Споделена история от Други

Писна ми от теми колко бил хубав комунизЪма
Хора, опомнете се. Ако беше толкова хубав защо подскачахте по площадите да искате демокрация? Защо не протестирахте да се върне комунизЪма? Защо умирахте по Белене за дето слушахте радио Свободна Европа? Защо бай Тошо след посещения в Япония сам каза, че значително изоставаме технологично и искаше да направи завой към пазарна икономика? Бай Тошо какво бил направил? А защо не се питате какво Германия или Швейцария направи през това време? Германия срината след ВСВ стана втора икономическа сила за 20 г., Япония трета. А бай Тошо построил няколко завода, разбираш ли? Хората построиха цели автомобилни концерни, произвеждащи автомобилите на целия свят? Защо не карате сега българска кола? А да, защото няма такава? Защо карате Ауди, Тойота, Мерцедес, Фолксваген? Поне Москвич да бяхте карали. Ама е ви е срам с него, нали?

И да питам най-важното - защо по време на соца всички бягаха от комунистическите страни към демократичните, а не обратното, че се налагаше да ги вардят и стрелят по границите? Кога демократична държава с оръжие се е принуждава да държи собствените си граждани в границите на "хубавия" комунизъм? Защо няма един южнокореец, опитал се да избяга в С. Корея с риск за живота си? Айнащайн и всички велики умове защо не избягаха в Русия, а в САЩ? Защо в класациите за качество на живот на първите места са лошите капиталистическите страни? Къде са в класацията Куба с техните 60 долара заплати, къде е С. Корея? Защо Източна Германия и до ден днешен е значително зад Западна като икономика и стандарт?

До ден днешен "бившите" соц страни, които сега не са реални демокрации, а посткомунически олигархии, управлявани от децата на "бившите" комунисти, са в дъното на всички класации.

Защо швейцарските свръхбогаташи не си кътат парите в руски банки, а обратното? Защо президента на Швейцария не си праща децата да учат, живеят в Москва, а Путин си ги праща в Швейцария, барабар с всичките руски олигарски? Защо няма нито една американка, която да гледа руска баба? Защо има 10 млн руски емигранти в САЩ, а не обратното? Защо няма и един английски студент, отишъл в Русия на студентска бригада да бере марули за през лятото а минимална руска заплата?

Айде отговорете си на тия въпроси пък тогава хвалете комунизма, става ли? Трябва да си завършен идиот да не виждаш, че в едната посока има десетки милиони души, а в обратната НИТО ЕДИН. Това нищо ли не ви говори?

Коментари

51-76 от 76

51.   Пич, подскачащите си мислеха, че демокрацията ще бъде като комунизма, ама ще караме коли като на западняците и ще ходим на почивки из Европата. Това е - системата си ги кефеше, но от наивност и алчност решиха, че някой ще им позволи да ъпгрейднат малко!

Колкото до теб - и на мен ми се гади от това, че модерните проститутки изкарват пари, за да плюят Русия и комунизма, но това спира ли ви да кеширате? Върви да изкарваш пари другаде, пич! Тук на никой не му пука за теб и за бизнесчето ти!

52.   До коментар 37 - А кога англичанин ще дойде в демократична България да бере ягоди за европейска (българска) заплата?
Никой не е казал, че през комунизма е било добре. Просто фактите говорят конкретно за България, че след комунизма страната не върви на никъде. Има държави, които са минали също през комунизъм, а в момента са в пъти по-добре от България. Виж Полша, Унгария, бившата Чехословакия, та дори Румъния в момента. Хората не казват, че демокрацията е лоша, просто след идването й в България цари пълен хаос, безредие, безстопанственост, безнаказаност и т. н. Още след падането на тоталитарния режим почти всичко е разграбено от хора на "новата" власт и никой не е потърсил отговорност на никого. Виж повече обществени поръчки на кого се дават, виж качеството на извършваните строежи и ремонти какво е, виж на повечете ръководни позиции какви хора се поставят, виж какво е нивото на престъпност в страната и какви присъди, ако има такива, се дават, виж състоянието на държавните болници какво е, виж как се уреждат държавните имоти и на кого се дават. Заради това има хора, които искат комунизма да се върне в България

53.   Номерата ви няма да минат тролчета :). Няма да мине поредното "проучване". Хората не са толкова тъпи. Години по-късно тази тема е основата на руската пропаганда. Истината е, че в никоя комунистическа страна и тогава и сега не се е живеело добре. Целта на руската пропаганда не е да говори колко е велика Русия (защото не е), а да оплюе Запада и да излъже хората колко е лошо сега и да откаже всички да се стремят към по-добро. Само по този начин тези изгнили дядовци в Полит бюрата на останалите комунистически страни могат да запазят властта си.

Каквото и да става, никога за нищо на света не бих отишъл да живея в такъв строй. В наши дни през последните години от Северна към Южна Корея са емигрирали над 200 000 души, а обратното - 0! Правете му сметка.

За щастие Америка и Европа винаги ще излизат победители, защото не убиват човешкия потенциал. В тоталитарните режими, такива хора са потенциални метежници на властта.

Ако Русия, Китай и Северна Корея искат да бъдат харсвани, последвани и уважавани, трябва самите те да се променят. Не да изнасят агентура, която да опитва да съсипе Запада. Защото това прави само по-зле за тях си.

54.   До 47 - Комунизмът? Та те се оправдават с турското иго! Седем поколения по-късно и още Османската империя ни е виновна.

55.   Моето семейство е било пряко засегнато от комунизЪма. Моят прадядо е имал 2 ковачници, които е построил и разработил с толкова пот, колкото висшите партиини величия няма да изкарат за 3 живота. Идва великият комунизъм и ковачниците отиват в полза на държавата. Защо? Да не би държавата да е ги е строила?

Моята майка не е можела да учи висше, защото сведенията за нея са били лоши - внучка на богаташ по фашистко време (прадядо ми не е бил богаташ в никакъв случай). На моят дядо (нейният баща) му е отказвано повишение, защото е син на богаташ по фашистко време.

Заврете си кирливия комунизъм там, където слънце не изгрява! Глупави чички и лелки, които приказват как "по байтошово време беше друго" нямат място в модерното общество.

56.   България беше прецакана с една лъжлива демокрация и измислен капитализъм. Идеята беше на една шайка анти българи да ограбят България включително и народа. Защо Американците не си продадоха Епъл за един долар или да си дадат находищата на петрол на концесия на друга държава срещу комисионна от 1, 5 процента. Въпроса е риторичен.

Чингис Хан-Скандинавеца

57.   49, бягат, защото е посткомунистическа страна, както бягат от всички такива държави. Веднъж мине ли комунизъм трева не никне. За справка Източна и Западна Германия.

58.   51, кой дава пари за говорене против Русия? Кажи къде да се запиша. Така и така я мразя, поне да изкарам някой лев.

59.   44, лови си басове, колкото искаш, защото предположенията ти не са верни. Но точно ти не трябва да се изказваш като коуминст, живеещ на запад, защото е лицемерно.

60.   47, защото ни управляват децата на приятелите ти комунисти. Други въпроси?

61.   46, не променя факта, че ти си простак с предразсъдъци, обвиняващ хората с лека ръка без да знаеш.

62.   38, колкото са избягали от Ю. в С. Корея.

63.   44, ти като напуснеш Нидерландия и емигрираш в С. Корея, ще ти повярвам на глупостите колко е готин комунизма.

64.   52, какво му е било добрето по соца? Че са те убивали за несменяне на името ли?

65.   Въпросите са ти адекватни. Личи си че можеш да мислиш. Проблем е че вкарваш емоция обаче. По това си личи, че си леко, (да не кажа доста) промит за това какво е било. Почвам да ти отговарям едно след друго
------
Хора, опомнете се. Ако беше толкова хубав защо подскачахте по площадите да искате демокрация?

Хората подскачаха по площадите, защото искаха банани. Ти ги питаш за Демокрацията... хаха Както и да е. Този комунизъм който имахме в България трябваше да си отиде, тъй като системата за грабене от народа не беше толкова ефективна и трябваше да се замени с друга, с която същите да грабят повече.
-------
Защо не протестирахте да се върне комунизЪма?

Защото е немислимо. Хората в България са безгласна буква и си го знаем. А и още не сме стигнали дъното съвсем, съвсем.
-------
Защо умирахте по Белене за дето слушахте радио Свободна Европа?

Болшинството от хората 5 пари не даваха за радиото. Както и сега не дават за погребението на английската кралица. А тези дето умираха в Белене бяха хора като Кирчо и Асенчо, дето обраха държавата като за последно и дето много ще се радвам да ги видя как довършват тамошния АЕЦ, с ръчички. Така че, тези дето бяха по затворите в по-голямата си част имаше защо да са там.
------
Защо бай Тошо след посещения в Япония сам каза, че значително изоставаме технологично и искаше да направи завой към пазарна икономика?

На Бай Тошо му беше казано какво да каже. Той даже едва можеше да чете. И до последно сам не разбра дори, че е бил пионка. А защо трябваше да го каже това? Защото трябваше системата да се смени. Хората над него бяха от Кръга на Червенков, Луканов, Младенов, Гоцев и тн..
------
А защо не се питате какво Германия или Швейцария направи през това време?

Германия се продаде на американците след 2рата световна (както и Япония ). САЩ им дадоха пазар. Същото направиха и с Корея, и с Китай. Кисинджър направи икономически "чудеса" с американския консумаризъм, плюс трилиони наляти долари. В замяна получиха суверенитета на тези държави (може би с изключение на Китайския)
Колкото до Швейцария - никога, ама никога не я споменавай повече в сравнение. Тази държава е шкафчето с парите и кюлчетата на хора, като Бойко от световна величина, обаче. Не случайно никой не ги пипна през всв.
-----
Германия срината след ВСВ стана втора икономическа сила за 20 г., Япония трета. А бай Тошо построил няколко завода, разбираш ли?

Бай Тошо (Българския народ ) построи тези заводи БЕЗ ЗАЕМИ от банки. Това беше и причината да чакаме за коли и апартаменти, защото трябваше първо да изработим себестойността им. В момента държавите за които говориш живеят със заеми от федералния резерв за 4 поколения напред. Този балон вече се пука и всички сме свидетели на упадъка на запада.

Колкото до Германия и Япония - пак казвам, това беше американска стратегия да си създадат кученца на каишка, около които да се върти Европа и съответно Азия. Постараха се и кученцата добре да се охранят.
------
Хората построиха цели автомобилни концерни, произвеждащи автомобилите на целия свят? Защо не карате сега българска кола?

Навремето СИВ не предвиждаше България да произвежда коли. Това беше приоритет за Русия, Чехословакия, Полша и Румъния. Така или иначе и ние произвеждахме мотокари и автобуси.
-----
Защо карате Ауди, Тойота, Мерцедес, Фолксваген? Поне Москвич да бяхте карали.

Защото на т. нар. "свободен пазар" запада не позволява конкуренция. Те решават кой -какво ще произвежда. След загубата на студената война си инсталираха олигархат в Русия, чиято цел беше да подтисне развитието на страната и да им източва ресурсите.
Русия сега дърпа вече напред и почнаха да произвеждат електрически Москвичи, Лади и ИЖ-та. С радост бих си купил нещо такова днес, стига да мога да си го позволя.
-----
И да питам най-важното - защо по време на соца всички бягаха от комунистическите страни към демократичните, а не обратното, че се налагаше да ги вардят и стрелят по границите?

За да предотвратят изтичането на мозъци. Колкото и парадоксално да ти звучи умните ни инженери също искаха да ядат банани. Хората обикновено искат това което им липсва. Дали бяха радикални с това? Разбира се. Не споря. Един човек не можеш да го вържеш насила. Нямаш и това право.
-----
Защо няма един южнокореец, опитал се да избяга в С. Корея с риск за живота си?

Това не е вярно. Бил съм в Ю. Корея. Доста хора преминават нелегално границата, защото имат роднини и от двете страни. Не даваш добър пример. ЮКорейската, Виетнамската и Украинската война са американски продукти. Съветвам те да не ги даваш за пример.
-----
Айнащайн и всички велики умове защо не избягаха в Русия, а в САЩ?

Въпрос на патриотизъм и възпитание. По време на комунизма не бяха много тези, които го правеха. Все пак тук ЦРУ играеха добре и прилъгваха хората. Като семейството на Джон Атанасов например. Дори и Петър Дънов е учил в Бостън. Освен това БКП боравеше повече със сопата, отколкото с поощрението. Което беше грешка.
-----
Защо в класациите за качество на живот на първите места са лошите капиталистическите страни?

Живял съм в Китай, който все още се води комунистически и ти казвам че не е вярно. Китай има 150-200млн бедни/недохранени човека, което като процент от 1. 5 млрд е много по-малко от тези в САЩ например. Там цифрата е 30% от 350млн.
Ако стъпиш на източния китайски бряг, ще разбереш, че не си знаел какво означава думата "богат". Китай е типичен пример за това какво една лоша комунистическа парития може да направи с американски/европейски пазари.

Т. е. тук изобщо не става въпрос за идеология : комунизъм/демокрация. А за запазване на собствения държавен интерес. България можеше да бъде същата, ако не беше харизана на запада. И това нямаше да има нищо общо с Маркс.
Останалото е американска пропаганда за това колко лош е бил комунизма, по която ти си лапнал, очевидно.
-----
Къде са в класацията Куба с техните 60 долара заплати, къде е С. Корея?

Куба се бори до последно и остана горда независима от САЩ държава, до смърта на Кастро. Северна Корея е американски продукт.
-----
Защо Източна Германия и до ден днешен е значително зад Западна като икономика и стандарт?

Не съм убеден че статистиката ти е вярна. Знам обаче, че източна Германия последва участта на Източна Европа - попадна под американско влияние. А след студената война федералния резерв почна да си къта останалите стотинки. Ето, чисто американска колония сме, а НАТО едно м16 не ни е пратило. Мариците може би са подобрени от американците, но те изнасят ток за частна изгода- българина не го топли. Нито пък го топли че канадците си изнасят златото ни.
-----
До ден днешен "бившите" соц страни, които сега не са реални демокрации, а посткомунически олигархии, управлявани от децата на "бившите" комунисти, са в дъното на всички класации.

Повтаряш едно и също. Пропускаш обаче факта че именно Американците инсталираха тези олигархии. Абрамович и Порошенко живеят в Лондон, нали се сещаш... А Иво Прокопиев е почетен гражданин на някакъв измислен щат. В дъното сме на всички класации, ама Банско и Разград са Но. 1!!!
-----
Защо швейцарските свръхбогаташи не си кътат парите в руски банки, а обратното?

Вече ти обясних за Швейцарските банки. Те държат парите на мафиотите от целия свят. Пускаш една атомна бомба на Швейцария и проблема на всички народи по света е решен.
------
Защо президента на Швейцария не си праща децата да учат, живеят в Москва, а Путин си ги праща в Швейцария, барабар с всичките руски олигарски?

Погледни отговора ми по-горе и ще си отговориш сам.
-----
Защо няма нито една американка, която да гледа руска баба?

За сметка на това има хиляди американци дето живеят в Русия, щото са се женили за красива рускиня :) Вероятно един ден тия бабички ще ги гледат на легло американски мъже. Цинично е да го кажеш това, след като очевидно руснаците загубиха студената война.
----
Защо има 10 млн руски емигранти в САЩ, а не обратното?
Защо няма и един английски студент, отишъл в Русия на студентска бригада да бере марули за през лятото а минимална руска заплата?

Защото Slave, идва от думата Слав (славянин). И навремето сме били "белите роби" на Римската империя, и сега правим същото за техните потомци. Тези "избраните", със синята кръв никога не са вършили нищо друго освен да заробват.
-------
Трябва да си завършен идиот да не виждаш, че в едната посока има десетки милиони души, а в обратната НИТО ЕДИН.

Напротив. Много са хората които са на обратното мнение. Просто те или не искат да влизат в конфликт или ти изобщо не познаваш такива. Такова ти е обкръжението. Хубаво е да разбереш че има друга истина, не е само твоята камбанария.

Виж и аз не съм фен на ГРУ и КГБ, и на факта че убиха една светица - Людмила Живкова и искаха да убият Петър Дънов. Изобщо пък не ме кефеше че Дядо Влайчо също лежа в Белене.... точно той нямаше работа там. Не се почувствах добре и от това, че имаше хора, които са дори над Андрей Луканов и които реално дърпаха конците. Щом той се оказа вреден и го очистиха. Не ме кефеше и че хората се отдръпнаха от християнството ( което за мен е най големия минус). Не ме кефеше и че постоянно набиваха една и съща пропаганда, партията това, партията онова... другаря Тодор Живков това, онова...

Да, ама България беше 25та икономическа сила в света. Нямахме публична престъпност, нямахме безработица. Имахме образование и здравеопазване на световно ниво. Нямахме наркомани. Храната си беше наша и достатъчно за всички. Имахме армия, пред която Турция трепереше. Даже ядрени ракети имахме( без бойните глави). И почти нямахме цигани. И това е само есенцията.

Накратко..
1. Беше ли хубаво нещо Комунизма? Не
2. Беше ли по-хубаво от сегашната демокрация? Да

Просто беше по-малкото зло.

Надявам се да не съм те обидил по никакъв начин. Моля, ако спорим, нека да е сдържано от емоции. Благодаря!

66.   До Номер 39:

"Демокрацията е в основата на съвременната корупция. " - Така ли? Защо тогава в Америка има смъртни присъди или доживотен затвор дори за най-дребната финансова измама? Америка, Япония и други демократични и капиталистически страни - жална ти майка ако злоупотребиш с власт и влияние. Има хора, направили дребна административна грешка на държавна позиция и отнасят по 15-20 години затвор. Тук в комунистическа великата и насрана НРБ, може да те разстрелят само защото не си удобен на партията или някой партиен лидер е решил, че си харесва твоя имот.

"Демокрацията дава право на глас и на онези, които дори не са завършили първи клас и не могат да четат и да пишат. " - Да!!! Именно! Всъщност хем е така, хем не е така. Не е нужно да си завършил нищо - може да си предприемчив и пак да си успешен ако работиш и си с всичкия си! Всъщност при комунизма повечето партиини секретари дори са нямали абсолютно никакво образование. Шумкарите и партизаните са били най-необразованата част на България. А Тодор Живков е бил нереално простоват човечец!

"Купуваш по 3 кебапчета на неграмотените мангали, едно хкебче и по една бира и партията се урежда с милион гласа. " - това се случва само в пост-комунистическа България от същите комунистически наследници. В Щатите ако си позволиш да го направиш, заминаваш доживот в затвора.

"Ето така ГЕРБ управлява 10 години и продължава да ни тъпче с фашисткия си администратиен ботуш. " - Лидера на Герп - г-н Боко е наследник на комунистическата партия и цялото му семейство е такова. Както и много от хората в Герп са с комунистически роднини от партията едно време.

"Демокрацията е в разрез с природните закони на естествената конкуренция. В природата няма равенство, има борба за оцеляване.
Гласовете ни не могат еа са равни, защото уменията и компетентностите ни не са. " - мозъка ти е объркан на Н-та степен и с всяка дума си противоречиш. Точно демокрацията и капитализма са най-близко до природата, която ни заобикаля. Който е по-силен - той оцелява.

И сега от мен - да ми обясняваш днешното положение с "лошата демокрация" е тотале дебилизъм, при факта, че почти всички хора във властта днес, са от онова време, или са наследници на едно времешни комунисти... Комунизма е създаден на Запад, но е приложен в бедни и разсипани държави, в които са разстрелвали хората само, защото не са били съгласни с властта. Да ми говорите, че България не била правова и да ми давате за пример едно време - не знам какви хора трябва да сте! Честно. Няма човек с комунистическо мислене, който да става за нещо. Всички партиините функционери от едно време, днес искат и бягат на Запад със заграбените български пари. Не бягат в Северна Корея, Китай или Куба. Няма да изброявам имена, защото всеки човек може да си ги намери, но внука на Вълко Червенков живее в момента в Чикаго. Иван Славков пък едно време само той е карал Мерцедес, а не Лада или Волга. Човек ако ви почне, може да ви разсипе само с валидни аргументи, но не е много редно да спориш с маймуна или със стената.

67.   Дори не мога да повярвам, че тук и в няколко други теми има хора живеещи в Западна Европа, които 100% нямат никакви проблеми със сметките, успяват да спестят повече пари отколкото в България и има сравнително нормален начин на живот, да ми говорят глупости как "едно времи ко беши"... защо бе хора...

68.   Данните от този месец -
86. 9% от българите с облагаеми доходи получават до 2000 лв. на месец. ( около 2. 3 милиона човека работят у нас)

Доход на стойност до размера на минималната заплата, която през 2021 г. беше 650 лв., са получили 1 491 960 души, което прави 49% от отчелите се пред НАП.

До 1000 лв. на месец са взимали 64. 9% от хората (1 969 733 души).

До 2000 лв. на месец – 86. 9% от хората (2 635 975 души).

Най-масовата пенсия, освен минималната, която получават възрастните хора у нас е от 500 до 600 лева. (Има около 2 милиона пенсионери у нас. )

Добре, кажете ми с тия мизерни пари как ще си купиш жилище, автомобил и ще си оправиш зъбите, ще отгледаш деца или не дай си боже да влезе в болница твой близък?
Населението ни е в пълна мизерия, сега повече от половината българи живеят, колкото да изкарат до следващия месец. Майната ви на демокрацията, пълна мизерия и оскотяване донесоха на българския народ. Какво ме интересува, че една шепа народ (главно крадци и наркодилъри) си живуркат добре на фона на милиони трудещи се в бедност честни хора? Всеки втори млад българин обмисля емиграция. Никой не бяга от хубавото, само това ще ви кажа. Държавата ни е пълен боклук, не виждам какво хвалите. Демокрацията работи за процента на върха. Експлоатация до дупка на народа.

69.   58, неофициалното разпределение на парите се прави от фондация "Америка за България" и други НПО-та. Неофициално, защото както се досещаш, не могат да обявят директно услугата си, понеже това ще обезсмисли същата. Койще слуша плюнки по адрес на Русия, ако е информиран, че са платени? Хората рекламите по телевизията пропускат, та това ли няма? Точната сума не мога да ти кажа /не съм им счетоводител, а и да бях, такива неща не се обсъждат онлайн/, но знам, че е доста повече от 4000 лева. Давай, върви и тактично ги подпитай! Ама не бъди твърде директен, че да не решат, че си разследващ журналист /все едно имаме такива в България/!

Успех - поне един ще получава пари за омразата си! Останалите ще симулират омраза, за да получават пари... Тъжно ми е за тях! Можеха да пеят същото дори за Бутан, ако някой им даваше пари за тази операция! Предприемачи от всички градове и села, забогатявайте!

70.   68, да, така е в посткомунистическа България с управляващи "бивши" комунисти. Подобно е във всички посткомунистически страни. Защо не е така в Холандия например, където никъде е нямало комунизъм?

71.   65, емоционален съм, не защото съм промит, а защото не мога да се примиря с големия процент хора, които не си задават тия въпроси? Но все пак ги разбирам. Едно време си живял с цени на хляба 5 ст. и държавата ти е осигурявала почти безплатно жилище, защо да си задаваш въпроси от сорта защо е утопия и не може да продължи вечно? Защо да си задаваш въпроса защо сега сме зле, кои продължават да управляват в уж демократичния вече режим и дали това сега е демокрация наистина? Защо да си задават въпроса защо в демократичните държави живеят по-добре от посткомунистическите? Човекът е първично същество - има ли храна, не мисли по-нататък и очаква вечно да е така.

72.   А бе на тия грозни панелки ли има казвате жилища бе? Тия бетонени коптори след 20 години - за вашите деца няма да стават за нищо! А о точно Тодор Живков е човека, който уби провинцията и селата, не Америката ви. В Америка повечето хора живеят в села и извън големите градове. В големите градове са банки и административни центрове и кариеристите. Който иска друг вид бизнес, може и в малко населено място. Само че в България и Русия не е така. Всичко е централизирано на едно място, за да е по-лесно да върви схемата. А не защото по-лесно се управлява.

73.   До 71 от 65.

Точно така. 85% от хората им пука само какво има в хладилника. От тази гледна точка комунизма беше в ХИЛЯДИ ПЪТИ по-добре. Сигурен съм обаче, че и на теб ти пука за това и не си на пост и молитва.

Но пак казвам. Тук изобщо не става въпрос за идеологията. И това дали работи или не. Дори напротив. В момента нео-марксизма си пробива път и като измре нашето поколение ще дойде отново на власт не само с пълна сила, но и ще е много по-дистопично. Просто първо тряба да се забрави онзи строй. Те затова и бутнаха мавзолея. За да забравят хората, че пак да го въведат. И тъй като гледам днешната джендърия натам отиват нещата.

Колкото дали работи или не. Пак ти казвам - отиди в Китай, ще ти падне шапката. Сега, в Китай комунизъм реално няма(има държавен капитализъм), но и у нас нямаше. И там, и у нас е някаква пародия... Не че в момента има демокрация. Така че не се вързвайте на наименованията.

74.   "Защо тогава в Америка има смъртни присъди или доживотен затвор дори за най-дребната финансова измама? "

Няма такива присъди! Ети ти престъленията, за които се дава смрътни присъди.

75.   56 - Джингъза, въпросът ти е като на дете от втори клас. Много просто - Епъл и петролните гиганти са ЧАСТНА собственост. Няма как американската държава да ги продава за колкото и да е или да ги дава на концесия.

76.   Засегнати от комунистическия режим са били всички предприемчиви и работливи хора. Баба и дядо разказваха, че за началници на ТКЗС са били назначени най-големите голтаци и търтеи. Били са избити всички идеалисти и заменени с нахлебници.
Оттогава всички те и техните наследници са ни яхнали и няма оттурване.
През късния социализъм беше много добро образованието и вкусна, и разнообразна храната. Нямаше добавки, ГМО и замърсители, но и капитализъм да беше, пак щеше да е хубава храната.

51-76 от 76