Споделена история от Други

Да купя ли биткойн
От година и нещо се интересувам какво е това биткойн, прочел съм доста, гледал съм доста и смея да кажа, че съм наясно какво представлява. Признавам, че гледам предимно спекулативно на него и не съм на 100% сигурен, че ще пребъде, но смятам, че могат да се изкарат добри пари и че някой ден ще струва в пъти повече от сега.

Около върха бях абсолютно убеден, че скоро ще започне голям спад, съдейки по RSI, който се оказва доста точен до момента и по продължителността на предните цикли и умишлено изчаках и не купих. Тази сутрин 14.06.22 обаче както падна до почти 20 (в момента на писане е 22), започнах да се замислям дали да не започна да купувам по малко. От една страна ще ме е яд, ако падне още доста надолу и това е много вероятно предвид несиугрността в момента, вдигането на лихвите, инфлацията и т.н. Отделно че мечия пазар за момента е твърде кратък в срвнение с другите, а и все още не много дълбок като предните. Спокойно можем да стигнем и 10к. От друга страна ще ме яд, ако не купя и цената тръгне нагоре, което също е възможно, гледайки показателите, които показват, че е твърде възможно да сме около дъното. А и вероятно много големи фондове, ще започнат да купуват на тия цените и няма да позволят цената да падне повече. Все пак те участват в 80-90% от пазара и практически могат да правят с цената каквото си искат, особено ако договорят.

Знам, че няма как да уцеля точно дъното, но мис е иска поне да съм максимално близо до него. Може би е добре да правя DCA вече, но пък имам някакво предчуствие, че цената ще падне още доста, може би до 12-16 и някак нещо в мен ме спира и не ми позволява да купувам сега. Някакво шесто чувство или не знам.

Въпросът ми не е дали биткойна ще пребъде или е полезен и т.н., а кое според вас е по-правилното решение в момента - да се купи или изчака?

Коментари

1.   Да купи си, но го изчакай да се появи на мравчи пазар в края на лятото. След това продай на мечи пазар и така ще станеш богат. Купи колкото се може повече биткойн, защото повече възможности няма да имаш като започне пак да се надува.

3.   Тук шансът да получиш адекватни мнения и коментари е минимален. Повечето хора тук си нямат и на идея за какво им говориш. Щом се интересуваш, може би е по-добре да коментираш темата с хора, които четат и се интересуват. Но според мен DCA е добър вариант - няма да изпуснеш сегашните цени (които и без това са много добри), но и ще можеш да намаляваш цената си, ако продължим да падаме надолу. Отделяй суми, които няма да те карат да трепериш над инвестицията си, а търпението ще се отплати.

4.   Aз пък миналата година купих тристаен в Манастирски ливади за 200 000 евро спестявания. Обзаведох го за 30 000 лв и преди седмица го продадох за 370 000 евро.

5.   До 4,
И какво е общото с биткойн?

6.   4 като иска да говори за успешни инвестиции в имоти нека отвори отделна тема за това. Дори да е с цел хвалене аз лично няма да имам против. Тук коментарът му се явява спам - нещо м/у хвалене и може би намек, че може да се направят добри пари и от инвестиция в имот. Няма лошо, както казах лично аз нямам против някакво интересно инфо, дори под формата на хвалане, но нека да не спамим. Все пак тук не е раздел "любов и изневяра".

7.   4 продал си га на балъци. Трябва да си голям ненормалник да купиш там за живеене. Само като чуеш името на квартала и ти става ясно що за стока е - разни вади и ливади.

8.   Не , не купувай..
Биткойна е измислен за да фалират собствениците му. Ще има кратък живот. Може да играеш на къси позиции с него, ако знаеш какво правиш , но на дълг пас е фалит.
Същото важи и за всяко друго крипто

9.   4, сега погледнах. За да си го продал на тази цена, квадратурата трябва да е над 200 кв.м. и в много добро състояние. Щом можеш от спестявания да си купиш апартамент с такава площ, то си доста напред с материала.

10.   И аз вярвам, че криптото е за балъци. Купувай акции и индекси. Ще ми благодариш после.

11.   Сега е моментът да се купува биткойн, но само DCA! Не си и помисляй да вкарваш all in, както някой би те посъветвал. Също така избягвай да шортиш. В биткойна се влиза с нагласата не да печелиш пари, а да си съхраняваш парите на по-добро място...далеч от централизираните банки.

12.   4, аз се съмнявам избощо да си купувал апартамент през живота си, щом приказваш абсурди как 400К апартамент се обзавежда за 30К... И как в рамките на няколко години се реализира подобна разлика в цената.

А иначе към "инвеститора". Ако толкоз държиш, задели си парите за тотото, и ги завърти с биткоин... Шансовете за успех са приблизително същите... Тепърва се очаква срив на пазарите, а крипто-"валутата" е изключително спекулативен балон който най-тежко усети удара. Специално привържениците на неща като биткоин, след много уж "четене" пак не разбират, е че все едно да "инвестираш" в Windows 3.1. Крипто технологиите са нещо което тепърва ще се развива, самата спекулация с биткоин е нещо краткотрайно. Падне ли под определена цена, ще се забрави така както и навремето, но тоя път няма да има кой да го изрови и представи наново. Аз лично ако исках да вкарам пари там, щеше да е в нещо по-модерно и прогресивно, не в биткойни които и баба вече разбра... Елементарна логика е, ако само баба ми не е инвестирала в нещо, значи е приключило...

13.   10, ти виждал ли си баланс шийта на Фед? Американските компании са един огромен огромен балон. А те водят цените в цял свят. Само ще ти кажа, че маркет капа на Тесла е 10 пъти по-голям от Мерцедес. А тесла не са им нито на продажбите, нито на приходите, нито задлъжнялостта, нито на печалбите, на абсолютно нищо. Гледайки и баланс шийта на Фед, ха познай от 3 пъти защо аджеба Тесла струва 10 пъти повече и до кога ще продължи това. Тесла е само един пример, но това важи за повечето американски компании.

14.   Според мен тоя влак с биткойна вече е заминал, далаверата е била в началото, който е купил когато е бил 10, 100 или 1000 долара и е продал на 10, 15, 20К и нагоре. Сега ми се струва че хората вече губят интерес към него, защото всеки влиза с надеждата за бързи и яки печалби, но 80-90 % реално губят малко или много.

15.   Да

16.   11 и като биткойна се срина и добавим инфлацията може ли да ми обясниш как точно си на печалба, че или аз съм тъп или ти говориш пълни глупости... Най-добрите инвестиции са в земя, храна, вода, образование, оръжие, здраве и евентуално имоти. Смейте ми се, но дано не се налага да се убеждавате сами в това, което пиша. Много ми е интересно тогава вашите биткойни и акции какво ще направят..

17.   До 16 - Не е казал, че е на печалба. Аз лично подкрепям позицията му.
Иначе пари се правят така, когато държиш къса позиция.

И да речем, "инвестрам" в "апокалиптистичния сценарии", който ти се връти в главата. И след това какво правя? Чакам да се умрат 90% от обществото, а аз да скачам и да пера кючеци от кеф, крещейки "БЯХ ПРАВ". Ок. Добре!

А през останалото време, какво правим? Когато няма катаклизми, от този род? Когато отминат? Ще изядем храната в мазетата, ще изпием водата, пушките ще ги почистваме, за всеки случай, земите, ако не ги работим, ще е малко кофти, защото арендите да смешни. Не, честно - инвестираш 100 000 лева в зема и взимаш 60 дка зема. В края на сезона ти дават 2400 лева аренда. Феноменална печалба! Минават 5 години, сега земята ти вече струва 110000 лева! Честито - 10% ръст на инвестицията и 10% дивиденти. Не че нещо, но тоя ръст е за година, не за пет, на тея акции дето мразиш. Дивидентиет са много лесни за реинвестирани. А ти с тея 2400 лева, ще се вътриш като гламва, да намериш още един декар земя. Ако решиш да продаваш - 1 или 100 000 акции - все има койт да ги купи. При земята - ще ти кажат искам 20 дка, не 1. Няма я тая делимост. Освен това, може да минат месеци, че и година. Рабзира се, ако продаваш панически и търсиш на моемнта, все ще се намери кой да те изгърби.

До 13 - Ок, ще ти обясна:

Брой продадени автомобили за последните 3 години:

Марака 2019 2020 2021

Тесла 365 232 509 737 936 000
Мерцедес 2 239 522 2 164 187 2 054 962

Тесла продължава да учеличава световните си продажби и вече е на масивна печалба, въпреки постоянната реинвестиция в нови фабрики и разработки, докато Мерцедес дава бавно, но сигурно, назад.

Другото, дошло преди 8-9 месеца от офисът на Байдън бе, че всички федерални возила, ще бъдат сменени с електрически такива. В САЩ това са 645 000 автомобила. Ако извият ръцете щатските инситтуции, вече говорим за милиони и милиони возила за следващите 10 години. А сега си представи, че подобни неща се готвят из северните страни в Европа, така че ще има пазар за още стотниа хиляди коли. В момента има само една компания, която има капацитета, да призведе милион ел. автомобила на година и това е Тесла. А този капацитет се разраства с много бързи темпове. Отделно, Тесла прави и иновации в батерии, самоуправление и в момента произвежда най-бързата кола в серийно производство, която почти навлиза в "хипер" територия, а 2 тона и нещо голям семеен седан. Вече можеш да зареждаш автомобилите им, стига да има подходяща станция на зарядни с 250 кв.ч. Разбирай, реален пробег от 100 км за 4-5 минути, като се говори за 350/400 кв.ч зареждане на новите.

Мерцедес дава назад от години и са доста бавни в инвоацията с ел. коли.

Сега, ако ти си инвеститор, кой ще подкрепиш?

Компанията, която почти увдоява продажбите си за година, която има весе повече ио повече производствени мощи, която прави нови и нови иновации и ще има за основен клеинта американското, а вероятно и други правителства или ...

Компанията, която губи от продажбите си всяка година, която започна да прави евтини и "досътпни" коли, като A класа седан, която няма тези производствени мощности и автоматизация, когато говорим за ел. автомобили, които собственото им правителство натиска, да станат стандарта след 13 години, а вероятно ще си търси ел. возила за собствено позлвани, а самият мерцедес в момента, няма да може да задоволи такива поръчки?

Ако Тесла и Мерцедес задържат сегашният си ръст при рподажбите и производството, до 5 тримесечия Тесла има потенциала да мине продажбте на мерцедес.

Освен това, Тесла не просто компания за коли. Тесла е компания за софтуер, за батерии, за зарядни танции, за мрежи и роботика.

Да, има рискове, но се надявам че разбираш, защото Телса има по-висока стойност пред инвеститорите от тази на Мерцедес. Може и да не е 10 пъти, но в всеки гледа накъде отиват нещата, а в мометна за Телса и Мерцедес, те отива в противоположни посоки.

18.   17, да, разбирам ти тезата, но лично за себе си съм решил, че на този етап не си заслужава риска. Просто тяханта цена е на база някакви бъдещи очаквания. Дори да се реализират тези очаквания, те вече са калкулирани в цената според мен. Ако пък не - лошо за инвеститорите. Отделно че не е задължително някой в някой момент да ги измести, макар да е малко вероятно. Отделно според мен предстои мечи пазар в следващите година-две.

Разбира се, всичко това са само мои предположения, никой не знае на 100% какво ще се случи, но поне за себе си съм преценил, че на този етап не си заслужава риска. При положение че струва 10 пъти повече от Мерцедес колко пък да се вдигне тая капитализация повече. Трябва продажби, печалби, всичко да им стане 20-30 пъти повече от Мерцедес, че да си заслужава.

19.   4, и като ти удариха ДДС-то и данъка, защото е имотна сделка в рамките на година - две, но иначе, да, много филми гледаш ...

21.   Ебал съм му майката, реших да купя. Имам около 15 к спестявания - 9 ще си отделя за черни дни, а с останлите 6 ще инвестирам. За сега ще купя само за 500 лв и на всеки 1000 долара надолу в цената ще купувам с още 500, докато или ми свършат 6-те к, или стигнем дъното - което първо се случи. И после ще чакам няколко години.

24.   Сега е моментът да се купва, да. Биткойнът има цикли от 4 години. На всеки 4 години, добивът му пада наполовина, което се нарича на английски разполовяване/Bitcoin halving. Това влияе на цената. 2016 халвинг, следва 2017 - бичи пазар връх на цената, после 2018-2019 падане, от 20 бона на 3, а после 2020 - нов халвинг и следва 2021 - нов връх над 60 бона! 2022-2023 съответно е мечи пазар, рязък спад, но след следващия халвинг през май-юни 2024 ще последва нов връх през 2025 г. А, 2026-2027 ще има нов мечи пазар и рязък спад и 2028 след новия халвинг ще има нов връх по някое време 2029 г. Ако следваш тези цикли ще правиш пари като купуваш и продаваш, когато трябва. Сега е моментът за купуване! А, 2025 г. за продаване. Проблемът е, че повечето хора купуват, когато се говори за Биткойн по новините. А, по новините говорят, когато цената стане много висока. Тогава не е време да се купува, а продава! А, когато купят на висока цена и започне мечия пазар много хора, които не знаят как работят циклите, продават в паника. Хората искат да станат богати за месец-два. Така не става. Трябва търпение и постоянство.

25.   До 24 - Зорът е, че нямаме достатъчно исторически данни, за да гадем за цикли и проче, а освен това, кой може със сигурност да каже, къде е дъното и къде е върх? Преди 1 година иамше два лагаре:
- Лагер 1 - BTC приключи - продавайте ге но 35к, че вече всеки заговори за него.
- Лагер 2 - BTC 100к, то дъ муун и прочие.

И двата лагера не нацелиха. BTC пак скочи до почти 65к, но не стигана 100к. Рално погледнато и двата лагера предлагаха губещи стратегии.

Биткойн има огромен риск. Да се дават точни прогнози, на този етат, е немислими.

26.   Най-добре е всеки сам да си преценява дали и какво да купува/продава и като цяло да се говори по-малко...
В този свят няма нищо сигурно.