Споделена история от Други

Защо се скараха САЩ и Китай
Каква е причината за обтегнатите отношения между съединени щати от една страна и Китай от друга?

Не съм следил много изкъсо събитията, но по спомен всичко започна по времето на Тръмп и неговата "търговска война" с Китай?

Защо започна тази "търговска война", след като десетилетия наред Китай произвеждаше почти всичко на безценица и бууташе нагоре американската икономика?

Преди войната в Украйна дори бяха обявили, че към настоящия момент Китай бил "заплаха" номер 1 за тях, а Русия - номер 2.

Уж били загрижени за правата на малцинствата в Китай, както и за демокрацията в Тайван и затова трябвало да се противопоставят на авторитарния режим в Китай и да са защитници на демокрацията в света.

Но реално според мен причината е икономическа, защото към 2020 двете икономики бяха горе-долу на кантар и всички прогнози на специалисти показваха, че до броени години Китай ще е най-силната икономика в света и е напът да засенчи Запада.

Така или иначе не знам истинските причини за враждебността, а приказките за защита на Тайван и малцинствата в Китай според мен са просто претекст за пред широката публика. Ясно е, че има някакви много по-дълбоки причини.

Коментари

1.   Прав си - страх ги е, че ще станат номер 2 след Китай! Най-обикновена грандомания в действие!

2.   Е, къде САЩ не са се намесили? И защо всички военни действия които водят САЩ са извън тяхна територия? А пък се питам, каква работа имаха в Югославия, та я разпарчатосаха , та и продължават? Май им е по лесно със страните с по-малка територия и тези големите ги дразнят.
Ами при нас? Е, те все нещо са си харесали и от нас и смятат, че е тяхно по презумпция.

3.   Китай не дърпа Американската икономика, а напротив - спъва я. Водят едностранна търговия с САЩ. Т. е. САЩ е просто един пазар за китайските буклуци. САЩ обаче нищо не внася в САЩ. Живял съм в Китай 2. 5 години и американски автомобили например там не съм виждал. Освен Харлей Дейвидсън всъщност нищо американско не съм виждал. Това означава че американците не произвеждат, за да продават. Тяхната продукция или е офшорната, като в Тайван или изобщо я няма вече, като в Детройт.
Този сценарий на Тръмп изобщо не му харесваше и сега си измислят причина да запазят икономическото си влияние в Тайван. Уви, китайците са вече твърде силни и друг начин освен военен няма.

4.   Време е САЩ да бъдат мачкани на тяхна територия. Да си гледат нещата вътре, а не в чуждото.

5.   Неизбежно е! Историята е малко по-сложна, ако не си запознат с нея. Има над 100 години история, икономика и геополитика, койото може би ще са прекаелно скучни, за да ги напиша тук. Няма "елементарен отговор", който да е изчерпателен.

Най-накратко, мога да го обсня така:
- Китай беше изклщчително бедна страна, която успя да се рвие икономически, благодарение на това, че САЩ изнесе производството си при тях. И двете държави печелят много от това.

- САЩ има технологично преимущество, но вече му липсват производствени мощности и евтина работна ръка. А и правята на работниците, не са нещо, за което се говори често в Китай.

- Двете държави са зависими една от друга. Ако спре това поизводство и търговия, БВП-то и на двете, ще се срине и веорянто няма да се върне на старите си нива с десетки години. Никой политик, не може да си позволи това.

- Остава им, да се бият за влияние. И ето тук трябва да гоорим за уйгирите. Вариантите са два:
- САЩ лъже и нямаа проблем.
- Китай лъже и има сериозен проблем.

Ако САЩ лъже, то няма да е за първи път (къде са на Садам атомните бомби и прочи? ), но няма и да засегненикого.

Ако Китай лъже, обаче, а САЩ иска да изкара този факт наяве, послдствията са лоши за Китай, защото Китай се бори за влияние намножество мюсюлмански страни. Доакто опитите им да влязат в Европа, включително и в България, биват спиран засега, то Китай са плъзнали из цяла Африка и се борят за това, да са партньори на цялият Близък Изток. В един моемнт, ще гообърнат, че е като Изрел, да търгува с нацистка Германия - няма как да стане.

После идва Тайван. Тайван има огомна икономическа и безпрецедентн зависимост. Цялата икономика на Тайван е базинра, на производството на полупроводници и инсталирането им на чипове. Тази дейност е ужасно скъпа и изисква десетилетия предварителна подготовка. Накратко - без Тайван няма да имаш ни съвременни неща като iPhone, бързи сървъри, бърз интернет, смарт телевизори, сложна медицинкса апаратура, машинно учене и прочие.

Само за сравненеи - Сегашните процесори, коти можеш да си купиш, са между ползват 7 или 5 нанометра (nm) производствен процес, като се готви преминаване към 3 nm. Нито Китай, нито САЩ, нито Русия могт самостоянтелно, да ги произвеждат. Правилото е, че колкото по-малко са тези nm, толкова по-бърз и ефективен е поцесорът.

За сравнние - когато Русия беше отрязана от Тайван, поради санкции, направиха изявление, че до 2030, ще почнат да правят 28 нанометрови процеосри. Твъдение, на което НИКОЙ не вярва. TSMC - тайванскта фирма, която основният производител на полупроводници, правеше такива през 2011-а. Аз лично, не вярвам, че Русия ще е способна да направитакива до поне 2035-а, защото сега са там, където света беше в 1994-а.

Работата е, че дргите страни, не са много по-напред. Китай се хвали, че са на 14 nm, но за съжаление, ще отнеме години, преди да достгна призводствена мощ на Тайван, а ако тайван ги отреже сега, ги въща и тях 15-20 години назад.

Подобна ситуация е и за САЩ.

И затова Тайван е източник на такъв конфликт. Който поеме контрол над Тайван, става първа икономическа сила. В мометна всичко е бораб на влияние.

И кратък урок по история - Великите имприи променят позицията си в световничт ред на всеки 50-100 години, като стари се разпадат и нови се изкачват, а понякога се и върщат. Преди САЩ, велиакта сила беше Великобитания, преди тях беше Франция, преди тях беше Нидерландия, Испания, немците...
Просто сега идва ред на Китай, но никой не сдава пръвото място без борба. А и ако не се борят, може да изпаднат не на второ, ами на 10-то и по-назад. Така че, не го мисли от стран на "американците" и "китайците", ами разглеждай това, като конфликт между две велики сили, борещи се за надмощие. Нищо ново и уникоално в човешката история. Така сме опонет 4000 годии.

6.   Приятелю 5, две неща ще ти кажа и от личен опит.

1. Големи глупости наговори за процесорите (завършил съм микропроцесорна техника) и така и не разбрах каква е връзката с Тайван и техните процесори и това което пита автора.
2. Живял съм в Китай. Китай никакъв свят няма да управлява. Те нямат креативния капацитет за това. Те си внасят мозъците от отвън. Просто онези които създадоха новия световен ред използват Китай като социално-експериментна зона, което ще е бъдещето на всички мекотели, решили да последват Новия ред.
Той не е Китайски, той е на хора като Кисинджър и Билдербергите. Ако искате да разберете нашето бъдеще след 2години, отидете в Шанхай, сега.

Точно в този момент, това което се случва там е въведение на "базовия доход", почващ от Шанхай. Правят го насилствено и искат да видят как ще протече. Същото ще се случи и при нас най-късно другата зима. Едва ли ще е насилствено. Просто ще скрият зърното, ще кажат Украйна е виновна.. т. е. руснаците. Възможно и да дойде нов ковид, ще направят купонна система, еврото ще се срине заради инфлацията причинена от предния ковид и липсата на газ и нефт. В резултат хората ще бъдат оставени гладни и на студено и ще въведат базовия ("хуманитарна помощ") доход и тук.

Аз съм но. 3. по въпроса пак ще кажа. Просто Кисинджър през '90те остави американците без производство. Много останаха без работа и американците драстично обедняха. От тогава досега много пъти ги обираха, я с ипотеки, я със световни кризи, я с калпави президенти. Правиха си войни по света, все едно им е бащиния, за да се оправдават пред робите в трудовия си лагер. Сега Путин им е виновен, после Зин Пин... и така.

Вижте, китайците са 1. 5 млрд. Не знам дали го осъзнават някои от вас това. Населението на целия цивилизационен свят да съберете (Сев. Америка, Южна Америка, Русия и Европа заедно, пак няма да е колкото на Китай. На тях им е през онази работа за който и да е от нас..
Наистина! 70% от китайците изобщо не са виждали чужденец, някои дори не знаят, че има други държави. 80% от производство им е за вътрешно потребление и е смешно да кажеш, че зависели от Европейския или Американския пазар. Да си мислиш и че ще се кланят на някого за да си продължават с производството и да имат пазар е хлапашко мислене, откровено.

Трилионите, с които направиха Китайското си индустриално чудо им ги даде Кисинджър, това не бива да се забравя. Сега обаче като че ли не искат да слушат този, дето поръча оркестъра..

7.   " Ясно е, че има някакви много по-дълбоки причини. " Разбира се, че има причина, САЩ остава в изолация, китай заема американските пазари и убива икономиката й. Интересното ще стане, когато Китай си вземе Тайван, както Русия Крим. Тогава САЩ ще бъдат в шах, а скоро след това и мат, няма вечни империи.