Споделена история от Други

Въпрос, гледна точка, мнения? (късно раждане)
Здравейте.
Интересно ми е мнението ви по тази тема.
Какво бихте казали (мислили) ако видите жена на 30-35 без деца, семейство до този момент? Как бихте гледали на такава жена? Какво бихте й казали? Ако има кариера или не. Смятате ли че е такъв проблем тук в България да не си раждала до тази възраст (не намесвам здравословни проблеми )

Има ли жени тук, които са родили около 35 и какво биха казали, как е протекло всичко и чак толкова ли е страшно да родиш на такава възраст?
Какви са плюсовете и минусите според вас?

Коментари

1.   Аз съм близо до тази възраст, на 34. И нямам семейство и деца. Не ми пука кой какво мисли. Важното е аз да съм добре. Работя в администрацията, скоро ми предстои повишаване и да си взема дипломата по втората магистърска специалност. Вечер след работа понякога излзизам, понякога не. Ако искам си готвя, ако искам си поръчвам храна. През уикендите си ходя сама я във Велинград за ден на спа, я някъде другаде. Или в града на козметични процедури. Вкъщи, готвя си каквото си искам, чистя колкото аз реша. След това книжки / филмчета, тренировка на степера...
Та аджеба защо да си унищожа този рай, който съм си създала, като живея с мъж. Мога 300 години да живея така. Колкото повече време минава, толкова повече обожавам този живот. Нямам нужда от мъж за да съм щастлива.

2.   Не е страшно, почти всички жени които познавам раждат първо дете между 30-35. Все пак 35-40 е едно сравнително късна възраст от гледна точка на проблеми и трудности със здраве, отглеждане. Колкото и да изглежда добре една жена, биологията не можеш да я излъжеш и 40 не е 25. За мен ако жена иска дете от 30 до 40 трябва да го направа, все пак е хубава спокойно да се отгледа дете, а с възрастта болестите са все повече и ако родиш на 40, после от къде си сигурен, че ще до доживееш до 60-70 и ще можеш да помагаш и да му се радваш. Ако жена няма деца, може да има много причини, ако не знаеш защо се се случило така, може да я съди човек, да я съжали, може да й завиди, за свободата. А аз да кажа, че родих на 30, сестра ми също на 30.

3.   Защо трябва да си казвам за нея изобщо нещо? Какво изобщо ме интересува? Имаш някакви тинейджърски тип въпроси, представяйки се, че на някой те гледа и му пука... Всеки си гледа собствения живот.

"чак толкова ли е страшно да родиш на такава възраст? "
Всяка жена която е раждала над такава вързраст ли ще питаш? Има си статистики, хора на които това им е работата са правили проучване и са ти написали как се повишават рисковете. Иначе можеш да намериш и такива на 50 които са родили здраво дете, ама какво ти говори това, ако са едно на хиляда?

4.   Раждането след 30 е рисковано за детето, има вероятност да е със здравословни проблеми след това. Някой жени и не могат да имат деца, но това не е работа на хората и няма защо да ги коментират. За здравите жени е прието, че ако след 30 са сами и без деца, но могат да имат, с малко сбъркани. И да, може да се мисли така, тъй като жените избират мъжете и винаги могат да си намерят мъж. Има много примери, че самотните жени са неориентирани в живота и нещо не са както трябва. Това обаче не важи за мъжете! Повечето необвързани мъже всъщност са супер готините пичове и перфектни за семеен живот. Такива са тенденциите в обществото ни.

5.   На 35 е крайно време жената да се замисля за деца, ако желае такива и ако иска да се родят доколкото е възможно здрави, понеже близо до 40-ата година нещата рязко се влошават при жените. От ключово значение е как жената поддържа своето здраве с подходящи храни, напитки, движение, може би и спорт; без да има пороци като пушене и прекаляване с алкохола, които влошават не само нейното здраве, но и се отразяват пряко на качеството на плода. Задръстените с катран бели дробове, например, тровят кръвта и не са способни да доставят на мозъка толкова чист кислород, колкото чистите дробове на една непушачка. Алкохолът прецаква черния дроб, може да причини и рак там (цироза). Също така, прекаляването с употребата на телефон (продължителни разговори, ровичкане в интернет, свързани Bluetooth у-ва) влияе отрицателно на човешкия гени, поради свързаните с това вредни излъчвания.
Неслучайно има жени на 20, които са с ускорено изтощен и съсипан организъм, както и такива на 40, които са младолики и в отлична здравословна форма. В последните 10-15 години почти всички ученички в горните класове пушат доста повече от момчетата, а често съчетават това и с кафе, което оказва още по-лошо влияние над общото им здраве и ги състарява до степен на 25 години да изглеждат като на 35. Огромна част от момичетата и жените използват "диета" с цигари и кафе като заместител на храната, за да свалят килограми, защото не искат да си размърдат четирибуквието да се движат. Нищо не помага толкова добре за изразходване на натрупаните калории, колкото редовното движение и спорт.

- Кифлоприземител

6.   Вчера четох за една българка, родила на 52 г. без усложнения нито за нея, нито за детето.
В Испания и на запад жените си раждат средно на 30- 35 г.
Съвсем нормално е. Какво да кажа, техен си избор, коя съм аз да казвам кой- кога да става родител.
Аз съм си родила децата по-млада, отгледах си ги почти на майтап, много се забавлявах, изкарах второ детство бих казала дори хахха
Не съм се лишила от соц. живот, работех си, учих си, люлеех се на люлката заедно с тях и така.

7.   Какво бихте и казали? Ти Господ ли си, съдия ли си? Всеки да си гледа живота и да взима решенията за себе си. Страшна простотия е българина, няма ли да се жени, защо не се жениш, защо нямаш деца, защо имаш едно дете, защо имаш три деца. Брутално навлизане в личното пространство. Трябва да имаш деца, да продължи света, сякаш ти си някаква месия. И всеки да ражда когато си иска и ако иска. И на 35 си е ок да имаш деца, по време на боба ти, на 25 г. жената е била стара. Днес времената са други, медицината също.

8.   Бих си помислила, че не си намерила подходящ мъж. Мъжете вече искат само секс. Ще ти е много трудно да склониш някого за семейство.
По другия въпрос - аз забременях на 40. Нито доктори, нито роднини или познати не са се учудвали на възрастта ми и не са казвали нищо.

9.   Не е късно, може и по-късно, на всеки живота протича различно.

10.   Провокирах се за тази тема, точно от хора които постоянно ровят и говорят за това, кой какъв живот има, дали е сам и защо, защо няма деца и подобни, което понякога има ужасно подтискащ ефект., особенно ако си жена.

11.   Ако видя жена на 30-35 години, която гордо заявява, че не иска да има деца и не иска да й развалят живота (общо взето каквото написа номер 1), ще ми стане мъчно за нея, защото не знае какво щастие изпуска. За късното раждане - то ако организмът успее да приеме и задържи плода, значи няма проблем. Хубаво е все пак да се наблюдава, води се рискова бременност не случайност. Познавам жена на 50 , която наскоро роди 3тото си дете без ин-витро, а даже си пушеше.

12.   Нашите деца се родиха, когато жена ми беше на 30 и на 36 години. Раждане като раждане. 35-6 все още е нормална възраст за деца. След 42-3 вече е рисково.

13.   Родих на 34 първото ми дете. Имах напълно безпроблемна бременност и раждане. Родих безболезнено и относително бързо по естествен път - след 3 часа контракции. Второто - след 40 г. и отново лека бременност.

14.   Познавам доста жени, които да родили на 30 или над 30, включително близки роднини. Не съм забелязала бременността да е протекла по-различно от обикновено, децата също се родиха абсолютно здрави. Познавам и такива, които родиха под 30, но с усложнения. С това не искам да кажа, че трябва да чакате до 35, за да родите, а намеквам, че си е Божа работа това нещо, както се отнася това и за много други ситуации в живота.
Освен това смятам, че да родиш е решение, което зависи от много фактори - искаш ли деца, имаш ли постоянен и доверен партньор, имаш ли чисто финансовата възможност (особено сега) за това, физически и психически здрав ли си, за да го отгледаш това дете и прочие. То не е като да решиш да идеш до магазина и да си купиш нещо. От тази гледна точка не бих си помислила и казала абсолютно нищо, още по-малко нещо осъдително едва ли не. Индивидуално е за всеки. А и няма нищо по-тъжно от това да живееш според чужди проекции и очаквания, включително тези на обществото като цяло.

15.   Номер 8, пишеш обобщаващо за мъжете, но всъщност имаш предвид мъжете, към които ти проявяваш открит интерес. Би следвало да си способна да разграничаваш двете неща.

- Кифлоприземител

16.   Аз съм родена, когато майка ми е била на 38 години. Минала е през 2 спонтанни аборта и доста години лечение на някакви проблеми. Всеки може да създава дете, когато иска, може и според здравословното състояние.

17.   Те българките които раждат на по 18-25 така или иначе им ги гледат бабите и дядовци. А те си ходят по дискотеки да се наливат с алкохол и да друсат гьобеци. На 30-35 и да има рискове, то поне ще си по-съвестна майка, предполага си, че ще си по-зряла от пиклите раждащи на по 20.

18.   Сестра ми роди на 36 и това беше най-доброто решение. И двамата с мъжа й вече се бяха "наживели", имат добри доходи и професии, които обичат и в момента племенникът е най-щастливото бебе на света! Майка му и баща му са до него, защото си работят хоум офис, имат възможност да го водят на разни бебешки гимнастики, на плуване за бебета... ако бяха бързали, те се познават още от гимназията и станаха гаджета ощена 15-16, и бяха станали родители на по 20, това бебе определено нямаше да бъде гледано по същия начин и най-вероятно щеше да го гледа майка ми, докато сестра ми и зет ми обикалят баровете.
Така, че аз съм твърдо ЗА раждането след 30. Ако водиш добър живот, спортуваш, не пушиш и не пиеш, няма никакъв проблем да родиш здраво бебе и на 35. Сестра ми и приятелките й, забавното беше, че се оказа бременна по едно и също време с 2 от добрите си приятелки и сега децата им са с по 1-2 месеца разлика, родиха без никакви проблеми и усложнения и сега си гладат децата, а даже едната и приятелка в момента е бременна с второ.
Не живеем като в 18 век, когато са почнали да раждат на 13, имали са 10 деца (от които 3 са доживявали до пълнолетие) и са умирали на 40, а всеки догивял до 50 вече се е смятал за древен.

19.   Имам само една приятелка излъгала се да роди рано. Разведе се с първия, когато детето беше на 2. Сега на 28 чака дете от друг мъж. Нищо чудно на 40 да има 3 деца от 3-ма мъже. Повечето жени родили рано ще са по същия начин. Единици са тези, който ще доживеят пенсия с мъжа от когото са родили. На 40 жената вече знае какво иска. Може да даде много повече на детето от една 20 годишна. Та предпочитам късното раждане пред другия вариант. И не ми пука кой какво мисли.

20.   И млад да родиш, каква е гаранцията че ще доживееш да видиш децата си пораснали че и внуците си? Можеш на 20 да си народиш рожби и нещо да ти се случи и да се споминеш преди 40. Можеш и на 40 да родиш и да доживееш 90 и може би ако си късметлия да видиш и появата на правнуци. Строго индивидуално е при всеки и си зависи от организма. Но отделно стабилната работа, финансите и наличието на зрялост и отговорност са също фактори стане ли въпрос за отглеждане на семейство. Не са толкова от значение годините колкото възпитанието и любовта които можеш да дадеш. От една страна е хубаво на по-ранна възраст но всеки решава сам за себе си дали да е родител или не. Шарен свят да видиш - има млади отговорни родители, има по-възрастни родители дето се справят зле със родителството (и обратното го има), има хора без деца и са щастливи, многодетни, със осиновени деца. Всякакви има на нашата Земя. Важно е да вземеш решение как да изживееш своя живот и ако най-добре за теб е да живееш високо във планините, няма кой да те спира

21.   Ти в кое село живееш? В София и в чужбина жените масово раждат след 30, 35, а даже и на 40 и напротив, странно е като видиш 20 годишна с бебе и масово реакция е "тази дали знае какво прави? Че тя още за себе си не може да се грижи. Сигурно го е оставила на майка си да го гледа докато се развява по баровете и т. н. "
Така, че да родиш на 30 отдавна не се приема за късно, а за напълно нолна възраст за раждане.
Иначе сестра ми роди на 36, всичко си мина идеално, без сериозни проблеми. Малкият си се роди здрав, с перфектни мерки и в момента е на 2 и е най-усмихнатото момченце. Сладур!
И знаеш има си двама много отдадени родители, които имат житейски опит и търпение да се грижат за него, а не чакат с нетърпение майка ми да се прибере от работа за да идат на купон. Това с купоните, шумните компании и дискотеките вече не им е интересно и сега могат да се концентрират въпху сина си и неговите нужди.
Да не говорим, че най-добрата приятелка на сестара ми роди по същото време (36), а преди два месеца някъде роди и второ, т. е. на 38. Така, че това, че си родила над 30 не означава, че задължително ще останеш само с едно дете.
Така, че аз твърдо съм ЗА ражданено на и над 30, а не на 18 когато още не знаеш какво да правиш с живота си и съответно откъм житейски опит не можешэда дадешэнищо на детето си.
Не сме 1950. Въпреки, че познавах жена родила тогава и самата тя си ми призна, че "добре, че беше майка ми да гледа бебето, че аз си го имах за жива кукла и въобще не знаех какво трябва да правя" и това в години когато всичко са раждали на 18-20.

22.   Авторе/ке, това са конкретни и индивидуални неща!

Не е съвсем коректно да се правят обобщения!

По принцип всяка нормална жена ще роди тогава, когато срещне съпруга си и създаде семейство с него!
(Стига и Бог да благослови, защото ако Бог не благослови - няма да се роди нито едно дете! )

Но в съвременния живот масово това започна да се случва по-късно. Така че вече на 30-35г. се смята за нормално време за раждане на дете, а за късно раждане вече се смята 40-45г.

23.   Повечето жени раждат около тази възраст. Не е никакъв проблем. И аз родих тогава, на 34г. Не бях готова да раждам деца по-рано, въпреки че се омъжих на 30 г. Родих бързо и безболезнено. Не съм имала никакви проблеми. Ходех на работа през цялото време и излязох по майчинство 2 седмици преди да родя.
Забременях още при първия опит по естествен път. Не съм се подлагала на инвитро или други осеменителни процедури, не въм приемала хормони или противозачатъчни.
Никога не ме е вълнувало какво мислят хората.
Важно беше как се чувствам аз.

24.   Toва е въпрос на личен избор. Има жени, които не са готови емоционално, финансово или просто нямат партньор до себе си. Независимо на колко години са. За съжаление, жена, която би искала да има детенце е хубаво да не чака много дълго, защото всички знаем, че биологията при нас е друга. Иначе мнението ми за жена която няма деца, наяма как да е лошо. Нито знам житейската ѝ историяя, че да я съдя, нито би трябало да го правя. Никой няма моралното право да съди друг за живота му.