Споделена история от Други

Право в УНСС и СУ
Имам един въпрос.. темата е ясна - право в УНСС и СУ. Много ли са трудни изпитите т. е много трудно ли се влиза? Една позната взе матурите с над 5, 50, а на кандидатстудентските изпити изкарала 2 и сега учи в Русе доколкото знам. Аз съм 11ти клас и мисля да уча право в УНСС или СУ, но ме е страх, че няма да успея (не съм от слабите ученички)..
Благодаря предварително за мненията! :)

Коментари

1.   Като кажат "право" та мед им капе от устите на всички кандидатстващи. Кое намирате за толкова престижно в това "право"? Да, така звучи, но на практика е адски скучно и за учене и за практикуване. Като масова психоза е.

2.   Аз съм студентка по право в СУ. Кандидатствах само там (и в чужбина), с други български университети не се занимавах. УНСС можеш да влезеш и платено, даже и да изкараш двойки на изпитите - излиза към 1000 и нещо лв. Обаче диплома от УНСС за право не е толкова престижна (а и все пак това е икономически университет, не хуманитарен... ).

Основната разлика при кандидатстването в УНСС и в СУ, е че в първия е с тест, а във втория - с теми. Това отказва още на предварителния етап доста хора от СУ. Аз обаче, въпреки че почнах есента на 12 клас и бях доста мързелива точно последната година от гимназията, успях да си подготвя и историята, и литературата, да си изкарам отлични оценки и да си вляза в СУ. Има предварителна и редовна сесия, което доста улеснява. А ти, ако си 11 клас - имаш предостатъчно време да се приготвиш както трябва. Намери си отнякъде хубави теми по история (за там уроци не са ти нужни), почни да правиш планчета на всяка една и да си ги учиш постепенно. Единствено е добре, ако намериш като наближат изпитите, някой който разбира, да ти проверява твои разработени теми. По литература е по-добре с уроци, че да има кой да те контролира и най-вече редовно да те кара да пишеш и да проверява написаното. Имай предвид, че тази година увеличиха бройката на приеманите (общо 300 за редовно), балът доста падна и с две петици си вътре със сигурност.

Успех :)

3.   амии определено СУ

4.   За съжаление на изпит може всичко да се случи - за добро или за лошо. Ако четири години си се трудила всеки ден и си натрупала достатъчно умения и знания, а на изпита се объркаш, притесниш и не се представиш добре всичко пропада. Това значи, че трябва да се подготвиш и за това преживяване. Психически и физически да се подготвиш да издържиш на напрежението и да се концентрираш над това което е приоритет а именно до успееш да напишеш, да се представиш по най-добрия начин.

5.   Не се шашкай още от сега. УНСС си е икономически университет, аз се чудя как може да има право и други специалности, които не са икономически, но.. за пари всичко може.

Както и да е, махни го това УНСС (аз принципно изобщо не го харесвам). За право, до колкото знам, най-добрите университети са СУ и този в Търново. Ако не ти се ходи по провинцията (макар че има и задочно), започни още от сега да се подготвяш, както те посъветва и номер 2. Имаш достатъчно време, ще успееш.

Ако наистина много силно го искаш, не се съмнявай в себе си! На мен преди време също ми беше много трудно с тия кандидат-студентски изпити и главоболия, но в крайна сметка успях да вляза това, което исках.
Желая ти успех! :)

6.   Много ви благодаря за съветите :)

7.   добре на мен ми стана интересно от къде мога да си намеря теми по история

8.   Може да си купиш сборник.. има много такива. :)

9.   Оф.. омръзна ми да ви чета некомпетентните мнения!! Софийският университет си лежи на стари лаври! Специалностите му са западнали, с няколко изключения сред които е правото.
Според мен обаче УНСС превъзхожда СУ по база най-вече.
Първи курс съм в УНСС, специалност "Право" и мога да ви кажа, че влизането далеч не е лесно и се изисква големи усилия особено за момичетата (балът им трябва да е по-висок в сравнение с този на момчетата ).
По повод второто изказване за платеното обучение- наистина има такава опция, но само за тези които имат вече завършен бакалавър, освен това те също трябва да изкарат успешно изпитите, но за тях има отделно класиране и могат да влязат и с по-нисък бал.
Според мен няма толкова голямо значение кой университет ще избереш, стига да имаш необходимите знания : )

10.   СУ може би е предпочитан от повечето хора, защото е бил утвърден В МИНАЛОТО. Не съм особено запозната, но разпитвам тук-там и чета по форуми и според мен и двата ВУЗ-а си имат и плюсове, и минуси. :) Но като цяло са на едно ниво. Колкото и да ти повтарят, че "право се учи в СУ" или "в УНСС всичко е много по-съвременно и интересно", все пак нивото е почти еднакво. Зависи от собствения ти късмет - преподаватели, колеги, стимул за учене и т. н. :)

11.   Вече е изключително улеснено влизането в СУ със специалност "Право", а и в останалите. Гарантирам ви, че с диплома от над 5. 85 от гимназията и оценка от над 3. 5 на кандидат-студентския по история и дори 2. 5 на този по литература ще ви осигури влизане в СУ със специалност "Право". Друг е въпросът как оценяват темите в Софийския, и най-вече тези по литература. Общо взето имате ли отлична гимназиална диплома и минимални оценки от кандидат-студентските изпити съответно "добър" по история и "среден" по литература, то вие ще бъдете приет "Право" в СУ (95% гаранция). Това се дължи на масовото проваляне на кандидатите и обстоятелството, че поне 40% от тях изкарват оценка "слаб" поне на единия изпит. Миналата година дори останаха няколко места за мъже в СУ.

12.   До 1 - правото може да доведе до добра кариера и позиция в обществото. Естествено, че всичко го искат. Роднини, които звършиха раво и практикуват, макар и с закъснение, си копуват 2ра къща в чужбина и са ендо от най-уважаваните и богати хора в средите ни. Затова не разбирам какво не ти харесва?

13.   Работата между СУ и УНСС е главно в името, което изобщо не е за подценяване!
В УНСС са всички, които не са влезли в СУ! Няма друга причина да избереш УНСС пред СУ! .. или по-лесното влизане и преписване на кандидат-студентските. Не че в СУ е невъзможно, ама едно е да препишеш на тест с ограждане на буквички, друго е да препишеш цяла тема от 10тина страници А4 формат ръкописно...
Вижте какви хора са в УНСС и СУ, в СУ 80% от студентите са я синче на някой, я дъщеричка - те хората от старото поколение знаят къде да си пратят децата, че да се сдушат с други подобни. И ако вие, провинциалните дечица успеете да се набутате там от самото начало, и завържете връзки и контакти с тия хора - бъдещето е пред вас!
Това е главната разлика :)

15.   Извинете, че питам такъв въпрос, но търсих по всевъзможни форуми и не открих информация. Та въпроса ми е... Колко горе долу излиза цялото обучение право в СУ като в това влиза и кандидат студентската "кампания" и изпитите в самото обучение? Още веднъж се извинявам за тъпия въпрос ама нашите ме плашат, че е безбожно скъпо и няма как да се издържам в тоя университет :(
Предварително благодаря за полезните мнения!

16.   1 семестър = 250лв
1 година = 500лв
5 години = 2500лв
Изпитите са ти нещо от рода на 50-60 лева - ще те излъжа, беше отдавна когато ходих аз. За учебници не се притеснявай - почти не ти трябват - ще видиш като влезеш, аз от първата си година използвах само един учебник - ОТП, всичко друго го има в Лийгъл тиъри (интернет). Така или иначе учебници се продават от горния курс винаги. По-евтино образование - едва ли, в УНСС семестрите са по 335лв, можеш да влезеш задочно в СУ Право, семестъра е под 100лв, но не ти го препоръчвам.
Така или иначе това са нищо пари ако отидеш да живееш в София като студент от провинцията.

17.   за справка - в НБУ семестъра е около 1500лв х10 - сама можеш да сметнеш :)

18.   За история ще ви посъветвам да си поръчате История на България 681-1944г. Том - първи, Том - втори Заслужават си книгите. Много са интересни и има много теми

19.   До 12 - то вече всеки втори у нас завършва право. Така, че очакваме всеки втори у нас да си купи втора къща в чужбина.

В САЩ правистите като цяло защото са с по-ниски доходи ще си седят с по една къща, само в САЩ

20.   извинете за въпросите но искам да съм сигурен, не съм учил история в 12 клас

извинете за въпросите но искам да знам и ако има кой да ми отговори много ще се радвам значи аз няма да изучавам история в 12 клас оценките от дипломата от 10 или 11 клас ли ще ми участват в класирането???