Споделена история от Други

Хазартна зависимост ли е това?
Няколко пъти в месеца обичам да си купувам билети от лотарията, за да спечеля нещо, но обикновено нищо не печеля, или ако печеля, ще е 5 или 10 лева и с тези пари си купувам нови билети, с надеждата да спечеля по-голяма печалба. Въпросът ми е аз страдам ли от хазартна зависимост?

Коментари

1.   Няколко пъти в месеца.... По-добре играй на футболни мачове, по-голям шанс имаш да спечелиш.

2.   Ако си купуваш всеки ден по няколко билетчета и ти отива по- голяма част от заплатата ти за това, тогава е хазартна зависимост. Когато си купуваш от време на време по едно билетче това не е зависимост. Най добре е да не се надяваш на печалби, защото тези лотарии са за да печелят те а не ти.

3.   Най-опасно става, когато наистина спечелиш някоя по-голяма сума. Тогава ще искаш да играеш и с нея, за да я удвоиш, утроиш и т. н. Продължаваш да играеш дори след като загубиш и нея и всичко, което имаш. Много хора в отчаянието си продават лични вещи, автомобили, имоти и се надяват, че ще си избият загубата с някоя голяма печалба и тогава всичко ще бъде наред. Но нещата не работят така. Запомни, че след загуба НИКОГА не трябва да се опитваш да си връщаш. Както и загубите досега. Приеми ги и спри да даваш пари за нови билетчета докато не е станало късно. Всеки ще ти каже, че никой не е напред от тези неща, но най-вероятно няма да искаш да чуеш. Но опитай. Ще си си благодарен.

Бивш хазартно зависим

4.   И аз съм така:))) не, не е хазартна зависимост, а мечтииии да ни "чукне" тотото. Не играя и даже не знам как се играе на хазартни игри, бинго и подобни, но тото си пускам редовно.

5.   По всяка вероятност-да! Спомни си преди години каква истерия беше, когато всички пенсионери, бачкатори и всякакви други търкаха талоните от "Националната лотария", и пропагандата по телевизията! У нас от години не играем и тото! Фишовете също станаха много скъпи, а и просто не си струва да си даваме парите на вятъра!

6.   Сметни колко пари даваш за билети месечно, раздели на месечния си доход, умножи по 100 и ако получиш двуцифрено число - да, имаш хазартна зависимост

7.   Много е лесно да разбереш. Спри да купуваш, ако не издържиш и започнеш пак, значи имаш зависимост.

8.   Не е. По логиката на някои тук по времето на "Националната лотария" броят на хазартно зависимите у нас е достигал някакви пикови стойности, ама сега като я няма, те са се излекували?

9.   Хазартна зависимост е когато чувстваш за нормално да вложиш "излишни" пари за залог. В момента в който смяташ да заложиш пари, които с лекота би загубил това е началото.
Вече паталогичното разтроиство свързано с хазарт е когато започнеш да залагаш извън социално приемливата граница, или дори за забавление да имитираш някаква активност (излизаш от вас с единствената цел, да идеш да играеш)
Лошото е че от първото лесно се минава към второто, а още по лошото е че българите имаме доста висока социално приемлива граница и преценката ни се притапява, поради факта "ама те и другите".

Щом обаче вече не можеш да кажеш определена цифра посещения, а ги описваш като няколко пъти в месеца, това означава че си на пързалката и ако сега не кажеш стоп, доста вероятно е да се подхлъзнеш.

10.   Има лесно - спри да залагаш търкаш билетчета за 2 месеца и ще разбереш.

Има хора, които са си зависими билетите. Билетчетата са си буквално "врътка" от машинка. Но защото не си в някаква зала, събран с други комарждии, някак си нямат такова силно привличне. Аз лично бях голям фен на билетчетата, като дете. Баба все взимаше по 3-4, когато ходих на гости или тя идваше у нас. И почти винаги се налагаше, да отидем до тото, защото... печелим безплатен билет или нещо от рода на 2 до 5 пъти залога. Ама никога не ми е било, да "играя". Дори бях забравил за това, преди да прочета тази тема.

11.   До 10 от 5! А печелил ли си нещо?