Споделена история от Други

Македония съществува колкото и да не ви харесва
Македонският народ, език и култура съществуват, колкото и да не им се харесва на така и иначе злобните българи. Това може да не ви го казват в уроците по история, но Гоце Делчев се е борел не за присъединяването на Македония към България, а за независима държава Македония. И не ми минавайте с номера, че бил учил в българско училище и т. н. То и българите са учили в гръцки училища, а преди освобождението и в османски. В смисъл къде иначе като няма други. Езикът им също се различава, няма как да се правите, че е същият. Всеки го е чувал, има напълно различни думи и изрази. Защо си мислите, че Левски не основава революционни комитети в Македония? Защо там няма въстание? Ами защото хората там не са се определяли за българи. Приемете го, има народ, който се определя за самостоятелен и че всичко това не се появява изведнъж 44-а година. Даже Хан Аспарух като основава България, той я основава на територията на днешна Северна България, чак 200 години по-късно стигаме до днешна Македония.

Коментари

1-50 от 56

1.   Благословен да си, авторе. Аз съм жена от македонски произход и тук с българите животът ми е ад под небето. Нямаш представа колко злоба, омраза и гадост плюят от устите си, когато кажа, че съм македонка и отрека да се наричам българка. Еми, колкото и да злобеят българите, няма да им направя този кеф никога. Няма да развея техния флаг, нито да отричам кръвта и корените си, само защото те са си внушили, че са единствените на света. Освен македонско, аз имам и гръцко в кръвта си и нямаш представа колко мръсни коментари съм получавала от разни българи, само защото съм от гръко-македонски произход. Един даже се опитваше да ме изкара малоумна, само защото отрекох да съм българка, каквато тоий ми натрапваше че съм. Казвам ти, да спориш с българин е адово преживяване. Способни са да ти скъсат нервите с простотията и злобата си. Затова не може да се гледам с тях, защото те си казват от какво е съставен българския народ - от славяни, траки и българи, т. е. смесени народи, и са напълно ок с това, ама чуят ли че тук имало и гърци и македонци и почват със злобата, започват да ни отричат нас като хора, като кръв. Отричат рода ми, отричат корените ми и после се чудят защо пък тях много други народи не ги понасят. Еми, каквото повикало, такова се обадило. Иначе с турци и евреи направо си се гушкат, ама чуят ли че някой е грък или македонец и започват да гледат на кръв. Ненормална работа.

2.   Ехаа, от начало си помислих, че някой се е заблудил, но изглежда, че македонските тронове са открили и този сайт. :) Все говори от името на Георги Делчев, все така незнайно защо хан Аспарух му е крив за нещо. :) Все едни и същи теми. Явно Омо Илинден са открили и този сайт. :) Е, драги северномакедонецо, Северна Македония наистина съществува, за радост или тъга, и България първа я призна като самостоятелна държава, което значи, че на България не й пречи да има държава Македония. :) Но не по този начин тя да съществува изцяло върху омразата към България, да си присвоява българските история и култура, буквално всеки божи ден да обявява някой български деец за македонец, политиците там да си позволяват такъв вулгарен език и да си правят предизборна кампания с антибългарска истерия, само и само защото не могат нищо друго да предложат. Това е проблемът. Да, македонският език е кодиран 1944. Няма как да е съществувал преди българския. А Северна Македония да се опитва да изкара, че българския едва ли не бил македонски, при условие, че десетилетия наред от македонската норма бяха изкарвани български думи и изрази и заменени със сръбски е меко казано наглост и началство нечуван о. Иначе Северна Македония е напълно свободна да нарича езика си македонски. България няма претенции дали има Македония или няма. Северна Македония е тази, която през 2001 имаше гражданска война, защото нарушаване правата на своите граждани албанци. Диктаторът Никола Груев ски хвърляне собствените си граждани в затвора, само защото са българи. Северна Македония е изпаднала в дълбока демографска криза. Според данни на Световната банка населението на Северна Македония за 30 години е намаляло с 1 милион. Половин милион само през периода 2010-2020. Заради това Северна Македония се опитва да представи пред света, че в Югоизточна България живеят македонц и. За тази цел Северна Македония финансира сепаратистки организации. Което значи, че не на България, ами на самата Северна Македония й пречи, че има България и бългсри. Оставете го тоя Аспарух на мира. Вие за такъв юнак не можете и да мечтае те. Гледайте си Зоран Заев и вашия Али Ахмети. Втората Тиран ска платформа чука на вратата, вие се занимавате с Аспарух. На Северна Македония й пречат Българите, а не на България северномакедонците. Северна Македония е тази, която не може да признае, че на територията й са живеели и продължават да живеят българи. Хора сами казали, че са българи, Северна Македония се опитва да ги изкара македонц и. Северна Македония има проблем със самата себе си. И да финансиране тролове, и да не финансира те, за което във Северна Македония има специални тролск и фирми, никой не ви обръща внимание. Гледайте си Тиранската платформа и стойте мирни!

3.   Ама ти наистина ли си вярваш? Българите наистина са доста злобни, особено българите които се самоопределят като "македонци". Принципно няма лошо, всеки може да се самоопределя в днешно време както реши. Мъж може да се самоопределя като жена, жена като мъж, ако щеш и като извънземен. Но все пак трябва да има някакви здравословни граници. Няма лошо да кажеш - определям се като жена, НО биологично съм мъж. Това ще ти спести не само неприятности с околните, но и разни житейски разочарования. Примерно, ок, определяй се като жена, НО не очаквай да родиш... Има тънка разлика.

Това не е само за ситуацията в Македония, в България е много подобно. Примерно тук се опитват да отричат Руското влияние, и върху освобождението, и върху културата, и върху изграждането ни като дръжава. Някои направо изкараха Руснаците нашественици, че дошли да ни освободят... Ние обвиняваме македонците, но то си е типично българска черта. СРАМ от историята. СРАМ от собствените ни провали. СРАМ от родителите ни. СРАМ от културанта ни. И реално, има ли по-голям срам в Българската история, от разцепването на държавата и завладяването и от Османската Империя. А след освобождението, и провалът да се разреши Македонският въпрос. Няма. Така че пич, тук много малко хора биха те обвинили, че не се чувстваш българин, и искаш да се самоопределяш като македонец. 3 милиона българи се изнесоха за Англия, САЩ, Германия и искат да се развиват в техните култури. Но тия опити да се изкривяват фактите от историята и кое как е... Не е здравословно. Няма как да постигнеш нещо в бъдеще, изкривявайки миналото. Няма смисъл да ти отговарям на нещата които си писал, щото са абсурдни...

4.   Изкуствена държава без история.

6.   Аз нямам нищо против македонците да се самоопределят и да са отделен народ.

Проблем ми е само, когато българофобията и омразата им минава всякакви граници..

7.   Приехме го, айде бегай сега! :)

8.   След като ти прочетох съчинението исках да повърна. Македония е област, която трябва да е част от България. Точка.

9.   1. "Македонският" език е измислен 1944-45-а година от комунистите, дотогава никой не е чувал за такъв "език".

2. Георги Делчев го има в писмен документ как се назовава БЪЛГАРИН.

3. Бащата и майката на Георги Делчев са българи. Факт. А щом родителите са българи, детето няма как да е от друг народ....

10.   Това ми напомня на "Ботев и Левски са шесто поколение турци"

11.   Съществува защото предателите селяците Вълко Червенков и Георги Димитров чрез СССР я създадоха тази държава.

12.   Първо - не и казвай, какво да приемам
Второ - Да, точно защото ги има и не ни харесва, имаме хиляди хоря, активно борещи се против македонската лъжа и един ден ще успеем, са постигнем целите на обединение. Рядко се занимаваме с такива като теб, но продължавай. Подобните на тебе индувид ни помагат най-много! Сега ще те помоля, да напишеш това на 100 други места, а ако не го направиш, има кой.

13.   Кво се случва..? Ти почнаха да се определят като Българи в наши дни и признават че историята им е лъжа, а пък в България започваме да ги признаване ли? Не, осъзнай се.. Македонската история е такава само и единствено в република Северна Македония. Къде им е Южната Македония не зная. В другите държави и в България, историята съвпада, в Македония е различна. Повечето македонци които отидат да работят и учат в чужбина си осъзнават рано или късно :)

14.   А защо пишеш на български в български сайт, а не на македонски в македонски сайт? Смяташ, че на някой му дреме за мнението ти?

15.   1 - Ами като е ад, защо живееш тук, а не в македонския или гръцкия рай?

16.   Защо "косоварите" не са се борили за присъдиняване към Албания, а за Независимо Косово? Защо има Донецка и Логанска Република, а не Федерални окръзи Донецк и Луганск?
Ако ти докарам една баба от Врачанско дали ще я разбереш? Сигурен съм, че ще разбереш едно маке повече от бабата!? ! Това прави ли я НЕбългарка?
Днес има северно-македонци и никой не отрича това, но НЯМА да ги оставим да крадат БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ!
П. с. Темата явно е провокация, но все пак....

17.   4 всички държави са изкуствени.

18.   Номер 1, може и да си македонка. И жена ми е 1/2 македонка. Техните са изселници от Битоля. Ще ти кажа защо са ги принудили да се изнесат от там и защо са емигрирали в София. Ами, защото са се наричали българи. Всичко друго е история :)

19.   Аз не съм македонец, но винаги съм се чудил защо българина по презумпция приема, че македонеца е българин. Защо да не е отделен етнос примерно? Какво като държавата я е нямало до преди 100 г.? Те може да са си били етнос в рамките на България, както са циганите примерно. Защо се приема, че историята, която учим в училище по презумпция е факт? А се смеем на македонците, че историята им е измислена, но самите ние не си задаваме въпроса дали нашата е автентична и не сме жертва на другат страна на пропагандата.

Българина ако питаш, всички са българи - македонци, помаци, български турци. Не знам каква е тая мания всички да се изкарват българи. Аз честно казано не виждам много общи физически черти между българи и македонци и се съмнявам да са един етнос.

Работя и с македонци и знам, че и манталитета им е доста по-различен. Ние сме си типични овце, всеки гледа себе си и се покрива, а те са мъже, сплотени и се сдържат. И са доста по-темпераментни от нас.

Та не знам - леко ми издиша българската теория за един народ.

20.   Номер 15, разбира се, че очаквах подобни малоумни въпроси. Защо аз да се махам от тук, при положение, че вие българите идвате от североизток, около 650 г. Сл Хр, а тук по тези земи е имало илири (точно в областта дн. Северна Македония), наоколо имало траки, а по крайбрежието пълно с гръцки колонни (на Евксинския Понт), който вие наричате Черно море. Колкото и да изкривяваш историята, археологическите артефакти и останки го доказват - цялото българско черноморие е било гръцка колония, а тук в София (Сердика), древен римски град. Българите не са от тук по принцип, но Македонец знаеш ли какво означава? Чувал ли си за Древна Македония, учил ли си история, защото аз съм завършила това. Македоните винаги са били по тези земи, които днес на картата можеш да намериш като Област Егейска Македония. Те са хора от гръцки произход и дори музиката им прилича на гръцката. Не, няма да се махна аз, защото принципно съм си оттук, и плащам данъци на българската държава.

21.   Привет,

Честно казано АЗ нямам нищо против македонците и гърците. Също така АЗ бих подкрепила Северна Македония да влезе в ЕС. Но не зависи от мен.

До номер 1 - Имам нещо против ТЕБ, обаче! Ти си нагло същество! Просто си си такова и това не е породено от твоята националност! Заради такива манипулатори като теб, двете държави са на това дередже, от което никой не печели! Хващай си парцалите и не ни занимавай със себе си!

Като не ти харесва НАШАТА държава, отивай си в някоя от двете твои и ни плюй на воля! Не сме примряли да се обясняваме на такова недоразумение като теб!

22.   Аз лично нямам териториални или езикови претенции към р. С. Македония. Отделен народ са вече.

Имам ИСТОРИЧЕСКИ претенции.

Гоце Делчев се е определял като българин (прочети писмото му до Никола Малашевски например). Братя Миладинови са се самоопределяли като българи - кингата им се казва "Български Народи Песни". Самуил се е определил като цар на българи и ромеи и не е споманвал нищо македонско. Яне Сандански се е определял като българин - прочети последното му писмо.

А на българските копейчовци и сидеровчета и подобни русофилски подметки искам да напомня, че руската гнясава имерия раздели Македония и България.

И на Сан Стефанския и на Берлинският договор не е имало български представители по настояване на РУСИЯ. Тогава руските варвави разделят България и Македония (и се противопоставят яростно на съединението).

След първата световна война отново руските болшевики се договарят с Австо-Унгария да вземе Босна и Херцеговина, а Македония да остане отделена от България (между другото русия губи ПСВ - нещо което родните копейки също забравят).

Сталин продължава политиката "разделяй и владей" и "подарява" Македония на Тито. Впоследствие Тито осъзнава, че руснаците са просто смешници в червени униформи и успешно се репчи на Сталин (в края на живота си Сталин планува да накара да България да нападне Югославия - добре, че тоя съветски мисир хвърля топа).

И.. виждаме кремълската мармозетка путин да продъжлава същата политика. Поддържа анти-българските партии в Македония и националисти като Костя Копейкин и Болен Сидеров в България, които имат претенции към Македония. Да припомним как путин измънка нещо, че кирилицата е измислена в македонските земи.

23.   До 14 те автора и №1 пишат на македонски, това че ти смяташ че македонския и българския са еднакви е спорният им въпрос.

24.   Има ли смисъл от подобни теми провокации? Има, ако изпълнявате някаква особена задача, като агент провокатор или просто агент на чуждо разузнаване. Тук нещата опират доколко вярванията опират на документалното отразяване на миналото. И аз щях да твърдя, че Гоце е македонец, ако нямаше немалко писмени източници, в които той самият твърди, че е българин, т. е. се самоопределя като такъв, не виждам на този фон как може да бъде наричан македонец? Това, че е искал да види Македония свободна, е нормално, нормално е дори да е искал да я види независима. Всъщност към онзи исторически момент е имало надежда, че Великите сили биха допуснали да има отделна държава Македония, но не биха допуснали обединението й с която и да е от другите Балкански държави, просто за да не се допусне създаването на голяма държава на Балканите. Той и Ванче Михайлов е бил радетел за независима Македония, но са негови и думите: Македония без българите огън да я гори! Затова македонските българи, вкл. и Гоце Делчев са вярвали, че може Македония може да бъде свободна и обединена, макар и не в пределите на България. В Македония на онзи етап са живеели българи, турци, гърци, сърби, цигани и власи, но незнайно защо никой не се е определял като македонец и говорим за всички демографски изследвания, провеждани в края на 19 и началото на 20 век. Такива проучавания са правели учени от различни европейски държави, та дори и от САЩ, и как тези хора не можеха да намерят един жив македонец преди стотина години... Явно зле са търсили. Що се отнася до днешните македонци, да, имат си държава и език си имат на база на българския и малко сърбизми, нормално е след като 100 години сръбската пропаганда им проми мозъците и ги настройва срещу България накрая да имаме този резултат. Активните българи бяха убити от сърбите и сърбоманите, други бяха пратени по лагерите, а трети просто замълчаха, за да оцелеят, децата и внуците им след като им набиваха в главите в училище, че не са българи, а македонци, нормално е сега да се чувстват македонци. Та я вижте как за 2 години медиите създадоха феномена Ковид, как с манипулации и откровени лъжи накараха хората да станат експериментални мишки, да не смеят да излязат навън, а и до ден днешен някои наивници продължават да ходят по улиците с маски, та дори и пътуват сами в колите си с маски. За 2 години! Ами представете си лъжи и манипулации за 100 години! Във всичко ще повярвате - и в Дядо Коледа и в хилядолетния си македонски корен, така се прави. Проблемите на македонизма са, че има прекалено много писмени източници, които показват и доказват нагледно несъстоятелността на македонизма преди 1944 година, поради това е въпрос на оцеляване да се конфронтират с всичко българско, да отричат всичко българско и да не желаят да признаят някакви елементарни права на хората, която въпреки всичко не желаят да забравят българските си корени.
Иначе всеки има право да вярва в каквото си пожелае, стига да не тормози околните и ако приемем, че дамата с първия коментар се чувства угнетена, че не я възприемат добре заради мекедоно-гръцкото й самосъзнание, то как приема това, че сега в Северна Македония, ако заявиш, че си българин, то може да те уволнят, пребият, да не ти окажат медицинска помощ или полицейско съдействие и въобще все хубави неща. Аз поне не съм чул някой, който е заявил тук, че е македонец да са го били или уволнили. Та така че когато се прилага двоен аршин, не можеш да очакваш нищо добро.
Реално в момента от Северна Македония се очаква да предостави на хората, които се чувстват българи там, същите права като на останалите хора, оказва се, че те са второ качество граждани и нежеланието да ги добавят в конституцията им наред с македонци, албанци, турци, власи, сърби, роми и бошняци, показва неприязънта към българите. Представете си в преамбюла на конституцията им има роми и бошняци, но българи НЕ. Защо? Защото се страхуват от българщината, защото зад българщината прозира несъстоятелността на македонизма... Елементарно, но факт...

25.   За Гоце Делчев ще ми говори. Пра-прадядо ми е бил негов четник и близък съратник, участва в битката при село Баница, в която загива Воеводата. Родът ми е от този край, емигрира у нас по време на Първата Балканска война. У нас пазим пушката му, снимките му. И знам много добре кой е бил той, кой е бил Гоце Делчев и за какво са се борили.
Да кажем ОК, няма официален документ, доказващ, че след освобождението на Македония са искали присъединяване към България. Някои македонски революционери като Яне Сандански директно предават българските интереси и искат независима държава. Наистина в Македония по онова време живеят не само българи, има гърци, турци, сърби, албанци, цигани, еврени. Но нито един от тях не е отрекъл българската си идентичност. Я намерете един документ, в който Гоце Делчев да пише на македонски. Защо уставът на ВМРО е на чист български? Къде, в кой документ Яне Сандански или Гоце Делчев отричат, че са българи?
Да, държавата ви съществува, ваше право е да се определяте като македонци. Националната принадлежност, за разлика от пола, подлежи на самоопределение. Относно езика, лингвистите нямат ясно определение къде е границата между диалект и нов език. Със сигурност с македонците се разбираме по-добре, отколкото австриец с германец, но нека си наричат езика македонски. Даже рождена дата има. Но някои хора в Северна Македония го наричат български, тяхно право е и е грозно да ги репресират.
Но както е ваше право да се определяте като македонци, наше право е да решим кого искаме близо до нас и кого не. Мен ако питат, изобщо не ни трябва да си връщаме македония вече. Едно време воювахме, за да спасим нашите сънародници от турско, сръбско и гръцко иго. Техните правнуци вече са с промити мозъци и цялата им идентичност се основава на антибългаризма. Е за какво са ни? Земята им няма природни ресурси, няма стратегическо значение, няма и ценен човешки ресурс - два милиона селяндури, които ни мразят и в червата и бонус милион албанци. Ама не ни трябват в един съюз с нас, никакъв Европейски съюз. Не искаме съюзници, които ни мразят. Да си ви разделят Сърбия и Албания, под опеката на Русия, щом това искате. И един куршум не си струва да хабим за вас.
Първи ви признахме през 1991 и ви спасихме от сръбска окупация. Подарихме ви танкове за борба срещу албанците. Пуснахме ви в НАТО. Наскоро свалихме и ветото за ЕС. Насреща само лъжи, репресии над българите, омраза. Ами вече наистина си мисля, че не си струва да имаме общо с вас. Мен ме е срам, че наистина сре с български корени.

26.   18 защо не си гледаш твоя род и не спреш да си налагаш българщината? Твоята жена си е твоята жена, аз не помня някога да съм се наричала българка. Родена съм в София от майка (гръко'македонка), баща тракиец. Само езика, на който говоря е български, но си знам гръцки също. Кръвта вода не става. Разберете го. А за буквите няма да обелваме дума, защото българската съвременна азбука е направена на основа на гръцките букви.

27.   21, смешна картинка си.. и по-полека, че от злоба ще вземеш да се гътнеш. Нагла ще ме нарича някакъв дивак, който е живял в шатри през цялата си история. Пишеш на буквите, които гърците ти дадоха, дръж се малко по-внимателно.

28.   Номер 21, недей да ми скачаш и да ми се дзвериш, защото ако не беше гръцката азбука, ти нямаше да имаш на какво да пишеш. Айде взимай си танграджийските парцали и буквички и си пиши на тях. А това че държавата ти е пълна с безмозъчни същества като теб обяснява защо сте на това "дередже". Никой не е виновен, че си умопомрачен. Нито съм ти искала мнението, нито ме интересува какво пишеш срещу мен.

29.   Н 1, спокойно, и мен се опитваха да ме убеждават, че съм българка някакви хаховци, а съм туркиня. Пробваха и с насилствено побългаряване, е, за разлика от някои българи именно, ние не продаваме, не подарява е и не забравяме корените си, а с техният насилствен опит постигнаха още повече да заобикаля корените си.
Ще променят самосъзнание хора, които дори собственият си произход не познават. Ту славяни, ту траки, ту... зависи колко ракии пили днес.
Тях ако питаш, светът е започнал от тях :)))
Не влизай в празни спорове с празни глави.

31.   21 много се дзвериш, ама на живо най-вероятно мълчиш като гъз. Махни се ти, ако искаш държавата ти да се оправи.

32.   Македонците са съвременните еничари и затова с такава омраза се държат с България и българите, за съжаление и българските политици са много виновни, защото всичко случило се е по вина на комунистическата партия на георги димитров под давлението на руската империя на злото. Има едно интервю във всяка неделя с Иван Михайлов, където говори много ясно за всичко това, може да се намери в тубата, ако Георги Делчев можеше да бъде интервюиран щеше да каже същото.

33.   Аспарух може да основава държавата на североизток, но Кубер създава своята България в Битолското плато, тъй както Котарг на Волга, а Алцек - в южна Италия. Колкото ние сме потомци на рода Дуло, толкова и вие. За останалото другите са писали и няма смисъл да се повтаряме.

34.   20- Историята си я учила в Крива Паланка.
Преди две хиляди години по тези земи е била римската империя, ама ние не се пишем римляни.
Важното е, че ТУК и СЕГА е държавата БЪЛГАРИЯ и на който не му харесва прав му път да върви на май-ата си. Много се перчите, ама като тръгнете за Европа, вадите българските паспорти, не македонски, гръцки, илирийски и не знам още какви!

35.   Хахахаха, я си пусни рапа на Устата!

36.   34, аз като тръгна за Европа, единственото, което ще ме интересува е да избягам възможно най-далеч от българите. Много ми дреме какъв паспорт вадя.

37.   Миличко, вземи си спри македонското радио и прочети малко сериозни книжки. Македония е имало по времето на Филип и Александър, след това е била ту българска, ту гръцка провинция и т. е. наречените македонци не са нищо провече от шопите, например. Просто населението на област Македония, колкото до езика им, ами те и трънчани си имат свой диалект и в Монтана си имат и къде ли не. Цялата тази история с македонския език и население е измислена след създаването на Югославия по политически причини.
Ама ти си вярвай, че си пряк потомък на Александър. :) Обаче поне спри да правиш золуми срещу съседите си, че ставаш смешен. А иначе вярвай си в каквото искаш, ако щеш и че си потомък на Адам и Ева, но не се чуди, че хората са те взели на подбив.

38.   От номер 21 до номера 27, 28 и 31, които, предполагам, са номер 1

Не ти се "дзверя", защото имаш гръцки или македонски корени, а защото си мрънкащ неблагодарник! Уважавай историята и националното наследство на държавата, в която си се настанил! Аз няма да се махна, защото ми харесва тук, това е моята родина. Смятам, че в моята родина има място за всички, които я виждат така, както аз я виждам. Смятам обаче, че няма място за такива като теб! Такива, които ръсят омразата си, сеят раздори. Зъл неблагодарник, ВЪН! И да знаеш, че хората не се държат зле с теб заради корените ти, а защото си л*айно, което някой е из***л тук и не си е почистил. Прав ти път!

39.   Е, тук в темата най-много се пенят македонците, това е още от едно време. Като бабите ми кажеха - оня бил от македонския край, значи - чепат човек, серт, няма да се рвзбереш с него.

А защо се пенят макетата? Дали когато един човек знае, че е прав има от какво да се ядосва? Дали ако отворят една уикипедия, няма да разберат кои е Самуил за отрицателно време?

Тук проблемът е психологически. Явно така се ражда новата нация, с кръв, с дълбока омраза към родителите ти. Това е аналогично с пубертета при подрастващите. Ние, като родители трябва да гледаме своят си интерес, тези хора не ги е грижа за истината, не ги е грижа за костите на предците им. Впрочем, защо се налагало да се дават костите на Гоце от Георги Димитров? Нали знаете, те са си били в България. Но създателят на нацията ви - Георги Димитров - на драго сърце ви ги е дал. Процесията е била почти траурна в България, има останали документи. Прав ви път, но защо сте дошли в България като говорите така за нас? Защо сте научили езикът ни, кой ви накара? Защо не отидохте в Сърбия например?

40.   19, Всяка история е с доза грешка разбира се. Но в България чул ли си да са открили исторически паметник, и да го отричат, да го крият в музеите, да не му сложат дори плочка с превод? Е, в Македония като откриха плочата в Битоля, от началото на 11ти век, че Самуил е български цар, написана на кирилица, и хората си я скриха в музея в битоля... До днес не са я превели, стои си там - скрита. Да си чул тук да говорим, че англичаните и американците лъжат в енциклопедиите си за нас, както макетата казват, че уикипедия, емциклопедия британика, френската ларус, въобще - водещите научни публикации участват в заговор, да казват че хората от двете страни на Вардар са роднини? Ако сравниш издевателствата над истината от тези хора, със обикновените издевателства над истината на всички историци, ше видиш че нашите съседи са уникални в това отношение. Провери си го сам, непредубедено, и се приготви за смях.

41.   28, добре де, а ти защо пишеш на тези “гръцки или танграджийски парцали”? Такава ли липса на самоуважение изпитваш?

Не мога да разбера драмата. Никой не те кара нито да пишеш на български, нито да живееш тук. Никой не те кара да четеш енциклопедии. Но не ни карай нас да ти правим вятър, само защото не си ги прочела, само защото си се образовала по комунистически модел. Остави ни на мира, моля.

42.   40, не разбрах какво има, ама добре.

44.   41 комунистическия модел е в кръвта ти. ;)

45.   38, излекувай душицата си, първо.
Второ. Аз за жалост съм родена тук и в момента работя, за да се махна. Трето, ти ме гониш мен, ама ти самия никога не си имал нищичко тука. Хайде обратно на изток.

46.   37, миличко, вземи да си пиеш хапченцата.

49.   Първи номер е странно изказване. Пречи ѝ животът с българите, а се навира да живее сред нас. Странно. Уж с автора и двамата са "македонци", ама си пишат на български. За какви "корени" говорим? Да, българският народ се образува от смесването на славяни, прабългари и траки. Всеки народ се образува от смесването на няколко племена. Има доказателства, че дори народът на Древен Египет се е образувал когато местните племена по Нил се смесили. Англичаните произлизат от англи, сакси и келти. Французите пък от франки, гали и други. Интересно как никоя историография не крие, че всеки народ произлиза когато няколко племена се смесят. Въпросът е да не се смесват повече. Само историографията на държавите от Западните Балкани отрича такова нещо. Или първи номер твърди, че българите ѝ били виновни, а тя самата всъщност се опитва да твърди, че няма българи? Както е казал покойният италиански медиевист Умберто Еко, Средновековието е детството на Европа. Тогава са образуват съвременните държави, народи, нации, проблеми и всичко. За всички народи в Евразия от португалците на запад до японците на изток има доказателства, че са съществували през Средновековието. Същевременно няма нито едно доказателство за съществуването на македонска народност през Средновековието. Северна Македония е единствената държава в Европа, а и в цяла Евразия, която няма свой корен през Средновековието. Интересно защо ли? Тогава кога се е образувал този народ? В Османската империя ли? Но в Османската империя народи не се образуват. Само се унищожават. Тогава кога се е образувал този народ, че смеят да отричат българския народ, за който има милиони доказателства и през Средновековието, и през османския период и след него? Намерете ми документи, където някой говори за създаването на българската нация или нуждата да се създаде такава. Такива няма. Но пък има документи, където се говори за създаването или нуждата да се създаде някоя нация. Никой не е създавал българска нация изкуствено. За създаването на македонска нация обаче документи има. И те са отпреди няма и 100 години. Тогава защо първи номер говори такива неща? Сами сме казвали, че произлизаме от няколко племена. Ами то всеки истински народ произлиза от няколко племена и ако историографията му претендира да е истинска, тя тогава не го крие. Македонската историография крие много. Тя откровено лъже, ама проблема е ксто се опитва да изкарва тези лъжи навън. Там няма истински научни работници. Те получават университетските си титли като работят за тази историография. А тя е нелегетимна, защото не лежи върху исторически доказани документи и факти. Много често там, да не казвам винаги, университетски титли се дават на хора само заради псртийната им книжка. Може би това е и припината първи номер да не живее в обичаната си Северна Македония. Там псртийната книжка играе важна роля ако искаш държавна работа. Затова и толкова лекари избягаха от там и дойдоха в България. Защото за да практикуваш медицина в Северна Македония трябва да имаш партийна книжка. Много може да се говори по тази тема. Болната тема Македония и като гледам още по-болната държава Северна Македония, която вместо да си нахрани гладните финансира ей такива като автора и първи номер. Да, виждал съм брутални клипове как дете по пуловер продава балони в скопски мол на 0 градуса. Но там да се опитват да поправят това похарчиха 80 милиона евро за ей такива безсмилени братвежи. Била с гръко-македонски произход. Да иде да каже на гърците, че е македонка. Те са особено дружелюбни към такива.

50.   15, защото България е окупирала Пиринска Македония. Къде да идат тези хора, като са на своя земя?

51.   37, а пък ти си вярвай, че си потомък на Аспарух, Кубер, Котарг и Алцек. Може направо и на Чингис Хан.

53.   Кой изобщо се интересува от Македония? Вие ни мразите, не ние вас. Обиколила съм цяла Европа, в много от държавите съм била по повече от пет пъти, но в Македония нямам желание и да стъпя.
Тресат ви огромни комплекси за славно минало и е трудно да преглътнете безславното си настояще. Сега сте никои и единственият йачин да се чува за вас е, като си въчинявате измислени конфликти и се противопоставяте на България, за която дори и заради спортните йи постижения и световноизвестните оперни певци светът е чувал.
Ние не ви мразим и не сме възпитавани в омраза към вас. Имам дори приятели македонци и се разбираме прекрасно. За щастие са едни от малкото, които нямат промити мозъци като автора.

54.   Македонци, ама търчат за български паспорти...

55.   53 - Нашите продажни политици им обърнаха прекалено много внимание на тези- то не беше да търчат първи да ги признават, танкове да им подаряват, паспорти и гражданство, ток ще им изнасяме, студенти да следват тук, културни домове- да ги палят и да ги рушат. Най-голямата смешка беше авиолинията София-Скопие. Гърците хич не бяха толерантни с тях, как ги накараха да си сменят името на държавата!

56.   53, а защо тогава наричаме македонците българи и не им признаваме езика? После се оплакваме, че ни мразели.

1-50 от 56