Споделена история от Други

Апартамент в София или къща до София ?
Здравейте, роден съм в София и имам хубав апартамент на добра локация тук. В момента живея в него.

Все още съм ерген и едва ли това ще ми е семейното жилище, затова искам да изкарам пари от апартамента. Мога да му взимам 900-950 лева наем.

Но това значи, че ще трбва да се изнеса някъде и не знам дали си струва, ако ще плащам друг наем най-много да остават 200-300 лв разлика.

От друга страна имам доста контакти в строителството. Мога да построя къща до София на прилична цена с парите, които ще изкарам от апартамента и контактите, които имам.

Трябва да си купя парцел, но не знам колко пари ще отидат за разрешителни, одобрение от общината и т.н. ? Някой ако е минавал процедурата и знае какви такси и колко разрешителни се вадят - и колко струва да сподели.

Чудя се дали да рискувам. Къща ако строя мога да я направя 2х по-голяма от апартамента за 10-15 км разлика в локацията. Не знам дали ще успея да я давам под наем, колко пари наем мога да й искам и т.н...

Също така селата около София дори само на 10-15 км са си села и в тях масово е селяния и няма нищо общо със самия град. Не знам дали и това няма да е фактор, който да отблъсне едни евентуални наематели.

Мнения ?

Коментари

1.   Като питаш апартамент или къща до София, ще ти отговоря така - и двете:)

2.   Ако знаеш колко са се вдигнали всички материали в строителството, свят ще ти се завие. Значително се вдигна и заплащането на работната ръка в сектора. Освен това административните процедури могат да се окажат доста протяжни във времето - година-две, както и акл не си запознат добре с градоустройството, да се уредиш с куц парцел...
Като имаш толкова много връзки в строителството, поразпитай малко.
Само завистливите форумни сульо и пульо си мислят и продължават да разпространяват, че строителството излиза евтино.
Все още нямаш жена и деца...
Къща е добър вариант, когато децата преминат периода на честите боледувания, тоест след 6-7 годишна възраст. Преди това е добре да живееш в район с болница, поликлиника и детски градини наблизо.

3.   Гледай си кефа и не се занимавай в неща, които са ти много далечни.
Живея в къща до София.

4.   По- добър вариант пред гол парцел е готова къща с двор, пък дори да е за по- сериозен ремонт. Спестяваш си куп разрешителни, бюрократщини, съответно и пари.

5.   Единствения въпрос който си задал е колко пари струват разрешителните от общината.
Минах процедурата преди три месеца, за къща 130кв на един етаж всичко от визата, после проекта, до вземането на разрешително излезе 6500лв. Мой познат за същото му искаха 13 000лв, но само проектанта (частна фирма) раздува цифрите, в общината цифрите са фиксирани.

7.   Това ме интересува, - да, - колко пари са разрешителните, колко време се чака да ти ги издадат, - включване към ток и вода съм чувал, че не е някакви луди пари, ако има комуникации наблизо.

Няма как да ми излезе по-евтино да купя готова къща. Готовите къщи са много пари(над 200к евро), а обикновено тепърва трябва да ги ремонтираш.

Имам контактите, материали си купувам на едро и ще ми излезе по-евтино да строя.

Какъв наем мога да искам за прилична къща и ще има ли хора дето да я наемат(примерно с деца или домашни любимци) или всеки би заложил на по-добрата локация и апартамент близо до центъра ?

8.   Ппц и двете. Аз съм от Варна. Живял съм точно на центъра, живял съм в краен квартал, живял съм в село над Варна на 20км. и сега живея малко преди Златните. Най-добре ми е май сега на около 15км. Пътя ми е 20мин при по-силен трафик, вечер когато няма коли мога да го взема и за под 10, зависи :D

9.   Нямам нито едно от двете, но имам познати, които обмисляха подобен вариант. Според мен е по-добре човек да живее в апартамент. Така ще имаш достъп до болници, учебни заведения, работното място. Ако живееш в къща край София, ще трябва да се превърнеш в шофьор на децата си докато навършат пълнолетие. Спокойствието, което може би ще спечелиш, ще бъде неутрализирано от постоянно шофиране до града за какво ли не.

10.   Номер 8, и на мен ми се иска нещо такова или поне да имам някакъв апартамент във Варна, ако ще и по-краен квартал да е, и аз съм живял точно на центъра