Споделена история от Други

Как очаквате да сме добре, като 2 милиона българи не гласуват?
Според мен всеки който не гласува, няма право да се оплаква от положението в България. Постоянно чувам оправдания, няма за кога, всички са едни и същи, нищо не се променя в държавата, няма да ги легитимирам, мързи ме, ще ходя на село, уморих се. Ами да то не е лесно, от 30 партии да прегледаш личностите, автобиографиите, програмите, обещания да си харесаш личности, да ги провериш, кой какъв е. Предполагам, че от 2 мил. не гласуващи, почти никой не е гледал заседания на парламента, камоли комисите, не знаят как се приема закон, първо, второ четене, предложения и т. н. т. ако хората следяха веднага щяха да различат кой става и кой не. Аз мога да кажа, че в последния парламент имаше поно 20-40 човека с добри намерение, компетенция, мотивация, добри закони и т. н т и ако хората се активизират и проучат кой какъв е ще станат поне 100-120. Но това няма да стане, по-лесно е да казваме, че никой не става. Нека да дават пари на ци.... ите и те да гласуват за "читавите", и да ни решават съдбата, а ние ще чакаме спасител. Не гласувайте, но и не мрънкайте, нямате право!

Коментари

1.   Ти си типичен пример за човек, който хал ахбер си няма от политика и не разбира, че зад всички партии и личности стои едно и също задкулисие. Самият факт, че смяташ, че някой ще дойде и ще те "оправи", е достатъчно показателен. Докато си жив и здрав, хващаш се, учиш, развиваш се, бачкаш и се оправяш сам, а не Иван и Драган, дето били с "добри" намерения в парламента. Ако чакаш на тях, ще си умреш неоправен.

2.   Аз не гладувам и не се оплаквам от положението в България.

3.   Имаше преди теб един пич който питаше какви са тия хора пък като теб. Я се съберете двамата и си поприказвайте...

"имаше поно 20-40 човека с добри намерение, компетенция, мотивация"

И аз това му викам... Не, не че има компетентни хора в политиката, а че хората като теб си вярват, че има. И искат да накарат останалите да гласуват за тях. Я да ти кажа, че хората които мен ме кефят са точно тия които ти мразиш... тогава пак ще ми кажеш че сме на тоя хал, заради хора като мен които гласуват все за грешните :)... Иначе сте за "демокрацията". Познавам ви нормерата бе пич...

Другото което му казах, е че прости хора, по прост начин се опитват да си обяснят проблемите. Демократичният процес е просто много малка част от цялото нещо, за избиране на някакви личности които ни представят. Много хора не схващат, че живеем в РЕПУБЛИКА на ГРАЖДАНИ. Каквото е нивото на гражданското общество, това е и в парламента. Оправянето не тръгва от парламента, тръгва от обществото. Това че все повече хора не се разпознават нито в парламента, нито даже сред съседите си... само говори добре за тях. Но нещо наблюденията ти са доста зле. Те не се "оплакват", а направо бягат. Ти се оплакваш ако не забелязваш...

4.   Партии като ГЕРБ, ДПС, БСП си имат твърд електорат и знаят горе-долу колко гласа могат да съберат и купят при избори. Колкото по-малко хора гласуват, толкова по-голям е процента на този твърд електорат от общото. Това е. Ако толкова се чудите за кого да гласувате, просто погледнете кого мафията плюе най-настървено -> ПП.

5.   Аз гласувам всеки път предимно за ДПС, а евентуално и за ГЕРБ. Не искам да се оправя България, защото так изглеждам богат като работя в чужбина.

6.   Никой за никого не гласува. Всичко е нагласено, а изборите са само формални.

7.   Кои бяха тези "20-40 човека с добри намерение, компетенция, мотивация"? Досега двама мои познати са ставали депутати. И двамата бяха без съществена политическа кариера преди това - чисти и неопетнени. И двамата използваха новодобитата си позиция основно за лична изгода - за нула време придобиха недвижимости и вкараха челядта си на държавна хранилка. С нетърпение очаквам следващата възможност да покрепя някой добронамерен, компетентен и мотивиран. :)

8.   Според мен е по-добре да се гласува понеже когато не гласуваш ти оставяш другите да решат съдбата на държвта вместо теб.
В България просто много от хората са си казали от мен нищо не зависи и не гласуват и сигурно няма да се подпишат и за референдум за запазване на лева.

9.   Един велик човек го е казал: Ако изборите имаха значение нямаше да има избори. Демокрацията е химера.

10.   Тъжното е че има глупаци като теб, които си мислят, че техният глас има каквото и да е значение й е отразен по какъвто и да е начин в крайния резултат.

11.   Досега винаги съм гласувала, имах само едно изключение (физически не успях да отида, иначе имах желанието). Обикновено не мрънкам, въпреки че имам правото (по всеобщото разбиране), но пък и не виждам някаква голяма полза от гласуването ми. Общо взето тенденцията е следната - идва някой на бял кон уж да оправя кашите, избират го хората и накрая се оказва, че и той самият не знае какво прави. Имаме пресен пример от преди няколко месеца, но се е случвало и в миналото.
Тъжно и срамно е да го кажа, но последните няколко Народни събрания са абсолютна сбирщина от некадърни хора и/или кадърни такива, които обаче са подвластни на всеобщата омраза и реваншизъм, които царят навсякъде. Гледах няколко заседания и се отвратих от отношенията помежду им. Те се обиждат и едва ли не са пред бой, ние чакаме да подобрят стандарта ни на живот? Ами то е абсурдно това. Те дори не се изслушават - застанал е някой отпред, говори нещо, другите си ръчкат в телефоните или си говорят помежду си. Подигравателни усмивки, викове от място. Една дума - неуважение. А ние искаме да уважават нас и да работят за нас...
На следващите избори за първи път няма да гласувам умишлено и напълно съзнателно. Както казваше онзи от Господарите: искам, ама нямам желание. Просто се отвратих, това е.

12.   Наивник

13.   Към 9 и 10 - ако гласовете нямаха значение защо партиите дават хиляди да купуват вотове? Защо се дават по 50-100-200 лева на разни неграмотници да гласуват като се знае предварително кой ще спечели? Българинът пари на вятъра не дава, особено тарикат българинът на върховете на властта. Само от тук издиша псевдотеорията ви.

14.   Преди мнооого години се подлъгах да ме впишат в една листа. Още тогава с уговорката да е на неизбираемо място. След това са ми предлагали няколко пъти да ставам общински съветник. Отказах. Понякога се случва да помогна на кмета (те се смениха 3-4, от различни парии) с някой контакт по министерствата, някоя фирма... изобщо разни връзки, които съм създал през годините, бивши колеги от университета, с които поддържам контакт и т. н. Някой път има полза, някой път не. Аз лично във властта нямам какво да правя. Нямам с какво да съм полезен. Дори на местната, за централната пък изобщо да не говорим.
За гласуването... гласувам понякога. Не винаги.

15.   Те войните се решават на масата в банкетната зала, договорите и преразпределението се правят с палец натопен в лютеница върху салфетка и то от хора дори непомирисвали барут, ти си взел за изборите да мислиш... о, свещена простота...

16.   Гласуват ромите срещу 2 кюфтета, , хлебче и бира.

17.   Колко избори на година са ти необходими, за да схванеш, че няма смисъл? Май всяка седмица.
Я виж колко струват следващите и пак се чуди защо не се гласува. Отново гавра с народа, отново поредни избори. Три дена председател не можаха да изберат, пък какво остава страната да оправят. Не, мерси. Ще си прекарам него ден по-приятно от редене по опашки.

18.   13, има значение за тях, не за нас. Тебе какво те топли дали ще те управлява БСП или ГЕРБ? Стана ли по-богат по време на едните или другите? Пак си живееш в същата дупка.

19.   Гласуват само идиотите или хора, лично свързани с партия. Очаквам авторът да обвини и хората, които не дават пари на телефонни измамници.

Конкретен пример:

ПЪРВОТО решение в последното Народно събрание беше да се праща помощ на Украйна. В същото време НИТО ЕДНА партия не заяви за подобен план преди изборите.

20.   Към 18 от 13, аз отдавна съм осъзнал, че от избори голяма файда няма, но това не е, защото гласовете нямат значение, напротив имат - с тях се сменя властта и партиите на деня. Друг е въпросът, че всички български политици са маскари оратори/полулисти и гледат да си напълнят първо своя джоб докато са на власт. След цар Борис III няма истински политици в България. Затова емигрирах на Запад и всеки път гласувам само за ДПС нарочно да се затрие това подобие на държава. Не ме мисли аз къде живея.

21.   Според мен пък напротив - не трябва да се гласува.

22.   И някога като ходех да гласувам и не пропусках да гледам заседанията на Парламента всеки петък, какво? Да не би нещо да се промени? Нищо! И няма и да се промени докато 90% от депутатите са наследници на "правилните" семейства. А ти ходи да гласуваш и си вярвай, че нещо зависи от теб.

23.   Ако изборите можеха да решат нещо, щяха да са забранени. Всичко в България е връзки и пари. На 25 години съм и при първа възможност ще се махна от тази кочина. Даже съм позакъсняла. Махна ли се, повече едва ли ще стъпя тук. Хич не ми говорете за родолюбие, 1-2 птички пролет не правят. Нека най-накрая признаем, че народът ни е на поне 80-90% мърша. Тази псевдо държава БълХария ми е отнела най-хубавите години, отнела ми е страшно много, повръща ми се от нея. Хората не емигрират само заради пари, но и заради отношение, особено заради него. Тук е блатото на байганьовците и раят за престъпниците. Правосъдие няма, закони и ред също няма. Кой нормален човек може да оцелее тук?

24.   А как да гласуваме като тия от НС само ни разиграват? Колко пъти ходихме на избори и колко пъти те се провалиха. Едно правителство не могат да съставят, а ние будалите само да ходим да им гласуваме докато те разхищават народни пари и прибират тлъсти заплати. Очаквам рекордно ниска изборна активност, най - накрая нищо чудно никой да не ходи да гласува, това заслужават тия некадърници.

25.   Със стари к*рви не се прави нов бардак. Истината е, че нито една партия от парламента не заслужава да е там. За над 10г. не съм видяла да имаме някакъв напредък като държава, напротив, продължаваме да затъваме все повече. След като се махнат оттам старите утайки, ще започна да гласувам с най-голямо удоволствие. За момента обаче съм пас, та те самите дори не искат да съставят правителство.