и не си. Че има много прости потребители, има. Но и нещата не са толкова прости, защото много други фактори влияят и изкривяват нещата. Например маркетинг. Например липсата на конкуренция - хляба колкото и да е калпав, все пак трябва да купиш някакъв. Ако всички прозиводители са калпави, щеш, не щеш ще купуваш калпав хляб. Ако има картел, ще го купуваш дори и на висока цена. Не че няма алтернативи, но не винаги е удобно да се възползваш от тях. Например инфлация. Ти гледаш цените в абсолютно изражение, но знаеш, че 1 лев преди 10 г. не е като 1 лев сега. Ако дадено нещо е струвало 1 лев преди 10 г., а сега 2 лв, даже реално е поевтиняло като стойност, защото всичко друго е поскъпнало тройно например. Имат значение и международните пазари и икономики. Ако петрола стане 200$, ще се радваш и на 5 лв бензин ниско качество, защото за по-малко никой няма да ти го продаде, защото би загубил. За имотите имат значение например лихвите. Ако лихвата ти е почти нулева, вноските ти са по-малки, съответно можеш да си позволиш и по-високи ццени, а някои хора искат да си имат собствено жилище и вдигат цените. Ако има и инфлация, искат и да си предпазят парите. Още повече че реално лихвата им се изяжда от инфлацията и реално връщат по-малко от това, което са взели. Ако да речем са взели 100 бона на заем и трябва да върнат 150 с лихвите за 20 г. и ако след тия 20 г. тези 120 к са се обезценили тройно и петорно, то реално връщат по-малко отколкото са взели. А има и нещо друго. Централните банки печатат пари, с които изкупуват акции, имоти, ипотечни кредити и какво ли не, само и само да държат цените високи и да не се сринат, защото това повлича цялата икономика. Колкото и малко търсене да има, те винаги ще купуват почти всико, което се предлага и ще държат цените изкуствено високи. Естествено това не може да продължава вечно и рано или късно всички ще платим цената под една или друга форма. Умните ще се възползват, тъпите ще го ядат и така.

2.   Проблемът, авторе, е че в България никой не си казва "не ме устройва, няма да купувам". Ежеседмично се трошат стотици левове, а после се започва едно мрънкане колко сме бедни, колко сме зле и ако може някой да ни съжали и да ни даде пари.

3.   Имаш малки пропуски авторе,
първо рядко заведения се пълнят за да се наядът хората, ти оценяш храната хората ходят на заведенията заради обстановка или имидж, да се срещат с хора там.
Второ цените на имотите се покачват защото има търсене, защото цените на строителните материяли много се покачиха, заплатите на строители скочиха, транспорта на материали стана двойно по скъп, а и онзи който има пари иска да ги вложи някаде за да ги яде по малко инфлацията и т.н.
За горивата няма логика в цената за мен това е картел, когато цените бяха 2.40-2.60 на световните борси цените бяха по високи от колкото са сега. Вероятно има страхове от поскъпване в утрешния ден. Но вярвам че доста от българите са намалили покупката на горива и по рядко си позволяват разходки.

4.   В София знам няколко заведения, където храната е на ниво и ходя само там. Иначе като цяло си прав. Качеството на храната по заведенията почти на всякъде е жмел. С жилищата и всичко останало е така, защото няма държавни стандарти. Я да въведе държавата стандарт за всичко от хляба до строителството и цените да бъдат регулирани от държавата. Ама трябва да върнем комунизма, а българина иска демокрация. Свободни пазари, свободни цени.

Чингис Хан

6.   "аха, това не ме устройва, спирам да купувам"

Мне... Ако беше такава икономическата логика, да сме измрели. Икономическата логика значи свободен пазар и наличие на конкуренция. Т.е. цените някъде са високи, има голяма печалба, това привлича производители които идват, и цената се понижава. След време пазара постига равновесие между търсене и предлагане. Доста е просто наистина...

Що не става в България... Ами по същата причина, поради която имаме и некадърни политици. Тези хора няма как да паднат от небето, трябва самата страна да ги произведе като човешки потенциал. И каквото поризведе, с това работи. В България просто има много малко хора които им се занимава с нещо. Всеки чака. А като тръгнат да се занимават, има 2 фактора:
- колко от останалите ще им направят мръсно и скапят бизнеса дали чрез завист, рекет, кражби...
- дали държавата ще си свърши работата да им предостави равни условия за успех, а няма примерно да притиква "приятелски фирми".

Горивата принципно не са свободен пазар, а винаги зависят от политиката. В момента явно българите са ок с анти-Руска политика, така че си плащат... И да отидат да протестират, как според теб ще се промени? От небето ли да падне и тоя петрол и газ?

Имотите се вдигат заради инфлацията. Тъй като сме изключително икономически неразвита страна, хората няма в какво да инвестират, затова едно знаят - жилища... Жилища, жилища... нищо че населението изчезва. Както сам пишеш "всичко се изкупува"... еми, затова са и такива цените...

"Излиза че българския потребител или е много глупав и невзискателен"
То не става само с изисквания... Не знам дали забелязваш. Възможностите сам трябва да си ги създадеш. Българският гражданин живее в изключително примитивни условия, и все още чака, някакси, магически ситуацията да се подобри. Някой да дойде отвън и хоп, собственоръчно да ни направи... истинска държава... Не работят така нещата в реалния живот.

7.   Защото /тук авторът на мнението спира и се оглежда наоколо, после превантивно повтаря "Във Вашингтон съм, във Вашингтон съм"/ още сме в предишната система! Само сменихме СССР със САЩ, а Тошо с... някакви селски бекове. И при предишната /която е и настояща/ система държавата определяше всичко. А държавата е корумпирана и пълна с шмекери, така че не очаквай цените да следват някаква пазарна логика!