Споделена история от Други

Реалистична цена на апартамент от 100 кв. м. в София-Център?
Здравейте,

Някой може ли да ме ориентира каква е адекватната цена на апартамент в идеалния център (на 5 мин. от пешеходната зона на бул. Витоша) с размер от 100 квадрата? Старо строителство, високи тавани, паркет, 2-ри етаж, след освежителен ремонт (циклене, латекс). Намира се на тиха улица, по един апартамент на етаж.
Гледам безумни цени за подобни имоти в района, които стигат до 300k евро, но и такива по 160k.
Знам, че трябва да говоря с брокер и ще го направя, но реших да питам и тук, ако някой знае.

Благодаря!

Коментари

1.   Здравей, адекватната му стойност е около 200 до 240 хиляди евро, в зависимост естествено от конкретното състояние на сградата - санирана ли е, правен ли е скоро покривът, как се поддържат общите части.

Важно е и точн какво представлява аапартамента - има ли мухъл, кухнаята има ли нови уреди, банята в какво състояние е и т. н. защото това са разлики от по 10 и повече хиляди евро.

Естествено, ще има разлика и дали е стара тухла от 50те или 70те години. Това са си 20 години, които пак са амортизация и влияят на едни около 10% от цената.

За по-малко пари се съмнявам, че ще намерип нещо читаво 100 квадрата.

Т. Т.

2.   Точно в района за 160к няма такива имоти, то 100 квадрата чисти за 160к няма и в Люлин вече. За преките на Витошка и района около НДК 300к са даже бих казал долната граница. Много зависи от състоянието на сградата като цяло, изложение и пр.

Ако говорим за района северно от линията Т. Александров - бул. Дондуков, можеш спокойно да намалиш с поне 100к.

Цените са абсурдни, вярно е, просто има твърде много народ с крадени пари, които набиват всичко в имоти, а банките раздадоха кредити на сульо и пульо. Скоро вероятно ще се променят нещата. Ако имаш имот за продаване - побързай. Ако ще купуваш май е по-добре да изчакаш.

3.   Има само една цена, нарича се пазарна. "Адекватна" цена за един, няма да е за друг. Дори в тоя сайт е писано многократно за това какви са реалностите в България, и защо жилищата са надценени многократно, особено в София. Но това не значи, че утре ще паднат... Дори цените да започнат да падат бавно поради дефлационните политики на централните банки... което я продължи, я се върнат пак към печатане, точно на центъра, цените не очаквай да паднат скоро... Макар че то като говорим за София, то един център...

4.   Никога не бих си купила старо строителство в центъра.

5.   160к без паркет, а 300к с цялостно обзавеждане, все пак и качествените мебели не са евтини, една хубава кухня може да легне 15к, паркета е най-малко 130лв на кв. м. Майсторите по интериора искат средно 300лв надник.

6.   Цените на имотите в София са изкуствено надути и реалната цена на такъв имот в центъра е не повече от 100 хиляди лева не евро. А в гетата Люлин Младост и Надежда един тристаен трябва да е 50-60 хиляди лева. Тия шибаняци изкуствено надуват цените както и на олиото обаче като няма кой да ги купува бързо бързо ще паднат.

Хан Крум

7.   4, Купи си от новите кибритени кутийки тогава. На 2-та година да ти избие мухъл, на 10-тата да почне да се рони мазилката.
Не съм авторът, но такива кухи лейки, има че не е истина. Не може да се сравни ново стройтелство с монолитен дори 50г. блок. А старите масово са такива.
Авторе, старите монолити в Пловдив гонят вече 150К. За гарсониера в моя блок преди два месеца младо семейство плати 90К, район гребна база. Нормално е в центъра на София да вървят към 300

8.   Центъра на София е прекалено голям и трябва се раздели на по-малки квартали. Отделно има и квартали от широкия център които може да са по-добри. Около женския пазар е най-евтино заради арабските резаци дето са направили "малкият Багдат" там. На метри от МС и президентството е един от районите с най-висока престъпност.. Щото полоцията от десетилетия спи по въпроса. Докторска градина, долен Лозенец, Яворов, Иван Вазов, Крива река не са в центъра но са по-скъпи. И са много близо до идеалният център.

Цената на това което си описал е около 3хил евро квадрата. Гараж в същият район може да стигне до 60хил. евро. Точно заради почти не възможната комбинация апартамент с гараж не бих си взел в центъра. Има квартали в широкият център където все още има ново строителство, които за мен лично са по-добра опция

9.   Имайте предвид, че сградите в центъра не са на 50 години, а на 110. Аз не бих се натискала за центъра, но на друг може да му е важно.
Цената на нещо са парите, които продавачът може да получи, независимо кой какво мисли.

10.   Направо се учудвам как цените на имотите станаха такива. Не виждам как дори човек с добри доходи може да спести такива суми около 200 000, 250 000 в евро.

11.   В София, че има надценка има, но скоро се съмнявам да има 'пукане'. Просто прекалено много пари се набълскаха в обращение, прекалено много милиарди наляти от ЕС-то, които вдигнаха цените.

Иначе квадратен метър в пернишкия квартал 'Изток' върви около 950 евра за чисто нова сграда, на 20 км е от София, по магистрала Струма се стига бързо.

Но не е центъра на София разбира се. Щом в Перник се строи на 950 евро м2, явно имат някаква печалба дори от тези цени. Тоест материали труд са под 950 евро м2, а в София има нови сгради, които стоят празни, но им искат по над 2000 евро м2.

И все пак пукане няма да има. Освен ако 10-15% спад за вас не е пукане. Обяснението е много просто. Сульо, пульо и цървульо започнаха да взимат по 3000 лева и отгоре заплати.

Хората вкусиха от живота на кредит - от скъпите почивки, лъскавите коли, скъпите дрешки и задлъжняха без да го усетят даже.

Не се случва нищо кой знае какво. Просто хората започват да живеят като на Запад, където са цял живот длъжници всички. Още от студентския заем, после през ипотеката и колата на лизинг, ВИНАГИ си в играта, винаги връщаш и реално си взимаш дълговете в гроба с теб.

Има статистики, в САЩ с дългове са около 75% от всички домакинства. И то тези останалите 25% без дългове са най-вероятно разни земеделци от южняшките щати или разни ловци по Аляска, по мегаполисите Н'ю Йорк, Ел Ей, длъжниците със сигурност са над 95%.

Няма как да си купуваш всяка година стотици ненужни парцалки, дрешки, телефончета, обувки, да ходиш по почивки, да харчиш по няколко литра бензин всеки ден, щото не ти се ходи пеш, да си пълниш количката от супера догоре с авокадо, калмари и разни други надценени деликатеси и в крайна сметка да не задлъжнееш.

Строителите, т. н. ар инвеститори и те масово са с дългове, с машини на лизинг, отделно, че и работниците и те вече искат минимум 1. 5 хиляди заплата, на тези цени няма кой да ти работи по строежите на студ и пек за 'мерси'. Свиквайте с новото нормално...

Т. Т.