Споделена история от Други

Къде остана правописа?
Прави ми впечатление, че уж висшистите са се увеличили, че уж все повече хора знаят по 2, 3 езика, а не могат да пишат правилно и допускат елементарни грешки. Пресен пример е тирето, което се пропуска. Чудя се как може след по и най да не слагат тирета. Това е все по-често срещано. Как въобще тези хора са ги приели студенти и след това са ги допуснали до дипломиране след, като не знаят да пишат. Вече все повече правописни грешки се допускат. И ми е интересно как знаете по 2, 3 езика, като не знаете български. Представям си колко владеят и останалите езици.

Коментари

1.   Нямам за цел да се заяждам, но ми е интересно защо се възмущавате, след като Вие самата не сте особено наясно с правописа. "след, като" и "2, 3 езика" са грешки, които и петокласник не би било редно да допуска.

2.   Никога не бих посветила тема на нечия неграмотност.
Вече е елементарно да изглеждаш грамотен. Достатъчно е да пуснеш аутокорект.
Как пишеш има значение само в училище.

3.   "Къде остана правописът". Пълен член, авторе. Изобщо няма да коментирам самия текст. Потресаващо неграмотно написан е.

4.   До 1: Дори и в заглавието има грешка. Трябва да е: "Къде остана правописът? " Правописът извършва действието (остава), т. е. трябва да е с пълен член.
Иначе аз също допускам грешки. Като цяло съм съгласен с автора/авторката, че се бъркат елементарни правила. Мен лично най-много ме дразни бъркането на "които" с "който". Например: "има много хора, който... " - това е елементарно правило за съгласуване на числа. "Хора" - множествено число, следователно - коИто, "човек" - единствено число, следователно - коЙто.

5.   До 2:Ако всички разсъждаваха като теб нямаше да има и един грамотен човек в България. Дай щом има аутокотект никой да не ходи на училище и всеки да си остане неграмотен и органичен селяк. На бас, че с това твое мислене не си виждала повече от 3 по български....

6.   Номер 1 ми взе думата от устата.

7.   Щом има диалекти в българският език, то защо си мислиш, че няма и диалекти на писане? Не е важно как пише човек, а какво казва и дали го разбират. Книгите на български от над 70 години имат съвсем друг правопис от този в съвременните. Следователно пълни кухари са тия които се заяждат за правопис. Тия с правописа обикновено няма какво смислено да кажат, те могат да пишат само "изрядно" думите, до толкова им стига сивото вещество. И го знаят, че е така, особено като четат другите които не ги пишат "изрядно" като тях, защото на тях не им е до дребнавости, а пишат така че да бъдат разбирани, понеже не са кухари. И "правописниците" си казват не е честно, тоя не може да пише "правилно" даже, пък тръгнал да вади акъл дето аз го нямам, който не допускам "правописни грешки". Що не вземат от ЕС освен левът като национална валута на България да затрият и кирилицата като национална азбука на България, че да мирясате тия с правописа най-накрая.

8.   Със самото заглавие сам се затапи.

9.   Хората, които винаги се хващат за правописа :
1. Не могат да предложат мнение
2. Имат ниско ниво на Емоционален коефициент.

10.   Пълен член липсва в заглавието.
Пише се "2-3 езика" с малко тире, а не със запетая.
Липсват кавички на "по" и "най".
Въпросителен знак се слага в края на въпросително изречение.
И т. н.

Присмял се хърбел на щърбел.

11.   А, де!? Къде отиде правописЪТ, авторе?

12.   Интересно ми е какво сте седнали да го осъждате този правопис при положение, че държава отдавна няма, култура няма, тотално е американизирана, купена, взета на концесия цялата страна.

Какъв правопис.. Децата от 5 годишни цъкат в смартфоните и ги учат да говорят на английски. Продажниците даже карат собствените си български деца да говорят вкъщи на английски!

Холивудско кино, вносни дрешки, вносна музика, Кока-кола, МакДоналдс, нормално е езикът да се обезличава и да навлизат чуждици!

По турско е било така: 'джам, авер, креват, кибрит' и много други са турски дум. Само че са били необходими 5 века, за да ни асимилират културно.

Сега за 30 години всичко е приключило. Ако не вярвате чуйте как говорят тийнейджъри помежду си:

'ще ти шеърна локейшън/ ще те аддна във фейса/ ще ви уредя пасове за ивента'

Дори по новините и официални източници ползват чуждици. За каква култура говорим, за какъв правопис. Езикът си заминава.

И то не само езика. Сумати българи емигранти по чужбина, какво правят там.. Бедно било.. Има много по-бедни страни в света, но емиграцията от другите страни е 1%. 5%. най-много 15-20%, ако има някакво бедствие!

При нас без бедствие, всеки 4ти българин си е бил камшика за чужбина, а ако направим разбивка по възрасти при младите може и да е по-голям процента, тъй като повечето от пенсионерите са си тук!

Никакво самоуважение към собствената им земя, език, история нямат - ако им дадат 2 цента отгоре ще си сменят и език и държава и феса ще си налупят ако трябва!

Т. Т.

13.   Номер 5, разсмя ме!
По български език и литература оценка различна от 6 никога не съм получавала. По всички останали чужди езици - също.
Завършила съм с отличие езикова гимназия и СУ "Св. Климент Охридски".
Подобна тема щеше да има стойност във времената, в които нямаше аутокорект.
Сега всеки има достъп до аутокорект и може да се престори на грамотен, без да е.

14.   Тъкмо заради "аутокорект" неграмотността стана повсеместна. Цял живот на патерица с този "аутокорект". Но в един момент се наложи да напишеш две изречения в някоя тетрадка и после няма разчитане.

Хората, които не държат на правописа, са си мърлячи като цяло. Обратното също е диагноза - фанатизиран перфекционалист на тема правопис, който се хваща за запетаите като удавник за сламка поради липса на други личностни качества.

15.   Ха-ха отдавна висшистите допускат грешки. Инженерите масово изписват грешно инженер с две "и", клиничните психолози допускат грешки при изписване на състояния и т. н. Това вече го намирам за мърлявщина. Много от инженерите изобщо не спазват никакви правила за поставяне на запетаи, пишат "където" с "а", "черовен", вместо "чаровен" и допускат куп грешки, но това не им пречи да са много добри специалисти.
Когато те са решавали много задачи по математика, други са писали съчинения. Отделно някои са с диагнози - дислексия, дисграфия, които им пречат да усвояват правописни и граматически правила.
Когато пускаш тема с претенции за грамотност, трябва или да си безпогрешен, или поне да се досетиш да използваш аутокорект.
Как може да имаш претенции към останалите, без реална представа за собствените си възможности?
Коригирала съм неведнъж грешките на колегите инженери в официална документация, с една-единствена цел, да не се изложат и винаги ги съветвам да използват аутокорект.
Въпреки всичко предпочитат да ми ги изпращат за корекция.

16.   За мен е недопустимо да се пише неграмотно, но всеки втори драскач в интернет е такъв.

А

17.   Къде остана правописЪТ, другарче. Най-много ме радват претенциозните лигльовци, които се имат за умнички.

18.   До 17: С добър правопис просто се чете по-лесно. Не става въпрос за лигавщина. Не са толкова сложни правилата, а дават възможност да се избегнат много двусмислици, особено когато материята е по-сложна.

19.   И на мен ми е тъжно, че все по-малко се пише грамотно. И речникът все повече обеднява, а по-малкото думи се натоварват с повече значения и така се раждат повече двусмислици и за разбирането на отсрещния се изискват усилия.
Според мен вина имат смартфоните, чиито клавиатури правят трудно дори и да искаш да използваш препинателните знаци, както и аутокоректорите им, които ти подсказват следващата дума от бедните им автоматизирани речници. Този проблем го има и в англйиския, даже там е още по-изразен. На него се дължат и ужасяващите "здравй те", "по-пътеката", "по далече" и други уж правилно написани думи поотделно...

20.   18, абсолютно точно. Уловката е, че правописът (пълен член, защото е подлог на изречението) е само една част от правилната реч. Има си също така спазване на граматически правила, спазване на пунктуация и други подобни норми, все свързани с адекватното езиково общуване. Не се свежда само до правопис. Ако някой промотира една част от правилния език, редно е да знае и съпътстващите правила.

Авторчето не е членувало правилно заглавието, което вече показва колко владее българската граматика. Мрънка също така къде се пропускало тире, а завършва въпросително изречение без въпросителен знак. Неграмотните не са на място да коментират чуждата грамотност, прямо казано.

21.   13, то такива като теб, дето са получавали само шестици, се оказват най-големите двойкари и утайки на класа. Ти ли си имала по всичко шестици? Ти, която по-горе твърдиш, че вече е елементарно да изглеждаш грамотен и е достатъчно да пуснеш аутокорект? Ха, на бас, че и 3 не си виждала, пък с тея твои "факти" будалкай някой друг.

22.   21, не използвам аутокорект, но вероятно ти го използваш и в момента а се пенявиш, че си много грамотна.
Пише се "тези, " а не "тея' Последното е разговорна форма.

23.   От 13 до 21
"Дето" се говори в твоето село. Правилно е да се казва и да се пише, в конкретния случай "които".
Жалка си, защото наистина си неграмотна.
Трябва да те върнат в 6-ти клас.

24.   23, по-голямо село от София няма, пък и в почти всеки край на България използват думата, , дето". Затова недей се прави на голямата гражданка, защото отстрани изглеждаш смешна! И не, не съм номер 21, ако това ще си помислиш, а просто ме учуди какво общо има думата с родното място на коментиращата номер 13. Ако си врачка и знаеш къде е родена, това е друг въпрос.

25.   От 21 до 22 и 23
Госпожо интелигентна, нека само да те светна, че съюзът "дето" не се казва и пише "които", а "където" или "гдето" (дори и в конкретния случай). И не, мила, "дето" се говори от всеки, дори и от "интелигенти" граждани като теб.
"Тея" представлява показателно местоимение, което може да бъде заместено с "тия" или "тези", което го прави достатъчно правилно за произнасяне.
Кухите ти корекции не сполучиха, толкова си "грамотна", че дори не знаеш как и къде да сложиш абзац на изреченията. Това по принцип се учи още в 1-2 клас, явно май за връщане си ти. Но пък това е добре, поне ще научиш нещо, което си изтървала от първолаците. :)
Какво стана? Май жалката всъщност излезе ти, която прави корекции, а всъщност самата тя е за коригиране. А нивото ти на възпитание е на кантар с грамотността ти, дъно... :)

26.   Офф с правописната полиция...
Знаете ли колко много от нас сме прекарали по- голяма част от съзнателния си живот в чужбина?
А родените в чужбина?
Дори е похвално, че все пак се знае, пише и говори български език.
А нуждите на някой да се "начеше" с добър правописн на собственият му език... са за психолог.